Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce filme faimoase nu ati vazut?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Lipsum, on 15 iulie 2018 - 00:10, said:

Lord of the rings, Star Wars, Game of Thrones, Avatar. Niciodată, nu-s genul meu.
Credeam ca e vorba doar de filme nu si seriale. Avatar e ok ca film, dar n-am inteles toata agitatia din jurul lui.

 December, on 15 iulie 2018 - 06:26, said:

Pai e oleaca mai greu. Ca majoritatea au la baza o carte (roman sau nuvela).
Dar ca sa fie un inceput, sunt dezamagit de filmele facute dupa romanele lui Jules Verne. De fapt is putine filme facute dupa ele si cred ca cel mai bun ar fi 20.000 leghe sub mari, cel cu Kirk Douglas.
Si mai sunt dezamagit de filmele facute dupa scrierile lui Stephen King (eu fiind un mare admirator al autorului). Sunt cateva ecranizari ok, dar cea mai mare dezamagire pentru mine  fost "The Stand".
Pur si simplu la cat de bine scrie si mai ales cat de MULT scrie mi se pare imposibil sa reusesti sa ecranizezi corect si complet orice scriere de-a lui.

Si acum mi se intampla sa recitesc "Fugarul" (The Running Man) scris sub pseudonimul Richard Bachmann, dar ecranizarea cu Schwarzi e o mizerie absoluta (cred ca l-am vazut o singura data, de curiozitate).

#56
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 dea_dimi, on 15 iulie 2018 - 06:33, said:


Avatar e ok ca film, dar n-am inteles toata agitatia din jurul lui.

L-ai vazut de pe torente sau la IMAX?

#57
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 don_dannielo, on 15 iulie 2018 - 06:42, said:

L-ai vazut de pe torente sau la IMAX?
La televizor, la cativa ani dupa ce-a iesit.

#58
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 03.02.2010

 December, on 15 iulie 2018 - 06:26, said:

Si mai sunt dezamagit de filmele facute dupa scrierile lui Stephen King (eu fiind un mare admirator al autorului). Sunt cateva ecranizari ok, dar cea mai mare dezamagire pentru mine  fost "The Stand".
Inchisoarea ingerilor e mult mai bun filmul decat cartea, care e de fapt o nuvela.
Culoarul mortii e o ecranizare exceptionala in opinia mea.
Stand by me si Misery sunt foarte bine realizate, restul slabe sau modeste.
Si, ca sa fiu on topic:
Calauza, Cetateanul Kane, Blade runner (niciunul), Cinema Paradiso, Avatar (nu am reusit sa-l vad cap-coada) si filmele cu supereroi actuale. Star wars prima trilogie imi place enorm, a fost Sf-ul copilariei, a doua ma plictiseste, ultimele doua filme nu le-am vazut, am senzatia ca SW a devenit o telenovela.

#59
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

 don_dannielo, on 14 iulie 2018 - 18:52, said:

Star Wars.

Greu de crezut, dar adevarat.

Gizas :))


Nu am vazut Game of trons, Hary Poter, din  Stapanul inelelor doar câteva secvențe. Si multe altele.

#60
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 dea_dimi, on 15 iulie 2018 - 06:42, said:


La televizor, la cativa ani dupa ce-a iesit.

Pai de-asta. Toata agitatia e din cauza 3D-ului acestui film.

#61
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 don_dannielo, on 15 iulie 2018 - 11:01, said:

Pai de-asta. Toata agitatia e din cauza 3D-ului acestui film.
A, apropo de asta, n-am vazut decat vreo cateva filme in 3D: Life of Pi, respectiv Everest (dar ma rog, citisem cartile inainte) si ultimele filme din franciza Star Wars; nu mi se pare cine stie ce mare chestie, e chiar complicat pentru cei care poarta deja ochelari sa mai aiba o pereche peste; daca filmul e foarte agitat, 3Dul nu mi se pare c-ajuta, ba din contra.

#62
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Important e ca filmul sa fie filmat in 3D, gen Avatar sau Hugo. Daca e filmat in 2D si apoi postprocesat in 3D, efectele nu sint spectaculoase.

#63
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 December, on 15 iulie 2018 - 06:26, said:

Si mai sunt dezamagit de filmele facute dupa scrierile lui Stephen King (eu fiind un mare admirator al autorului). Sunt cateva ecranizari ok, dar cea mai mare dezamagire pentru mine  fost "The Stand".

Shining,The Green Mile,The Shawshank Redemption,It chiar si Carrie,1408,Secret Window,Misery sunt filme foarte bune pana la capodopere.

 MikeSpike, on 15 iulie 2018 - 02:58, said:

December,nu vreau sa poluez nici sa deturnez idea topului,dar parca-s curios de filmele facute dupa carti care au/nu au deposit asteptarile.

Cu siguranta Band of Brothers.Cartea este o narare rece a evenimentelor.Filmul,serialul mai bine zis,este putin zis o capodopera.

Edited by adisz, 16 July 2018 - 09:49.


#64
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Star Wars (seria nouă)
Home Alone
The Godfather
Mad Max
Harry Potter
The Hobbit
Blade Runner
Indiana Jones
Goodfellas

#65
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Seria Harry Potter, nu m-a prins deloc / nu l-am văzut când a apărut la cinema

#66
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,527
  • Înscris: 30.10.2003
Shining, Dr. Strange si bomba atomica (desi il am pe telefon), Godfather 2 si 3, Mad Max 1 (celelate vazute si revazute), It, Rocky (dar sunt pe lista de asteptare), Monty Python (pe lista), Labirintul lui Pan (tot pe lista de asteptare), filmele lui Kusturica si a lui Tarkovsy (Calauza vazut), City of God, Back to Future, Requiem for a Dream, Trainspotting,  The Big Lebowski (am vazut doar 10 minute), Donnie Darko.

Doar cateva pe care vreau sa le vad.

#67
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 lely, on 15 iulie 2018 - 08:33, said:

Inchisoarea ingerilor e mult mai bun filmul decat cartea, care e de fapt o nuvela.
Culoarul mortii e o ecranizare exceptionala in opinia mea.
Stand by me si Misery sunt foarte bine realizate, restul slabe sau modeste.
Si, ca sa fiu on topic:
Calauza, Cetateanul Kane, Blade runner (niciunul), Cinema Paradiso, Avatar (nu am reusit sa-l vad cap-coada) si filmele cu supereroi actuale. Star wars prima trilogie imi place enorm, a fost Sf-ul copilariei, a doua ma plictiseste, ultimele doua filme nu le-am vazut, am senzatia ca SW a devenit o telenovela.

 adisz, on 16 iulie 2018 - 09:49, said:

Shining,The Green Mile,The Shawshank Redemption,It chiar si Carrie,1408,Secret Window,Misery sunt filme foarte bune pana la capodopere.


De acord, dar stiti ca au fost ecranizate aproape toate scrierile lui?

#68
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Offtopic: is distrus!!! Aveam chef sa revad  Nightmares & Dreamscapes. si nu am nici cea mai vaga idee unde boala e DVD-ul..... Am rascolit in cutia cu dvd-uri (si nu doar acolo), am gasit tot felul de rahaturi doar ala nu. Si nici carcasa... sper ca nu l-a aruncat nevasta-mea....

Edited by December, 25 July 2018 - 18:57.


#69
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Avatar, Game of thrones, toată seria Terminator. Orice cu super-eroi, nu îmi place curentul ăsta nou cu efecte gârlă și substanță zero.

Edited by pexCom, 25 July 2018 - 19:04.


#70
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 December, on 25 iulie 2018 - 18:56, said:

Offtopic: is distrus!!! Aveam chef sa revad  Nightmares & Dreamscapes. si nu am nici cea mai vaga idee unde boala e DVD-ul..... Am rascolit in cutia cu dvd-uri (si nu doar acolo), am gasit tot felul de rahaturi doar ala nu. Si nici carcasa... sper ca nu l-a aruncat nevasta-mea....
Asa nu mai gasesc eu Merlin. Am intors casa pe dos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate