Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

UPC analogic sau digital

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Scaneaza cu cele 2 TV pe cablu digital. Daca gaseste vreo 200 canale, din care iti merg vreo 90, au TV-urile si DVB-C si e ok. Daca tot nu ai zis mdelul TV-urilor, fiecare isi da cu presupusul.

#20
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cand ajung acasa va spun modelele.
Precizez ca la mine intra in toate televizoarele mufa ca de antena (daca conteaza acest lucru)

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
TOATE televizoarele au respectiva mufa.
Meniu. Se difuzeaza. Reglaj automat. Cablu. Digital. UPC. ....etc
Daca nu ai DIGITAL, prinzi doar 45 canale pe analogic.
Pe digital sunt vreo 200 din care 90 necodate.

#22
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 vdingo11, on 26 iunie 2018 - 08:18, said:

Chestiile gen CI+ si doar cu DVB-T pe mine ma depasesc.
Cred ca voi lua doar card ca este mai comod atat timp cat face acelasi lucru cu decodorul - nu stau eu sa vad programe in reluare
Multumesc de sfaturi.

Daca nu au DVB-T iei card degeaba. Scaneaza intai cum ti-a zis pantera roz sau zi-ne modele celor 2tv-uri.

E foarte posibil cel smart sa aiba dvb-c, poate poti sa imprumuti de la cineva un card UPC.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 dicdobre, on 26 iunie 2018 - 12:42, said:

Daca nu au DVB-T iei card degeaba.
DVB-C pt UPC

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa nu faci confuzie cu DVB-S. DVB-C am vazut ca e standard pentru toate tv noi, iar DVB-S alterneaza cu DVB-T2 (desi DVB-T-ul e mai frecvent decat -S).

#25
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 dicdobre, on 26 iunie 2018 - 12:42, said:


Daca nu au DVB-T iei card degeaba. Scaneaza intai cum ti-a zis pantera roz sau zi-ne modele celor 2tv-uri.

E foarte posibil cel smart sa aiba dvb-c, poate poti sa imprumuti de la cineva un card UPC.

Am gandit una si am scris altceva, DVB-C trebuia sa scriu.

#26
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010

 Pololica, on 26 iunie 2018 - 13:39, said:

Sa nu faci confuzie cu DVB-S. DVB-C am vazut ca e standard pentru toate tv noi, iar DVB-S alterneaza cu DVB-T2 (desi DVB-T-ul e mai frecvent decat -S).

Varza totala. In primul rand, intereseaza-te ce frecvente sunt folosite pentru DVB-C si DVB-T, apoi pentru DVB-S.

Apoi, incearca sa iti dai seama de ce intr-un tuner poti folosi cablul de la operator (DVB-C sau banalul analogic) sau poti conecta antena de terestra (DVB-T), si nu poti conecta antena satelit (DVB-S) fix pe acelasi tuner, ci ai nevoie de altul separat.

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai citeste o data. Poate nu ai baut lapte îndeajuns sa te prinzi.

#28
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Ia explica tu cum alterneaza S cu T? Se pare ca si la misto-uri te pricepi ca la tehnica. Adica 0 :))

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Boss, daca vrei sa vorbim la misto, vorbim, nu ma deranjeaza (atat timp cat pastram o limita, nu vad problema).

Revenind: N-ai citit (sau n-ai inteles) ce l-am intrebat pe colegul nostru. El (colegul nostru) a facut o confuzie intre formatul pentru terestru si formatrul pentru satelit, dar nu te-ai prins (postul #25 cred ca e evident). Iti repet si tie: Formatul DVB-S si DVB-T2 alterneaza la televizioare in sensul ca ori e unul, ori celalalt, doar DVB-C fiind singurul format permanent (cel putin la televizoarele la care m-am uitat, si nu sunt putine in ultimii ani). Nu am vazut televizoare care sa nu aiba DVB-C si sa le aiba pe celelalte doua (ori nu se incadrau in diagonala cautata, ori in pretul dorit)

Si ca sa-ti explit diferenta intre S si T: pentru utilizatorul de rand, tot ce trebuie sa stie e ca DVB-T e pentru decodare terestra (T2 e varianta mai noua, similara cu diferenta dintre CI si CI+), iar DVB-S e pentru decodarea prin satelit (in cazul de fata, ambele variante pentru transmisii TV, evident).

Deci revin cu interbarea: te-ai prins sau nu?

Edited by Pololica, 27 June 2018 - 11:11.


#30
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,161
  • Înscris: 22.02.2017
DVB-T1 e inutil pe teritoriul Romaniei.

Nu am vazut televizor fara DVB-T1 cel putin, ca avea DVB-S2 nu are importanta, si alea aveau DVB-T.

#31
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Păi da. Din păcate încă se găsesc televizoare care au numai DVB-T. Televizoare cu DVB-C, DVB-T și DVB-S nu prea am mai văzut. DVB-S e destul de inutil. Multe canale au trecut la DVB-S2. Deci cel mai ok să ai DVB-C / DVB-T2 / DVB-S2. Chiar și cele mai ieftine modele LG au toate astea. E clar că pe cele cu DVB-S2 funcționează și DVB-S. Posted Image

Edited by Kalman2007, 27 June 2018 - 13:53.


#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
DVB-T (in general) e inutil in Romania. S-ul daca ai parabolica (adica stai departe de cablu sau vrei in mod express un furnizor de programe tv).

@Kalman: am vazut ca televizoarele care depasesc 1000 lei (verificat in diagonala, si in general primele din lista) le au pe toate trei (T/S/C, sincer n-am stat sa ma uit daca S2 si T2, dar sigur S si T). Cred ca vor deveni standard (adica toate 3, exact cum sunt la telefoane quad band in 2G/850/900/1800/1900MHz)

#33
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am revenit cu modelele celor doua televizoare LED:
1. Samsung 32EH4003 TV LED 81 cm
2. Smart Samsung 80 cm 32J5200 Full HD

#34
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ambele au tuner dvb-c si ci+.
Ai dat o scanare canale digitale pe cablu?

#35
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cand ajung acasa scanez. Pasii pentru scanare sunt cei scrisi de colecul mai sus: "Meniu. Se difuzeaza. Reglaj automat. Cablu. Digital. UPC. ....etc"
Deci sa inteleg ca daca au DVD-C pot renunta la decodor si pot lua doar card?

#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupunand ca te intereseaz cam ce pot face:
  • ambele accepta CI+ (este o cartela introdusa intr-un adaptor pe post de decodor, ceva similar ca functie cu decodoarele pentru HBO din anii"90, daca le stii)
  • amblele accepta mediabox (prin mufa HDMI sau prim mufa SCART)
Acel mediabox ofertit de UPC ofera cateva functii suplimentare fata de tv (in general pentru cele cu tub catodic, cu ecran patratos, care nu stiu prea multe).
CI+ iti ofera direct decodarea in TV, fara sa mai aparat suplimentar (cu priza in plus ocupata si inca o telecomanda). Important e doar sa urmezi pasii din borusa cu care vine CI

Edited by Pololica, 27 June 2018 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate