Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

UPC analogic sau digital

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
In acest moment am un contract de televiziune de la UPC cu semnal analogic pe care il folosesc pentru trei televizoare.
De la ei vine un cablu coaxial si folosesc un spliter pentru a da semnal la cele 3 televizoare.
Acum doresc sa iau de la ei si Internet si din discutiile cu ei mi-au spus ca daca merg pe TV digital ar fi mai ieftin decat daca raman pe analogic.
Problema este ca au spus ca la primul televizor imi da un echipament gratuit iar pentru celelalte se da cate un alt echipament pentru care se platesc niste taxe in plus.
Problema este ca pe mine nu ma intereseaza foarte tare multe posturi dar as dori sa pot folosi televizoarele fara echipamente suplimentare.
Daca eu semnez cu ei contract pentru TV digital si nu montez acele echipamente pentru nici un televizor va functiona televiziunea pe analogic pe toate cele 3 TV-uri?
Sau sunt obligatorii acele echipamente?
Nu inteleg cum functioneaza la ei transmiterea semnalui.
De fapt nici nu stiu care este avantajul semnalului digital la TV in afara de nr mare de posturi.
Multumesc.

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din ce stiu la UPC au semnalul pe cablu coaxial,  deci poti folosi restul de 2 tv cu cablul vechi si doar la unul pui decodorul sa functioneze pe  digital .
Stiu sigur ca la ei folosesc cablu normal coaxial .

Edited by GingisHan2015, 24 June 2018 - 10:26.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt obligati sa-ti dea un echipament pentru canalele digitale codate (o parte sunt gratuite, dar codate). Semnalul receptionat va fi atât analog, cat si digital.

Daca ai televizoare cu DVB-C poti receptiona toate canalele, dar nu vei putea vizualiza cele codate (de genul HBO, Cinemax, Filmobx HD,etc), ci cele "la liber".


Avantajul televiziunii digitale este calitatea superioară transmisiei analogice. Se simte diferenta.



#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ia echipamentul pentru primul televizor (oricum e gratis) si pe celelalte doua ramai pe analogic. Dupa ce te prinzi ce si cum e cu semnalul digital vezi tu daca mai ceri (contra cost) echipamente si pentru celelalte doua.

Ce televizoare ai? Au tuner digital de cablu?

Edited by dicdobre, 24 June 2018 - 10:31.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Gingis: Poti folosi un spliter din mediabox (daca la asta te referi), dar se va recepționa (viziona)acelasi canal pe amblele televizoare.

Semnalul de pe cablu e si analog, si digital. Am la parinti 3 televizoare: Un Samsung cu CI+, un Simbio cu mediabox si un Jic care stie doar analog.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta nu stiam .Sorry .Posted Image

#7
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de sfaturi.
Problema este ca eu deja am trase cablurile coaxial catre televizoare si nu as dori sa trag alte cabluri sau sa dau alte gauri.
In acest moment de la ei vine un cablu coaxial, acel cablu intra intr-un spliter si de acolo eu merg cu 3 cabluri coaxial catre 3 tv-uri.
Daca acum trag si net as putea face ceva de genul:
- sa puna ei un spliter suplimentar din care sa duca un semnal catre router de net si un semnal catre spliter-ul pe care il am acum.
- din spliterul meu inainte de tv sa pun mediabox
- restul de 2 tv-uri sa functioneze ca si acum
Am atasat o imagine cu vechea si noua configuratie: ce este cu negru este in acest moment, ce este cu rosu se va adauga. Toate cablurile desenate sunt coaxial.
Credeti ca este functionala?
Multumesc.

Attached Files



#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca sa fie mai simplu: au una bucata cablu care intra in casa. Din cablul asta (printr-un spliter) pleci cu un cablu pentru router (internet) si încă 3 pentru fiecare televizor.

N-ai de ce sa mai bagi încă un spliter dupa spliter (sunt splitere cu o intrare si 5 iesiri, montate de UPC). Singurul lucru la care sa ai grija e ca acel cablu coaxial din casa sa fie îndeajuns bun sa duca semnalul. Eu am recablat acum 4 ani si n-am probleme. Diferența dintre ele doua cabluri era cam de 1 mm (cred). Cel vechi era montat tot de UPC (Kappa pe vremea respectivă) si nu era facut pentru ce semnal acum.

#9
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Pe scurt: splitterul cu 3 ti se va schimba intr-unul cu 4. In a 4-a iesire va fi modemul de net.

Cablul din unul dintre televizoare ti se va scoate din televizor si va intra in decodor. Din decodor ai SCART sau HDMI care iti intra in TV.

Atata tot, in rest totul ramane la fel.

Ce televizoare ai?

#10
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Televizoare Samsung: unul este cu tub si doua sunt cu LED iar unul este chiar smartTV
INca ceva: vad ca ambele tv-uri cu led au loc pentru card.
Cand am discutat de optiuni mi-au spus ca in loc sa imi dea acel decodor pentru fiecare tv (eu personal urasc sa vad aparate peste tot prin casa) imi pot da cate un card care face acelasi lucru.
Este vreun avantaj daca as lua decodor fata de card pentru cel pe care il dau ei gratuit?

#11
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Vezi ca pe televizoarele alea 2 poti vedea si acum digital daca stii cum sa faci scanarea. Sunt la liber 80 de posturi printre care 15 HD !

Avantaj ai avea daca ai conecta decodorul la internet cu cablu (decodoarele nu stiu WI-FI). Ai putea sa te uiti la orice emisiune de pe anumite posturi care a fost pana in 7 zile. Spre exemplu poti sa te uiti la meciul de ieri sau la serialul de acum 3 zile.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ai si acum canale digitale pe cablu. Scaneaza pe digital cu cele 2 TV. Trebuie sai ai vreo 90 canale digitale la liber. Si vreo 45 pe analogic.

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Asta daca cele doua au (si) DVB-C.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Au sigur. Oare pt ce e locul de CI+?

 vdingo11, on 24 iunie 2018 - 12:42, said:

vad ca ambele tv-uri cu led au loc pentru card.


#15
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu stim daca au CI+, putem doar sa presupunem.

Tu nu ai vazut televizoare cu slot CI(+) si doar cu DVB-T? Eu chiar ma miram de ce exista asa ceva la vanzare in Romania cand le vedeam in raft sau in oferte.

#16
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Da, chiar exista d'alea cu CI+ si doar cu DVB-T. Pro TV experimenta transmisia criptata pe DVB-T dar a renuntat.

#17
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 19.01.2015
Faceau faza asta cu codarea pe Pro TV HD de pe canalul 30, in vremurile de glorie cand se putea viziona si pe DVB-T, acum doar pe DVB-C il mai gasim la RCS si la ceilalti operatori de cablu din capitala.

#18
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Chestiile gen CI+ si doar cu DVB-T pe mine ma depasesc.
Cred ca voi lua doar card ca este mai comod atat timp cat face acelasi lucru cu decodorul - nu stau eu sa vad programe in reluare
Multumesc de sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate