Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre fumat

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 izometric, on 15 iulie 2018 - 13:22, said:

Creierul savurand endorfinele nu este de acord cu tine.
Dar buzunarul si sanatatea, da. :)

#20
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Ori un sistem POD cu nicotine-salt, cam 30-50mg concentratie, ori abstinenta totala de la fumat.
Eu vapez de vreo 5 ani si m-am lasat de fumat dupa ce am fumat doar 1 an, incepusem si eu cu flegmele pentru ca fumam doar marlboro rosu, de cand vapez nu am simtit nici 1% efecte secundare.
Dar e mai bine sa te lasi de tot.

Intri in sevraj 2 saptamani si apoi te-ai resetat. Pui tigara iar in gura iar devii dependent din prima dupa aia.

Edited by spikje, 15 July 2018 - 14:11.


#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Gandeste-te ca cei din jurul tau trebuie sa suporte duhoarea raspandita de tine. Daca ai bun-simt, o sa-i scutesti de duhoare. Daca nu, nu.
LE.Am fumat vreo 25 de ani. Cand am auzit cele de mai sus, m-am lasat. Am peste 10 ani de cand am renuntat la fumat si pot spune ca a fost una dinte cele mai bune decizii din viata.
Inca ceva: ai voie sa NU fumezi oriunde.

Edited by danvlas, 15 July 2018 - 14:45.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 arab, on 15 iulie 2018 - 13:02, said:

Nu se poate, nicotina da dependenta. Iti cere corpul mai mult si mai mult...
ba se poate dacă vrei.
Și eu am fumat odată un pachet+ pe zi.
La o băută se ducea un pachet în câteva ore. Fumam numai fără filtru. Când prindeam fumam H.Upmann și Ligeros extra suaves. Cubaneze, cine știe poate să confirma cât erau de tari și câtă nicotină aveau.
La un moment dat am zis gata, din momentul ăsta nu mai fumez. Au trecut 20 de ani de atunci și nu am tras nici măcar un fum de atunci.

Edited by DaculScoril0, 15 July 2018 - 15:19.


#23
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 jimi91, on 15 iulie 2018 - 12:59, said:


nu simti nevoia de a fuma? pe mine m-ar interesa sa fumez doar cand vreau eu...ca bautura Posted Image... . fara sa fiu dependent Posted Image
Nu. si nici nu ma deranjeaza fumatorii, sau povestile cu "fumatul pasiv".

 danvlas, on 15 iulie 2018 - 14:42, said:

Gandeste-te ca cei din jurul tau trebuie sa suporte duhoarea raspandita de tine. Daca ai bun-simt, o sa-i scutesti de duhoare. Daca nu, nu.
LE.Am fumat vreo 25 de ani. Cand am auzit cele de mai sus, m-am lasat. Am peste 10 ani de cand am renuntat la fumat si pot spune ca a fost una dinte cele mai bune decizii din viata.
Inca ceva: ai voie sa NU fumezi oriunde.
Gresesti, pe vremea cand fumam, am primit cadou o pipa si doua pachete de tutun din Danemarca. Unul cu miros de cires si unul diferit, nu mai tin minte exact ce era. Dar ma punea nevasta sa fumez o pipa din cel cu aroma de cires ca sa "aromatizez" toata casa. Mirosea excelent si avea si un miros persistent, spray-urile din ziua de azi sunt un rahat pe langa tutunul acela.Pastram punga de tutun in dulapul de haine.

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Gandeste-te ca fumatul e cu atat mai placut cu cat e practicat mai rar. Incearca sa reduci treptat nr de tigari.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 izometric, on 15 iulie 2018 - 14:01, said:

Mda, n-ai dreptul sa iti dai cu parerea daca nu ai fost dependent de nicotina la un momentdat in viata.

Acesti oameni au nevoie de ajutor si compasiune, nu de priviri dusmanoase si dispretuitoare.
Cand eram mic da, priveam dusmanos, dupa aia am inceput sa-i inteleg. La mine in familie nu a fumat nimeni si pana si vecinii sunt nefumatori.

Am si eu dependentele mele daunatoare, gen zahar, paine, prajeli etc.

Am un unchi prin alianta ce a depasit varsta de 70 de ani deja desi fumeaza si bea non-stop de o viata, secretul ar fi ca l-a durut la baston si nu s-a stresat, cand ai parte de stres, otravurile pe care le bagi in tine isi dubleaza efectele.

Degeaba tatal meu nu a fumat si a baut doar ocazional, s-a dus la 59 de ani, stresul si munca l-au omorat.

#26
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

ce-i drept, eu imi doresc sa pot sa fumez dar fara sa fiu dependent, imi place gestul de a fuma, imi place ideea de a fuma, ma relaxeaza etc. Dar nu vreau sa fumez zilnic... sa nu simt nevoia de a fuma:)... exista asa ceva macar:)), sau sunt doar vise Posted Image...chiar trebuie sa iau o decizie pe viata? Posted Image

Vrei sa fumezi! Punct.
Vrei sa te lasi! Alta discutie. Referitor la dependenta: Te trezesti noaptea sa fumezi? Organismul cere, reactioneaza fizic la asta? Daca da, ai o problema asemanatoare cu vrei sa fumezi. Daca nu, nu ai dependenta de nicotina si totul e doar o "alintatura". Pe termen lung, sanatatea se duce. Pe termen scurt(decizie rapida) se imbunatateste gustul, respiratia, starea de bine.
Constientizeaza ca TU esti problema, factorul decident! Nu nicotina, nu anturajul.
Daca nu ai postat doar sa te dai mare ca ai un subiect "la moda", te poti lasa lejer. Repet, TU esti problema! Sunt un fost fumator. Genul 2-3 pachete zilnic(exceptand noptile in care nu lucram). Daca vrei, poti! Ranga torsion Posted Image. Sa nu crezi in povestile, "lasatul de fumat duce la ingrasare"! Fals. Mancatul necontrolat duce la ingrasare. In rest, bafta!

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Neaceasca85, on 15 iulie 2018 - 18:00, said:

Cand eram mic da, priveam dusmanos, dupa aia am inceput sa-i inteleg. La mine in familie nu a fumat nimeni si pana si vecinii sunt nefumatori.

Am si eu dependentele mele daunatoare, gen zahar, paine, prajeli etc.

Am un unchi prin alianta ce a depasit varsta de 70 de ani deja desi fumeaza si bea non-stop de o viata, secretul ar fi ca l-a durut la baston si nu s-a stresat, cand ai parte de stres, otravurile pe care le bagi in tine isi dubleaza efectele.

Degeaba tatal meu nu a fumat si a baut doar ocazional, s-a dus la 59 de ani, stresul si munca l-au omorat.

alea nu sunt dependente, nu exista sevraj.... la tigari, exista cat de cat...

 Arlekhinn, on 15 iulie 2018 - 18:07, said:

Vrei sa fumezi! Punct.
Vrei sa te lasi! Alta discutie. Referitor la dependenta: Te trezesti noaptea sa fumezi? Organismul cere, reactioneaza fizic la asta? Daca da, ai o problema asemanatoare cu vrei sa fumezi. Daca nu, nu ai dependenta de nicotina si totul e doar o "alintatura". Pe termen lung, sanatatea se duce. Pe termen scurt(decizie rapida) se imbunatateste gustul, respiratia, starea de bine.
Constientizeaza ca TU esti problema, factorul decident! Nu nicotina, nu anturajul.
Daca nu ai postat doar sa te dai mare ca ai un subiect "la moda", te poti lasa lejer. Repet, TU esti problema! Sunt un fost fumator. Genul 2-3 pachete zilnic(exceptand noptile in care nu lucram). Daca vrei, poti! Ranga torsion Posted Image. Sa nu crezi in povestile, "lasatul de fumat duce la ingrasare"! Fals. Mancatul necontrolat duce la ingrasare. In rest, bafta!

nu am inteles chestia asta, cum adica pe termen scurt se imbunatateste gustul, respiratia etc. ?

Stiu toate chestiile astea, problema e alta, nu ai cum sa fii motivat mereu sa nu mai fumezi , mai ai si zile proaste, unde te gandesti ca poate fumatul nu e asa de important si iti aprinzi o tigara :).... acum, eu am stat doua saptamani, am mai avut perioade scurte cand m-am lasat, unde dracusorii din capul meu ocazional imi cereau o tigara :)), cateodata castigam luptele, dar razboiul il pierdeam :|...

Cu siguranta e ceva ce ne-a fost implementat de mici...era un episod in bugs bunny, unde iepurele stii ce face inainte sa vina trenul? fumeaza o ultima tigara :)..nu gasesc episodul pe net:|

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Am observat ca daca seara nu fumez, atunci dimineata sunt ragusit, imi vine in gat, ma râcâie in gat. Daca fumez seara, dimineata n-am nimic.. wtf. In schimb daca nu au tigarile  care imi plac, ma apuca dracii. Mai bine nu fumez decat sa fumez aiurea "de imprumut" sau altceva. Cel mai naspa e in concediu in strainatate cand  nu gasesc deloc sortimentul cu care sunt obisnuit.  Pe dincolo  nu sunt la fel tigarile ca la noi.

Dar in grecia macar se gasesc tigari de foi 5 buc in pachet, 1.8 euro cutia, moca.  Cele mai misto sunt villiger cu diverse arome de cognac, whisky, si alte arome, un deliciu. Asa ca la greci ma dau pe "semi trabucuri" ca nu se pot numi trabucuri.

#29
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
E bine ca imparti si cu nevasta si copilul tigarile alea de foi cu arome deosebite in masina in timp ce conduci. Copilul ala isi va aminti de tine cand va fi adult cu plamanii zdrente. Ca va fuma si el, n-avea grija.

Edited by izometric, 15 July 2018 - 19:40.


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Avantaj la mine ca nefumator-nu trebuie sa deschid geamurile de la masina si prin urmare nici sa le curat prea des ca sa nu se zgarie. Posted Image

Cea mai buna metoda de a te lasa de fumat este sa nu te apuci. Posted Image Posted Image

In loc sa dau bani pe tigari, prefer sa am o fitza cu net de 1 Gbps in loc de 300 mbps, sau prefer sa dau banii pe shaorma, dar aia o iau 1 data pe saptamana, in weekend.

Dulciurile le am la discretie in magazinul de familie, sigur voi slabi kile bune dupa ce se va inchide in cativa ani.

 jimi91, on 15 iulie 2018 - 18:55, said:

alea nu sunt dependente, nu exista sevraj.... la tigari, exista cat de cat...
3 zile pe an, inainte de Paste, tin post si am impresia ca exista sevraj la carne, cel putin o depresie-frustrare. Posted Image

Cred ca la zahar ar fi cel mai mare sevraj, dar de mic nu am incercat sa ma las. Aveam dreptul la o ciocolata pe saptamana, acum mananc de cate ori vreau. Doar dulciuri cu ciocolata, nu prostii nasoale.

Multi fumatori se ingrasa dupa ce se lasa de acest oribil viciu, si din cauza ca tot nu scapa de ticul nervos de a duce mana la gura si inlocuiesc pufaitul cu rontaitul.

Imi place si Coca-Cola, dar nu am si nu am capatat dependenta, unii au sau au avut. Nici cafea nu beau, imi place aroma boabelor dar gustul nu, beau doar o prostie de capuccino de la dozator, capuccino cu ciocolata.

 wagmich, on 15 iulie 2018 - 13:06, said:

Nu da nimic. aia e o penibila scuza, poate cea mai penibila. Crezi ca daca ar exista pastile de nicotina, te-ai lasa de fumat?
Si stii de ce sustin asta? Pentru ca, primul lucru pe care-l constati dupa ce te-ai lasat de fumat, este ca nu stii ce sa faci cu mainile, ce ocupatie sa le dai in locul gesturilor folosite la fumat.
Dependenta sau nu, sunt convins ca este si tic nervos, fumatorii fumeaza mai mult cand sunt nervosi sau deprimati. La mine cu mancatul, mananc si cand sunt fericit si cand sunt suparat, insa daca supararea/depresia/necazul depaseste o anumita limita, mi se taie de tot pofta sau daca am o treaba urgenta nu mananc ore in sir si dupa aia rup.

Si eu am diverse ticuri nervoase, prin a pipai sau strange diverse obiecte, cand eram la scoala imi rasuceam parul (ca nu ma tundeam scurt atunci), acum din 2006 imi trec degetele peste venele altor degete.

 jimi91, on 15 iulie 2018 - 13:27, said:

da, am gresit eu Posted Image
Ai gresit dar mi-am dat seama, avand magazin stiu marcile de tigari.

 jimi91, on 15 iulie 2018 - 18:55, said:

nu am inteles chestia asta, cum adica pe termen scurt se imbunatateste gustul, respiratia etc. ?
Se spune ca fumatorii respira mai greu, au capacitatea de efort scazuta, obosesc repede. Am vazut ca la alergat cel putin unii fumatori nu se puteau tine de mine, in ciuda diferentei de greutate corporala. Posted Image

Apoi se mai spune ca fumatorii au gustul si mirosul diminuate, dar revin daca trec 14 zile de la ultima tigara fumata. Ca gurmand si fan al mirosurilor/parfumurilor, e un aspect care imi displace din start.

Cineva care se lasase de fumat imi spunea ca are mai multa forta in muschi si "uite, bara asta daca vreau sa o smulg de aici o smulg".

Edited by Neaceasca85, 16 July 2018 - 01:56.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 jimi91, on 15 iulie 2018 - 12:41, said:

Fumez de ceva timp, as spune neregulat, nu am o norma, dar, sa zicem ca am fumat in jur de un pachet de tigari pe zi...in ultimii ani m-am dat pe slims,  sunt mai putin nocive (am scapat de flegma de dimineata), ocazional mai bag si normale (kent-ul imi place foarte mult). Sunt curios cati gandesc ca mine, ma refer, cati dintre voi incercati sa va lasati, dar nu reusiti... eu personal am cel putin o tentativa pe saptamana Posted Image, e destul de trist....am inceput sa ma "droghez" usor din cauza asta Posted Image), daca stai o perioada nefumat, prima tigara te ia de cap Posted Image... imi place senzatia

am incercat diferite metode, fara succes, am citit cartea lui Allen Carr, nu a avut efectul dorit, nici nu ma prea asteptam sa-l aiba, doar ce am auzit, aparent lumea s-a lasat de tigara in felul asta, citind o carte Posted Image

Imi dau seama ca e ceva psihic, dar imi e destul de greu sa ma las... cel mai mult cred ca am stat doua saptamani fara tigari

ce-i drept, eu imi doresc sa pot sa fumez dar fara sa fiu dependent, imi place gestul de a fuma, imi place ideea de a fuma, ma relaxeaza etc. Dar nu vreau sa fumez zilnic... sa nu simt nevoia de a fuma:)... exista asa ceva macar:)), sau sunt doar vise Posted Image...chiar trebuie sa iau o decizie pe viata? Posted Image

Norma maxima la emoticoane este trei.

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 adisz, on 16 iulie 2018 - 11:03, said:


Norma maxima la emoticoane este trei.

Indiferent de lungimea postarii ?

#33
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,704
  • Înscris: 09.05.2008

 izometric, on 15 iulie 2018 - 14:01, said:

Acesti oameni au nevoie de ajutor si compasiune, nu de priviri dusmanoase si dispretuitoare.
Eu n-am nevoie de ajutor si nici de compasiune.

ON: Daca vrei, poti!
Ideea e DE CE vrei?

 Neaceasca85, on 16 iulie 2018 - 01:54, said:

Avantaj la mine ca nefumator-nu trebuie sa deschid geamurile de la masina si prin urmare nici sa le curat prea des ca sa nu se zgarie. Posted Image
Avantaj la mine ca fumator - n-am dat banii pe masina, ci pe tigari. :harhar:

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu fumam 1 pachet de Marlboro roșu lung / zi.
Până când am desfăcut un laptop de fumător.

Am vomat și mațele din mine, mi-am luat frumos păpucii și m-am dus și mi-am cumpărat electronică.
Una simpluță.
La început mai fumam o țigara două pe zi.
Sunt deja la 3 ani de vapat, am Smok Alien 220, deja de 7 luni nu mai pun nicotină în lichid, vapez doar căpșuni, de aproape doi ani n-am mai atins țigara.
Acum 1 lună am vrut să aprind una, am tras doar în gură juma de fum.
Iar senzația de vomă.

Mă mai joc ceva timp cu compotul meu și mă las și de electronică.

Iar așa ca idee, fumatul e un drog destul de puternic.
E ușor să spui că te lași, că etc, dar ai nevoie de voință.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

 futurist, on 16 iulie 2018 - 11:18, said:

Avantaj la mine ca fumator - n-am dat banii pe masina, ci pe tigari. Posted Image
Masina este luata de taica-miu intr-o perioada in care nu-mi doream deloc asa ceva, 2008. Posted Image

 waterman, on 16 iulie 2018 - 16:06, said:

Eu fumam 1 pachet de Marlboro roșu lung / zi.
Până când am desfăcut un laptop de fumător.

Am vomat și mațele din mine, mi-am luat frumos păpucii și m-am dus și mi-am cumpărat electronică.
Una simpluță.
La început mai fumam o țigara două pe zi.
Sunt deja la 3 ani de vapat, am Smok Alien 220, deja de 7 luni nu mai pun nicotină în lichid, vapez doar căpșuni, de aproape doi ani n-am mai atins țigara.
Acum 1 lună am vrut să aprind una, am tras doar în gură juma de fum.
Iar senzația de vomă.

Mă mai joc ceva timp cu compotul meu și mă las și de electronică.

Iar așa ca idee, fumatul e un drog destul de puternic.
E ușor să spui că te lași, că etc, dar ai nevoie de voință.
Aerul conditionat de la fumatori este infect pe vaporizator si greu de curatat.

Cand eram mic imi imaginam ca plamanii de fumator sunt precum cosul de la soba bunicii.

Cand vanzatoarea goleste cosul de gunoi al fumatorilor de afara, zice ca miroase a sobolan mort. Posted Image

Si oricum miroase a acru de versi. Similar cu tomberonul. Prefer sa miroase a canalizare decat a tigari sau tomberon.

Sau mai ales sa trec pe langa blocuri si sa miroase a mancare, friptura, prajeala. Posted Image

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La bloc e nemaipomenit sa faci un gratar de macrou sau scrumbie Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate