Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

furtul de voce la romtelecom!!?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am deschis acest thread pentru a pune urmatoarele intrebare :

Prin fata geamului meu trec 8 linii de telefon (romtelecom) care pot fi usor rupte sau impunse si vorbit de pe respectivul numar. Intrebarea este...care sunt masurile luate de romtelecom impotriva acestor hoti??? au cum sa ii depisteze??? daca cineva vorbeste de pe linia mea cum il prind pe respectivul??? Au vreun soft care le arata ca s-a umblat la linie...sau ca s-a vorbit de pe alt telefon decat cel al abonatului????


Sa nu va ganditi ca eu incerc asa ceva, am pus intrebarea doar din curiozitate....ca mi-a dat chestia asta prin minte!!! si vreau sa stiu ce masuri de protectie are rtc-ul!!!

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Protectia si-o poate face doar user-ul prin parolarea liniei, asta daca poate, daca nu poate... cere punerea numarului sub observare si daca sunt chestii de trafic neobisnuite sa aibe dovada cand se cearta cu cei de la RTC.

Pai incearca, ia vezi, merge?  :drac:  Nu uita ca poate ai vecini pensionari, care stiu exact cat stau de vorba si cu cine si daca te mananca in fund poate iesi cu scandal pe scara.

Quite fun!  :cool:

Greets,
Speedo

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
mama ce penal....deci ar fi bine sa imi pun parola pe fix ca am niste tzigani mai jos...:))...oricum multumesc pentru infromatii!!!!

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
pai ce...numai cu scandal pe scara pot iesi??? eu credeam ca au si ei niste masuri cu politia.....deci ei nu pot dovedi numai prin urmarirea liniei....daca mie imi apar pe factura 10 ore vorbite pe celulat noaptea??? si eu le spun ca nu am vorbit eu....ei nu fac nimik???

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
De unde sa stiu, testeaza si vezi...  :D

Oricum, s-a taxat in contul tau si in afara de cazul in care a fost o eroare la ei in centrala esti bun de plata.  :P

Deci parolati liniile!  :OK:

Greets,
Speedo

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pentru cele analogice merge faza cu parolatul?

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
La unele stiu ca da...oricum intreaba si tu.

Greets,
Speedo

#8
funkstar

funkstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.02.2003
Distractie placuta Geo2001, plateste-ti Zapp-ul (oferta de 3 centi), daca tot ai vecini bogati.

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
hmm...mi-ai dat o idee buna funkstar....ma sun pe mine si imi platesc factura....waahahahah :)

Oricum...acum sa fim seriosi...romtelecomul ar trebui sa isi protejeze clientii de astfel de chestii....

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
HAi mai copii.. Luati isdn (eu am de 1,5 ani, de la lansare) si nimeni, da' nimeni nu se poate baga peste voi. Si sunt si prompti in instalare si sunetul este impecabil si mai multe numere si tot asa. Pentru numai 9$/luna. Mi se pare ok.

#11
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
sorry, offtopic....
ISDN era frumos daca iti dadeau posibilitatea sa iei doar o linie din cele 2. Asa, la ce draq sa dau 2x1 abonament pentru o linie folosita 99% din timp doar pe unul din canale ?? Cred ca se merita mai mult la firme, parerea mea.

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
ISDN ...da se merita mai mult la firme...in legatura cu problema on topic...se stie ca baietii cind sint pe teren ...mai belesc 2 fire si discuta cu operatoarea...asa ca intr-o zi am avut placuta surpriza sa ascult intrerba convorbire..."cu da scurt, da pamint" intre operatoare si servicemanul.....am tras-o pe PC si m-am dus cu jalba-n protap....la cel mare...si nu vreau sa stiu ce s-a mai intimplat!:)
Asa ca degeaba bagi parola aia cu 09 local toata lumea care are posibilitate fizica sa-ti atinga firele...o va face si te va fura!

#13
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Asa e. De-asta recomand isdn. Am avut 'ternationale bagate and so on. Asa am cli free, numere multiple, dup, fax, voce si ce mai vreau eu simultan. Si un cristal clear!

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
ok...am luat 2 ace de siringa in capul carora (capul este partea unde se baga siringa) am bagat 2 fire de cupru care erau legate la un telefon normal...am infipt acele in stanga respectiv dreapta firului....si surpriza...am TON....si nu orice TON ci TON-ul vecinului meu care nu are parola pe linie....

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
spune repede unde stai sa te dau in gat, poate ca drept multzumire RTC o sa bage digitala si la mine in bloc.

ps: mai bine nu spui la toata lume ce ai facut se poate sa dai de un bulangiu care chiar sa ciripeasca ceva, si nu vad cum o sa justifici gaurelele din cablu chiar in dreptul ferestrei tale.

#16
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Exista si posibilitate sa-l detecteze, daca se pune un aparat de masura a impedantei pe bucla locala a respectivului abonat, dar asta numai daca numarul este sub supraveghere, asa cum am zis mai sus.

Greets,
Speedo

#17
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
La noi in legislatie, autodenuntul nu este luat in considerare, trebuie probe gen martori oculari.

Pt. Speedo
Si daca isi pune o rezistenta in paralel cu telefonul ? Cum il mai depisteaza ?

#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Well, am zis impedanta, nu rezistenta, e o diferenta mare, mai stii fizica?

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate