Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Sistemul American cu suburbii versus sistemul European cu orașe mai concerntrate sau suburbii mai compacte?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Care credeți că este mai bun: istemul American cu suburbii versus sistemul European cu orașe mai concerntrate sau suburbii mai compacte?
Eu prefer sistemul European. Pentru că ofere altenrnative reale, adică nu ești legat strict de folosirea mașinii. Ce-i drept, nu-mi plac zonele prea compacte. Plus că majoritatea caselor Americane din suburbii sunt din lemn...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OApZePeJSdU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yyRJc5mfDGs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfLn5D0qmsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018
Prefer oricare decat  sistemul  infrastructural comunistoid/est-european sau decat sistemul infrastructural rural.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,932
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine mai compact decat imprastiat sau izolat. Ideal e la casa la oras langa blocuri. Musai gaze, canalizare si retea electrica subterana. Unde vad retea aeriana presupun imediat ca se ramane fara lumina pe vreme rea, comuna Spineni din Olt unde am trait primii 7-15 ani m-a marcat definitiv. Si fara drum lung cu masina intre casa si job, asta e un dezavantaj si al marilor orase gen Bucuresti.

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Musai gaze, canalizare si retea electrica subterana.

Musai sa le ai sau musai sa fie subterana?
Ca la americani frecvent nici una nici cealalta nu e valabila (in afara de electricitate care insa de multe ori e aeriana).
Fosa septica e foarte frecventa imediat ce iesi din zonele de densitate mai mare, chiar daca inca esti aproape de oras. Multi chiar prefera pentru ca nu costa bani, si daca ai familie mica intretinerea e cam 0. La familii mai mari trebuie golita la vreoa 10 ani.
Gaze multi nu au, au rezervor de propan sau petrol, chiar sobe cu lemn, depinde de zona.
Retea electrica e peste tot, dar de multe ori nu e subterana.

#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009
Propunerea e mai mult exercitiu retoric, pentru ca sunt sisteme diferite aparute si dezvoltate datorita unor conditii specifice care nu se intalnesc in celalalt continent, sau nu se intalnesc in suficienta masura casa devina semnificative.

Mi-ar place una, mi-ar place alta, dar nu depinde doar de mine. Fiecare adept ai unei variante si-o va apara si va gasi suficiente motive pentru asta. Asa cum unora le place sa traiasca in buricul targului, pe asfalt, tot asa sunt desui care prefera singuratatea si distantarea de oras, chiar daca sunt constienti ca anumite aspecte nu le sunt favorabile.

Plus, cum am spus, geografia nu permite dezvoltarea suburbiilor pe suprafata mare in Europa, deci o buna parte din populatie trebuie sa-si puna pofta-n cui de liniste si aer curat. Dincolo, tendinta spre expansiune si suburbii este puternica, atata vreme cat teren este destul iar benzina ieftina.... Unii nu merg spre centrul orasului cu anii, prefera sa stea cat mai mult acolo la ei "in the middle of nowhere".
Deosebirea foarte vizibila, mai ales fata de orasele vechi europene ar fi ca peste Ocean suburbiile nu sunt "slums" sau locuite indeosebi de pleava societatii, ci e cam invers, tocmai cei cu mai multi bani se duc acolo, unde au insa toata infrastructura care se gaseste de obicei inspre centrul oraselor: magazine, malluri, parcuri, locuri de distractie, de o calitate cel putin egala cu cele din centru. Atunci la ce sa mai mearga in centrul orasului, de ce sa locuiasca in perimetrul cu constructii dese, in aglomeratie si fum?

Dezavatajele, pentru fiecare varianta sunt cunoscute si cantarite. Atata vreme cat nu se golesc suburbiile sau miezul oraselor inseamna ca oamenii au gasit fiecare locurile ca fiind acceptabile.

#6
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014
Este de preferat sistemul american cu suburbii, cred ca am vazut (nu-s sigur) si pe langa Munchen, nu cumva si europenii trec la sistemul american?

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016
Sistemul amercan eista si in Romania: nu te opreste nimeni sa te muti la 10km si sa ai curte si casa.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjl, on 12 iulie 2018 - 00:49, said:

Plus că majoritatea caselor Americane din suburbii sunt din lemn...
Nu vad de ce ar fi asta o problema.
Ei au alte norme seismice, si de asemenea mai primesc uneori vizite de la Katrina, Matthew, Ilma, etc., si prin urmare o casa din lemn e mai usor/rapid de reconstruit.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Americanii au spatiu, europenii nu prea.

Hai sa o luam putin cu inceputul: Acum vreo 2.000 de ani (ca sa nu zic mai in urma), Europa era cu mult mai slab populata si majoritatea caselor erau apropiate una de alta. Pe masura ce populatia a crescut (ca numar) extinderea s-a facut tinand drumul de acces la urbe (continuand sirul de case) pana cand ne-am dat seama ca zona centrala e foarte aglomerata si zona cunoscuta (datorita americanilor) ca suburbii nu exista.

In State, pe masura ce colonizarea isi contuna cursul, arhitectura mult mai aerisita le-a permis sa isi dezvolte zone mult mai confortabile (din punct de vedere al spatiului dintre cladiri). Practic cei care construiau cladiri, au incercat sa nu se inghesiue ca in Europa.

LE: americanii sunt in perioada in care inca mai au spatiu sa aiba spatiu.

Edited by Pololica, 12 July 2018 - 07:21.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 12 iulie 2018 - 00:49, said:

Care credeţi că este mai bun: istemul American cu suburbii versus sistemul European cu oraşe mai concerntrate sau suburbii mai compacte?
Eu prefer sistemul European. Pentru că ofere altenrnative reale, adică nu eşti legat strict de folosirea maşinii. Ce-i drept, nu-mi plac zonele prea compacte. Plus că majoritatea caselor Americane din suburbii sunt din lemn...

Ideal este sistemul rural european (adica casa pe pamant si curte / gradina).
La americani, casele din zonele de locuit, desi sunt mai spatioase si au si ceva teren (o peluza cu gazon in fata si un petic de curte in spate) au un aspect monolit - adica sunt un fel de apartamente de bloc numai ca sunt dispuse pe orizontala, la nivelul solului.  Deci e un fel de Pipera (unde sta Becali) nu e cine stie ce... Confortul spatiului de locuit inseamna sa ai teritoriul tau (casa si curte) pe care sa le poti un pic individualiza, adica sa le faci cum iti place, fara sa fii ingradit in acest sens... Ori, in zonele rezidentiale se stie.. nu poti sa faci mai nimic.. te instalezi in casa asa cum a fost ea conceputa.

Dar nu e peste tot asa.. Exista la americani zone cu densitate mica in care casele sunt case si terenurile sunt terenuri.. adica spatii largi.. Acolo chiar iti trebuie masina sa te deplasezi dar e mult mai aproape de ce ar trebui sa fie un spatiu de locuit cu curtea aferenta.

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 07:01, said:

Sistemul amercan eista si in Romania: nu te opreste nimeni sa te muti la 10km si sa ai curte si casa.

Asta e din ciclul Basescu si Valea Prahovei:  "Nu va convie aglomeratia dincolo de Comarnic, bah prostilor.. ?  Luati elicopterul. Eu asa fac.."

Daca ar fi infrastructura iti dai seama ca s-ar muta jumatate din Bucuresti in comunele satelit, doar sa aiba si oamenii un petic de curte si sa respire aer curat.

Edited by rosix, 12 July 2018 - 08:24.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Da, discuţia este la nivel teoretic. Deşi în unele zone din România cred că ar merge să faci micii suburbii, dar ca să ai şi transport cu maşina personală şi transport în comun necesită investiţii care nu cred că se pot face în România.
În S.U.A. faptul că fac din lemn casele cred că ţine şi de preţ. Că sunt şi unele din cărămidă prin suburbii mai bogate.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,932
  • Înscris: 14.10.2008
Sa le ai, de obicei apa, gazul si canalul sunt subterane.

Eu sunt la casa la 50 m de blocuri, din aprilie 2000 pana in noiembrie 2001 goleam fosa septica (8 metri cubi) lunar, in 2001 m-am legat la canalizare.

Panouri solare de apa calda-alta solutie in zonele fara gaz.

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014
Cred ca noi avem niste prejudecati legate de casele din lemn. Io dupa ca am stat doar 5 saptamini in NA, la intoarcerea in patrie imi amintesc ca un alt lucru care m-a izbit (dintr-o multime) a fost si modul cum casa din beton si caramida parca ma impingea in sus, era mult mai dura, aia din America era mai friendly. Parca in tara totul era rece si respingator oamenii reci, o saracie crunta, case dure..... O saptamina bineinteles, dupa aia totul a revenit la normal.
Alea din North America sant pe o structura de rezistenta din lemn profil I, asezate din metru in metru, imi povestea gazda ca ar fi super rezistente la cutremure, vanturi....

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sistemul de suburbii, arata ok si e placut la nivel de confort al vietii in prima faza, dar pe termen lung este falimentar.
Primarii oraselor americane au probleme f mari cu acest sistem.
Lipsa densitatii duce la cresterea f mare a costurilor serviciilor, cost ce duce la disparitia lor etc.
Si aici putem pune totul de la infrastructura, utilitati, transport etc
Nu este bun nici pt mediul de afaceri. Ar fi multe de discuta. Marile malluri dispar in america, magazinele department stores cum spun ei, iarasi. Sistemul suburban a fost gandit in combinatie cu aceste malluri.
E o pb f complexa, se poat face 10 teze de doctorat in sociologie si nu te repeti un rand.


#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Din cauza asta romanii au ales sistemul sud-american numit favela. Favela este dorita atat de paturile de jos cat si de elite.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,857
  • Înscris: 21.06.2016

View Postargentum, on 13 iulie 2018 - 14:57, said:

Nu este bun nici pt mediul de afaceri. Ar fi multe de discuta. Marile malluri dispar in america, magazinele department stores cum spun ei, iarasi. Sistemul suburban a fost gandit in combinatie cu aceste malluri.

Eu cred ca cu masina electrica + self driving si cu disparitii mallurilor de magazine in favoarea cumparaturilor on line si livrarilor din drone (sau mixt drona+camion), ca sa nu mai spun de demogarfie, sistemul asta are o noua viata, mai dihai ca inainte.
Cit o fi lumea si pamintul oamenii or sa vrea curte, liniste, vedeata, casa pe pamint (nu eu, la majoritatea ma refer) iar costurile de tranport individual reduse fac asta foarte realizabil. Problema cu timpul petrecut in trafic - cea mai grava la sistemul cu suburbii - e mult dminuata cu economia on line si self driving car.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Este posibil astanu neg.
Vezi, in timp ce ai nostri discuta de diesel si tdi sa traiasca dela nasu pantelica si rad in barba la electrice si self, in alte parti deja se discuta altfel:
Inchipuiti'va masina electrica self driving. Stai un pic, daca e self nu ai nevoide garaj. Vine acasa la 645 am sa te duca la munca. Urci in ea. A evoluat, nu mai are nevoie de volan si sofer. Deci nu ai nevoie de permis. Nici de asigurare, daca nu esti tu ce ce conduci. Inchipuiti'va impactul pe industrie din punctul acesta de vedere.
Tu urci in masina si poate iei mic dejun, te uti la tv sau faci o teleconferinta. Masinba va fi ca o cutie depantofi, si te doare in fund de viteza, motor, cutie etc ca oricum nu depaseste max legal.
Ajungi la punca, te lasa in fata cladirii si se intoarce acasa sa duca copii la scoala. Apoi se duce singura la un garaj tip fagure unde se incarca si asteapra pana e programata sa vina sa te duca acasa. Apoi se duce la fagure la culcare, daca nu vrea nevasta sa mearga la coafor. Ideile nu'mi apartin, culese de pe net.
In fine, deja in alte parti se gandeste pt mult in viitor, noi suntem cramponati sa aratam alte valori. Nici nu le mai pomenesc. Asa ca da, e posibil ca pe viitor, suburbia sa recunoasca o reinventare. Totusi, lipsa densitatii afecteaza calitatea vietii. Densitatea exagerata la fel.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Garajul trebuie însă să fie îndeajuns de aproape de locuinţă. Că dacă apare neprevăzutul şi trebuie să pleci urgent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate