Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Peria de par

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012
Am citit si eu cate ceva despre periile de par din lemn si cum nu produc electrizarea parului. Doar ca in poze  observ ca desi pinii sunt din lemn, ei sunt fixati pe o perna de cauciuc.De exemplu:
[ https://www.artdeco-land.ro/fotky11075/fotos/_vyr_2743setp01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si atunci intreb, cauciucul nu produce electricitate statica?
Deocamdata nu am gasit alte modele decat cu perna aia si nu pare ca ar fi si exclusiv din lemn.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cauciucul n-are nici o treaba cu electricitatea, de aia se foloseste ca izolator la cabluri electrice.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
De electrizat paru oricum cred ca se electrizeaza si daca il freci cu mana...asa ca de electrizare nu cred ca o sa scapi
Eu mi-am comandat asa ceva...si e destul de ok eu fiind barbat,acum nu stiu tu poate esti femeie si vrei altceva
[ https://i.ebayimg.com/images/g/7ksAAOSw3v5Yot4p/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca acel "cauciuc" este antistatic.

 Friskey, on 12 iulie 2018 - 18:47, said:

Cauciucul n-are nici o treaba cu electricitatea, de aia se foloseste ca izolator la cabluri electrice.
https://ro.wikipedia...Electrostatică

#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 Friskey, on 12 iulie 2018 - 18:47, said:

Cauciucul n-are nici o treaba cu electricitatea, de aia se foloseste ca izolator la cabluri electrice.
Incarcarea electrostatica apare tocmai la materiale dielectrice, izolatoare.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,255
  • Înscris: 06.01.2007
Te duci la Jumbo si gasesti o perie foarte buna, ieftina, de lemn, care nu electrizeaza.
Fara aceasta perie nu pot sa-mi pieptan fiica.
Am doua.

Mai exista o chimicala AntiFrizz sau ceva de genul. E ca un fixativ sau ceva care nu incarca parul si opreste electrizarea, am invatat de la o coafeza trickul.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 maccip, on 12 iulie 2018 - 20:48, said:

.
Am doua.
doua ce? :)

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,255
  • Înscris: 06.01.2007

 Fane, on 12 iulie 2018 - 20:52, said:

doua ce?
Perii.
Si femei in casa.
Nevasta + fiica.
Posted Image

Edited by maccip, 12 July 2018 - 20:59.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
ok. m-am linistit. :)

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca alt tip de perie, cum ar fi aceasta, din descriere rezulta faptul ca nu electrizeaza parul:
https://www.savonia....emn-de-par.html

#11
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012

 maccip, on 12 iulie 2018 - 20:48, said:

Te duci la Jumbo si gasesti o perie foarte buna, ieftina, de lemn, care nu electrizeaza.
Fara aceasta perie nu pot sa-mi pieptan fiica.
Am doua.

Mai exista o chimicala AntiFrizz sau ceva de genul. E ca un fixativ sau ceva care nu incarca parul si opreste electrizarea, am invatat de la o coafeza trickul.

Interesant. Ai cumva o poza cu peria, sa-mi fac o idee? Nu o gasesc pe google si nu vreau sa merg pana acolo nestiind designul.

*I2O. Eu caut pt pieptanat. Aia e pt coafat.Pare a fi o combinatie intre pini de lemn si par de mistret probabil?
*Corina. Da o am dar are un cu totul alt efect.Exact asa vreau sa aiba suportul, din lemn. Si in genere daca stii pieptani din lemn, altii decat ce e pe net,vreun magazin din asta de cartier care are si alte modele.

Multumesc pt raspunsuri.

Edited by Ermac, 13 July 2018 - 14:30.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sincer, nu m-a interesat subiectul in mod deosebit. eu am parul tuns scurt si ma pot pieptana cu orice perie sau pieptene, iar fetitei mele, care are parul lung, i-am cumparat dintr-un magazin DM o perie cu peri din par de porc mistret, dar care are manerul si pernuta din plastic, respectiv cauciuc.
la standul din acel magazin am vazut si perie din lemn, cu peri din lemn, dar pernuta era tot din cauciuc.

incearca sa cauti si in magazinele care comercializeaza produse profesionale si accesorii pentru ingrijirea parului.

Edited by corinadaniela, 13 July 2018 - 15:01.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,255
  • Înscris: 06.01.2007

 Ermac, on 13 iulie 2018 - 14:29, said:

Ai cumva o poza cu peria, sa-mi fac o idee?
Am chiar un album intreg. Dupa ce am cumparat-o, i-am facut toata saptamana poze.
Posted Image
Ia de-aici una facut cu webcamul de la leptop, albumul il pastrez numai si numai pentru mine.
Attached File  a7161f2ea07820c26ee70ee3da60a0a2.png   210K   7 downloads

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Ermac, on 13 iulie 2018 - 14:29, said:



Interesant. Ai cumva o poza cu peria, sa-mi fac o idee? Nu o gasesc pe google si nu vreau sa merg pana acolo nestiind designul.

*I2O. Eu caut pt pieptanat. Aia e pt coafat.Pare a fi o combinatie intre pini de lemn si par de mistret probabil?
*Corina. Da o am dar are un cu totul alt efect.Exact asa vreau sa aiba suportul, din lemn. Si in genere daca stii pieptani din lemn, altii decat ce e pe net,vreun magazin din asta de cartier care are si alte modele.

Multumesc pt raspunsuri.
Nu cred ca sunt de lemn si da e cu par de mistret
Cand ajung acasa ma uit si scriu daca sunt de lemn
Vezi daca sunt barbat?nu prea stiu diferentele astea

Edited by I2O, 13 July 2018 - 15:17.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ermac, eu cred ca exista o logica in ceea ce priveste peria cu peri de lemn si pernuta de cauciuc : cred ca daca acei peri nu ar fi prinsi in pernuta de cauciuc, nu s-ar putea misca in timp ce folosesti peria pentru a te pieptana, existand riscul sa ti se incurce sau sa ti se rupa firele de par.
e alta poveste in cazul periei de lemn, cu peri naturali, prinsi direct in lemn. acolo nu este nevoie de flexibilitate, perii naturali sunt flexibili de felul lor, nu au nevoie si de acea pernuta de cauciuc.
pana la urma pentru ce ai tu nevoie exact, cat de lung/des este parul, ce fel de par este - cu fir subtire, mediu, gros, drept sau odulat, moale sau aspru ? nu ajuta sa folosesti un produs de ingrijire a parului care sa ofere acel efect antistatic ?

#16
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012
maccip peria din poza este exact cea de care am pomenit in primul meu post adica are o perna din cauciuc.
I2O, asa pare in poza pusa de tine,o combinatie intre cele 2.

Corina asa este, perna ofera acea flexibilitate. In cazul meu, e potrivita o perie de mari dimensiuni cu pini din lemn pe care o am deja.Daca dai search cu "perie de lemn" apare cu siguranta poza. Nedumerirea mea insa e data de materialul cauciucat care imi lasa senzatia aia de electrizare dupa pieptanat, dar si de informatiile gasite pe net. ( Cel mai usor se simte daca ai un pieptan din plastic mai vechi(deci NU antistatic) si poti pieptanand sa compari cu unul din lemn,deci antistatic.) La asta se adauga si faptul ca peria mea are un parfum emanat probabil de acelasi cauciuc si personal nu prea imi place, ma intreb daca o sa scap de el sau o sa emane in continuare.

Asadar imi place lemnul si as vrea functionalitatea periei pe care o am, doar sa aiba perna dintr-un material natural antistatic, iar la cum se prezinta situatia e cam greu de gasit asa ceva.

Edited by Ermac, 13 July 2018 - 16:56.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Daca umezesti cu apa peria inainte de pieptanat, tot asa se intampla, ti se electrizeaza parul ?
incearca si trucul cu un servetel umed pus pe perie (strapungi servetelul cu perii si impingi cu varful degetelor servetelul, spre pernuta de cauciuc). in felul acesta scapi si de curatarea periei, dupa pieptanat, tragi servetelul cu tot cu firele de par stranse in perie.

#18
Ermac

Ermac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2012
Desi lemnul si apa nu prea se impaca, da, daca umzesc peria sau daca am parul ud nu il electrizeaza sau mai bine zis nu imi da senzatia pt ca dupa cum spuneam inca nu stiu cu certitudine ce face acel cauciuc, nu am un indiciu clar. De fapt parul ud nu il electrizeaza nici plasticul (din cate stiu, personal nu mai utilizez plastic si intre timp au aparut unele antistatice parca). Eu ma pieptanasem inainte de spalare si la cateva ore dupa.

E o idee asta cu servetelul.

Edited by Ermac, 13 July 2018 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate