Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Românul își cumpără telefoane (produse) scumpe, pe care nu și le permite.

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#37
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAdm, on 01 iulie 2018 - 21:37, said:

Nu stiu in ce lume traiti voi, dar in lumea mea, ultimul iphone nu da niciun fior.
Daca te plimbi printre capitalisti, mi se pare si normal...

#38
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018

View Poststrongsss, on 01 iulie 2018 - 22:14, said:

tu cu ce esti mai bun decat ei, daca ii pui pe toti romanii in aceeasi oala, a celor cu telefoane "pe care nu si le permit "?
cum adica "isi cumpara telefoane care nu si le permit " ? daca le-au cumparat, inseamna ca si-au permis sa le cumpere !
corect ar fi peste puterea lor de cumparare !
Daca eu fac un imprumut acum la banca si-mi iau un Lambo de 200.000 euro, inseamna ca mi-am permis?

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTrafalgarLaw, on 01 iulie 2018 - 21:32, said:

Voi ce părere aveți? Știți astfel de persoane?
Nu-si cumpara din banii mei, deci dure-m-ar.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcarturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 22:17, said:

Daca eu fac un imprumut acum la banca si-mi iau un Lambo de 200.000 euro, inseamna ca mi-am permis?
Banca ti-a permis.

#41
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
As adauga ca sunt capitalisti verosi.
Nici nu se uita la tine daca ai ceva sub iPhoneX sau S9+

Venise unul cu o chinezarie, ceva One+ si i-au taiat abonamentul de membru la club!

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Sa stii ca iPhone nu mi se pare scump, fiind el si 4000 RON (unul nou, cand apare).
De ce? Pentru ca poti sa il folosesti linistit 4 ani (chiar mai multi, dar dupa 4 ani devine obsolete)

iPhone nu mai e de mult un fenomen daca il pui pe masa. Ba din contra, e foarte comun.

E un telefon care rezista in timp si sincer merita cumparat.

Decat sa iei 4 ani la rand, in fiecare an, tot felul de pocnitori care  nu sunt nici performante nici fiabile, mai bine un iPhone.

Mi se pare mai putin comun, mai scump si mai vedeta un galaxy S 9. Dar astea nu-s fiabile.

Problema mai grava in Romania e alta: Ce plm mananca capra vecinului si cu ce mana i se scarpina nevasta-n cur.

#43
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018

View PostMarianG, on 01 iulie 2018 - 22:17, said:

Banca ti-a permis.
Mi-a permis pana la prima rata..

#44
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Poststrongsss, on 01 iulie 2018 - 22:14, said:

tu cu ce esti mai bun decat ei, daca ii pui pe toti romanii in aceeasi oala, a celor cu telefoane "pe care nu si le permit "?
cum adica "isi cumpara telefoane care nu si le permit " ? daca le-au cumparat, inseamna ca si-au permis sa le cumpere !
corect ar fi peste puterea lor de cumparare !
Nu sunt cu nimic mai bun ca ei, daca ai citit primul post ai văzut că eu am zis că fiecare își ia ce vrea.

Am deschis topicul asta după ce am constatat acest lucru, citind articole, resurse pe internet și găsind exemple din viața reală. Știu pe una cu un iPhone 6S care a avut ecranul spart timp de 4 luni pentru că nu și-a permis să îl înlocuiască. Asta e mentalitatea noastră. Și se vede cel mai bine la telefoane. Vrem cel mai nou iPhone și după avem alte probleme financiare, pentru care dam vina pe guvern.

Si, daca un obiect e peste puterea ta de cumpărare, înseamnă că nu ti-l permiți. Nu e cazul sa ai meniu de pușcărie doar pentru un iPhone X.

Edited by TrafalgarLaw, 01 July 2018 - 22:22.


#45
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine.
Normal ca iti cumperi iphone, i-am luat la cineva o mizerie din asta din china, are meniul in romana, un pic in engleza si parca si ceva chineza pe ici pe colo, nu mai zic de aplicatiile chinezesti ce apar din senin pe ecran instalate. Deci "iphone rullz" Posted Image

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLex404, on 01 iulie 2018 - 22:18, said:

Decat sa iei 4 ani la rand, in fiecare an, tot felul de pocnitori care  nu sunt nici performante nici fiabile, mai bine un iPhone.
Mi se pare mai putin comun, mai scump si mai vedeta un galaxy S 9. Dar astea nu-s fiabile.

Total de acord. Daca nici un Iphone de 4000 de lei, platit cu cardul in rate, nu ne putem permite, la ce drku mai muncim?

#47
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostTruculMagic, on 01 iulie 2018 - 22:21, said:

Suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine.
Normal ca iti cumperi iphone, i-am luat la cineva o mizerie din asta din china, are meniul in romana, un pic in engleza si parca si ceva chineza pe ici pe colo, nu mai zic de aplicatiile chinezesti ce apar din senin pe ecran instalate. Deci "iphone rullz" Posted Image

Asta înțeleg la un Allview de 300 de lei, dar un Xiaomi, Huawei, Nokia de 1000 ce are? Aia e faza, trebuie sa te incadrezi într-un buget. Si eu m-am gândit la un moment dat sa iau S7 edge sh, doar ca e Samsung. Acum nu l-aș mai lua in locul unui Redmi Note 5.

#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
pai n-are ecosistem

Edited by MarianG, 01 July 2018 - 22:27.


#49
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

View PostTrafalgarLaw, on 01 iulie 2018 - 22:27, said:

Asta înțeleg la un Allview de 300 de lei, dar un Xiaomi, Huawei, Nokia de 1000 ce are? Aia e faza, trebuie sa te incadrezi într-un buget. Si eu m-am gândit la un moment dat sa iau S7 edge sh, doar ca e Samsung. Acum nu l-aș mai lua in locul unui Redmi Note 5.

Ce are ? Pai un flagship il folosesti lejer 4 ani, un mid nu prea. Nu mai zic de calitatea lor. Din cate stiu la un flagship se lucreaza mult mai mult , pana la urma reprezinta varful de gama, se simte in utilizare, etc. Eu ma descurc si cu un telefon de 1000lei, nu's pretentios , dar trebuie sa recunoastem ca un telefon scump are punctele lui forte.

#50
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018

View Postrosix, on 01 iulie 2018 - 22:22, said:


Total de acord. Daca nici un Iphone de 4000 de lei, platit cu cardul in rate, nu ne putem permite, la ce drku mai muncim?
Nu e vorba ca nu-ti permiti, dar conteaza prioritatile.
Prima data plateti chiria/rata la banca.Mananci, platesti utilitatile, pui ceva deoparte pentru un concediu, mai pui deoparte pentru situatii neprevazute.Tragi linie si apoi vezi daca iti permiti.

#51
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,369
  • Înscris: 27.10.2007

View PostTrafalgarLaw, on 01 iulie 2018 - 22:21, said:

Știu pe una cu un iPhone 6S care a avut ecranul spart timp de 4 luni pentru că nu și-a permis să îl înlocuiască. Asta e mentalitatea noastră.
acesta metalitate in care ne intereseaza capra vecinului, mi se pare naspa rau de tot.
sa mor eu daca stiu exact  ce telefon are colegul  meu de birou ! as vrea sa stiu cu ce mana se spala la cur, sa dau mana mai rar cu el, dar ce telefon are, exact ( are un Huawei dar nu stiu modelul si de cand il are) , de ce as sti asta ?

#52
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAdm, on 01 iulie 2018 - 21:44, said:

Eu am vazut chelner cu iPhone X.
Pai daca atat il duce capu'.... Nu-i de mirare c-a ajuns chelner Posted Image (glumesc evident)

Eu zic ca e ok sa dai €1400 pe un ifon atat timp cat nu te bagi in datorii/rate. Practic doar 20% dintre posesorii de ifon din Romania indeplinesc acest criteriu Posted Image Eh, asta e... cool-itatea costa, csf, n-ai csf.

Edited by sSorsy, 01 July 2018 - 22:36.


#53
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostTruculMagic, on 01 iulie 2018 - 22:31, said:



Ce are ? Pai un flagship il folosesti lejer 4 ani, un mid nu prea. Nu mai zic de calitatea lor. Din cate stiu la un flagship se lucreaza mult mai mult , pana la urma reprezinta varful de gama, se simte in utilizare, etc. Eu ma descurc si cu un telefon de 1000lei, nu's pretentios , dar trebuie sa recunoastem ca un telefon scump are punctele lui forte.

Eu am un prieten cu un Allview X1 Soul Mini luat acum aproape 4 ani. A dat 700 de lei parca pe el. E o chinezărie cu mediatek și 1gb de ram. Si are Jelly Bean. Îl are și acum și merge bine.

#54
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostLex404, on 01 iulie 2018 - 22:18, said:

Mi se pare mai putin comun, mai scump si mai vedeta un galaxy S 9. Dar astea nu-s fiabile.
De ce?

(Initiator, sa nu ma blestemi) Saptamana asta mi s-a furat S8-ul cumparat acum 2 luni. Ieri am vrut sa iau Iphone X dar am am ales tot un Samsung, S9. M-am intepat?

Edited by baliosss, 01 July 2018 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate