Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Mercedes e200 vs Passat B6

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ia mercedesul fara sa stai pe ganduri si primul lucru pe care il faci dupa, ii schimbi jantele ca strica toata treaba. Cauta ceva original de la avangarde sh. Astept jurnalul!

Mda... ia Mercedes dar mai bine cauta alt exemplar, acesta are usa din stanga fata de o culoare si aripa alta culoare...

Daca tot e sa iei mercedes sa aiba macar si ceva dotari, asa.... eu un classic trist cu roti urate, grila din fata urata, vopseaua tarcata...

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmihalexmihalex, on 19 iulie 2018 - 19:30, said:

Era prea scump Phaetonul iar cine voia imagine, o lua pe aia cu 4 cercuri...

Eu inca si acuma ma uit lung si analizez cand vad cate un Phaeton odata la cateva luni , chiar daca e vechi de peste 10 ani, arata intr-un mare fel, foarte luxos, foarte mare, mi-as dori sa pot intretine o asa masina cu 5.0tdi v10 sau w12-le benzina.

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Exista 5 tdi?? Vai de mine..

#22
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostNicu32, on 19 iulie 2018 - 20:47, said:

Eu am spus cati km scrie ca au în cartea service.
Passat ul 135 de mii și mercedesu 143
Și nu am întrebat opinii despre km ..Am întrebat care merita mai mult sa fie cumparata
Stimabile, te faci ca nu intelegi?
Ai avut deja 3 postari in care oamenii ti-au spus ca nr de km nu e real. 120-150 k e un standard clasic al samsarilor pt masini de 250-300 k km. Si asta pt masini 2009-2013.
Cati km au cele doua masini in plus, cam atatea carti de service se falsifica anual.
Asa cum arata, as cam baga mana in foc ca se situeaza in jurul a 350-400 k fiecare, o medie de 30 k/an nu foarte exagerata pentru vest.
Ca sa iti anticipez intrebarea, iti pot spune ca am verificat 52 de masini de 3-5 ani vechime si am "nimerit" 6 care erau cu km si istoric pe bune.
Dublu-triplu km, daune totale, accidente kklau, tot ce ti-ar putea trece prin cap.

Asa ca, trezirea!
Daca nu le verifici la sange, cumpara pe neve, apoi tine o tesla(nu masina) langa tine, pt uz personal cand incepe sa se dezintegreze limuzina.

Edited by nniki, 19 July 2018 - 23:33.


#23
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View Postnniki, on 19 iulie 2018 - 23:33, said:



Ca sa iti anticipez intrebarea, iti pot spune ca am verificat 52 de masini de 3-5 ani vechime si am "nimerit" 6 care erau cu km si istoric pe bune.
Dublu-triplu km, daune totale, accidente kklau, tot ce ti-ar putea trece prin cap.

Asa ca, trezirea!
Daca nu le verifici la sange, cumpara pe neve, apoi tine o tesla(nu masina) langa tine, pt uz personal cand incepe sa se dezintegreze limuzina.

Erau pe piața din ro sau din afara?
Cum se situau la preț, erau la media modelului sau te-ai uitat la preturi cât mai mici?
Nu contest, doar întreb.

#24
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postvinciun, on 19 iulie 2018 - 21:50, said:

Exista 5 tdi?? Vai de mine..
Da, o singura motorizare, aia de 313 cai, ce s-a facut in perioada 2003-2007. Uite aici toate motoarele de s-au pus pe Phaeton:

View Postnniki, on 19 iulie 2018 - 23:33, said:

Stimabile, te faci ca nu intelegi?
Ai avut deja 3 postari in care oamenii ti-au spus ca nr de km nu e real. 120-150 k e un standard clasic al samsarilor pt masini de 250-300 k km. Si asta pt masini 2009-2013.
Cati km au cele doua masini in plus, cam atatea carti de service se falsifica anual.
Asa cum arata, as cam baga mana in foc ca se situeaza in jurul a 350-400 k fiecare, o medie de 30 k/an nu foarte exagerata pentru vest.
Ca sa iti anticipez intrebarea, iti pot spune ca am verificat 52 de masini de 3-5 ani vechime si am "nimerit" 6 care erau cu km si istoric pe bune.
Dublu-triplu km, daune totale, accidente kklau, tot ce ti-ar putea trece prin cap.

Asa ca, trezirea!
Daca nu le verifici la sange, cumpara pe neve, apoi tine o tesla(nu masina) langa tine, pt uz personal cand incepe sa se dezintegreze limuzina.
Eu, avind si sehas si noi, cautam un sehas nemtesc pentru copil (incepator, masina in plaja 5-6000 Euro) si am tot cautat-o timp de 6 luni, timp in care am studiat piata si am verificat  peste 65 de masini (doar in Romania). N-am gasit nimic care sa ma incinte, toate aveau probleme, am gasit inclusiv "masini lego" (din 2 bucati). De discutat telefonic, am discutat cu mai multi "proprietari". Multi, uitau ce ma mintisera la inceputul convorbirii si ziceau altceva la final..Cel mai tare raspuns a fost al unuia care a zis ca are o masina buna "aproape intreaga"... Imediat am mers la dealer si am luat masina noua.
Da, ai dreptate, oamenii din Romania, ce cumpara sehas, sunt naivi tare!

Edited by mihalexmihalex, 20 July 2018 - 06:11.


#25
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Eu nu inteleg de ce e imposibil ca o masina din anii aia sa aiva km aia....e chiar foarte posibil.
Eu am aproape 130.000 km la o masina din 2008. Si nu e ceva mic, de oras. E un break de clasa medie, cu un motor de 2 litri diesel ( nu VAG ). Deci se poate, doar nu sunt unicul...
Dintre cele 2 eu as merge pe altceva, cu yoate ca motorul de 2 litri fsi de pe b6 e destul de fiabil..dar ambele sunt cam vechi, avand totusi 12 ani

Edited by Darkage_, 20 July 2018 - 07:07.


#26
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Și eu am avut 3 poștari în care am spus ca nu vreau pareri despre km dacă sunt sau nu reali...Am vrut pareri despre care mita cumpărată. Mercedesu sau passatu
Mașinile amândouă sunt din germania pentru ca aici locuiesc


#27
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postnniki, on 19 iulie 2018 - 23:33, said:

Stimabile, te faci ca nu intelegi?
Ai avut deja 3 postari in care oamenii ti-au spus ca nr de km nu e real. 120-150 k e un standard clasic al samsarilor pt masini de 250-300 k km. Si asta pt masini 2009-2013.
Cati km au cele doua masini in plus, cam atatea carti de service se falsifica anual.
Asa cum arata, as cam baga mana in foc ca se situeaza in jurul a 350-400 k fiecare, o medie de 30 k/an nu foarte exagerata pentru vest.
Ca sa iti anticipez intrebarea, iti pot spune ca am verificat 52 de masini de 3-5 ani vechime si am "nimerit" 6 care erau cu km si istoric pe bune.
Dublu-triplu km, daune totale, accidente kklau, tot ce ti-ar putea trece prin cap.

Asa ca, trezirea!
Daca nu le verifici la sange, cumpara pe neve, apoi tine o tesla(nu masina) langa tine, pt uz personal cand incepe sa se dezintegreze limuzina.

Si voi nu intelegeti ca il doare la banana de km. Unii atat stiu, km.

#28
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDarkage_, on 20 iulie 2018 - 07:07, said:

Eu nu inteleg de ce e imposibil ca o masina din anii aia sa aiva km aia....e chiar foarte posibil.
Exact, toti oamenii isi iau Mercedes E ca sa mearga 10.000 km pe an si apoi sa o dea la romanasi de buna ce e...
Daca gasesti vreun mercedes ca ala cu 140.000 km reali, ce sa vezi aia nu e de vanzare.

#29
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Sunt si cu km aia, a mea din 2007 are acum se apropie de 105000, cu 35000 facuti de mine. Dar majoritatea raritatilor de genul in care sa ai incredere se gasesc pe site-ul Mercedes oficial la buyback unde te asigura ca au toate intrarile de service la ei , iti dau istoric complet, certificare de lipsa de accident daca e cazul, km pe factura etc. Dar platesti pe ele peste pretul pietei ca sa ai aceasta certitudine. Altfel, se dau km inapoi si in Germania linistit. Totusi, se cam feresc sa minta despre accident daca sunt intrebati direct, pot sa si-o ia pe coaja destul de tare. Dar nu te lua dupa ce e scris pe anunt, acolo is disclaimere ca pot sa scrie orice / sa greseasca etc.

Exemple:

https://www.mercedes...39c65e282c8e3d4

https://www.mercedes...01a18fbfc62143c

Edited by Mihai_mb, 20 July 2018 - 11:27.


#30
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostMihai_mb, on 20 iulie 2018 - 11:24, said:

Sunt si cu km aia, a mea din 2007 are acum se apropie de 105000, cu 35000 facuti de mine. Dar majoritatea raritatilor de genul in care sa ai incredere se gasesc pe site-ul Mercedes oficial la buyback unde te asigura ca au toate intrarile de service la ei , iti dau istoric complet, certificare de lipsa de accident daca e cazul, km pe factura etc...
Asa o fi in strainatate... Insa ia citeste ce s-a intimplat la noi.

Da, reprezentanta Mercedes, garantie, alea-alea...

#31
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Deci pana la urma care merita cumpărată? Passatu sau mercedesul?ca aproape nimeni nu mi a răspuns sa întrebare. ..toți ați vb despre km dacă sunt sau nu reali..dar despre masina în sine care merita cumpărată nimic..

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Dupa experienta pe care am avut-o cu o reprezemtanta Mercedes Grand Premium din Moldova mi se face scarba cand de ei.

Strict dintre acele doua models Mercedes e clar, insa dintre, exact, aceste doua masini e greu de dat cu parerea vazand doua poze.

Cel mai bine ia persoana pasionata care cunoaste bine modelul si vedeti la fata locului.

La ce pret sunt masinile ca nu am observat sa fi scris?

Edited by vinciun, 20 July 2018 - 12:34.


#33
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
MB. Deja, la anii astia incepe sa se vada diferenta de calitate intre premium si non-premium. Ma gandesc la interior, la ce e scump de nou si nu mai merita schimbat dpdv economic. In plus, acel tip de motor de la MB e mai cunoscut si ceva mai fiabil decat cel de la VW.

#34
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View PostNicu32, on 20 iulie 2018 - 12:13, said:

Deci pana la urma care merita cumpărată? Passatu sau mercedesul?

Din punctul meu de vedere, nici una. Probabil multi considera la fel, de aceea n-ai primit inca un raspuns multumitor. Si nu ma refer neaparat la modelul de masina, ci la exemplarele expuse. La modul general, intre cele doua as merge pe Mercedes, dar pe o masina cu istoric.

Edited by Mihai_mb, 20 July 2018 - 13:35.


#35
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostNicu32, on 20 iulie 2018 - 12:13, said:

Deci pana la urma care merita cumpărată? Passatu sau mercedesul?ca aproape nimeni nu mi a răspuns sa întrebare. ..toți ați vb despre km dacă sunt sau nu reali..dar despre masina în sine care merita cumpărată nimic..
Pentru ca nimeni de aici nu ar arunca banii pe asa ceva.

#36
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
Mercedes fara discutii. A se cumpara din afara tarii. Daca vrei un exemplar mai dotat cauta in Italia. Kilometrii sunt irelevanti la benzina. Extrem de putine ajung taxiuri cu motor pe benzina ( atentie la CNG). Consum exterior cu mers normal: 8%. Consum oras gen Cluj: 12-15%. Daca poti cauta varianta "classic". E perfecta pentru bordurile de la noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate