Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Centru recuperare medicala dupa operatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,940
  • Înscris: 26.05.2007

View PostChemTeacher, on 19 iunie 2018 - 18:10, said:

Am trecut recent prin aceeasi situatie..............n-am gasit nicio rezolvare la vre-o clinica de recuperare privata / de stat. Au motivat ca o astfel de situatie nu poate fi rezolvata din cauza personalului medical redus, nu acopera necesarul la astfel de pacienti. Conditia minima ? sa se deplaseze cu cadru de sprijin.
Sanatate !

View PostPaz, on 19 iunie 2018 - 18:25, said:

Adica daca esti sarac, te lasa sa mori.
Am spus ca am incercat si in clinici private........cu cheltuieli aditionale anticipate, pe care le-as fi suportat tot eu.

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostChemTeacher, on 19 iunie 2018 - 20:22, said:

Am spus ca am incercat si in clinici private........cu cheltuieli aditionale anticipate, pe care le-as fi suportat tot eu.
Am inteles, nu-s prost. Ce vrei sa spui cu asta ?

#21
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Ca nu are grija nimeni de un om cazut la pat.
O zi are 24 de ore. Supraveghere permanenta( nu spalat la cur) inseamna minim 4 angajati* 4 salarii minime pe economie, e un rezultat pur si simplu exploziv.
Tatal meu a murit de cancer pulmonar. Nu a zacut propriu-zis decat 2 saptamani.
Tin sa te anunt ca dupa prima saptamana, toti membrii familiei preferau sa sape santuri non-stop, dacat sa stea acasa langa cel bolnav.
Avea metastaze osoase, (cata durereeeee) si refuza morfina. Ne spunea ca speranta de viata a celor care au neaparata nevoie de morfina este de maxim 1 luna, iar el doreste sa fie socru-mare pentru fiul cel mic si sa aiba placerea de a tine in brate o nepotica botezata.( el era pe masa de operatie si sotia mea nastea)
Avea si numai 56 de ani.

Edited by OPEDI, 19 June 2018 - 23:35.


#22
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
A venit tata acasă. E praf, atrofiat complet și mâinile. Așa în rest nu îl doare nimic.

#23
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Suntem inca aici.
sa ne spui cum evolueaza situatia

#24
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,345
  • Înscris: 14.06.2006
Am revenit:
1. Casa de pensii nu te poate ajuta, poate cand se poate deplasa sa ii dea bilet intr-o statiune de tratament.
2. Doctorita care are Fundatia asta de ingrijiri e in concediu, am vorbit cu secretarul ei si mi-a spus ca din cate stie el nu mai este in tara o fundatie asemanatoare. Nu-s convins ca stie 100% realitatea dar cand revine femeia o sa o intreb si pe ea.
3. Am vorbit la casa de sigurari: nu conteaza ca pe bilet e scris “vindecat”, el e vindecat din punctul de vedere al chirurgului. Ia legatura cu medicul de familie, acesta va face documentele necesare si tot el le va trimite la CAS Bucuresti si tatal tau va fi preluat de unul din partenerii CAS care va veni acasa si ii va face gimnastica necesara. Medicul de familie face recomandarea si tot el poate da documentele mai departe mai ales ca stie situatia.
In mod normal, aici ti-as fi rezolvat toate astea, la Bucuresti nu stiu cum se misca treburile.

Nu am apucat sa vorbesc cu pastorii de la biserici, sa ii intreb daca au cunostinta de asa ceva.


#25
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
A zis doctora de familie ca vine sa-l vada si ii recomanda dansa o recuperare eventual la domiciliu. Vine si un var de-al meu de la tara sa-l ajute macar o saptamana, sa-l ridice ca el nu prea vrea sa stea nici in fund, se pune un pic si iar se culca.

#26
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Știe cineva daca exista vreo soluție pentru a dezlipi punga aia mai ușor de pe piele? Îl doare al naibii când trebuie data jos. In alta ordine de idei, a venit doctora de familie să-l vadă, din păcate nu îi poate recomanda nimic, deoarece pe biletul externare nu i-au recomandat absolut nimic in afara de multa apa, pansare, scoaterea firelor, și să urmeze ce tratament avea pentru inima.

#27
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Din pacate am vesti proaste. Desi initial isi revenise, acum doua saptamani ii luasem un cadru, mergea cate de cat, ieri a venit fara cadru la masa, azi noapte am avut parte de cosmarul vietii mele. La mine este fratele lui de o saptamana deoarece venise sa ne ajute, initial fusese varul meu la noi. Se culcase si el cand pe la 11:50 il aude pe tata: Florineee, Florineee. A sarit ca ars din pat si s-a dus la el in sufragerie. Nu vorbea si misca asa mainile in sus. Apoi n-a mai miscat deloc si a inceput sa horcaie, nu pot sa descriu ce sunete se auzeau. Eu am stat in camera nu am putut sa ma mai ridic de pe scaun. Am sunat la salvare, au venit in 15 min, au incercat ei ceva dar nu au reusit. Cand respira, cand nu. Pana la urma au chemat alta salvare cu medic. A venit cu aparate de resuscitare. Au incercat pana la 1:25 apoi l-au dus la spital. Azi s-a dus matusa-mea la spital, din pacate prognostocul este rezervat. Probabil a facut un avc mare. Sunt terminat...

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Posted Image

#29
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
vai, vai, vai.
asteptam si noi vesti

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,540
  • Înscris: 05.06.2009
Gerbil, fii tare si ia in calcul si varianta pesimista. In afara de mesaje de sustinere si compasiune, te putem ajuta si altfel, ai nevoie de ceva anume ?

#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Deocamdata nu, multumesc de intentie. Am scris si eu aici sa ma descarc. Mi se pare si mie incredibil, scapi de una, mori de alta. Cum nu am nici o veste pana acum, inseamna ca starea e la fel. Sunt constient ca sunt slabe sanse sa-isi mai revina. Si asa era destul de afectat la cap in urma altor avc-uri mai mici. Ma intreba in fiecare zi ce zi e. Asta e. Mi-e ciuda ca totusi operatia reusise, chiar duminica ii schimbasem puna urinara si arata bine locul unde era pus furtunasul apoi pansamentul si ma bucuram ca operatia se stransese, se facuse mai mica si numai se lipea de ea pansamentul. Nu mai zic ca venise la bucatarie fara cadru. Ma obisnuisem si cu ideea de a ii schimba punga la 3 zile, nu mai imi era asa frica ca prima data, o dezlipeam usor sa nu il doara pielea.

Edited by gerbil, 10 July 2018 - 10:33.


#32
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Am aflat azi ca de fapt a facut infarct nu accident vascular cum credeam. Si este plin de metastaze. E vorba doar de ore...

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asta e, de-acum pune-ti sufletul in pace. E cursul natural al tuturor.

#34
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Da din pacate...

#35
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Stii cum e. Stare pacient: vindecat.

#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Exact. Parca ieri vorbeam de asta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate