Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mercedes e200 vs Passat B6

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
vw-ul arata oribil la interior ! A crescut gaini in el ?

#38
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Am avut Mercedes c klasse din 2002 ,apoi BMW 318 ..bmw nu mai vreau în viața mea...mercedes e masina sufletului meu .
De data ăsta dintr e cele doua azi am cumpărat passatul
Minusuri passat
Nu are navi
Nu are comenzi pe volan
Minusuri mercedes și ce are passatu
Senzori de parcare fata și spate
Încălzire scaune
Piele
Nu de ăsta am ales pasatu
Am ales pasatul pentru ca a fost cu 1000 de euro mai puțin
Pe Passat am dat 5500 ,mercedesul era 6500
Am ales passatu pentru ca avea cu 30 de mii de km mai puțini
A fost o eroare nu amândouă aveau 140 de mii
Mercedesul 140 și passatu 108 mii km are
Passatu are tuv inspecție tehnica 2 ani începând cu data de ieri
Mercedesul mai avea doar 10 luni
Și la passat am garanție 1 an la mercedes nu aveam.
Îmi place passatul, arata ca nou ..mercedesul mai avea câteva zgârieturi
Am sa țin pasatu 2 ani apoi cred ca voi lua mercedes din 2009
Dar acum părerea mea ca am avut mai multe avantaje luam passatu
Mulțumesc
O zi  buna


#39
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Pielea e un minus nu un plus, doar dacă-ți place sa îți transpire curul  primăvara vara toamna și sa înghețe iarna.

Toate celelalte motive în afara de preț sunt irelevante, nici una din mașini nu are km reali, sper ca ai ales-o pe aia cea mai puțin terminata.

Edited by ct10dre, 20 July 2018 - 19:34.


#40
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Passatul are km trecuți sibiu cartea service în 2017 sunt trecuți și în actul de  ancare cumpărare un este trecut 1 an garanție plus ca se vede ca volanul nu este tocit deloc
Are și stampila de la ww pt km ca sunt reali

Passatul are km trecuți sibiu cartea service în 2017 sunt trecuți și în actul de  ancare cumpărare un este trecut 1 an garanție plus ca se vede ca volanul nu este tocit deloc
Are și stampila de la ww pt km ca sunt reali

Passatul are km trecuți sibiu cartea service în 2017 sunt trecuți și în actul de  ancare cumpărare un este trecut 1 an garanție plus ca se vede ca volanul nu este tocit deloc
Are și stampila de la ww pt km ca sunt reali

Piele este alcanara deci jumătate piele intoarsa

#41
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Baga și tu un autocorrect ca nu se înțelege nimic. Ma îndoiesc sa aibă doar 100 mii din 2006, cărțile de service se falsifica cu stampile cu tot. Volanul la 100 mii trebuie sa aibă ceva uzura, dacă nu are a fost schimbat sa mascheze ceva sau accident. Oricum da o stăpânești sănătos.

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNicu32, on 20 iulie 2018 - 20:39, said:

Passatul are km trecuți sibiu cartea service în 2017 sunt trecuți și în actul de  ancare cumpărare un este trecut 1 an garanție plus ca se vede ca volanul nu este tocit deloc
Are și stampila de la ww pt km ca sunt reali


Piele este alcanara deci jumătate piele intoarsa
Cat de naiv esti si din pacate nu esti singurul .... ai dat 5000 de euro pe o sigla si cam atat !

#43
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostNicu32, on 20 iulie 2018 - 19:25, said:

Am ales passatu pentru ca avea cu 30 de mii de km mai puțini
A fost o eroare nu amândouă aveau 140 de mii
Mercedesul 140 și passatu 108 mii km are
Asta nu era problema, oricum aia ii faci la comanda...

#44
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostBaxon, on 20 iulie 2018 - 22:08, said:

Cat de naiv esti si din pacate nu esti singurul .... ai dat 5000 de euro pe o sigla si cam atat !
+1

View Postct10dre, on 20 iulie 2018 - 21:28, said:

Baga și tu un autocorrect ca nu se înțelege nimic. Ma îndoiesc sa aibă doar 100 mii din 2006, cărțile de service se falsifica cu stampile cu tot. Volanul la 100 mii trebuie sa aibă ceva uzura, dacă nu are a fost schimbat sa mascheze ceva sau accident. Oricum da o stăpânești sănătos.
+1

View Postct10dre, on 20 iulie 2018 - 19:33, said:

Toate celelalte motive în afara de preț sunt irelevante, nici una din mașini nu are km reali, sper ca ai ales-o pe aia cea mai puțin terminata.
+1

View Postct10dre, on 20 iulie 2018 - 05:01, said:

Erau pe piața din ro sau din afara?
Cum se situau la preț, erau la media modelului sau te-ai uitat la preturi cât mai mici?
Nu contest, doar întreb.
Pe piata noastra aduse din afara. In plaja de pret 6000-9000 euro, 2008-2013. Cautarile erau in 2015, deci masini de de 2-7 ani, Passat, Golf, Octavia.
Am ales Golf 6, 165 k km  verificati, 2,5 ani vechime.
Am prins niste Passat-uri din bucati sau 150 k pe bord si de fapt 250-300 k reali, la 6 ani vechime.
Colegu a devenit simpatic de cand sustine ca ce a luat el la 12 ani vechime are 140 k.
Si de ar fi vorba numai de km. Dar nu stie ce accidente a avut, cand trebuie schimbata distributia, etc. Bomba pe roti.

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu stiu cat de sugestiv e volanul uzat, am avut cu un Logan 48.000 km in 9 ani si era uzat, acuma poate materialul era prost dar cand am vandut masina nu prea m-au crezut ca am doar atata la bord, noroc cu carte de service ca se vedea cam 5.000 km pe an. Plus ca am mutra de om serios nu de smecheras si asta a contat cel mai mult.

#46
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View PostBaxon, on 21 iulie 2018 - 09:00, said:

Mda , pune o poza cu mutra , ca dovada  sa stim cum arata un om serios ...Posted Image

Pacat ca are km reali, service, mecanici si cumparatori pe toate drumurile :( pacat, mare pacat... cand putea sa ia mercedesul si sa moara cu el.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNicu32, on 20 iulie 2018 - 19:25, said:

Am avut Mercedes c klasse din 2002 ,apoi BMW 318 ..bmw nu mai vreau în viața mea...


Vorbele astea sunt din vre-un proverb/ zicala?
Daca as avea un leu pentru de cate ori am auzit  fix cuvintele astea " bmw nu mai vreau in viata mea" cred ca mi-as lua un pachet de tigari si ceva de baut pe langa.

#48
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postvinciun, on 21 iulie 2018 - 22:24, said:

Cand va aud ca exagerati asa... bomba pe roti! Toate sunt bombe pe roti, ce sa-i faci, iti place cumpara nu-ti place nu trai.  E veche, ce mai conteaza, a dat 5000 de euro nu 40.000. O duci intr-un service si-i faci o verificare, schimbi ce nu mai duce si ce va pica cu timpul le mai schimba pe parcurs. Mare problema.
Bomba pe roti era evident o metafora. Bomba in buzunar ma refer. Ca am prezumat ca omul se duce sa faca o verificare initiala ca sa nu ramana cu ea in drum.
Ideea e ca sunt sanse bunicele sa pice una cate una piesele.Si nu ma refer la 200 k km, caci si eu am una de 240 k km, cei drept o marca mai hulita, VW din 2012.
Dar sunt km pe bune si stiu istoricul masinii. Si ma astept sa apara diverse cheltuieli chiar daca pana acum au fost doar consumabile.
Ma refer la probabilitatea foarte mare ca Mertzanul sa aiba 350-400 k si atunci chiar ca isi dubleaza cheltuiala cu ce mai baga in ea, de ajungi sa te gandesti de ce nu ai luat una din 2010-2011 la pret dublu si jumate km.

Edited by nniki, 22 July 2018 - 23:51.


#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View Postalin62, on 22 iulie 2018 - 14:07, said:


Exact, invidia ce sa mai...cred ca multi de aici si ar dori un Mercedes E de 5000 euro, dar nu au bani si saracii si au luat Logan de 6000 :))
Si ne mai miram de ce inca sunt samsari care traiesc bine...

Saracii care si-au luat logan de 6000 pur si simplu au cautat un mijloc de transport cat mai simplu si ieftin, atat.

Nu poti amesteca una cu alta, sunt lucruri total diferite. Mai exista si pasionati care prefera un mercedes din 2005 stiind bine ca se expun unor cheltuieli pentru a-l reconditiona si a-l intretine cum trebuie. Nu-s toti niste cocalari cu s classe din 96 cu parbrizul crapat si fara oglinda din dreapta.

View Postnniki, on 22 iulie 2018 - 23:50, said:


Bomba pe roti era evident o metafora. Bomba in buzunar ma refer. Ca am prezumat ca omul se duce sa faca o verificare initiala ca sa nu ramana cu ea in drum.
Ideea e ca sunt sanse bunicele sa pice una cate una piesele.Si nu ma refer la 200 k km, caci si eu am una de 240 k km, cei drept o marca mai hulita, VW din 2012.
Dar sunt km pe bune si stiu istoricul masinii. Si ma astept sa apara diverse cheltuieli chiar daca pana acum au fost doar consumabile.
Ma refer la probabilitatea foarte mare ca Mertzanul sa aiba 350-400 k si atunci chiar ca isi dubleaza cheltuiala cu ce mai baga in ea, de ajungi sa te gandesti de ce nu ai luat una din 2010-2011 la pret dublu si jumate km.

Acum sunt deacord, dar cand citesc bomba pe roti, primul lucru ce imi vine in minte e o masina foarte periculoasa in trafic, nu una care cere bani.

Intr-adevar, as vrea sa adaug ca o masina veche care a fost premium candva, merita cumparata doar daca esti pasionat si esti dispus sa bagi bani in ea si trebuie sa fii constient ca vei baga bani seriosi.

Chiar ieri a venit un vechi amic  la mine si vorbind mai multe imi spune ca ar vrea sa-si ia un seria 5 de prin 2002-2005, cica sunt mai bune si mai fiabile decat modelul actual. El crede ca masina aia e tanc si daca o iei te tine o viata. Pai da, sa o gasesti noua, acum scoasa din fabrica o fi mao fiabila decat actuala dar nu-i asa. E veche si e obosita toata, incepand de la suspensii, injectoare, turbina, egr, catalozatoare, esapament, ceva senzori, poate un pic de caroserie... trebuie tot reconditionat, curatat, inlocuit etc. Cu norocul sa o prinzi cat de cat intretinuta ca-ci daca are uzuri prea mari la motor sau cutie nu mai are rost s-o cumperi.

Mai alaltaieri am fost sa-mi schimb pneurile si m-am intalnit acolo cu un roman care avea un x5 prima generatie. Cand mi-a deschis portbagajul era plin cu piese noi :brate, bucsi, pivoti, discuri de frana, garnituri ... cica ii place foarte mult modelul si il face pentru el nu vanzare. Deci, mai sunt si pasionati. Fiecare cu apucaturile lui, spunei lu ala sa-si ia Dacia ca te scuipa instant. :D

Edited by vinciun, 23 July 2018 - 11:48.


#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postvinciun, on 23 iulie 2018 - 11:53, said:

Saracii care si-au luat Logan de 6000 pur si simplu au cautat un mijloc de transport cat mai simplu si ieftin, atat.

Nu poti amesteca una cu alta, sunt lucruri total diferite. Mai exista si pasionati care prefera un Mercedes din 2005 stiind bine ca se expun unor cheltuieli pentru a-l reconditiona si a-l intretine cum trebuie. Nu-s toti niste cocalari cu s classe din 96 cu parbrizul crapat si fara oglinda din dreapta.
Sigur pasionatii de mercedes intreaba pe forum ce sa ia un Passat obosit sau un mercedes obosit de 5000 euro :)))

#51
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostNicu32, on 19 iulie 2018 - 20:47, said:


Am întrebat care merita mai mult sa fie cumparata

Merita din ce punct de vedere? Confort, siguranță, fiabilitate, prestanta, imagine... Ce vrei de la ea?

#52
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Omul sta in Germania. Ati remarcat?
Cand cumperi o masina care ramane in Germania, din Germania, atitudinea vanzatorului si starea masinii este cert mai bine verificata decat pentru specia "nur fur export".
Daca asta ii place omului si asta a luat-o, nu mai dati cu alta masina mai ieftina si mai tanara din Romania, ca el sta in Germania. Ce poate schimba in spatele blocului in Romania nu se aplica acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate