Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Experienta in munca

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, de obicei "minciuna are picioare scurte"! O sa fii catalogat ca atare iar eventualele rcomandari viitoare(angajatorii te arunca imediat cind te-au prins cu minciuna) or sa puncteze categoric acest aspect. Trimite totusi scrisori de intentie firmelor respective in care sa fii sincer si rogi totusi sa fii chemat la interviu ca sa le dovedesti ce bun esti in domeniul pentru care ei cauta sa angajze ! Succes!

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Ciups, on 27 iunie 2018 - 16:15, said:

Nu imi cere experienta in respectivul domeniu.Imi cere pur si simplu experienta in campul muncii.

Cel mai des se verifica cu vechiul angajator daca ai avut un comportament inadecvat sau daca ai cauzat pagube semnificative angajatorului anterior sau daca au existat abateri disciplinare constatate si sanctionate

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ciups, on 27 iunie 2018 - 16:15, said:

Nu imi cere experienta in respectivul domeniu.Imi cere pur si simplu experienta in campul muncii.

Pai.. spune si tu ca ai lucrat pistolar sef la Mc Donalds... Dar n-o sa-ti ceara o hartie, ceva?  Crezi ca e doar pe ce spune omul?

#22
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
pe la nemți chiar se cer referințe de la fiecare loc de muncă anterior (Arbeitszeugnis).

#23
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018
Si sa zicem ca ai fost concediat pe motiv disciplinar  (gen intarziere, certuri cu managerii/colegii, peformanta scazuta, nerespectat anumite ordini)   la o multinationala sau pur si simplu nu ti-a placut si ti-ai dat demisia dupa 3 zile.  
Si vrei sa te angajezi la alta multinationala.  
Sa zicem ca nu trebuie sa minti in privinta experientei, dar ai putea totusi sa omiti experienta anterioara, eventual sa negi ca ai mai lucrat in alta parte inainte pentru ca angajatorii actuali sa nu afle ce ai comis in trecut  ?  

Sau o companie privata poate sa aiba acces la o baza de date comuna de angajati si sa afle totul despre trecutul lor, inclusiv despre performanta la joburile anterioare.  

Mi se pare cam draconic ce se practica azi in Romania.   Mi se pare aiurea ca odata ce ai avut de exemplu performanta scazuta la o companie  sa devii neangajabil pentru toata viata in domeniu.
Poate nu s-a descurcat la compania X, dar se va perfectiona si se va descurca mai bine in compania Y invatand din experienta anterioara.  
Mi se pare o tampenie sa te dea afara ca ai avut performanta scazuta sau abateri disciplinare la compania anterioara.

In Occident nu se face asa ceva.



 exceswater, on 27 iunie 2018 - 16:03, said:

Toate firmele vor acum angajați de 19 ani cu 25 de ani experiență.
Si ne mai miram de ce avem somaj de 4,6% (ma rog, cifra s-ar putea sa fie mult mai mare daca nu ne luam dupa trusturile de propanga pesedista)  la populatia activa al tarii asteia. Poate si datorita invatamantului romanesc de rahat, dar ce sa faci, multinationalele trebuie sa respecte task-urile date de sediile-mama privind randamentul si rata productiei si sa faca profitul stabilit.  
CEO-ul american sau cel german nu vor intelege niciodata ca romanii nu pot lucra ca germanii   si mai ales, nu pot fi motivati sa lucreze pe salarii mizerabile  ca chinezii. Ca ajungem pana la urma sa lucram e ca suntem impinsi de foame si de scopul de a trai la nivel subzistential pe o perioada limitata  in timp ce occidentalii muncesc doar ca sa mai obtina ceva extra sau sa-si duca nivelul de trai in pragul luxului.

Avand in vedere ca suntem un popor balcanico-slav latinizat, foarte greu ne adaptam la mediul corporatist de munca care e mai mult modelat dupa cel anglo-german.



De asta consider piata muncii actuala ca fiind o imbecilitate care pana la urma o sa faca implozie la urmatoarea criza.

Edited by YK20, 27 June 2018 - 17:12.


#24
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 YK20, on 27 iunie 2018 - 17:03, said:


Mi se pare o tampenie sa te dea afara ca ai avut performanta scazuta sau abateri disciplinare la compania anterioara.

In Occident nu se face asa ceva.

pe ce anume îți motivezi afirmația? locuiești sau ai lucrat în "occident"?

eu chiar sunt în "Occident" și zbori imediat dacă nu corespunzi cerințelor, în perioada de probă de 6 luni fără preaviz chiar!

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Yk20,vorbesti vorbe.In Ukappa daca o bulesti(furi,nu respecti treaba) la firma care te-a trimis apare sesizarea.Tu zici ma doare-n dos,numa ca astia de la agentii au grup fb (care naiba o fi) si tu nu mai pupi job.(Am sotia in domeniu,stiu ce zic)

#26
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
Se vede ca nu ai mai lucrat.
Angajatorul iti va cere nota de lichidare de la vechiul angajator, pe care nu o vei putea prezenta pentru ca nu ai mai lucrat in trecut. :)
Pe nota de lichidare se specifica numarul de zile lucrate si veniturile realizate in ultimele 6 luni (in eventualitatea unui concediu medical pe care tu ca nou angajat l-ai putea avea in primele 6 luni de la angajare) si numarul de zile de concediu medical de care ai beneficiat in ultimele 12 luni, tot pentru acest lucru.
Mai nou, ca sa poti beneficia de concediu medical trebuie sa ai un stagiu minim de cotizare de 6 luni. Deci in primele 6 luni, ca nou angajat in campul muncii, nu iti va fi decontat concediul medical, iar angajatorul trebuie sa stie asta.

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Ciups, on 27 iunie 2018 - 15:53, said:

Eu nu am mai lucrat pana acum dar ma gandesc,ca as putea pune ca am lucrat pe postul ''x'' la firma ''y'' pe perioada ''z''.Este vreo metoda prin care poate verifica daca am lucrat la respectiva firma?

Nu te împiedică nimic să aplici, chiar dacă nu ai experiență.


Minciuna în CV are picioare scurte. Care ar fi reacția ta dacă ai chema un instalator care se laudă că lucrează de ani de zile, iar când ajunge la tine nu știe mai mult decât știi tu? Cam aia va fi și reacția angajatorului. Tu pierzi vremea, el pierde vremea, n-are nimeni de câștigat. Unii verifică, alții nu, dar nu te avantajează cu nimic să minți în CV. Chiar dacă nu verifică, te poți trezi angajat pe un post pe care tu ai zis că ai mai lucrat, o să vadă că nu știi nimic și te dau afară.

Doar la stat condițiile de participare sunt stricte. Acolo, dacă ți se cere un an vechime iar tu ai 11 luni, nu poți participa. La privat, ele sunt, în general, orientative. E posibil să aibă în vedere și oameni fără experiență sau nu, după cum consideră. Nu e o regulă.

#28
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

 MikeSpike, on 27 iunie 2018 - 17:11, said:

Yk20,vorbesti vorbe.In Ukappa daca o bulesti(furi,nu respecti treaba) la firma care te-a trimis apare sesizarea.Tu zici ma doare-n dos,numa ca astia de la agentii au grup fb (care naiba o fi) si tu nu mai pupi job.(Am sotia in domeniu,stiu ce zic)
Am zis ceva de furt?
Am zis de performanta scazuta...sa zicem ca la primul job ai performanta scazuta ca n-ai mai lucrat inainte ca   nu aveai cum daca erai in liceu si in facultate.


Dar se iau in calcul si  certurile cu  colegii sau managerii anteriori  de la vechiul loc de munca fiindca  erau prea cocalari ,  iar sefii niste  psihopati si exploatatori?

Ce fac, ma concediaza ca n-am avut mana buna la ales primul job si am dat de o firma cu  colectiv  si management de rahat unde certurile si  cocalaria  erau la ordinea zilei si efectiv fostul sef poate sa-mi faca rau prin a da o recomandare negativa despre mine?  

E o absurditate totala, evident, numai in mediul corporatist din Romanistan!  

 SmurfK, on 27 iunie 2018 - 17:31, said:

Doar la stat condițiile de participare sunt stricte. Acolo, dacă ți se cere un an vechime iar tu ai 11 luni, nu poți participa. La privat, ele sunt, în general, orientative. E posibil să aibă în vedere și oameni fără experiență sau nu, după cum consideră. Nu e o regulă.
Nu, la stat conditia e sa  ai pile, un tata mahar  sau spaga....cel putin in Romania.  
Nu conteaza vechimea sau experienta sau studiile .  
Poti eventual sa nu vii cu zilele la serviciu  si sa nu faci nimic ca asa-i viata de bugetar in Romania.

 MikeSpike, on 27 iunie 2018 - 17:11, said:

Yk20,vorbesti vorbe.In Ukappa daca o bulesti(furi,nu respecti treaba) la firma care te-a trimis apare sesizarea.Tu zici ma doare-n dos,numa ca astia de la agentii au grup fb (care naiba o fi) si tu nu mai pupi job.(Am sotia in domeniu,stiu ce zic)
Practic, grupurile de  recrutare HR  incalca legislatia GDPR  privind datele de contact.
Dar te rog, mai detaliaza!

Am auzit ca nici ejobs si nici bestjobs nu sunt intr-o situatie prea buna de ceva vreme la capitolul asta si ca datorita legislatiei si-au pierdut o gramada de "abonati" luati cu forta prin spamming.

Edited by YK20, 27 June 2018 - 17:43.


#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 YK20, on 27 iunie 2018 - 17:35, said:

Practic, grupurile de  recrutare HR  incalca legislatia GDPR  privind datele de contact.

Nu totul se invarte in jurul GDPR care este doar un simplu praf in ochii credulilor.
Sa vedem ce zice legea;

Codul muncii
Încheierea contractului individual de muncă
Art. 29
(1) Contractul individual de muncă se încheie după verificarea prealabilă a aptitudinilor profesionale şi personale ale persoanei care solicită angajarea.
(2) Modalităţile în care urmează să se realizeze verificarea prevăzută la alin. (1) sunt stabilite în contractul colectiv de muncă aplicabil, în statutul de personal - profesional sau disciplinar - şi în regulamentul intern, în măsura în care legea nu dispune altfel.
(3) Informaţiile cerute, sub orice formă, de către angajator persoanei care solicită angajarea cu ocazia verificării prealabile a aptitudinilor nu pot avea un alt scop decât acela de a aprecia capacitatea de a ocupa postul respectiv, precum şi aptitudinile profesionale.
(4) Angajatorul poate cere informaţii în legătură cu persoana care solicită angajarea de la foştii săi angajatori, dar numai cu privire la activităţile îndeplinite şi la durata angajării şi numai cu încunoştinţarea prealabilă a celui în cauză.

#30
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

 Naijax, on 27 iunie 2018 - 17:43, said:


(4) Angajatorul poate cere informaţii în legătură cu persoana care solicită angajarea de la foştii săi angajatori, dar numai cu privire la activităţile îndeplinite şi la durata angajării şi numai cu încunoştinţarea prealabilă a celui în cauză.


Si daca angajatorul anterior e un psihopat notoriu, cocalar si exploatator de firma mica, ce fac daca tocmai el imi da o recomandare cu feedback negativ despre activitatea mea din compania lui?
Daca el poate chiar sa-i pacaleasca pe actualii angajatori cu informatii false despre mine ?





Nota: ce zic eu aici sunt doar scenarii, nu vorbesc despre experienta mea reala.
Dar evidentiez punctele vulnerabile ale acestui sistem de munca corporatist din   UE care mi se pare absurd.

Edited by YK20, 27 June 2018 - 17:46.


#31
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 YK20, on 27 iunie 2018 - 17:35, said:

Ce fac, ma concediaza ca n-am avut mana buna la ales primul job si am dat de o firma cu  colectiv  si management de rahat unde certurile si  cocalaria  erau la ordinea zilei si efectiv fostul sef poate sa-mi faca rau prin a da o recomandare negativa despre mine?  
[...]
E o absurditate totala, evident, numai in mediul corporatist din Romanistan!  

neavând referințe bune, de unde să fii concediat dacă nu te angajează nimeni??

nu mai denigra România, în alte țări este muuult mai ușor să concediezi pe cineva pe loc fără a oferi nici o explicație!

 YK20, on 27 iunie 2018 - 17:44, said:

Si daca angajatorul anterior e un psihopat notoriu, cocalar si exploatator de firma mica, ce fac daca tocmai el imi da o recomandare cu feedback negativ despre activitatea mea din compania lui?
Daca el poate chiar sa-i pacaleasca pe actualii angajatori cu informatii false despre mine ?

faci ce faci și nemții, dai în judecată fostul angajator pentru referințe mincinoase. din păcate în RO nu se practică să te lupți pentru propriile drepturi

#32
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 YK20, on 27 iunie 2018 - 17:44, said:

Si daca angajatorul anterior e un psihopat notoriu, cocalar, bisnitar si exploatator, ce fac daca tocmai el imi da o recomandare cu feedback negativ despre activitatea mea din compania lui?

De aia este bine sa lasi intotdeauna loc de buna ziua si sa nu scuipi cu lehamite in urma.
Daca esti un "cui in talpa" pentru angajator sa fii sigur ca referintele vor fi in masura faptelor tale.
Dimpotriva, daca esti "mana buna", vei primi numai aprecieri si cuvinte de lauda.
Totul depinde de tine 100%

#33
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

 mannes, on 27 iunie 2018 - 17:45, said:

neavând referințe bune, de unde să fii concediat dacă nu te angajează nimeni??


Chiar, neavand referinte bune si nici experienta, unde sa te angajezi?  
Iarasi o absurditate.


Quote


nu mai denigra România, în alte țări este muuult mai ușor să concediezi pe cineva pe loc fără a oferi nici o explicație!


Dar si sa-ti gasesti un alt job mai rapid.

In Romanica, fereasca sfantul sa fii concediat de la vreo multinationala  ca stai vreo 3-6 luni acasa pe banii parintilor  pana iti gasesti alt post, asta daca nu esti dispus sa te duci pe santier sau angajat la vreun Fast-Food ori supermarket.

 Naijax, on 27 iunie 2018 - 17:49, said:

De aia este bine sa lasi intotdeauna loc de buna ziua si sa nu scuipi cu lehamite in urma.

Poate lasi loc de ziua buna, dar angajatorul respectiv poate ca e un psihopat notoriu ajuns acolo pe pile care transmite informatii false cu referinte negative despre tine mai departe tocmai ca sa te faca neangajabil la compania concurenta.

Ce faci in situatia aia?


Ai vazut de exemplu  filmul asta?
Sefi de cosmar (2011) - IMDb

Cel putin, sefi ca cel jucat de Kevin Spacey intalnesti peste tot, genul de sefi santajisti care te ameninta cu referinte si recomandari negative la concurenta daca te pune naiba sa demisionezi  si sa te angajezi altundeva (asta daca esti un angajat eficient si aduci o contributie pozitiva companiei , dar esti recompensat necorespunzator, iar seful isi bate joc de tine).

Unii sefi  nici nu-ti spun treaba asta si cand demisionezi, ti-o fac pe la spate.

Edited by YK20, 27 June 2018 - 17:56.


#34
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
exagerezi.

de aceea e bine să acționezi cu diplomație, iar la următoarele interviuri de angajare să știi să-ți argumentezi elegant decizia de a fi părăsit o anumită firmă, fie că răspunzi prin clișee ori nu.
critica dură adusă fostului angajator nu pică niciodată bine.

pot să-ți dau un exemplu personal în această privință

Edited by mannes, 27 June 2018 - 18:01.


#35
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 YK20, on 27 iunie 2018 - 17:52, said:

Poate lasi loc de ziua buna, dar angajatorul respectiv poate ca e un psihopat notoriu ajuns acolo pe pile care transmite informatii false cu referinte negative despre tine mai departe tocmai ca sa te faca neangajabil la compania concurenta.

Ce faci in situatia aia?

Ai vazut de exemplu  filmul asta?
Sefi de cosmar (2011) - IMDb

Lasa ca viata nu e ca'n filme
Un psihopat notoriu nu prea poate ajunge in pozitia de angajator dar, daca totusi se intampla, i se va duce vestea foarte rapid si va fi ocolit de toata lumea.
Bonus - il depistezi relativ usor la interviu si il lasi in plata Domnului

#36
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 Naijax, on 27 iunie 2018 - 17:59, said:

Lasa ca viata nu e ca'n filme
Un psihopat notoriu nu prea poate ajunge in pozitia de angajator dar, daca totusi se intampla, i se va duce vestea foarte rapid si va fi ocolit de toata lumea.
Bonus - il depistezi relativ usor la interviu si il lasi in plata Domnului
corect! am refuzat posturi interesante la prima vedere și bine plătite doar pt. că nu mi-au făcut impresie bună cei de la interviu din departamentul respectiv. plus că am depistat că postul ar merge într-o direcție diferită față de cea prezentată.

Edited by mannes, 27 June 2018 - 18:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate