Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Despre fumat

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Fumez de ceva timp, as spune neregulat, nu am o norma, dar, sa zicem ca am fumat in jur de un pachet de tigari pe zi...in ultimii ani m-am dat pe slims,  sunt mai putin nocive (am scapat de flegma de dimineata), ocazional mai bag si normale (kent-ul imi place foarte mult). Sunt curios cati gandesc ca mine, ma refer, cati dintre voi incercati sa va lasati, dar nu reusiti... eu personal am cel putin o tentativa pe saptamana :|, e destul de trist....am inceput sa ma "droghez" usor din cauza asta :)), daca stai o perioada nefumat, prima tigara te ia de cap :)... imi place senzatia

am incercat diferite metode, fara succes, am citit cartea lui Allen Carr, nu a avut efectul dorit, nici nu ma prea asteptam sa-l aiba, doar ce am auzit, aparent lumea s-a lasat de tigara in felul asta, citind o carte :|

Imi dau seama ca e ceva psihic, dar imi e destul de greu sa ma las... cel mai mult cred ca am stat doua saptamani fara tigari

ce-i drept, eu imi doresc sa pot sa fumez dar fara sa fiu dependent, imi place gestul de a fuma, imi place ideea de a fuma, ma relaxeaza etc. Dar nu vreau sa fumez zilnic... sa nu simt nevoia de a fuma:)... exista asa ceva macar:)), sau sunt doar vise :|...chiar trebuie sa iau o decizie pe viata? :|

#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
E greu sa te lasi atata timp cat iti ofera senzatia de placere. O data sa te apuci e foarte greu sa te lasi. E la fel ca masturbarea, sexul, drogurile..

Te poti lasa doar daca vei fi inchis intr-o celula timp de o luna, sa vedem ce faci, ori mori, ori te lasi de fumat. Parca te-as vedea ca in Filmele de alea de actiune cum te zbati sa evadezi de acolo doar pentru a te duce la primul chiosc ca sa iei o tigara.

Edited by hwplanet, 15 July 2018 - 12:48.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca vrei poti, chiar si ajutat.

Daca nu le lasi tu pe ele, te lasa ele pe tine-think about that!

Si mai e o vorba, toate la vremea lor, adica mai la tinerete doar, putin acolo, sa nu mori prost.

Am fumat si m-am lasat brusc. Ce put tigarile, cum naiba am bagat in gura asa ceva, nu stiu.

Edited by arab, 15 July 2018 - 12:51.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 15 iulie 2018 - 12:44, said:

E greu sa te lasi atata timp cat iti ofera senzatia de placere. O data sa te apuci e foarte greu sa te lasi. E la fel ca masturbarea, sexul, drogurile..

Te poti lasa doar daca vei fi inchis intr-o celula timp de o luna, sa vedem ce faci, ori mori, ori te lasi de fumat. Parca te-as vedea ca in Filmele de alea de actiune cum te zbati sa evadezi de acolo doar pentru a te duce la primul chiosc ca sa iei o tigara.


am incercat ceva de genul, dar nu am reusit Posted Image.... nu merge Posted Image


PS. cred ca pe unii oameni ii afecteaza mai mult decat pe altii:|... am vazut un clip cu un actor de care imi place... fumator inrait, Collin Farrel, si el incerca sa se lase si a reusit intr -un final, a scris o scrisoare si i-a dat foc :))

Edited by jimi91, 15 July 2018 - 12:53.


#5
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
Te lași tu singur dacă și când vrei să te lași.
Și mie mi-a plăcut dar nu am avut încotro și a trebuit să le las, păcat că îs nocive pentru sănătate că îs chiar mișto.
Kent și Dunhill erau cele mai mișto, am fumat și slims îmi luam la caruș că erau mai ieftin așa. Intr-o perioadă am fumat și Ronson, într-un timp erau bune dar depinde și cum le nimereai.
Cel mai mult mi-a plăcut la “aparat” din ăla de fumat cu furtun, nu mai știu cum se cheamă am un lapsus acuma, cu tutun umed și aromat, deliciu

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postyuukan, on 15 iulie 2018 - 12:52, said:

Te lași tu singur dacă și când vrei să te lași.
Și mie mi-a plăcut dar nu am avut încotro și a trebuit să le las, păcat că îs nocive pentru sănătate că îs chiar mișto.
Kent și Dunhill erau cele mai mișto, am fumat și slims îmi luam la caruș că erau mai ieftin așa. Intr-o perioadă am fumat și Ronson, într-un timp erau bune dar depinde și cum le nimereai.
Cel mai mult mi-a plăcut la “aparat” din ăla de fumat cu furtun, nu mai știu cum se cheamă am un lapsus acuma, cu tutun umed și aromat, deliciu


daca mi-as permite as fuma Sopraine, sunt foarte misto si slabe...

#7
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Daca vrei, poti. Daca nu, gasesti scuze. Ti-o spune cineva care a fumat timp de 36 de ani 2 pachete de fara filtru pe zi. Si care s-a lasat de fumat de vreo 15 ani. Intr-o singura zi. Restul sunt povesti ca sa-ti petreci placut vremea pe net.

Edited by wagmich, 15 July 2018 - 12:58.


#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postjimi91, on 15 iulie 2018 - 12:41, said:

ce-i drept, eu imi doresc sa pot sa fumez dar fara sa fiu dependent, imi place gestul de a fuma, imi place ideea de a fuma, ma relaxeaza etc
cand o sa incepi sa gandesti invers, probabil o sa te lasi si de fumatPosted Image

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 12:57, said:

Daca vrei, poti. Daca nu, gasesti scuze. Ti-o spune cineva care a fumat timp de 36 de ani 2 pachete de fara filtru pe zi. Si care s-a lasat de fumat de vreo 15 ani. Intr-o singura zi.

nu simti nevoia de a fuma? pe mine m-ar interesa sa fumez doar cand vreau eu...ca bautura :)... . fara sa fiu dependent :)

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu se poate, nicotina da dependenta. Iti cere corpul mai mult si mai mult...

Edited by arab, 15 July 2018 - 13:03.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postarab, on 15 iulie 2018 - 13:02, said:

Nu se poate, nicotina da dependenta. Iti cere corpul mai mult si mai mult...

nue vorba de sevraj, e ceva psihic :)

#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postjimi91, on 15 iulie 2018 - 12:55, said:



daca mi-as permite as fuma Sopraine, sunt foarte misto si slabe...
Sobranie adica?

#13
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Nu da nimic. aia e o penibila scuza, poate cea mai penibila. Crezi ca daca ar exista pastile de nicotina, te-ai lasa de fumat?
Si stii de ce sustin asta? Pentru ca, primul lucru pe care-l constati dupa ce te-ai lasat de fumat, este ca nu stii ce sa faci cu mainile, ce ocupatie sa le dai in locul gesturilor folosite la fumat.

Edited by wagmich, 15 July 2018 - 13:11.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu merita sa fumezi, lasa-te acum.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Creierul savurand endorfinele nu este de acord cu tine.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcarturarulobosit, on 15 iulie 2018 - 13:05, said:

Sobranie adica?

da, am gresit eu :P

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,721
  • Înscris: 14.10.2008
O mare mizerie. De mic am detestat fumatul, mirosul de tutun si toate cele. Cine fumeaza sau bea excesiv, sa se lase, astea 2 in ochii mei sunt la fel ca drogurile interzise. Am fost total impotriva. Alcool doar ocazional si putin sau mai mult ca un digestiv sau stimulent al poftei de mancare.

Dar cum suma viciilor este constanta, asta se rasfrange asupra mancatului in cazul meu. Sunt un etern supraponderal, chiar daca fac si miscare.

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Mda, n-ai dreptul sa iti dai cu parerea daca nu ai fost dependent de nicotina la un momentdat in viata.

Acesti oameni au nevoie de ajutor si compasiune, nu de priviri dusmanoase si dispretuitoare.

Edited by izometric, 15 July 2018 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate