Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

BMW 8-er Coupe 2018

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostFord4, on 17 iunie 2018 - 22:09, said:

Poate ai dreptate, dar asa cum am mai zis autonomia este importanta pentru navetisti, ori mie seria 8 nu mi se pare ca au ca target asemenea clientela.
Eu alimentez masina o data pe saptamana si fac 100 km/zi, asadar ma intereseaza sa pot face 600-700 km cu un plin. La BMW-ul meu am autonomie de 850 km, ceea ce imi da un comfort psihologic atunci cand vreau/am nevoie sa ii dau in gura si e vineri dupa-masa.

Cand locuiam la 10km de birou nu ma interesa consumul in niciun fel.

#38
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,161
  • Înscris: 13.11.2017
Eu vorbeam de cei care dau peste 100000 euro pe un 8-r.

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLibertarian, on 04 octombrie 2018 - 14:41, said:

... ma gandeam ca va fi un fel de seria 7 in doua usi, dar nu e...

Păi de ce?
Vechiul 8-er avea ceva in comun cu 7-er?

View PostHEX2FUN, on 04 octombrie 2018 - 18:55, said:

Eu alimentez masina o data pe saptamana si fac 100 km/zi, asadar ma intereseaza sa pot face 600-700 km cu un plin. La BMW-ul meu am autonomie de 850 km, ceea ce imi da un comfort psihologic atunci cand vreau/am nevoie sa ii dau in gura si e vineri dupa-masa.

Cand locuiam la 10km de birou nu ma interesa consumul in niciun fel.

View PostFord4, on 04 octombrie 2018 - 19:02, said:

Eu vorbeam de cei care dau peste 100000 euro pe un 8-r.
Ce navetist e ăla care-și permite un 8-er? Posted Image

#40
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

View PostLibertarian, on 04 octombrie 2018 - 14:41, said:

adica un fel de grand-tourer dar cu valente sport reale si un pic mai "spartan" fata de s-class coupe sau bentley continental gt
Cred ca trebuie sa tai asta. M-am uitat pe specs, tot o balena de 2 tone e. Iar S63 AMG sta chiar mai bine la 0-100, cu 3,5s. Ramane de vazut pe circuit, dar la cat e de grea, probabil nu va face mare lucru.

Mda, dupa ce am mai citit si niste articole, mi-am dat seama ca s-ar putea sa fie un fel de "nou seria 6" rebranduit. Posted Image

View Postericmario, on 04 octombrie 2018 - 19:11, said:

Păi de ce?
Vechiul 8-er avea ceva in comun cu 7-er?
Nu foarte, dar acum e la mare moda sa ai vreo doua platforme din care faci o gramada de masini.

Dar mai e ceva: seria 8 originala avea un nivel de sofisticare tehnica comparabil cu seria 7, unii ar zice ca peste. Noul seria 8 e clar sub seria 7 curenta dpdv tehnic.

Ramane de vazut ce detalii mai apar la iveala dupa ce apare pe piata si poate fi inspectat si testat corespunzator.

Edited by Libertarian, 04 October 2018 - 19:54.


#41
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostFord4, on 04 octombrie 2018 - 19:02, said:

Eu vorbeam de cei care dau peste 100000 euro pe un 8-r.

Depinde de prioritati, o masina de 100.000 eur este scumpa, dar nu imposibil de scumpa pentru o persoana cu educatie superioara si plus zece ani de experienta.
Am colegi la serviciu care se aproprie cu masina de zona asta (alegerealor) si care au motore diesel pentru ca fac 200 km/zi. In general care isi cumpara masinile astea le cumpara ca masina de firma si atunci ai anumite facilitati fiscale.

BMW-ul meu costa 50K si este o prezenta comuna.

Eu unul nu as cumpara niciodata o masina atat de scumpa pentru naveta (cel putin nu acum), dar sunt altii care si-au terminat casa de platit si atunci au venituri disponibile pentru asa ceva.
Ca idee, valoarea medie a caselor este la 300.000 eur, iar in zonele bune 500.000 eur (pentru clasa medie, nu pentru bogati).

View Postericmario, on 04 octombrie 2018 - 19:11, said:

Ce navetist e ăla care-și permite un 8-er? Posted Image
Fostul meu sef de proiect, avea un 640i si il schimba la fiecare 2 ani. Acum a iesit la pensie si eu i-am luat locul Posted Image. Doar ca imi lipsesc 20 de ani de experienta pana il ajung din urma.

Edited by HEX2FUN, 04 October 2018 - 20:06.


#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostHEX2FUN, on 04 octombrie 2018 - 20:02, said:

Fostul meu sef de proiect, avea un 640i si il schimba la fiecare 2 ani. Acum a iesit la pensie si eu i-am luat locul Posted Image. Doar ca imi lipsesc 20 de ani de experienta pana il ajung din urma.
Ok, deci el e un navetist ca și mine? Posted Image

Eu văd mașini ca asta în poze, sau dacă am noroc, o vad și pe stradă.

#43
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postericmario, on 04 octombrie 2018 - 20:08, said:


Ok, deci el e un navetist ca și mine? Posted Image

Eu văd mașini ca asta Ăźn poze, sau dacă am noroc, o vad și pe stradă.
Da, e navetist ca tine :). In general este puțin probabil sa ai biroul pe același strada pe care locuiești. O naveta de 50km este normala și peste 100 este acceptabila. Conform statisticilor la mine in oras sunt peste 4000 de oameni care zilnic fac naveta 200 km dus-întors, unii cu trenul, alții cu mașina persoanala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate