Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Snapdragon 430 vs Mediatek MT6750

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salut !

Care procesor e mai bun ? Snapdragon 430 sau Mediatek MT6750 ?!
Ma intereseaza mai mult sa nu consume bateria  Posted Image

Am inteles pe internet ca procesoarele Americane Snapdragon nu "mananca" bateria ca celelalte procesoare, plus ca sunt optimizate mai bine pt. Android.
E adevarat ? ce parere aveti ?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Snapdragon 430.

#3
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsuper8, on 25 iunie 2018 - 19:56, said:

Salut !

Care procesor e mai bun ? Snapdragon 430 sau Mediatek MT6750 ?!
Ma intereseaza mai mult sa nu consume bateria  Posted Image

Am inteles pe internet ca procesoarele Americane Snapdragon nu "mananca" bateria ca celelalte procesoare, plus ca sunt optimizate mai bine pt. Android.
E adevarat ? ce parere aveti ?

Spune mai curand intre ce telefoane oscilezi. Ambele procesoare (SoC) au la baza core-uri ARM A53 tactate diferite. Strict din punct de vedere al bateriei, pe hartie si doar referindu-ma la procesor, MT6750 e in avantaj ca are 4x1.5ghz + 4x1ghz fata de 8x1.4ghz cat are SD430. Ambele sunt fabricate pe 28nm. Dar procesorul nu e cel mai mare consumator (mai ales la telefoanele low-end).

Eu iti recomand sa cauti SD450 care e best bang for the buck si e 14nm.

https://www.notebook...s.185278.0.html
https://www.notebook...s.197138.0.html

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am inteles, deci e adevarat ca procesoarele Snapdragon sunt mai eficiente vizavi de viata bateriilor smartphonurilor.
Voi alege un telefon cu procesor Snapdragon !

multumesc pt. sfaturi  Posted Image

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu merge asa. Depinde de configuratie. Face Samsung, de exemplu, procesoare proprietare, care ies ca performante peste SD.
Pana acum cativa ani, ei erau fruntea, acum, este concurenta mare si, foarte important, Android e sensibil la optimizare. Deci, optimizarea este mai importanta. Iti recomand sa testezi cele doua modele alese de tine, doua sau mai multe, ruland acelelasi aplicatie sau aceleasi. Doar asa...si urmarind nivelul acumulatorului, vei sti care/cum sta.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Pana acum cativa ani, ei erau fruntea, acum, este concurenta mare si, foarte important, Android e sensibil la optimizare. Deci, optimizarea este mai importanta.
M-ai bagat in ceata ! tot ce vreau de la primul meu smartphone cu Android e sa nu se consume bateria vazand cu ochii si sa se miste bine, nu ca Nokia 2 testat intr-o reprentanta GSM,
La naiba ! pana si Nokia 130 (2014) raspunde mai repede in meniu.

O singura intrebare mai am:
ajung 2GB Ram ? sau trebuie minim 3GB ?

#7
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsuper8, on 25 iunie 2018 - 21:06, said:

M-ai bagat in ceata ! tot ce vreau de la primul meu smartphone cu Android e sa nu se consume bateria vazand cu ochii si sa se miste bine, nu ca Nokia 2 testat intr-o reprentanta GSM,
La naiba ! pana si Nokia 130 (2014) raspunde mai repede in meniu.

O singura intrebare mai am:
ajung 2GB Ram ? sau trebuie minim 3GB ?

Eu ti-am scris mai sus ca nu conteaza ca e Snapdragon sau Mediatek, conteaza configuratia efectiva si e greu de spus ca baterie.
Cati bani ai pentru telefon ? Eu am un Redmi 5 ~600RON pe care il recomand maxim (versiunea 3GB ram + 32GB stocare).

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca oamenii te intreaba de pret ca sa iti recomande ceva pe masura, de ce nu le raspunzi la intrebare ??? Tot vorbesti aiurea si zici altceva fata de ce esti intrebat. Nu exista cel mai bun sau eficient procesor, conteaza mult ecranul, softul , raportat la baterie !

#9
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postsuper8, on 25 iunie 2018 - 19:56, said:

Salut !

Care procesor e mai bun ? Snapdragon 430 sau Mediatek MT6750 ?!
Ma intereseaza mai mult sa nu consume bateria  Posted Image

Am inteles pe internet ca procesoarele Americane Snapdragon nu "mananca" bateria ca celelalte procesoare, plus ca sunt optimizate mai bine pt. Android.
E adevarat ? ce parere aveti ?
In cazul tau, as merge pe SD.
SD din seria 400 sunt echilibrate, iar daca ai putina rabdare sa citesti pe ici si colo vei constata ca SD integreaza intotdeauna tehnologii superioare in SoC-urile lor. Decat MediaTek, adica.
In principiu, te uiti prima data la procesul de fabricatie, sa fie cat mai mic. Cineva ti-a recomandat mai sus SD450...intr-adevar e primul din seria 400 pe 14nm, ceea ce il plaseaza teoretic langa SD625, ca performante si consum al bateriei, SD625 fiind deja un clasic. Cuplate cu o baterie de minimum 3500 mA inseamna...bingo ! Totusi, ti-as recomanda calduros 3Gb de ram, sa mearga totul smooth. Evita SD450 cuplat cu doar 2Gb de RAM. 3Gb e optim pentru o utilizare supersmooth.
Recent, Xiaomi a introdus in primele doua telefoane din seria Redmi6 procesoare Mediatek, Helio P22 pentru redmi 6 si A22 pentru redmi6A. Sunt produse pe 12nm, o miscare interesanta din partea Xiaomi, care merge pentru primele 2 modele pe MediaTek.
Si sunt variante de buget, iar 6A, teoretic, se anunta a fi cel mai eficient in consumul bateriei, Helio A22 fiind o varianta cu doar 4 nuclee, fata de cele 8 din P22.
Sincer, eu iti recomand ceva cu SD 625 sau SD450 de la Xiaomi, preturile au scazut...

#10
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Snapdragon, dar 450 sau 625, nu neaparat 430. Daca iei 430 sa fie pana in 600 de lei.

Mediatek tind sa fie mai slabe calitativ. Desi am prieteni cu telefoane vechi de peste 3 ani pe MTK care inca merg foarte bine. MT6750 observ ca se foloseste si acum pe multe telefoane vandute de iHunt.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am inteles ca procesoarele Snapdragon sunt mai eficiente decat Mediatek, motiv pt. care am ales sa caut un telefon cu "SD din seria 400" cum a zis colegu' mai sus.
Cele mai ieftine sunt Huawei Honor 6A (499 Lei cu 2GB) si Xiaomi Redmi 4 (4X) (550 Lei cu 3GB)
https://www.gsmarena...0&idPhone2=8608

Ambele au acelasi procesor si preturi sub 600 Lei.
In descrie pare ca Xiaomi are mai multe avantaje fata de Huawei.
Dar am inteles ca telefoanele Xiaomi sunt pt. useri care stiu sa configureze, ca trebuie instalat GooglePlay aftermarket deoarece nu vine din fabrica etc.
De aceea inclin spre Huawei ce are tot ce-i trebuie; am intrebat daca sunt destui 2GB Ram la un telefon in momentul de fata.

Asadar, care sunt plusurile si minusurile la Honor 6A si Xiaomi Redmi 4 ?
Sa il cumpar p-ala cu 2GB Ram ?!
Daca nu ma ajutati sa decid intre aceste modele cred ca voi ramane la telefonul simplu cu butoane  Posted Image

#12
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, SD sunt mai eficiente de regula, tocmai pentru ca inglobeaza in SoC-urile lor tehnologii superioare, care duc in final la o eficientizare a consumului de energie. Pe langa argumentul procesului de fabricatie in nm. E o discutie mai lunga. Dar asa e.
Redmi 4x cu SD430 e un clasic. Nu am auzit chiar pe nimeni sa zica ceva rau de el, dimpotriva. Cele comercializate pe site-urile online la noi sunt versiuni globale, vin cu tot ce trebuie pentru piata europeana, in speta ta, Romania, inclusiv google play. Redmi 4x are toate benzile 4G din Ro, daca nu ma-nsel inclusiv Digi. Si baterie de 4100 parca. Si chiar daca il iei varianta neglobala de pe alte canale neoficiale, sa zicem, se instaleaza foarte usor google play.
Esti nehotarat si inteleg perfect.
Redmi 5 (nu varianta Plus) are SD450, baterie 3300 mA, varianta cu 32Gb storage si 3Gb RAM e undeva acum la cca 600 lei. Are si o versiune cu 16/2Gb Ram mai ieftina. Dupa cum se spunea, SD 450 e pe 14 nm fabricat. Presupun ca exista topic pentru el aici, deci te poti informa de acolo.
Te mai poti uita la preturi avantajoase pentru tine, uitandu-te la Redmi Note 4/Redmi Note 4x, care au SD625 si baterie 4100 mA, e exact ceea ce vrei tu, sa te tina bateria.
Sau poti astepta sa ajunga in Romania, cele doua telefoane cu Helio P22/A22 din seria Redmi 6, nu va dura prea mult. Au inceput deja sa apara reviewuri pentru ele, deocamdata firav, dar eu cred ca in maxim o luna apar si ele pe aici, iar parerile se vor inmulti.


#13
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postsuper8, on 26 iunie 2018 - 15:42, said:

Dar am inteles ca telefoanele Xiaomi sunt pt. useri care stiu sa configureze, ca trebuie instalat GooglePlay aftermarket deoarece nu vine din fabrica etc.
Daca il iei de la PCGarage vine cu soft global si nu trebuie sa bibilesti nimic la el. Il scoti din cutie, il configurezi si e gata. Am Redmi 4X din decembrie, tata are din septembrie. Il foloseste fara probleme si il incarca odata la 3-4 zile, fiind folosit doar la vorbit, sms si whatsapp in mare parte.

#14
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostTrafalgarLaw, on 26 iunie 2018 - 13:59, said:

Snapdragon, dar 450 sau 625, nu neaparat 430. Daca iei 430 sa fie pana in 600 de lei.

Mediatek tind sa fie mai slabe calitativ. Desi am prieteni cu telefoane vechi de peste 3 ani pe MTK care inca merg foarte bine. MT6750 observ ca se foloseste si acum pe multe telefoane vandute de iHunt.

MediaTek nu sunt mai slabe calitativ ci ca performante (in raport cu cele Qualcomm).
Depinde ce doresti (nu am auzit sa "crape" vreun procesor (nici macar kirin) la vreun telefon).

Edited by breitner, 26 June 2018 - 17:08.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsuper8, on 25 iunie 2018 - 21:06, said:

Te-am sfatuit sa verifici in aplicatii, nu in meniu.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@YOUR_GOD, intelege ca eu sunt paralel cu telefoanele inteligente !
Indiferent ca e windows phone, android sau ios, eu habar nu am cum sa le setez, customizez, instalez/dezinstalez programele.

Practic, sunt ca adolescentii si copiii de la ora actuala care nu stiu sa utilizeze un telefon fix cu disc
Attached File  telefon-cu-disc.jpg   148.22K   3 downloads
https://www.youtube.... use dial phone

Si stii ce e amuzant ? ca am sub 22 de ani  Posted Image
La mine este invers, desi sunt "tanar si nelinistit" cunosc mai bine tehnologia veche decat asta noua.
========================

Si din ce m-am documentat pe google, Xiaomi ofera tehnologie mai noua, mai buna la pret mai mic fata de Samsung si Huawei.
Dar sistemul de operare customizat al lor [MIUI] se preteaza oamenilor cu cunostinte avansate in Android, aceste telefoane nefiind pentru oricine.
In schimb EMUI de la Huawei e mult mai intuitiv si potrivit pt. un basic user.

Eu vreau doar un nenorocit de smartphone care:
- sa aiba tot ce ii trebuie,
- sa ruleze fluid,
- sa nu se strice repede,
- sa tina bateria mai mult de 12 ore.



l.e.:
iar discutia din topicul asta=>https://forum.softpe...aomi-vs-huawei/  balanta inclina clar spre Huawei.
Insa eu sunt in dubii intre Nokia 2 si Huawei Honor 6A.

Edited by super8, 26 June 2018 - 23:23.


#17
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Pai atunci poți să îți iei Xiaomi Mi A1, care are stock Android, la fel ca Nokia 2.

#18
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Mai super8, totul se invata.
In ziua de azi sa customizezi un tel cu android, sa intelegi niste chestii banale privind utilizarea lui e simplu.
Nu-ti mai face atatea probleme !! Serios acum.
Xiaomi iti ofera fiabilitate si un pret pe care nu-l vei mai intalni nicaieri pentru dotarile respective.
Nu face eroarea sa amesteci Xiaomi cu celelalte branduri chinezesti de duzina care pot crea impresia ca au preturi bune.
Am fost si eu sceptic, nu mi-a placut interfata lor Miui la inceput, dar acum m-am convins ca sunt momentan cei mai cei cand e vorba de telefoane BUNE si la cel mai mic pret pentru ce ofera.

Strict la problema ta si comparatia intre Redmi 4x si Huawei 6A, Redmi 4x.
Huawei e un brand de top, dar repet, sunt mai scumpi pentru ce ofera.
Pentru ca are multe lucruri in plus fata de Huawei-ul ala pentru doar 50 de lei, conform preturilor tale. Nu am stat sa evaluez piata, dar foloseste cu incredere price.ro sau compari.ro.
Sau oricare alt tel xiaomi cu SD450 sau SD625.
Nu poti merge la gres.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate