Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

casa jud. Cluj - polistiren extrudat sub placa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
sjrobert

sjrobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.06.2018
Buna ziua,

Recent am inceput construirea unei case familiale - tip parter in jud. Cluj, in regie proprie. Tin sa precizez, echipa de meseriasi au respectat in totalitate cele mentionate in proiect. Va prezint, in continuare, etapele lucrarii in ceea ce priveste fundatia casei:

- sapaturi fundatii, turnare in blocurile de fundare
- realizare hidroizolatie pensulabila sub elevatii
- realizare elevatii fundatii
- executare hidro- si termoizolatie la elevatii (bitum cauciucat pe int/ext, membrana HDPE pe int/ext, polistiren extrudat pe ext de 5 cm)
- pregatire turnare planseu beton - compactare umplutura pamant, strat pietris, montare termoizolatie  - polistiren extrudat de 10 cm, folie, plasa sudata si turnare

Va transmit, alaturat, poze cu fiecare lucrare din cele mentionate. Ulterior, am primit, tot felul de "sfaturi", "idei" de la cunoscatori, ca n-ar fi trebuit sa pun polistirenul sub placa, e inutila investitia, ca se pune peste placa, pe urma se toarna sapa, bani aruncati, ca se putea si altfel, cu costuri mult mai mici, etc.

Ce parere aveti legat de termoizolatie de sub placa?

Multumesc.

Attached Files


Edited by sjrobert, 16 June 2018 - 19:36.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Puteai sa pui mai multa , dar te-ai zgarcit...

Edited by keta, 16 June 2018 - 19:36.


#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ai facut nu bine, ci foarte bine. O sa pui oricum si sub sapa, iti prinde foarte bine daca vei avea ipat, dar si daca nu vei avea tot e de ajutor. Cand vor veni cunoscutii aia sa iti plateasca intretinerea atunci sa iti spuna ei ce izolatie sa pui, pana atunci veziti de treaba ta. Te-ai gandit singur sa pui izolatia asa? Ai calculat singur ce si cum sau proiectantul a facut toata treaba?

#4
sjrobert

sjrobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.06.2018

 Bylly00, on 16 iunie 2018 - 19:49, said:

Ai facut nu bine, ci foarte bine. O sa pui oricum si sub sapa, iti prinde foarte bine daca vei avea ipat, dar si daca nu vei avea tot e de ajutor. Cand vor veni cunoscutii aia sa iti plateasca intretinerea atunci sa iti spuna ei ce izolatie sa pui, pana atunci veziti de treaba ta. Te-ai gandit singur sa pui izolatia asa? Ai calculat singur ce si cum sau proiectantul a facut toata treaba?

Este conform proiectului.

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O sa ai caldura ca lumea si o buna hidroizolatie,  pe cinste . Treaba ca lumea ! Posted Image

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
1. Dar totusi, placa nu face punte termica cu grinzile de fundare ?
Pe alea nu le-ai izolat termic.
2. Solul este unul din cei mai buni izolanti termici.
Pierderea de caldura se face pe la contactul placii cu aerul atmosferic, adica perimetral.
Din pierderile de caldura, cele care se duc prin sol sunt cele mai scazute.
3. Daca tot ai vrut sa faci o termoizolatie ca la carte, puteai sa izolezi fundatia perimetral (pe langa elevatie).
Astfel nu mai pierdeai caldura nici prin stratul de pamant care inconjoara fundatia.

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vad ca ai pus si o folie peste polistiren, sa stii ca nu e cea mai buna miscare. In timp pamantul se va lasa cu siguranta si va lua cu el polistirenul. Astfel intre polistiren si placa va ramane o zona goala, care va influenta in mod negativ transferul termic. Si eu am facut la fel ca tine, din nestiinta, dar daca as face din nou ori nu as mai pune folie ori as taia-o din loc in loc astfel incat polistirenul sa aiba contact cu betonul si sa ramana lipit acolo. Intr-adevar, fara folie exista pericolul ca laptele de ciment sa plece si pericolul de crapaturi. Eu oricum am avut crapaturi, dar nu e cazul sa iti faci griji, sunt doar de suprafata si nu afecteaza cu nimic integritatea structurala.

Pentru Hunor - elevatiile sunt izolate atat prin interior cat si prin exterior dupa cate vad eu, asa ca e ok. Plus ca pe exterior se poate izola dupa ce e gata constructia, odata cu restul izolatiei pentru pereti.

Edited by Bylly00, 16 June 2018 - 20:07.


#8
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Bylly00, on 16 iunie 2018 - 20:05, said:

Pentru Hunor - elevatiile sunt izolate atat prin interior cat si prin exterior dupa cate vad eu, asa ca e ok.
Eu am vorbit de fundatii, nu de elevatii.
Alea care se fac punte termica cu placa.

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 sjrobert, on 16 iunie 2018 - 19:08, said:

Ce parere aveti legat de termoizolatie de sub placa?
Foarte buna. In euforia constructiei mele am gasit doar xps de 8 pe care l-am pus sub placa. Succes in continuare!

#10
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Care au fost costurile extrudatului?

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Sie mie imi place cum s-a lucrat ! Cit nu e timpul trecut, incearca sa iti faci un mic beci sub camera tehnica, vei baga acolo o multime de borcane, sticle etc.

#12
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

 Bylly00, on 16 iunie 2018 - 19:49, said:

Ai facut nu bine, ci foarte bine. O sa pui oricum si sub sapa, iti prinde foarte bine daca vei avea ipat, dar si daca nu vei avea tot e de ajutor. Cand vor veni cunoscutii aia sa iti plateasca intretinerea atunci sa iti spuna ei ce izolatie sa pui, pana atunci veziti de treaba ta. Te-ai gandit singur sa pui izolatia asa? Ai calculat singur ce si cum sau proiectantul a facut toata treaba?

Pentru văd că ești destul de convins de utilitatea acestei soluții, poți estima la o astfel de casa cu cât o să fie redusă întreținerea? Polistiren sub sapa vs. 20 cm extrudat sub placa?

#13
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Elevația pe interior a fost izolat cu expandat?

#14
sjrobert

sjrobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.06.2018

 sebip_sebip, on 16 iunie 2018 - 21:32, said:

Care au fost costurile extrudatului?

Aprox 1600 euro.

 jeepers, on 16 iunie 2018 - 21:38, said:

Elevația pe interior a fost izolat cu expandat?

Nu, doar hidro - bitum cauciucat + membrana HDPE.

Edited by sjrobert, 16 June 2018 - 21:43.


#15
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
My bad. Din poze părea că sunt.

#16
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

 sjrobert, on 16 iunie 2018 - 21:40, said:

Aprox 1600 euro.



Nu, doar hidro - bitum cauciucat + membrana HDPE.


1600 euro: polistirenu' extrudat de 20 sub placa + polistirenul pe elevatii?

#17
sjrobert

sjrobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.06.2018

 sebip_sebip, on 16 iunie 2018 - 21:44, said:



1600 euro: polistirenu' extrudat de 20 sub placa + polistirenul pe elevatii?

Extrudat de 5 cm pe elevatii si de 10 cm sub placa.

#18
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 sebip_sebip, on 16 iunie 2018 - 21:37, said:



Pentru văd că ești destul de convins de utilitatea acestei soluții, poți estima la o astfel de casa cu cât o să fie redusă întreținerea? Polistiren sub sapa vs. 20 cm extrudat sub placa?

Legat de acest aspect. Are ceva daca se pune de exemplu 15cm eps 100 sub sapa in defavoarea extrudstului sub placa care este mai scump?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate