Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Locatie poze nunta daca ploua ,Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 ionutsb, on 02 iulie 2018 - 19:08, said:

Nunta o fac restransa, strict prieteni buni si neamuri la care am fost la nunta. Oameni care sunt siguri ca vin, nu sa platesc meniuri aiure. 110 persoane.
Atunci esti in grafic - iti vei da seama pe parcurs ce spuneam mai sus .
La 110 persoane rezisti , cam 20-25 de ani de mers la nunti dar macar nu vor fi foarte dese, una e 2 nunti/an alta e 20 nunti/an , nu castigi cat pui la masa.

Inafara de subiect: se fac nunti la hotel de 5 stele cu meniu de 5 stele avand in vedere ca 70% din meseni sunt cu un castig minim/mediu pe economie, meniu fabulos de scump care te pune in dificultate la "cat sa pun in plic" dar ia stai putin, eu am venit invitat sa sarbatoresc evenimentul nu sa iau meniul sa vad preturile ca in functie de el sa pun la masa , sunt locatii unde treci de 5-10 mil/meniu cu strut, crocodil, elefant , fructe din groapa Marianelor , caviar bicolor de 10 mii eu boaba . Asta ma enerveaza, a devenit afacere ce nu are nimic in comun cu taina casatoriei, cu nunta - practic la nunta se invita iar de bucurat te bucuri tu ca a venit nu cat ti-a pus, nici vorba de pus bani , cadouri da si flori . De castigat cel mai mult castiga vanzatorii de iluzii : cei cu pregatirea salii, muzica, omul care foteaza si filmeaza (auzi tu 700-1000 de fotografi la o nunta , poi de vin neamurile la tine sa le areti pozele si lesina langa tine), porumbei, te miri ce  om cu maimuta , iluzii si minciuni de luat banul si cand tragi linie tu ramai cu oboseala si cu datorie pe 30 de ani ca la prima casa. Intreaba un preot (repet , preot adevarat nu bisnitar shaolin) sa vezi ce-ti spune de taina casatoriei si despre nunta in sine .

Edited by ldpe, 02 July 2018 - 19:28.


#20
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 ldpe, on 02 iulie 2018 - 19:16, said:

Atunci esti in grafic - iti vei da seama pe parcurs ce spuneam mai sus .
La 110 persoane rezisti , cam 20-25 de ani de mers la nunti dar macar nu vor fi foarte dese, una e 2 nunti/an alta e 20 nunti/an , nu castigi cat pui la masa.

Inafara de subiect: se fac nunti la hotel de 5 stele cu meniu de 5 stele avand in vedere ca 70% din meseni sunt cu un castig minim/mediu pe economie, meniu fabulos de scump care te pune in dificultate la "cat sa pun in plic" dar ia stai putin, eu am venit invitat sa sarbatoresc evenimentul nu sa iau meniul sa vad preturile ca in functie de el sa pun la masa , sunt locatii unde treci de 5-10 mil/meniu cu strut, crocodil, elefant , fructe din groapa Marianelor , caviar bicolor de 10 mii eu boaba . Asta ma enerveaza, a devenit afacere ce nu are nimic in comun cu taina casatoriei, cu nunta - practic la nunta se invita iar de bucurat te bucuri tu ca a venit nu cat ti-a pus, nici vorba de pus bani , cadouri da si flori . De castigat cel mai mult castiga vanzatorii de iluzii : cei cu pregatirea salii, muzica, omul care foteaza si filmeaza (auzi tu 700-1000 de fotografi la o nunta , poi de vin neamurile la tine sa le areti pozele si lesina langa tine), porumbei, te miri ce  om cu maimuta , iluzii si minciuni de luat banul si cand tragi linie tu ramai cu oboseala si cu datorie pe 30 de ani ca la prima casa. Intreaba un preot (repet , preot adevarat nu bisnitar shaolin) sa vezi ce-ti spune de taina casatoriei si despre nunta in sine .
Nici unul din Romania nu o putea zice mai bine. Sa nu uiti si cum miri isi platesc apartamentul dupa nunta. Asta e cireasa de pe tort.

#21
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Cam offtopic interventiile, însă nu impune nimeni mirilor cum să-și facă nunta și petrecerea (inclusiv pe cine să invite) iar nunți extravagante sunt peste tot. Oprește cineva să scrie pe invitație cum doresc darul de nuntă (o contribuție catre vacanță /casă etc.)? Dacă nu vrea cineva să mearga, e obligat? Dacă ești anunțat din timp și chiar vrei să mergi poți strange bani. Variante sunt o grămadă.

Edited by Arianna-D, 02 July 2018 - 20:19.


#22
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 ldpe, on 02 iulie 2018 - 19:16, said:


Atunci esti in grafic - iti vei da seama pe parcurs ce spuneam mai sus .
La 110 persoane rezisti , cam 20-25 de ani de mers la nunti dar macar nu vor fi foarte dese, una e 2 nunti/an alta e 20 nunti/an , nu castigi cat pui la masa.

Inafara de subiect: se fac nunti la hotel de 5 stele cu meniu de 5 stele avand in vedere ca 70% din meseni sunt cu un castig minim/mediu pe economie, meniu fabulos de scump care te pune in dificultate la "cat sa pun in plic" dar ia stai putin, eu am venit invitat sa sarbatoresc evenimentul nu sa iau meniul sa vad preturile ca in functie de el sa pun la masa , sunt locatii unde treci de 5-10 mil/meniu cu strut, crocodil, elefant , fructe din groapa Marianelor , caviar bicolor de 10 mii eu boaba . Asta ma enerveaza, a devenit afacere ce nu are nimic in comun cu taina casatoriei, cu nunta - practic la nunta se invita iar de bucurat te bucuri tu ca a venit nu cat ti-a pus, nici vorba de pus bani , cadouri da si flori . De castigat cel mai mult castiga vanzatorii de iluzii : cei cu pregatirea salii, muzica, omul care foteaza si filmeaza (auzi tu 700-1000 de fotografi la o nunta , poi de vin neamurile la tine sa le areti pozele si lesina langa tine), porumbei, te miri ce  om cu maimuta , iluzii si minciuni de luat banul si cand tragi linie tu ramai cu oboseala si cu datorie pe 30 de ani ca la prima casa. Intreaba un preot (repet , preot adevarat nu bisnitar shaolin) sa vezi ce-ti spune de taina casatoriei si despre nunta in sine .
Nu s-a exagerat cu nimic, e o nunta modesta totusi intr-o locatie ok si cu un meniu foarte ok, per total ma duce meniu(220lei) + bauturile+ muzica( nu am ales formatie fiindca costa prea mult) , am ales dj cu foto,video, aranjamente sala etc si un baiat ce canta pe negative , la 7000 lei. Si cu alte lucruri ma duc undeva la 310 lei dupa calculele mele, per persoana.

 alex14dlk, on 02 iulie 2018 - 19:52, said:


Nici unul din Romania nu o putea zice mai bine. Sa nu uiti si cum miri isi platesc apartamentul dupa nunta. Asta e cireasa de pe tort.
Dwgeaba faci nunta de 400 persoane sa iti iei apartament ca dupaia ai de mers inapoi :) . Eu ma bucur sa nu ies pe minus :)

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ionutsb, on 02 iulie 2018 - 17:06, said:

Salut, ma puteti ajuta cu cateva idei pentru locatie poze nunta, in cazul in care ploua in Sibiu ? Nu vreau sa am neplacerea ca lumea sa stea in masini din cauza ploii in timp ce noi ne chinuim sa facem poze in ploaie. Mersi frumos
Nu știu cum e în Sibiu dar în București nici o instituție de stat (muzeu, teatru, operă) nu permite genul ăsta de poze.

Cel mai sigur e să găsești un hotel sau un restaurant cu interior frumos, holuri spațioase. Trebuie să le ceri permisiunea dinainte și foarte probabil o să-ți ia și ceva bani.

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 Arianna-D, on 02 iulie 2018 - 20:18, said:

Cam offtopic interventiile, însă nu impune nimeni mirilor cum să-și facă nunta și petrecerea (inclusiv pe cine să invite) iar nunți extravagante sunt peste tot. Oprește cineva să scrie pe invitație cum doresc darul de nuntă (o contribuție catre vacanță /casă etc.)? Dacă nu vrea cineva să mearga, e obligat? Dacă ești anunțat din timp și chiar vrei să mergi poți strange bani. Variante sunt o grămadă.
De impus nu ai cum impune cuiva ceva dar trebuie sa te uiti pe cine inviti si sa tragi linie .
Nunti extravagante se fac dar deobicei acolo sunt doua : una cu familia si apropiatii si a doua cu prieteni, colegi, bancheri s.a unde nu este obiceiul de a pune in plic , tu din snobism doresti sa dai acea masa extravaganta , deobicei aici este vorba de "baiatul lui tata" care a vandut Midia Navodari, a vandut 4000ha padure luata cu japca de la tarani cinstiti etc , bani nemunciti.
Ar fi de-a dreptul grobian sa scri ce doresti pe invitatie ca si cadou...
Asta cu "cine vrea" pica, sunt datorii mutuale care trebuie intoarse .
Corect, aduni din timp bani , problema intervine cand ai 2-3-4 nunti intr-o luna iar variante ai : imprumut bancar dobanda "0" cu un card reiffeisen tip emag.
La femei le plac nuntile, viseaza o viata sa poarte rochie alba de printesa , deobicei cumpara cu 3-5-10 k Eu o rochie semnata Eulalie Frosa pe care dupa nunta o vand cu 700 lei pe OLX "purtata o singura data" , normal, a doua oara Biserica Ortodoxa nu mai permite purtarea de rochie alba ...practic nici a doua casatorie nu este acceptata in fata Sfantului Altar dar este alta poveste .

#25
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Cu putin noroc a fost vremea frumoasa Sambata, pe la 17:00 a inceput ploaia dar eram de la 14:30 la sala si nu ne-q afectat. Ms oricum de indrumari.

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"a inceput ploaia"
Inceput bun ! se spune ca e de bine daca ploua in ziua nuntii .Posted Image

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Si cat au cerut maestrii fotografi? Hai ca sunt curios de tarif.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
A zis deja.

 ionutsb, on 02 iulie 2018 - 21:07, said:

am ales dj cu foto,video, aranjamente sala etc si un baiat ce canta pe negative , la 7000 lei.
Toate la gramada, ieftin, fara pretentii, calitate cum o fi. Pina la urma fiecare dupa pretentii si posibilitati...

E OK cind ambii sint pe aceeasi lungime de unda, insa conform lu nevasta-mea, care are peste 200 de nunti la activ, nimic nu-i mai trist decit ea sa fie foarte interesata de poze si sa iasa ceva frumos si el sa fie un taran retardat miserupist care abia asteapta sa se intoarca la folbal :w00t:

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Anul asta a fost prima data cand nu am vazut absolut nici un minut din intreg campionatul mondial de fotbal. Dar nimic, nada, zero.  
Cat despre poze si muzica..  daca ai cunostinte prieteni se poate rezolva muzica si pozele aproape gratis.

7000 de lei personal mie mi se pare mult, indiferent cum ai intoarce-o.  
Dar avem persoane care dupa nunta mai sparg o suma de bani pentru "trash the dress"  adica set duc impreuna cu fotograful la capatul lumii se imbraca in miri si fac poze in te miri ce locatie ,  pe o insula exotica pe plaja, la Cascada Niagara, la piramide,  sau in Tailanda sau la mama dracu.  Si platesc mii si mii de euro pentru fotograf, transportul si cazarea lui..  dar nu conteaza ca ei defapt locuiesc si dupa nunta cu parintii.. albumul de poze sa fie bengos.

Nunta conteaza atat de putin defapt, si cata importanta ii dau unii. Deja stiu doua cazuri de nunti "atent planificate" zeci sute de invitati.. si cu doua luni inainte mirele a dat cu sula intr-alta.. si s-a anulat nunta..

Edited by tfmercedez, 16 July 2018 - 09:58.


#30
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,701
  • Înscris: 09.05.2008
Cimitir s-a scris?!

#31
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 tfmercedez, on 15 iulie 2018 - 19:28, said:

Si cat au cerut maestrii fotografi? Hai ca sunt curios de tarif.
Foto. Video, aranjamente , muzica , 6200 lei. A mai fost un baiat ce a facut atmosfera si a cantat pe negative, 150 euro. In total 7000 lei

 tfmercedez, on 16 iulie 2018 - 09:58, said:

Anul asta a fost prima data cand nu am vazut absolut nici un minut din intreg campionatul mondial de fotbal. Dar nimic, nada, zero.  
Cat despre poze si muzica..  daca ai cunostinte prieteni se poate rezolva muzica si pozele aproape gratis.

7000 de lei personal mie mi se pare mult, indiferent cum ai intoarce-o.  
Dar avem persoane care dupa nunta mai sparg o suma de bani pentru "trash the dress"  adica set duc impreuna cu fotograful la capatul lumii se imbraca in miri si fac poze in te miri ce locatie ,  pe o insula exotica pe plaja, la Cascada Niagara, la piramide,  sau in Tailanda sau la mama dracu.  Si platesc mii si mii de euro pentru fotograf, transportul si cazarea lui..  dar nu conteaza ca ei defapt locuiesc si dupa nunta cu parintii.. albumul de poze sa fie bengos.

Nunta conteaza atat de putin defapt, si cata importanta ii dau unii. Deja stiu doua cazuri de nunti "atent planificate" zeci sute de invitati.. si cu doua luni inainte mirele a dat cu sula intr-alta.. si s-a anulat nunta..
A fost in oferta gratis si pozele dupa nunta dar eu nu mai fac poze nici batut. Am zambit la nunta de si acum , dupa 3 saptamani zambesc... Ajung 2000 poze sau cate or fi facut.

 tfmercedez, on 16 iulie 2018 - 09:58, said:

Anul asta a fost prima data cand nu am vazut absolut nici un minut din intreg campionatul mondial de fotbal. Dar nimic, nada, zero.  
Cat despre poze si muzica..  daca ai cunostinte prieteni se poate rezolva muzica si pozele aproape gratis.

7000 de lei personal mie mi se pare mult, indiferent cum ai intoarce-o.  
Dar avem persoane care dupa nunta mai sparg o suma de bani pentru "trash the dress"  adica set duc impreuna cu fotograful la capatul lumii se imbraca in miri si fac poze in te miri ce locatie ,  pe o insula exotica pe plaja, la Cascada Niagara, la piramide,  sau in Tailanda sau la mama dracu.  Si platesc mii si mii de euro pentru fotograf, transportul si cazarea lui..  dar nu conteaza ca ei defapt locuiesc si dupa nunta cu parintii.. albumul de poze sa fie bengos.

Nunta conteaza atat de putin defapt, si cata importanta ii dau unii. Deja stiu doua cazuri de nunti "atent planificate" zeci sute de invitati.. si cu doua luni inainte mirele a dat cu sula intr-alta.. si s-a anulat nunta..
Vis a vis de 7000 lei , nu a fost mult . A fost ok, meniul a fost totusi scump , 220 lei + bautura+ prajituri, tort, fructe, etc. Dar daca nu m-am intins la nimic extravagant , la 105 persoane. Ramas cu 4000 euro dupa cw am achitat sbsolut tot. Aceeasi nunta a fost la un neam cu 3 saptamani inainte , a chemat la nunta pe toata lumea , a platit aprox 15 meniuri aiurea, si bani dat pe figuri ( eu n-am platit nici-un menii degeaba ) . La el numa muzica a fost 2400 euro, o vedeta a cantat, sau cel putin asa a crezut mirele ca va face. A cantat 6 melodii , in rest calculatorul si un alt muzicant ce nu era cunoscut, au sot 10 meniuri de platit la muzicanti, si foto video,la mine ,4. Pe langa el a platit separat foto video , aranjamente, tampenii de pus pe masini (200 euro) . La mine a fost simplu si lumea s-a distrat super bine. Nu vreau sa par laudaros dar cu bani putini , fara fite si muzicanti a fost nunta mult mai reusita. Si la final el a ramas cu 0 lei , la 117 invitati. Ar mai fi multe de zis.

Edited by ionutsb, 28 July 2018 - 07:07.


#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am chemat la mine numai pe cine chiar imi doream sa-mi vina. Fara umpluturi si formalitati.   Am insistat la cineva sa vina, si dupa terminarea programului, a venit direct de la servici, din alt oras.
Si chelnerii se mirau, ca a fost printre putinele nunti la care au mai adus mese si scaune, pentru ca au venit vreo 20 de persoane, pe uele pur si simplu uitasem sa le invit, si au venit oricum si fara invitatie. 100 invitati, 130 veniti.

Dar nu stiu daca am dat 500 de lei pe muzica si poze. Pozele mi le-au facut niste prieteni, fotografi de profesie, muzica sa fi fost vreo 100 de euro. Din paișpe mii am ramas cu jumate parca..

#33
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Un fotograf bun va realiza poze in orice conditii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate