Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce filme faimoase nu ati vazut?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Titanic, Stapanul Inelelor, Scarface, Avatar, Shrek, Toy Story, Gladiatorul.

#38
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
De fapt cred ca ar fi ceva: Star Wars 1-6, Nasul 2,3

Edited by YourFan, 14 July 2018 - 21:35.


#39
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Schindler's List

Si daca ziceti ca nu ati auzit de el, e pe locul 6 in top 250 imdb.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu ma uit aproape niciodata la "sezonul 2" sau urmatoarele versiuni ale unui film, facute doar de dragul de a monetiza impresia lasata publicului de vechea versiune.

Mi se par fake-uri (se trage matza de coada, se cauta acul in carul cu fan...)..

Ex:  Mi-a placut Maze runner 2014 (primul)... Celelalte absolut fake-uri.  Mi-a placum Matrix 1999 (primul).. Urmatoarele - fake-uri.

Toate variantele din zilele noastre de Star Wars sun fake-uri absolute

Nu suport patetismul, fanfaronada si exagerarea in film.  Imi plac filmele simple, abrupte si brutale gen Broen  2011 (serial din care n-am vazut decat primul sezon, dupa aia mi s-a taiat).
Idem in cazul Westworld (prima serie a mers.. a doua fake, sucks).. Nu suport sa se intinda pelteaua.. in niciun scenariu...

Edited by rosix, 14 July 2018 - 21:18.


#41
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 Serafim606, on 14 iulie 2018 - 21:08, said:

Schindler's List

Si daca ziceti ca nu ati auzit de el, e pe locul 6 in top 250 imdb.
Am auzit de el :) dar nici eu nu l-am vazut. Si nici Pianistul.
SI nici Harry Poker, uitasem de el.

#42
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 ccdsah, on 14 iulie 2018 - 18:46, said:

Trilogia Godfather

 Ion_de_la_Raion, on 14 iulie 2018 - 18:47, said:

Seria Game of Thrones

 don_dannielo, on 14 iulie 2018 - 18:52, said:

Star Wars.

 spinname, on 14 iulie 2018 - 19:15, said:

Star Trek

 Serafim606, on 14 iulie 2018 - 21:08, said:

Schindler's List
Nici unul din cele de mai sus.
Eventual am vazut doar scene sau scurte perioade cand erau pe la TV.
Si nici nu simt nevoia sa le vad, mai ales pe cele vechi... daca nu le-am vazut in tinerete cand erau mai proaspete, acum n-are rost ca o sa imi para oricum niste mizerii ca am capatat un anumit nivel de asteptari la care filmele vechi nu se ridica.
Poate doar Game of Thrones sa vizionez.

Edited by lexis1, 14 July 2018 - 21:46.


#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 don_dannielo, on 14 iulie 2018 - 18:52, said:

Star Wars.

Greu de crezut, dar adevarat.
Tu si Radu Banciu.

#44
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 Serafim606, on 14 iulie 2018 - 21:08, said:

Schindler's List

Si daca ziceti ca nu ati auzit de el, e pe locul 6 in top 250 imdb.
A fost la tv de cateva ori.

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici eu n-am vazut Schindler's List. Nici filmele Godfather. Nici seria Prison Break.

#46
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Nici eu nu am văzut Star Wars, mai degrabă parodia Spaceballs. :D

#47
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Gladiatorul, Lord Of The Rings, Harry Potter, Avatar, Star Wars. Mai este un film ce seamana cu lord of the rings parca, nici pe ala nu l-am vazut.

#48
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Titanic, Avatar si ala cu micii vrajitori zburatori, care se fac mari, Harry Potter. Niste lame-uri umflate pentru box-office. La Titanic trebuie sa mentionez in apararea mea ca nu imi place DiCaprio si o urasc pe canadianca aia urata. Doar cum o auzeam cu my heaaaaaart wiiiiillll gooooo oooooon, imi trecea instant cheful de a vedea filmul.

#49
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nici eu nu am văzut Star Wars. Nu aveam video în anii 80. Am închiriat într-un tîrziu Imperiul Contraatacă, că ăla era cel mai celebru, prin anii 90, dar cred că era prea tîrziu pentru mine. Nu mai aveam vîrsta, pesemne, la care să mă atragă, și eram și sub influența unor parodii ca Spaceballs, așa că filmul nu mi-a spus nimic. În schimb, mi-a plăcut mult să mă joc pe PC Tie Fighter, deși la început habar n-aveam că navele alea sînt din universul Star Wars. Posted Image
Tot din cauză că preferam comediile și am văzut mai întîi parodii ca Hot Shots, Robin Hood Men in Tights și alte din astea, nu am putut deloc să gust Robin Hood Prince of Thieves, Top Gun, Dracula etc. Îmi venea să rîd la ele, sub influența fazelor de le știam din variantele parodice.
Alt film celebru nevăzut e Nașul. Am citit cartea prin clasa a 9-a, iar cînd, peste niște ani, am văzut primele secvențe din primul film, l-am și oprit, efectiv mi s-a părut că Brando își bate joc de rol, face un fel de caricatură. În primul rînd, Vito din film nu se potrivea cu imaginea pe care mi-o făcusem eu din carte. Dar trecem peste asta, la ecranizări e bine să te uiți ca la o operă de artă separată. Problema e că nu am înțeles pînă azi alegerea pentru interpretarea în felul ăla. E probabil cazul în care sînt cel mai departe de opinia generală față de un rol - pur și simplu nu pot nici măcar să întrevăd explicația pentru care Brando e considerat maestru aici, sînt atît de pe lîngă opinia generală, că nu o pot înțelege, o consider o eroare, publicul se lasă înșelat de o imagine despre gangsteri pe care de fapt și-a format-o fix din acest rol, nu o avea dinainte, ca să poată spune că Brando a întruchipat perfect un boss mafiot etc. Mă rog, găsirea unei cronici din 72, în care criticul susține că Brando nu e „clasic” în rol, ci doar „leneș”, m-a mai liniștit, că ajunsesem să cred că numai eu văd altceva. (În cronica respectivă, e lăudată prin comparație prestația lui Gabin în Clanul Sicilienilor - aia forță și prestanță de boss mafiot, nu gîngăveala lui Brando). Mă rog, nu pot vorbi despre film, eu doar explic de ce nu l-am văzut - nu pot trece peste interpretarea lui Brando, îmi stă pe creier. Nu neg că probabil și aici și-a băgat nițel coada și parodia lui Dom DeLuise din Robin Hood, cînd vorbește cu vata în gură.
Așa, dacă filme celebre sînt cele cu supereroi, Marvel, DC, dezastre, acțiune etc., n-am văzut mai nimic, pe motivul că toate sînt la fel, diferă numai efectele speciale. Și nu mai sînt la vîrsta la care să mă intereseze efectele speciale la filme (și grafica la jocurile pe computer). Știu Superman, Commando, am mai văzut unul cu erupții, altul cu inundații, gata, cam alea sînt.
Filmele adolescenței mele sînt cele 3 Indiana Jones și cele 3 Back to the Future. Pe alea le-am văzut de zeci de ori, inclusiv în ultimele luni. Plus parodiile, mai ales Mel Brooks.

 rosix, on 14 iulie 2018 - 21:13, said:

Ex:  Mi-a placut Maze runner 2014 (primul)... Celelalte absolut fake-uri.  Mi-a placum Matrix 1999 (primul).. Urmatoarele - fake-uri.

Despre astea 2 și eu am fix aceeași impresie. Maze Runner 1 e ingenios, te face să te întrebi care e faza etc. Apoi încep să umple cu ceva, să tragă de timp și să răstoarne situația ca să aibă umplutură.

Edit: din ce văd că se mai pomenește pe aici n-am văzut nici Avatar, iar dacă băgăm și seriale, nici Game of Thrones, nici Prison Break.

Edited by abancor, 14 July 2018 - 22:23.


#50
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

Quote

Nu ma uit aproape niciodata la "sezonul 2" sau urmatoarele versiuni ale unui film, facute doar de dragul de a monetiza impresia lasata publicului de vechea versiune.

Mi se par fake-uri (se trage matza de coada, se cauta acul in carul cu fan...)..
@rosix
In unele cazuri, al doilea film poate fi mai bun decat primul. Ai vazut "Terminator 2"?
Sau lafel de bun... De exemplu "Arma mortala", "Academia de politie"...

Nu ar trebui sa tragi concluzia ca daca primul film e bun urmatoarele sunt proaste.

Edited by Petrecristi, 14 July 2018 - 23:44.


#51
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Lord of the rings, Star Wars, Game of Thrones, Avatar. Niciodată, nu-s genul meu.

#52
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,673
  • Înscris: 22.01.2015
Genul Horror nu-mi place,in rest filme faimoase nu cred ca am scapat  vreunul sa vad.Din ori ce pozitie-torente,dvd,vhs,cinema. Si da,Il padrino-coppola face toti banii,printrePosted Image multe altele.

#53
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,673
  • Înscris: 22.01.2015
December,nu vreau sa poluez nici sa deturnez idea topului,dar parca-s curios de filmele facute dupa carti care au/nu au deposit asteptarile.

#54
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 MikeSpike, on 15 iulie 2018 - 02:58, said:

December,nu vreau sa poluez nici sa deturnez idea topului,dar parca-s curios de filmele facute dupa carti care au/nu au deposit asteptarile.
Pai e oleaca mai greu. Ca majoritatea au la baza o carte (roman sau nuvela).
Dar ca sa fie un inceput, sunt dezamagit de filmele facute dupa romanele lui Jules Verne. De fapt is putine filme facute dupa ele si cred ca cel mai bun ar fi 20.000 leghe sub mari, cel cu Kirk Douglas.
Si mai sunt dezamagit de filmele facute dupa scrierile lui Stephen King (eu fiind un mare admirator al autorului). Sunt cateva ecranizari ok, dar cea mai mare dezamagire pentru mine  fost "The Stand".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate