Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Hyundai Kona Electric: primul SUV subcompact electric are autonomie de 470 de kilometri

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3244 replies to this topic

#2863
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
In decembrie 2021, la revizia de 45.000 de km au facut si un update la BMS.
Azi am observat ca atunci cand ajunge la 90% i-a o pauza de aprox 3 min dupa care continua incarcarea.
Incararea nu se opreste, se reduce la 0.6kw. Asta pentru cei care isi fac griji ca se opreste sesiunea de incarcare. A mai observat cineva?

In alta ordine...ca tot aveau vacanta kinderii am fost saptamana trecuta la Baile Felix. Initial m-am gandit sa mergem cu Ioniq Plugin insa dupa ce am vazut ca ABRP imi da o oprire de 20-30 min la un drum ce oricum sarea 6 ore din Brasov am plecat cu Koana.
La dus BV - pauza de masa 30 min la Vivo Cluj si Koana bagat electroni - ajuns cu 30% la Baile Felix.
La intors oprire 30 min masa la Shoping City Tg Mures, Koana idem si ajuns acasa cu 20%
Hotelul are statii moka pentru clienti...local am mai bagat ceva sute de km la Pestera Ursilor si imprejurimi.
De mers am mers in ritmul meu 135km/autostrazi si 110-120km pe DN-uri unde se putea...drum in general liber.

Attached Files



#2864
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View Postraven75, on 10 ianuarie 2022 - 11:06, said:

i-a o pauza
Posted Image Bravo mie...scuze nu mai pot edita.
M-am convins ca ma pot baza in sezonul rece pe 300-350 km autonomie la felul meu de condus ceea ce nu e rau...vara trece de 400km.
Daca conduce sotia sare de 500km...a plecat asta vara la Bacau si s-a intors cu autonomie 180 km dupa un drum de 360 km.

#2865
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View Postraven75, on 10 ianuarie 2022 - 11:06, said:


Hotelul are statii moka pentru clienti....

Hotelul Lotus?

#2866
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007

View Postraven75, on 10 ianuarie 2022 - 11:06, said:

In decembrie 2021, la revizia de 45.000 de km au facut si un update la BMS.
Azi am observat ca atunci cand ajunge la 90% i-a o pauza de aprox 3 min dupa care continua incarcarea.
Incararea nu se opreste, se reduce la 0.6kw. Asta pentru cei care isi fac griji ca se opreste sesiunea de incarcare. A mai observat cineva?

In alta ordine...ca tot aveau vacanta kinderii am fost saptamana trecuta la Baile Felix. Initial m-am gandit sa mergem cu Ioniq Plugin insa dupa ce am vazut ca ABRP imi da o oprire de 20-30 min la un drum ce oricum sarea 6 ore din Brasov am plecat cu Koana.
La dus BV - pauza de masa 30 min la Vivo Cluj si Koana bagat electroni - ajuns cu 30% la Baile Felix.
La intors oprire 30 min masa la Shoping City Tg Mures, Koana idem si ajuns acasa cu 20%
Hotelul are statii moka pentru clienti...local am mai bagat ceva sute de km la Pestera Ursilor si imprejurimi.
De mers am mers in ritmul meu 135km/autostrazi si 110-120km pe DN-uri unde se putea...drum in general liber.
La MK2 face oprirea la 90% cu BMS original.


#2867
gemil

gemil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.12.2001

View Postraven75, on 10 ianuarie 2022 - 11:06, said:

In decembrie 2021, la revizia de 45.000 de km au facut si un update la BMS.
Azi am observat ca atunci cand ajunge la 90% i-a o pauza de aprox 3 min dupa care continua incarcarea.
Incararea nu se opreste, se reduce la 0.6kw. Asta pentru cei care isi fac griji ca se opreste sesiunea de incarcare. A mai observat cineva?

Pauza aceea de 3 minute la 90% am observat-o la Kona fabricata in 2020 dupa acel recall de la inceputul anului 2021, in urma caruia au actualizat software-ul din BMS etc. Pauza aceasta la 90% are parca rolul de a masura temperatura bateriei (pentru a evita incendiile). In functie de temperatura bateriei am observat ca dupa acea pauza reia incarcarea la o viteza mai mica sau mai mare.

Intr-adevar, sesiunea de incarcare nu se opreste pe durata acelei pauze. Probabil in acel interval BMS-ul masinii continua sa comunice date cu statia de incarcare.

Edited by gemil, 10 January 2022 - 15:51.


#2868
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View PostFujitsu, on 10 ianuarie 2022 - 13:38, said:

Hotelul Lotus?
Da.

#2869
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Duminica am mers pentru prima data in viata mea cu o electrica si aceasta a fost Kona. Sincer sa fiu, auzind tot felul de lucruri de bine despre electrice, aveam asteptari mai mari. In principiu m-au dezamagit urmatoarele lucruri:
- mi s-a parut putin claustrofoba, eu in spate mai aveam cativa cm pana la tavan; ma gandesc ca asta se datoreaza caroseriei comune + acumulatorii care miscsoreaza inaltimea
- mi s-a parut destul de zgomotoasa (suspensia+trenul de rulare), posibil sa se mai poata antifona
- se simte ca e destul de grea, e o senzatie neplacuta in curbe, dar probabil te obisnuiesti cu ea
Mi-au placut in schimb "zvacul" si autonomia.
Dificil de spus daca as lua sau nu asa ceva, asta luand in considerare ca incarcarea acasa nu ar fi o problema.

#2870
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View Postflaviuf, on 13 ianuarie 2022 - 10:49, said:

(...) In principiu m-au dezamagit urmatoarele lucruri:
- mi s-a parut putin claustrofoba, eu in spate mai aveam cativa cm pana la tavan; ma gandesc ca asta se datoreaza caroseriei comune + acumulatorii care miscsoreaza inaltimea
- mi s-a parut destul de zgomotoasa (suspensia+trenul de rulare), posibil sa se mai poata antifona
Nu uita ca Hyundai Kona e o masina mica, subcompacta, chiar si varianta pe benzina suferind la capitolul spatiu interior. Si senzatia de claustrofobie si faptul ca-i zgomotoasa sunt datorate, in parte, clasei din care face parte. In plus, auzi totul mult mai bine, in lipsa zgomotului motorului :).


View Postflaviuf, on 13 ianuarie 2022 - 10:49, said:

- se simte ca e destul de grea, e o senzatie neplacuta in curbe, dar probabil te obisnuiesti cu ea
Mi-au placut in schimb "zvacul" si autonomia.
Dificil de spus daca as lua sau nu asa ceva, asta luand in considerare ca incarcarea acasa nu ar fi o problema.
Zvacul si autonomia sunt legate direct de restul aspectelor pe care le-ai sesizat. E o masina mica pe care au pus o baterie mare si un motor ok. Rezulta "zvac" si autonomie, la un pret excelent, cu compromisuri pe partea de spatiu si, partial, zgomote :).

#2871
gabriellog

gabriellog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.01.2009
Salutare!
Știe careva cum se scoate perna din spate pentru ca vreau sa ii pun husa
Mulțumesc!

#2872
andrelutz27

andrelutz27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 22.07.2010

 gabriellog, on 19 ianuarie 2022 - 17:34, said:

Salutare!
Știe careva cum se scoate perna din spate pentru ca vreau sa ii pun husa
Mulțumesc!

Se scoate tot spatarul. Dupa ce le rabatezi au in partea de jos niste suruburi imbus mascate de imbracamintea spatarului. Chinuiala mai mare la pus la loc.

#2873
gabriellog

gabriellog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.01.2009
Am reusit sa scot bancheta din spate,are doua suruburi cu hexagon de 12
M-am exprimat gresit mai sus
Multumesc frumos

#2874
gabriellog

gabriellog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.01.2009
Buna dimineata
Văd ca BlueLink nu mai funcționează
Am luat o versiune mai noua iar când introduc nr de telefon mi zice ca nu este valid
Mulțumesc.

#2875
gabriellog

gabriellog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.01.2009
Am reușit
Mulțumesc frumos

#2876
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Azi am reusit sa vad consum de peste 30kwh Posted Image
Cand am plecat de acasa erau -18C apoi s-a mai incalzit la -14C Posted Image

Attached Files



#2877
mihaib32nfs

mihaib32nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2007
Observ ca nimeni nu a sesizat ca incarcarea pe AC  pierderea pe invertor este intre 25%-30% masurata pe contorul smart de la distribuitor.Adica la consumul care il dau ei mai adaugam un 25%-30%.

Pe scurt pt 64kw bagati in baterie tragem din retea 83kw.Sincer nu mi se pare corect ca nu suntem informati despre acest aspect al pierderilor pe invertorul masinii care nu sunt de loc mici 30% nu 5%.Este cand stiti ca rezervorul masinii are 50L si la  pompa platesti 65L

Edited by mihaib32nfs, 28 January 2022 - 13:20.


#2878
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Eu am facut mai multe teste, si cred ca am postat mai de mult .. dar nu am cum cauta acum.
Pe AC, eficienta este intre 83% si 90% din ce am monitorizat pana acum.
Eficienta este mai mica cand selectez 10A pe statie si creste odata cu amperajul (90% la 25A).
Incarcarea DC este mai eficienta (intre 97% si 99%).

Toate valorile au fost calculate si comparate cu valorile afisate de statii, si valorile raportate de masina, verificate prin OBD.

Într-adevăr, sunt pierderi pe care le platim noi, cand incarcam de acasa .. doar ca acestea apar la toate electrocasnicele .. mai mult sau mai putin ..
In timp se aduna .. dar personal e ceva ce cunosteam si mi-am asumat.

Edited by rhadoo_ds, 28 January 2022 - 13:52.


#2879
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 mihaib32nfs, on 28 ianuarie 2022 - 13:12, said:

Observ ca nimeni nu a sesizat ca incarcarea pe AC  pierderea pe invertor este intre 25%-30%
Ba da, s-a mai discutat acest aspect.
Parca nu chiar cât zici tu, erau undeva la 15-20% la Kona.
Poate depinde și de condiții, dar ideea e ca da, sunt niște pierderi pe care trebuie sa le suportam.
Nu ne mai bagă apa in benzina, sunt “pierderi tehnice”😇

Edited by Fujitsu, 28 January 2022 - 16:18.


#2880
mihaib32nfs

mihaib32nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2007
La model luxury am incarcarea trifazata de 11kw si am o statie portabila de 22kw de la evmag.Si pierderea tehnica este de 25-30% cand incarc pe 11kw trifazat 16A

Edited by mihaib32nfs, 28 January 2022 - 17:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate