Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

BMW 8-er Coupe 2018

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 13.11.2017

View PostTruculMagic, on 16 iunie 2018 - 19:06, said:


Dieselul ala e ca o bijuterie tehnologica, cu un cuplu imens, putere suficienta si consum foarte bun. Nu e diesel cu 4 cilindrii.

Am zis eu undeva că e in 4 cilindri ?
Și dacă ăla care cu 4 turbine abia scoate 320 CP e o bijuterie, benzinara care din doua turbine scoate 530 CP ce este ?
Dar am zis mai jos că am văzut rațiunea pentru care l-au scos : e mult mai ieftin.

Chestia aia cu consumul foarte bun sper că a fost o glumă. Când îți iei mașină de peste 100000 Euro nu prea cred că te uiți la cifrele de consum. Asta o puteai zice când comparai motorizările la mașini de volum.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFord4, on 16 iunie 2018 - 22:46, said:

Chestia aia cu consumul foarte bun sper că a fost o glumă. Când îți iei mașină de peste 100000 Euro nu prea cred că te uiți la cifrele de consum. Asta o puteai zice când comparai motorizările la mașini de volum.
Când îți iei o mașină de peste 100.000 euro te uiți la ce vrei tu, pentru că in joc sunt banii tăi.
Și nu vei băga în seamă orice p0stac de pe forum care știe el mai bine cu ce motorizări trebuie să-si doteze BMW mașinile. Posted Image

#21
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 13.11.2017
Si de ce s-ar uita la consum ? Crezi ca-si vor recupera vreodata diferenta de 28000 Euro Posted Image ?

#22
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Seria 8 este si va fi ce a fost mereu: o serie ce arata viziunea si performanta ce o poate atinge BMW pe gama sport, nu o sa primeasca face-lifturi in fiecare an si nu o sa se produca in serii colosale ca celelalte modele, ci mai de graba o sa dea tonul la urmatoarele modele 4 si 6 cum se intampla mereu in industria auto.

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFord4, on 17 iunie 2018 - 13:42, said:

Si de ce s-ar uita la consum ? Crezi ca-si vor recupera vreodata diferenta de 28000 Euro Posted Image ?
De ce ți-ar da cineva explicații ție?

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@ericmario, in ambele postari ale tale de mai sus esti foarte agresiv si nepoliticos.
Hai sa fim mai buni ca maine e... luni :D


on.
Aceleasi consideratii pe marginea designului le am si eu. Prea au facut-o bucatele. Reflectorizantele de pe spate trebuiau introduse in stopuri, nu au ce cauta acolo.
Cele doua locuri din spate sunt inutile.

Una peste alta, frumoasa masina, nimic de spus. La fel si ca performante si tehnologie, este top dar totusi cred ca se putea mai bine.

Cine apare acum cu o masina cu adevarat performanta si abordabila ca pret, cred ca rupe piata.

#25
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostFord4, on 17 iunie 2018 - 13:42, said:

Si de ce s-ar uita la consum ? Crezi ca-si vor recupera vreodata diferenta de 28000 Euro Posted Image ?
Seria 8 este si un tourer foarte bun. Motivul pentru care te uiți la diesel este legat de autonomie nu de prețul/economia de carburant. Este important atunci când faci mulți km sa poți sa mergi 600-700 km între doua alimentări.

#26
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 13.11.2017
Poate ai dreptate, dar asa cum am mai zis autonomia este importanta pentru navetisti, ori mie seria 8 nu mi se pare ca au ca target asemenea clientela.

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Motoarele diesel au evoluat mult (desi unii spun ca nu), atat ca rafinament in conducere cat si ca fiabilitate si noxe dar tot nu se apropie de benzinare care se afla pe acelasi palier tehnologic.
Nici eu nu as fi pus diesel pe seria 8. Pur si simplu nu este de acolo.

#28
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Eu astept varianta Toyota, oare va folosi acelasi benzinar?

#29
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 13.11.2017
Te referi la asta ? Posted Image

http://www.automarke...unui-85063.html

Cam va bate la fund BMW-ul daca nu se misca mai hotarat pe calea electrificarii :) !

#30
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Stiu ca au o masina in fazele finale de dezvoltare care va imparti platforma cu acest BMW, dar nu gasesc nimic concret despre ea.

Oricum noul 8-ar va avea de munca pentru a ajunge la renumele creat de primul Seria 8.

#31
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Arata bine si era cazul de "back in business", ca prea ramasese de caruta BMWul la masinile sport. Alaturi de noul Z4 si-au mai revenit.

View PostFord4, on 19 iunie 2018 - 21:27, said:

Te referi la asta ? Posted Image

http://www.automarke...unui-85063.html

Cam va bate la fund BMW-ul daca nu se misca mai hotarat pe calea electrificarii Posted Image !
Nu prea are legatura cu 8er.
Toyota asta este un supecar, fata de 8er care este o masina sport obisnuita.

#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmufasa, on 20 iunie 2018 - 15:56, said:

Arata bine si era cazul de "back in business", ca prea ramasese de caruta BMWul la masinile sport. Alaturi de noul Z4 si-au mai revenit.

mufasa, știu că ești cunoscător, nu amator.
Cine te-a oprit să dai o geană la un Alpina B6?

View PostFord4, on 19 iunie 2018 - 21:27, said:

Te referi la asta ? Posted Image

http://www.automarke...unui-85063.html

Cam va bate la fund BMW-ul daca nu se misca mai hotarat pe calea electrificarii Posted Image !
Ce-ai pățit bre?
BMW 8-er e o mașină de serie, nu o mașină de circuit.
Dar de unde să știi tu că Toyota nu un producător premium cum e BMW, sau că Toyota are brandul Lexus care e premium, sau că ăsta nu e un versus.
Also .... noch fragen?

#33
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 13.11.2017

View Postmufasa, on 20 iunie 2018 - 15:56, said:

Nu prea are legatura cu 8er.
Toyota asta este un supecar, fata de 8er care este o masina sport obisnuita.

View Postericmario, on 20 iunie 2018 - 16:33, said:

Ce-ai pățit bre?
BMW 8-er e o mașină de serie, nu o mașină de circuit.
Dar de unde să știi tu că Toyota nu un producător premium cum e BMW, sau că Toyota are brandul Lexus care e premium, sau că ăsta nu e un versus.
Also .... noch fragen?

Stiam ca Toyota aia nu e o masina de serie, ma refeream doar la faptul ca in articol se spune ca vor construi si una de serie pe baza ei.

Edited by Ford4, 20 June 2018 - 17:41.


#34
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postericmario, on 20 iunie 2018 - 16:33, said:

mufasa, știu că ești cunoscător, nu amator.
Cine te-a oprit să dai o geană la un Alpina B6?
Aici te inseli, sunt cat se poate de amator.
Iar daca tu imi spui ca-ti place cum arata BMWul ala tunat, lansat acum vreo 3 cincinale ...

View PostFord4, on 20 iunie 2018 - 17:40, said:

Stiam ca Toyota aia nu e o masina de serie, ma refeream doar la faptul ca in articol se spune ca vor construi si una de serie pe baza ei.
Asta e altceva.
Chiar am vazut acum cateva zile o Celica ... mare pacat ca au renuntat la ea, dupa atatia ani si inca are un ce ! In schimb se cramponeaza cu prostia aia de gt 86 care arata si are motorizare demna de secolul trecut.

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmufasa, on 20 iunie 2018 - 21:21, said:

Aici te inseli, sunt cat se poate de amator.
Iar daca tu imi spui ca-ti place cum arata BMWul ala tunat, lansat acum vreo 3 cincinale ...
E cât se poate de ”proaspăt”. Posted Image
https://www.alpina-a...rbo/highlights/

Edited by ericmario, 21 June 2018 - 08:08.


#36
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Destul de misto exteriorul, mai putin gaurile de esapament supradimensionate... ma gandeam ca va fi un fel de seria 7 in doua usi, dar nu e, lipsesc multe de pe seria 7... in schimb performantele cam sunt de supercar, 0-100 in 3,7s pt. 850i ... adica un fel de grand-tourer dar cu valente sport reale si un pic mai "spartan" fata de s-class coupe sau bentley continental gt

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate