Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...

Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...

Ce parere aveti despre Xiaomi vs Huawei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

MihaiTS

MihaiTS

Member

• Grup: Members
Dupa cum sugereaza si titlul as vrea sa discutam putin pe tema asta. Diferenta intre cele doua firme.

Cel putin pe seria de buget exista ceva dubii daca ne uitam la performante si aspect si pret, poate si in zona upper-mid. Dar cand vine vorba de Flagship-uri Huawei par sa ofere terminale mult mai bune.

De exemplu daca ne uitam aici

http://www.gsmarena....4&idPhone2=7862

Am putea aduce in discutie mai degraba Xiaomi Redmi 3 Note. Voi ce ati alege din cele doua telefoane mid level ? Si in general ce plusuri gasiti pentru fiecare dintre cei doi producatori.

Nu stiu daca sunt bine informat, dar pe partea software Xiaomi mi se pare la pamant cand vine vorba de Europa. Ei nici macar nu comercializeaza telefoanele oficial in europa, iar Huawei au pana si parteneriat cu Google pentru Google Nexus. Cat despre durata de viata, voi aveti incredere ca un Xiaomi poate sa functioneze 1-2 ani fara probleme ?

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

• Grup: Senior Members
Huawei: - au ajuns la nivel global pe cale oficiala, foarte renumiti pe partea de comunicatii, au evoluat foarte mult, au prins o parte din public cu p8lite si acuma cu p9lite, inca o parte cu gama Mate si seria P + HONOR. Portofoliul e foarte diversificat, de la low-costuri la premium. Sunt mai scumpi ca Xiaomi.

Xiaomi: - au ajuns la nivel global pe piata "gri", nu au service decat in China din cate stiu, au o gama destul de restransa de telefoane (redmi, note, mi si mai nou mi max), au cel mai bun raport pret/performante/calitate.

Flagshipuri ambii producatori fac foarte reusite (p9, mi5). La mid as zice ca bate xiaomi, iar la low spre mid tot xiaomi cu redmi 3, telefoane low cei de la xiaomi in acest moment nu au, deoarece Redmi 3 nu e chiar low comparativ cu un y3 sau y5 de la Huawei.

Spor.
PS: Orice telefon care are un nume cat de cat cunoscut rezista 1-2 ani, dar depinde si de noroc. Vezi LG G4, uneori samsung sau apple au probleme la anumite loturi. Nu e batut in cuie, ca firma iti ofera fiabilitatea in timp !

Edited by TruculMagic, 01 August 2016 - 23:23.

159

159

Senior Member

Ce buget ai?

Cum poti spune ca e la pamant ceva ce nu exista?

c-daniel

c-daniel

Active Member

Se dezvolta rom-uri pentru telefoanele Xiaomi, de innebunesti. Extrem de multe si diversificate. Si versiuni fara cacaturi chinezesti prin ele, si Cyanogen(the best), si foarte multe variatii, inclusiv android 6. De toate pentru toti, cum s-ar zice. Detin un Xiaomi Mi 4c, de care sunt extrem de fericit/mandru/etc.

MihaiTS

MihaiTS

Member

Bugetul nu e o problema, doar ca vreau sa-l fixez la 1000-1100 lei. Am avut experiente cu flagship-uri si nu merita banii cel putin pe platforma Android la aceasta concluzie am ramas. Prefer ceva midrange facut bine si care sa reziste in jur de 2 ani, cred ca pentru un utilizator care nu se joaca aproape niciun joc nu se justifica un telefon cu 4g de RAM sau procesoare mult mai puternice, mai ales ca ma plictisesc de design si nu prea poti sa amortizezi un flagship de pe Android atat de bine ca pe un iphone.

Am Honor 5c sau Honor 7 lite cum i se zice in Romania pe lista, pentru ca are niste camere foarte decente in gama lui de pret si o baterie care trece cu brio testul " unei zile puternice de utilizare " p9 lite are problema aia care nu te lasa sa ii pui folie de sticla deci trec peste, plus are spate din plastic.

De xiaomi sunt sceptic pe partea cu suportul, ma tenteaza un Xiaomi Redmi Note 3 Pro desi nu cred ca o sa simt vreo diferenta in afara de Bencmarkuri sau 0,2 secunde la viteza de operare faza este ca nu vreau sa ma mai joc cu softurile cum faceam in trecut cu seriile one sau sensation de la htc, vreau un rom oficial si bun si neaparat Android 6.0.

159

159

Senior Member

MihaiTS, on 01 august 2016 - 23:45, said:

Am Honor 5c sau Honor 7 lite cum i se zice in Romania pe lista, pentru ca are niste camere foarte decente in gama lui de pret si o baterie care trece cu brio testul " unei zile puternice de utilizare " p9 lite are problema aia care nu te lasa sa ii pui folie de sticla deci trec peste, plus are spate din plastic.

Foarte interesant P7 Lite!

Cu 100 lei peste buget ar fi Nexus 5x, insa varianta cu 16GB, in conditiile in care nu are slot SD https://www.price.ro...d=1308455&asc=1

Hedonist

Hedonist

Senior Member

Stie cineva daca 6le are suport pt LTE pe ambele SIMuri? benzile 3, 7, 20, 38?

LTE pe ambele in standby, in sensul de a fi logat in ambele retele 3g/4g pt apeluri sau VoLTE.

MihaiTS

MihaiTS

Member

159, on 02 august 2016 - 00:37, said:

Foarte interesant P7 Lite!

Cu 100 lei peste buget ar fi Nexus 5x, insa varianta cu 16GB, in conditiile in care nu are slot SD https://www.price.ro...d=1308455&asc=1

Honor 7 lite vrei sa spui cred. Da si mie mi-a atras atentia momentan nu sunt in Romania si am si reusit sa pun mana pe el. E cel mai bun telefon in banii astia pe care am avut ocazia sa pun mana vreodata, si are si suport software foarte bun plus service-uri prin toate tarile din Europa. Nexus 5x este un terminal foarte bun dar lipsa cardului este o problema pentru ca mie imi place sa pun foarte multa muzica, filmari, poze... si pur si simplu cei 11 gb ramasi ( 4-5 gb pt aplicatii ) deci 6-7 gb ramasi nu sunt suficienti.

Deci voi credeti ca Huawei este superioar Xiaomi cum am specificat si eu ?  Brandul in sine si siguranta repararii in caz de defectiune.

n-amname

n-amname

Brain Power User

La partea cu reparatia, mai repede m-as baza pe huawei, din moment ce xiaomi nu vinde oficial in europa.

shymano

shymano

Guru Member

Ca posesor de P6 de cand a aparut in oferta Vodafone, de P7 de vreo 2 ani si de P9 de vreo 2 saptamani, eu ma declar multumit de Huawei. N-am avut nicio problema cu ele; doar P6-le a luat o serie (oare cat de lunga ??) de cazaturi de cand l-am dat nevestei si a fost trimis o data in service (pe garantie), unde i-au relipit display-ul (se misca usor intr-un colt). In rest, zero probleme. La bani mai putin poti lua lejer un P7 sau un Honor cu specificatii cel putin asemanatoare. Isi fac treaba cu brio ...

chris_t

chris_t

Senior Member

Am luat in decembrie două bucăți de P8Lite, unul pentru mine și unul pentru soției. La al ei s-a stricat casca internă după vreo două săptămâni, nu mai auzea interlocutorul doar pe speaker sau căști. L-am trimis la garanție, mi-au trimis alt telefon. Plăcut surprins, mai ales că era o problemă minoră.

159

159

Senior Member

MihaiTS, on 02 august 2016 - 01:40, said:

Honor 7 lite vrei sa spui cred. Da si mie mi-a atras atentia momentan nu sunt in Romania si am si reusit sa pun mana pe el. E cel mai bun telefon in banii astia pe care am avut ocazia sa pun mana vreodata, si are si suport software foarte bun plus service-uri prin toate tarile din Europa. Nexus 5x este un terminal foarte bun dar lipsa cardului este o problema pentru ca mie imi place sa pun foarte multa muzica, filmari, poze... si pur si simplu cei 11 gb ramasi ( 4-5 gb pt aplicatii ) deci 6-7 gb ramasi nu sunt suficienti.

Deci voi credeti ca Huawei este superioar Xiaomi cum am specificat si eu ?  Brandul in sine si siguranta repararii in caz de defectiune.

Da, scuze, 7 Lite sau 5c.
Nu e cel mai performant, dar e un model echilibrat in gama asta de pret: rezolutie full-hd, capacitate baterie 3000 mAh, spate din aluminiu.
E o alegere foarte buna daca vrei garantie reala si nu vrei sa te complici cu schimbat ROM-uri.

http://www.notebookc...w.169130.0.html

devlin2427

devlin2427

zerofuxgiven

Nu toate problemele tin de garantie. Daca nu poti dormi noaptea de grija garantiei e bine sa eviti Xiaomi. Eu am un Xiaomi mai vechi de 2 ani care merge fara probleme.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

c-daniel, on 01 august 2016 - 23:27, said:

Se dezvolta rom-uri pentru telefoanele Xiaomi, de innebunesti. Extrem de multe si diversificate. Si versiuni fara cacaturi chinezesti prin ele, si Cyanogen(the best), si foarte multe variatii, inclusiv android 6. De toate pentru toti, cum s-ar zice. Detin un Xiaomi Mi 4c, de care sunt extrem de fericit/mandru/etc.
Asa e, insa sa nu confundam lucrurile. Cumparatorul mediu, cel care constituie majoritatea pietei in acest moment, nu stie si nici nu vrea sa se bage in ROM-uri. E greu, poti oricand strica un telefon iar deblocarea e si mai complicata pentru unul care vrea doar un telefon si atat. Din punctul asta de vedere, faptul ca ai un milion de dezvoltatori si 500 de romuri nu e un avantaj. O mana de oameni (comparativ cu marea masa) sunt capabili si dispusi sa tot puna romuri peste romuri. Zic dispusi pentru ca de curand am descoperit ca cu inaintarea in varsta mi-a cam trecut cheful de experimente si instalari. Eram genul care punea Windows de cateva ori pe an cu placere, acum am ajuns doar sa il folosesc. La fel si la telefon... Citesc, caut experientele altora pana gasesc un ROM indeajuns de stabil si cam aia e....

c-daniel

c-daniel

Active Member

Corect; bottom case este ca daca vrei sa nu ai vreo problema legata de garantie, de orice fel, iti iei un telefon vandut de un magazin in Romania.
Daca vrei sa primesti mai multe lucruri in  aceeasi bani, iti iei un Xiaomi, sau orice alta marca, de pe un site din afara Romaniei/Europei.
Orice varianta are riscurile ei. E logic.
Insa, in ultimul timp telefoanele cu probleme nerezolvabile sunt extrem de putine, mai ales cand alegi un Xiaomi, care sunt facute destul de bine hardware. Si de aici ajungi la concluzia ca mai bine cumperi un tel din china, si il iei pe barba ta. Ca se poate sa dai si in extrema cealalta, sa cumperi un tel din Ro, sa ti se strice, si la garantie sa ti se invoce diverse motive pt a nu ti'l repara. Decizii, decizii :)

optical

optical

Member

Cred ca Huawei este o marca mai bine adaptata la cerintele din Europa.
Faptul ca au si reprezentanta locala este un plus dupa opinia mea. Am ajuns pe acest topic incercand sa gasesc cateva referinte despre Huawei G7 Plus.
Ideea este ca si eu sunt in cautarea unui dual sim de budet cum se zice si oscilez intre  Honor 5c ( Honor 7 lite) vs Huawei G7 Plus vs Honor 5x vs Lenovo Vibe x3 Lite ( sau A7010). Nu am luat deloc in calcul variantele de Xiaomi, Meizu, Ulephone sau Umi.......desi UMI Super arata chiar foarte bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate