Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

PSD vs Romania

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
290 replies to this topic

#127
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Uitasem o observatie importanta si... oportuna:

Odata cu revigorarea prin lege a sistemului clientelar-sinecurist, propagandistii totalitarismului au capatat certitudinea ca vor fi bine recompensati pentru serviciile lor, inclusiv bruiajul discutiilor pe forumuri.

Spre deosebire de dictatura, care se poate instaura prin forta, totalitarismul nu se poate instaura decat daca discutiile intre oamenii liberi sunt anihilate. Acest lucru se produce in etape, incepand cu diluarea mediilor de schimb de informatii si cu compromiterea personalitatilor apreciate de oamenii liberi.

#128
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 cristinel07, on 05 iulie 2018 - 13:39, said:

Pai aia de "dreapta" care migreaza de la un partid la altul au facut si ei multe cand au fost la putere.. Guvernul "Boc" a inchis spitale, a marit TVA-ul, a imrumutat statul la FMI (deci nu este PSD-ul de acum singurul), a scazut 25% din salariile bugetarilor, a vrut 15% si din pensii si somaj si altele. Si guvernul Boc a fost in coalitie cu UDMR-ul, atunci erau buni? Posted Image) Si astia au schimat legile si nu erau proteste, la fel ca si Ciolos. Probabil, nu aveau prea multi cont pe Facebook. Posted Image Posted Image Posted Image

Si PSD-ul a facut multe greseli, dar macar a marit alocatiile pentru copii, a crescut indemnizaţiile persoanelor cu handicap, a redus CAS cu 5 puncte, a redus TVA-ul la produsele din panificaţie (9%) iar la celelalte de la 24% la 19%, a crescut pensiile in fiecare an, a avut o crestere economica..

Alooo, alooo !.. Faci omisiune prin rea credinta .
-Cand ti-a facut Boc inflatia 5%,
-ce a facut cu banii de imprumutati ,
-in ce stare era economia mondiala  la acea vreme ,
-nivelul de fonduri europene absorbit,
-nr de km de autostrada,
-medicamente si servici medicale  de bun simt, pe o parte
iar mafiotii pe cealalta parte:
-in ce stare a lasat deficitul bugetar Tariceanu inainte de BOC
-ciordacii s-au umprumutat intr-un an de zile cit a luat Boc in criza , si au jucat banii la pacanele.
-ti-a crescut venitul de bugetar  impreuna cu costul traiului zilnic , 5% inflatie /an  iesi din guvernare 20% mai sarac
-toate serviciile publice sunt la pamant , invatamant , sanatate unde mori cu zile ,e un lux sa fi bolnav in Romanie daca nu crezi iti doresc sa ai nevoie , ca sa te trezesi la realitate
-siguranta, libertate de exprimare , justitie, presa , institutii publice  , viciate manipulate ,parazitate de mafioti.
-Intrebrinderile de stat parazitate, capusate de corigentii neamului .

Dupa cum vezi dumneata , 30 de lei aia aruncati la pensie sunt mult prea otraviti  si iti face viata un chin  iar eu iti urez sa vezi ce inseamna sa traiesti ca in Venezuela, pt ca asta te asteapta.

#129
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 edy_wheazel, on 05 iulie 2018 - 14:12, said:


Cat au fost astea cand au preluat puterea?

Astea ce? Te referi la Robor? Fii mai explicit. Si ca idee, la o intrebare nu se raspunde tot cu o intrebare. Deci tu protestezi pentru ca ROBOR-ul a crescut f mult? Eu as protesta pentru lipsa unor citostatice care nu mai sunt decontate, as protesta pentru birocratia care face diferenta dintre viata si moarte, pentru autostrazile inexistente si a caror lipsa contribuie la nr.1 in UE privind numarul deceselor in accidente rutiere, impotriva micilor spagi de care ma lovesc mereu (de exemplu parcangii), pentru lipsa unei infrastructuri urbane ca lumea etc. Pana la legile justitiei si Robor sunt lucruri care ne afecteaza mult mai rau. Iar asta nu e de 2 ani, ci de mai bine de 20.

#130
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Un om cu putina bila isi da seama ca inaintea problemelor alora stau legile astea.Dar nu e cazul.

#131
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,139
  • Înscris: 26.07.2009
@ciine, eu iti foresc sa fii sanatos si sa mai lasi din frustrarile tale aruncate pe mine. Diferenta dintre Guvernul Boc (care a taiat si a spanzuratpe fata) si Guvernele PSD este ca astia de la PSD stiu sa minta 'frumos'.. Ca de mintit si de furat toti o fac pentru ca mananca acelasi "os" si se muta de la un partid la altul. Posted Image Poti sa citesti de 100 de ori semnatura mea.

Edited by cristinel07, 05 July 2018 - 14:39.


#132
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 rosix, on 05 iulie 2018 - 10:34, said:

Pai nu e PSD impotriva romanilor ca la o parte din ei le creste pensia de luna asta, deci iau niste bani in plus.
Titlul trebuie modificat si pus "PSD impotriva prostilor la care nu le-a mai crescut leafa de cel putin 5 ani cu un leu".   Intamplator acesti fraieri sunt si cei mai revoltati de schimbarile codurilor penale.

Vise, vise, masinaria prost special conceputa va inghiti pensia.Cand se vor trezi astia vechi...Puneti banusul si investiti doar din profit ca eu unul nu vad deloc bine viitorul cand prea multe o iau razna, pleaca de la punct.Uuura!!!Anarhie.

Edited by ionutz_joe2009, 05 July 2018 - 14:56.


#133
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 daniMMM, on 05 iulie 2018 - 14:37, said:

Un om cu putina bila isi da seama ca inaintea problemelor alora stau legile astea.Dar nu e cazul.

Si daca ai o bila mare iti dai seama ca nu doar pesede a condus aceasta tara de cand a fost impuscat "ceasca". Deci legile puteau fi modificare demult. Dar o bila mica se limiteaza doar la pesede. Atat. Posted Image

 cristinel07, on 05 iulie 2018 - 14:38, said:

Diferenta dintre Guvernul Boc (care a taiat si a spanzuratpe fata) si Guvernele PSD este ca astia de la PSD stiu sa minta 'frumos'.. Ca de mintit si de furat toti o fac pentru ca mananca acelasi "os" si se muta de la un partid la altul. Posted Image Poti sa citesti de 100 de ori semnatura mea.

Nimic mai adevarat!

#134
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 LauCalin, on 05 iulie 2018 - 14:44, said:

Si daca ai o bila mare iti dai seama ca nu doar pesede a condus aceasta tara de cand a fost impuscat "ceasca".

Nu ,a condus si PD-ul lui dragnea.

#135
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 cristinel07, on 05 iulie 2018 - 14:38, said:

@ciine, eu iti foresc sa fii sanatos si sa mai lasi din frustrarile tale aruncate pe mine. Diferenta dintre Guvernul Boc (care a taiat si a spanzuratpe fata) si Guvernele PSD este ca astia de la PSD stiu sa minta 'frumos'.. Ca de mintit si de furat toti o fac pentru ca mananca acelasi "os" si se muta de la un partid la altul. Posted Image Poti sa citesti de 100 de ori semnatura mea.
Cristinele , tot rea credinta e , Boc a fost un premier slab  dar la 20 clase distanta fata de ce e acum  Eu il apreciez pt ca a taiat  salarii si pensii  si mai ales a pensiilor speciale , asa se guverneaza , asta e realitatea , nu dicteaza CCR-ul nivelu pensiilor, restul nu conteaza , acestia te si mint ,te fac prost in fata si te fura de o sa ramai in curul gol

#136
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 tico18, on 05 iulie 2018 - 13:04, said:

N-ai tu treaba cu banii mei platiti din impozite. Toti oamenii politici din capitalism fura, n-au descoperit astia din Romania "apa calda"

E nevoie de un tractorist  DUMNEZO al Ro, stiu.Posted ImageTrebuie lasati, trebuie trecut prin foc si smoala.Poate ca asa se intelege mai bine, trebuie ingenunchiat tot.

Edited by ionutz_joe2009, 05 July 2018 - 15:24.


#137
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 daniMMM, on 05 iulie 2018 - 14:51, said:

Nu ,a condus si PD-ul lui dragnea.

 ciine, on 05 iulie 2018 - 14:53, said:

Boc a fost un premier slab  dar la 20 clase distanta fata de ce e acum  Eu il apreciez pt ca a taiat  salarii si pensii  si mai ales a pensiilor speciale , asa se guverneaza , asta e realitatea , nu dicteaza CCR-ul nivelu pensiilor, restul nu conteaza , acestia te si mint ,te fac prost in fata si te fura de o sa ramai in curul gol

Cu asa afirmatie demonstrezi ca habar nu ai cu ce se mananca pensiile speciale, cine le are si mai ales de ce. Sa ii pui pe toti in aceiasi oala, care au pensii speciale, e ca si cum ai spune ca toti romanii sunt hoti si toti bogatii fac afaceri dubioase. Iar cu aceste afirmatii, mi-ati demonstrat ca aceasta rubrica a forumului este timp pierdut.
Bunicul meu a fost impuscat in al doilea razboi mondial, in muntii Tatra. A fost in coma cateva luni. Boc vine si ii taie pensia din cadrul armatei (adica pensia speciala) si tu vii si spui ca apreciezi asta? Sictir, boss!

Edited by LauCalin, 05 July 2018 - 15:12.


#138
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 LauCalin, on 05 iulie 2018 - 15:11, said:

Cu asa afirmatie demonstrezi ca habar nu ai cu ce se mananca pensiile speciale, cine le are si mai ales de ce. Sa ii pui pe toti in aceiasi oala, care au pensii speciale, e ca si cum ai spune ca toti romanii sunt hoti si toti bogatii fac afaceri dubioase. Iar cu aceste afirmatii, mi-ati demonstrat ca aceasta rubrica a forumului este timp pierdut.
Bunicul meu a fost impuscat in al doilea razboi mondial, in muntii Tatra. A fost in coma cateva luni. Boc vine si ii taie pensia din cadrul armatei (adica pensia speciala) si tu vii si spui ca apreciezi asta? Sictir, boss!

Prietene ,ma lasi  cu astfel de exprimari, o astfel de pensie  nu o poti compara cu  pensia primarului mafiot , a parlamentarului , a generalului care nu stie razboiul decit din carte si trebuie sa intelegi ca ce a primit bunicul e o recunostinta a statului in limita posibilitatilor , a neamului roman  pt el luptator in razboi ( si pe linga pensie mai are si alte facilitati), dar noi nu am  avut razboi din 1945 cu ce drept se platesc pensii speciale la militari pe timp de pace, cind toti au primit o retributie???
Pe timpul lu raposatu de ce nu ai sarit in sus sa-i dea pensie speciala lu bunicu ????? Te dai mare erou acum sau vrei sa faci avere pe spinarea bunicului???

#139
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 ciine, on 05 iulie 2018 - 15:22, said:


Prietene ,ma lasi  cu astfel de exprimari, o astfel de pensie  nu o poti compara cu  pensia primarului mafiot , a parlamentarului , a generalului care nu stie razboiul decit din carte si trebuie sa intelegi ca ce a primit bunicul e o recunostinta a statului in limita posibilitatilor , a neamului roman  pt el luptator in razboi ( si pe linga pensie mai are si alte facilitati), dar noi nu am  avut razboi din 1945 cu ce drept se platesc pensii speciale la militari pe timp de pace, cind toti au primit o retributie???
Pe timpul lu raposatu de ce nu ai sarit in sus sa-i dea pensie speciala lu bunicu ????? Te dai mare erou acum sau vrei sa faci avere pe spinarea bunicului???

Habar nu ai ce vorbesti. Ma opresc aici. Nu are rost.

#140
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 LauCalin, on 05 iulie 2018 - 15:11, said:

Boc vine si ii taie pensia din cadrul armatei (adica pensia speciala) si tu vii si spui ca apreciezi asta? Sictir, boss!
Si tu esti la chef la Cacana?Basescu a fost la fel de nociv ca si flausatul.Ti-am zis eu ca ai bila mica.Ai impresia ca tin cu vreun rahat care a fost la putere?

#141
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Va invartiti intr-un cerc vicios fara a pune punctiul pe i.Pt "a mari" real si pe termen lung salarii si pensii trebuie sa ai de unde.Iar leul e vai mama lui, aia e puterea/nivelul de trai.Pana nu se va intampla ceva cu leul, nu se va intampla NIMIC.Iar pt mult timp Ro a fost decat o necunoscuta.Si normal sa cada leul.Englezii se mai gandesc 1.

Edited by ionutz_joe2009, 05 July 2018 - 16:15.


#142
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 rosix, on 05 iulie 2018 - 10:34, said:

Pai nu e PSD impotriva romanilor ca la o parte din ei le creste pensia de luna asta, deci iau niste bani in plus.
Titlul trebuie modificat si pus "PSD impotriva prostilor la care nu le-a mai crescut leafa de cel putin 5 ani cu un leu".   Intamplator acesti fraieri sunt si cei mai revoltati de schimbarile codurilor penale.


Pai daca nu le-a mai crescut leafa de 5 ani isi merita soarta !!! Cum dracu cred aia ca CP le va creste leafa ?

A sa nu uoit . In 5 ani salairul minim a crescut  de la la suma de 850 de lei la 1 ian 2014 la 1900 azi./ Daca aia accepta sa lucreze  ptr 850 lei ..  ...

Insa dacca au lefuri crescute si nu stiu ...



 oaspetele, on 05 iulie 2018 - 10:56, said:

Off topic.
Aici e vorba de PSD.
Vreau sa vad momentul in care cand se discuta despre PSD sa se discute despre PSD si cand despre PNL sa se discute despre PNL.

Adica aici e obligatoiriu sa strigi huo PSD? Da de ce?!

 radumiki, on 05 iulie 2018 - 11:00, said:

Posibil sa fie cum zici tu insa de cand au venit la putere toata energia si timpul pesedistilor au fost canalizate spre justitie si atat. De ce nu au facut sesiune extraordinara ptr. a imbunatati sistemul medical? Cred ca nimeni nu se opunea, dimpotriva, primeau laude. Pur si simplu conducatorilor de astazi nu le pasa! Asta e adevarul. Sistemul sanitar trebuie reformat din temelii. Singurul ministru din ultimii ani care a incercat sa faca asta a fost Vlad Voiculescu. Din pacate a avut putin timp la dispozitie in plus sprijin politic deloc, dimpotriva, mafia a incercat din rasputeri sa-i bage bete in roate. Dovada  ca imediat ce au ajuns la putere pesedistii au stricat tot.

???!!!!!

Si tu crezi ca sistemyul sanmitar se rezolva intr-o sesiune parlamentara?\
Crezi ca problemele sistemul;ui sanitar se rezolva precum o noua lege?

Pai sa luam cazul cu trabsplantu de plamani.
Poti sa dai cate legi vrei AZI  insa daca tu  de 5-7 ani esti "dator" cu vreo 20 de plamani la Eurotranplant ce te faci ?

Poti sa dai 11.001 de legi, sa te dai cu fundu de pamant si capu de tavanu salii mari din claldirea Parlamentului ( ar fi o perfomanta! E inalta rau!) insa daca "ai" numai plamani cu RH pozitiv si pacientu' are RH negativ . ala moare . De fapt diferenta de RH respinge tot (d'aia cele mai multe femei cu RH negativ nu au copii. Ca "tine" primul si poate al doilea) Poti  sa ameninti  si cu curtea martiala insa la bronsitele mele  invechitele cefalosporine sunt mai eficiente decat Augmentinu ..

Oricum din cate tin minte vald ala nu prea dorea stransplant de plamani in Romania ...

 radumiki, on 05 iulie 2018 - 11:00, said:

Revenind, Iohannis a expus ieri cel mai bine situatia de astazi: avem o dictatura a majoritatii! In acest moment democratia in Romania este pe cale sa dispara. Da, PSD a castigat democratic alegerile insa mai departe a calcat in picioare orice principiu care tine de democratie, dezbateri, prioritati legislative, etc. Si-au pus politrucii peste tot anuland concursurile ptr. implementarea meritocratiei, au dat legile care au vrut concepute cum au vrut fara a tine seama de nimic (fara dezbateri, incalcari de principii, etc). In timpul asta tara se scufunda.
ha! Deci lenin si gasca sa cekista erau democratia intruchipata?

AVIZ amatorilor : Lenin si bolsevicii au fots intotdeauna minoritari. "Bolsevic" nu inseamna "majoritar" ci  "maximalist" . In spectrul de stamha MAJORITARI adica aia cu majoroitatea.. in cazul asta minim 80% - erau MENȘEVICII  care n u insemnau "Minoritari"  ci "minimalisti" .

Razboiul Civil a fots "necesar" fiindca poporul rus "idiotizat"  nu a votat bolsevicii ...

#143
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Faceti niste comparatii.Dancila vs...timp/trecut

https://www.facebook...56309463589734/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rNhUH0OVU7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 05 July 2018 - 16:37.


#144
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 OriginalCopy, on 05 iulie 2018 - 10:32, said:

Nu vad citate din monitorul oficial.

Vad doar textele de propagandă ale unei găști Ăźmpotriva celeilalte găști.

Ambele găști la fel de nasoale. Nu există o gașcă salvatoare.

Cred ca rezistii sunt bine intentionati dar de pe alta planeta!

Ei urmaresc schimbarea opiniei publice adepta psd, ceea ce este imposibil, ori chiar daca o fac va urma o guvernare gen Pdl ori Cdr, ori Ciolos, dupa care lumea se va intoarce la psd.

Problema este ca dreapta nu reprezinta Romania, iar Romania inseamna majoritatea romaneasca care este pauperizata, in timp ce dreapta reprezinta un fel de patura de mijloc.

Cum naiba sa sari peste majoritatea paupera intr-un stat fara autonomii locale?!

Adica in veci o minoritate nu va putea supune o majoritate decat la nivel local ori federal.

Dreapta romaneasca este o minoritate gen UDMR, vrea multe, dar uita ca este tot o minoritate, iar peste pauperi nu poti sarii, nici nu le mai poti cere sa se uite dupa luminita de la capatul tunelului.

 Ghita_Bizonu, on 05 iulie 2018 - 16:17, said:

Pai daca nu le-a mai crescut leafa de 5 ani isi merita soarta !!! Cum dracu cred aia ca CP le va creste leafa ?

A sa nu uoit . In 5 ani salairul minim a crescut  de la la suma de 850 de lei la 1 ian 2014 la 1900 azi./ Daca aia accepta sa lucreze  ptr 850 lei ..  ...

Insa dacca au lefuri crescute si nu stiu ...





Adica aici e obligatoiriu sa strigi huo PSD? Da de ce?!



???!!!!!

Si tu crezi ca sistemyul sanmitar se rezolva intr-o sesiune parlamentara?\
Crezi ca problemele sistemul;ui sanitar se rezolva precum o noua lege?

Pai sa luam cazul cu trabsplantu de plamani.
Poti sa dai cate legi vrei AZI  insa daca tu  de 5-7 ani esti "dator" cu vreo 20 de plamani la Eurotranplant ce te faci ?

Poti sa dai 11.001 de legi, sa te dai cu fundu de pamant si capu de tavanu salii mari din claldirea Parlamentului ( ar fi o perfomanta! E inalta rau!) insa daca "ai" numai plamani cu RH pozitiv si pacientu' are RH negativ . ala moare . De fapt diferenta de RH respinge tot (d'aia cele mai multe femei cu RH negativ nu au copii. Ca "tine" primul si poate al doilea) Poti  sa ameninti  si cu curtea martiala insa la bronsitele mele  invechitele cefalosporine sunt mai eficiente decat Augmentinu ..

Oricum din cate tin minte vald ala nu prea dorea stransplant de plamani in Romania ...


ha! Deci lenin si gasca sa cekista erau democratia intruchipata?

AVIZ amatorilor : Lenin si bolsevicii au fots intotdeauna minoritari. "Bolsevic" nu inseamna "majoritar" ci  "maximalist" . In spectrul de stamha MAJORITARI adica aia cu majoroitatea.. in cazul asta minim 80% - erau MENȘEVICII  care n u insemnau "Minoritari"  ci "minimalisti" .

Razboiul Civil a fots "necesar" fiindca poporul rus "idiotizat"  nu a votat bolsevicii ...

Dai o lege si iei totul de pe mort si care comenteaza ii bagi amenda, puscarie, apoi pipi cu bolta pe religiile lu peste prajit si pe toti bigotii planetei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate