Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Peria de par

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostErmac, on 13 iulie 2018 - 16:40, said:

Asadar imi place lemnul si as vrea functionalitatea periei pe care o am, doar sa aiba perna dintr-un material natural antistatic, iar la cum se prezinta situatia e cam greu de gasit asa ceva.
Parul insusi nu este un material antistatic, poti sa-l piepteni si cu perie metalica, care.. mai antistatic decat metalul nu exista, firul de par e izolator, se electrizeaza prin intindere, cand tragi de el, acumuleaza sarcina si prin frecarea cu aerul daca e spalat proaspat.
Ce am constatat eu e ca o perie cu dinți groși și mulți, deci mare, e cea mai buna impotriva intinderii parului, deci si a electrizarii. Peria cu dinti subtiri, metalici, electrizeaza si mai tare parul. Peria de plastic nu mai zic. Pana acum cea mai buna varianta a fost peria mare, care te obiga sa perii incet, fara sa tragi de parul incalcit. Periat intai varfurile, apoi urcat inspre scalp.
Un puf-puf cu apa sau peria udata inainte de a incepe periajul impiedica electrizarea. E drept ca frecarea cu cauciucul produce electrizare, dar asta o stiu si astia care fac perii, nu pun cauciuc din ala. Si la saloane folosesc perii din astea cu cauciuc.

Un alt aspect important e si samponul. Sa fie din ala care nu lasa reziduuri pe par. Cel mai bun e samponul spuma. Sau spuma de par, nu stiu cum ii zice, se gaseste in farmacia de la Bebe Tei, in alta parte nu l-am gasit. Spuma aia se clateste bine, nu lasa reziduuri.
Apoi important e feonul. Aerul cat mai rece si cat mai puternic. Parul nu trebuie incalzit, altfel se deterioreaza, devine si mai greu de pieptanat, se imbacseste mai repede, trebuie tuns mai des, se electrizeaza mai tare. Mai ales la fete, acolo ma intereseaza pe mine ca nu stau eu sa-mi pieptan nevasta, poate s-o fac si singura, ma doare in cur de fapt, de ce sa nu fiu sincer? Dar la fii-mea imi revine mie sarcina sa-i usuc parul dupa baie si s-o pieptan dimineata. Si stiu ca mi-a fost greu la inceput ca nu stiam cum se face, imi lua mult si nu iesea treaba buna. Lenes cum ma stiu, a trebuit sa gasesc solutii, solutii care au fost adoptate si de nevasta-mea. Fara perie mare mi-e foarte greu, am incercat mai multe solutii, singura perie buna am gasit-o la Jumbo. Chinezerie ieftina totusi, dar e chestie de design, nu de altceva.

Apoi, dupa ce se usuca parul, e nevoie de o chimicala care sa-l pastreze antistatic. Mai ales parul fin al fetelor, se incurca si electrizeaza foarte repede si mai ales ca nu stiu sa si-l poarte bine strans pe timp cat e la gradinita sau scoala.
La femei adulte parul e mai gros, stiu sa si-l aseze sa nu stea electrizat si incurcat, e deja altceva, nu vad mare problema daca folosesc o perie cu dinti subtiri.

#20
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012
Pai da,asa ma pietan si eu.Incet. Am optat pt o perie mare cu dintii mari si cu gamaliile alea sferice(ca exista si unele ascutite ca niste ace care zgarie scalpul). Ciudat totusi ca o perie cu dinti metalici electrizeaza.Poate una cu dintii sau mai bine zis cu pinii metalici dar cu gamalii din plastic sa faca asta.

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
E de la grosimea dintilor. Alea metalice sunt subtiri.
Dar... am inceput sa dau sfaturi femeilor cum sa se pieptene, ar trebui sa ma opresc aici.
Zdoresc o viata frumoasa si un par minunat!
:)

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
M-am uitat acum si pinii sunt din ceva plastic semiflexibil

Cu piaptan de genu ai incercat?Asta e complet de lemn
[ https://i.ebayimg.com/images/g/xLoAAOSw~G1ZwOIy/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ebayimg.com/images/g/M7sAAOSwOgdYwPji/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ebayimg.com/images/g/AgQAAOSwo6lWHKj9/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ti-am gasit una fara cauciuc....
https://www.ebay.com...ksid=m570.l1313

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate