Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Skoda 2008 doar 29.000 km? Evaluare service

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Este foarte posibil. Am un Hyundai accent din 2006, cu 80000km si un Hyundai i30 din 2010,cu 45000 km.

#38
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am masina de 8 ani si are 23.000km, cumparata de mine de noua. Inca una de 11 ani si 84.000km, tot luata de noua si alta de 10 ani si are 50.000km, tot de noua.
Asadar, exista si cazuri cand poti gasi o masina cu putini km. Mai ales daca cunosti proprietarul si stii ca nu umbla cu prostii.

Apropos. Daca aveam una singura si adunam toti km aia, rezulta un rulaj considerabil.

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Hai sa facem un mic calcul:
Sa presupunem ca fac (la volan) cam 50.000 de km pe an.Am zis sa presupunem.Da' io am cinci masini:cu una fac 23500,cu alta 15250 cu a treia 6900,cu a patra 4000 si cu ultima 350.
De ce vi se par intotdeauna dubioase acele kilometraje?De ce e greu de priceput ca sunt o gramada de masini cu kilometri reali putini la vanzare.
Chiar daca masina din acest topic are 29.000 de km in bord,cat credeti ca ar avea in realitate,600.000?

LE.
colegul serginho74 a expus aceeasi idee.

#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, la mine intre timp am mai avut doua si le-am vandut. Una cu 23.000km in 3-4 ani si alta cu vreo 30.000km... tot asa, luate noi :D
Dar trebuie sa tinem cont de faptul ca astea sunt cazuri particulare, nu o regula.
Nu am avut niciodata vreo problema in a dovedi ca masinile au km reali. Cu toti cumparatorii am ramas in relatii foarte bune. Am unul care din cand in cand imi trimite mesaj sms de multumire ca i-am dat o masina atat de buna :D

#41
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
un vecin de al meu , un batranel , are un Opel vectra a, din 95 sau 96 masina.Nu are 30000km cu ea, aia tot in garaj a stat.Stiu ca si eu mai demult si un amic de al meu ne-am tot rugat sa ne-o vanda si degeaba

#42
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Numarul de telefon al proprietarei difera de numarul de telefon din textul anuntului... deja chestia asta imi displace. Posted Image

Edited by agorea, 15 June 2018 - 08:20.


#43
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postmissionnad, on 15 iunie 2018 - 07:15, said:

Se poate verifica intr-un singur fel:
Sa se intereseze pe forumul monomarca cu ce plăcute de frână venea acest model de masina din fabrică....cele de prima echipare au un anumit cod care nu se mai găsește ulterior pe alte plăcuțe .

Irelevant, se schimba placutele si cauciucurile cu ceva timp inainte sa fie uzate de tot si se pun la loc cand vrei sa vinzi masina, am invatat de la un vecin pe taxi ce a dat party in 2011 cand a vandut loganul cu 500k km dati la 90 si ceva. Metoda merge, cauciucuri si placute, testata d mine.

#44
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpielea, on 15 iunie 2018 - 08:23, said:

Irelevant, se schimba placutele si cauciucurile cu ceva timp inainte sa fie uzate de tot si se pun la loc cand vrei sa vinzi masina, am invatat de la un vecin pe taxi ce a dat party in 2011 cand a vandut loganul cu 500k km dati la 90 si ceva. Metoda merge, cauciucuri si placute, testata d mine.
Persoanele care fac asa ceva merita arse de vii pe rug.

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Pentru datul înapoi, da. Pentru cauciucuri... de ce? Nu vezi că-s vechi? Ții cont de asta la negociere și gata.

#46
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postradu_vasile59, on 15 iunie 2018 - 07:23, said:

Cunosc persoane care fac 2-3000 km/an in regim urban, zilnic cate 6-8 km aproximativ (Cluj). Masina are 15000 km si 7 ani si nu sta, merge zilnic cu ea in oras, condusa de femeie. Deci se poate.
Nu cere mai mult pentru ca e constient ca nu il crede nimeni si poate chiar vrea sa o vanda ca s-a plictisit dupa 10 ani de ea si vrea alta. La unii timpul se masoara in ani nu in km si poate ca o data pe deceniu omul isi permite "aroganta" de a-si schimba masina.
Aproape la fel de rău ca și cum ar sta mașina. O mașină folosită doar în regim urban, doar distanțe scurte are uzurua enormă. Motorul nu merge mai niciodată în regim optim, dacă nu e nici turată, depunerile de calamină vor deveni probleme după o vreme, ambreiajul și cutia la fel sunt solicitate la maxim. Nu, mulțumesc.

#47
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostFriskey, on 14 iunie 2018 - 22:42, said:


P.S.: Frumoasa vanzatoarea.
unde apare? am intrat pe anunt doar pentru ce ai scris tu dar nu am vazut-o... :)

#48
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
se da in leagan :))))

#49
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostdaniMMM, on 15 iunie 2018 - 07:20, said:

Si cauciucurile,cele de firma te tin vreo 50.000km,alealalte vreo 40.000km.
Da,cauciucuri,...si mai sunt multe piese dupa care iti poti da seama.
PS;in urma cu cateva luni aveam nevoie de 1 butuc spate[mai exact rulmentul,dar acesta vine impreuna cu butuc] ptr masina.Scotocind netul am dat peste un anunt in care tocmai se dezmembra o masina acelasi an cu a mea[2008],iar vanzatorul se lauda ca are foarte putini km,daor 52.000 rulati....ultimii 3-4 ani masina nu a rulat deloc sau ceva de genul.
Zic,hai sa vedem daca respectivul minte sau nu,asa ca  m-am urcat in masina si am purces catre parcul respectiv .....am luat la bibilit jumatatea de masina[atat mai era din ea] si intr-adevar avea piese de prim montaj,de fabrica.Judecand dupa uzura minimalista a acestora chiar avea acei km.
Imi mesteresc singur la masina si cunosc/stiu ce discuri,placute,bielete antiruliu,capete de bara a avut ca prima echipare.

View Postrex, on 14 iunie 2018 - 23:59, said:

e foarte posibil sa existe si asa masina. de ex unchiul meu are un Renault Megane 2008 luat de nou de la reprezentanta. masina aia a stat mai mult in parcare decat pe drum si acum are vreo 23-24.000 Km.
Eu unul chair nu inteleg de ce unii dau o caruta de bani pe o masina noua si nu o folosesc deloc..Atunci de ce naiba o mai ia noua?
Megane-ul ala a costat in jur de 14.000 euro daca nu ma insel.Pai dau 14.000 pe ea sa o tin de frumusete in garaj sau in fata blocului?....
PS;am adunat 163.000 in 10 ani si tot mi se pare ca am facut putini km,masina o folosesc zilnic ,dar mai merg si pe distante scurte gen 20-30 km/zi.

View PostdaniMMM, on 15 iunie 2018 - 06:00, said:

O gramada se duc la o masina care mai mult sta,garniturile in primul rand,injectoarele,electrica,franele...
Depinde de la caz la caz.Una e sa fie scoasa la drum odata la 2 saptamani[in acest caz chiar nu are nimic] si alta la 6 luni.

View Postpielea, on 15 iunie 2018 - 08:23, said:

Irelevant, se schimba placutele si cauciucurile cu ceva timp inainte sa fie uzate de tot si se pun la loc cand vrei sa vinzi masina, am invatat de la un vecin pe taxi ce a dat party in 2011 cand a vandut loganul cu 500k km dati la 90 si ceva. Metoda merge, cauciucuri si placute, testata d mine.
Cauciucuri si placute,DA......Dar mai sunt si alte piese gen discurile de frana,bielete,etc...Care nu cred ca se complica cineva sa le demonteze,sa le depoziteze,iar ulterior sa le puna la loc.
Foarte putini habar nu au de chestia cu placutele de prim montaj de codul acestora.

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Samsar

Anunț de-al lui

"
Cod Anunt FLS14464
Pret  EUR 3.500
Localitate Bucuresti
Marca Model  Combustibil Rulaj  An  Volkswagen  Passat   Diesel    250.000 Km  2004
Passat 1, 9 tdi, 130cp, clima functionala, pilot automat, abs, esp,
comenzi pe volan, navigatie, interior piele, incalzire in scaune,cutie
automata(schimba perfect), schimbat recent ulei si filtre la motor, ulei si
filtru la cutie, placute frana, stare f buna de functionare, accept test

"

https://www.folosit....nunt/pdf/14464/

Tipic pentru samsari are și un teren de vânzare

https://www.romimo.r...nt-4898530.html

Și ca să nu se miroase sămsăreala a pus anunțul de pe contul lui iubi  care e manichiuristă.

Dacă google bine o găsești pe mamzelă pe facebook.
Poți să faci pe prostu să o suni separat direct pe ea. Și apoi pe el să vezi discrepanțele.

ȘI DACĂ SUNT KM REALI, NU MERITĂ CĂ E COAPTĂ TOATĂ.

#51
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postmissionnad, on 15 iunie 2018 - 10:06, said:

Eu unul chair nu inteleg de ce unii dau o caruta de bani pe o masina noua si nu o folosesc deloc..Atunci de ce naiba o mai ia noua?

Nici eu nu inteleg,chiar daca sunt niste bani de care te poti dispensa,nu e practic deloc.La 30-40-50.000 km facuti in zece,doispe ani,iti cade  mai ok sa mergi cu taxi decat sa bagi din prima peste 10k euro pe un lucru care se devalorizeaza zilnic.

#52
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Daca mergi ZILNIC cu masina pentru 10 ani inseamna ca ai luat-o degeaba? Si cand ai de mers undeva ACUM, nu cand are liber vre-un taxi, ce faci? Mai ales ca iti permiti lejer 3-4 masini de alea deodata, deci banii nu sunt o problema.
Chiar trebuie musai sa aberati? La unii timpul de masoara in ani nu in km sau "devalorizare nejustificata". Si astia sunt majoritatea celor care circula putin, urban, nu sunt pasionati de masini si "placerile condusului". Nu trebuie sa fii mos/baba, trebuie sa fii doar suficient de ocupat cu altceva, sa ai orar strans/fix si sa mergi doar acasa-servici-aeroport cu masina. Gen profesor universitar.

Edited by radu_vasile59, 15 June 2018 - 10:49.


#53
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Mie mi se pare plauzibil. E simplu, iei doua masini in casa una mare si una mica pentru cand chiar este nevoie de a doua. Pe una o folosesti si una doar cand este prima ocupata iar daca unul din soti are serviciul langa casa cam aia e ca pleaca foarte rar. Sa cumperi o Fabia la 10-12k noua ca sa stii ca te sui si dai la cheie atunci cand banii aia nu sunt ceva catastrofal iarasi mi se pare normal. Aceeasi situatie se intampla si daca ai parintii la pensie (in cazul meu au luat ei masina mai rulata) si fac putini km.

Si eu ma duc cu masina la servici chiar daca fac aprox 3 km dus si 4 intors iar la drum lung circul cu alta masina nu se aduna mai mult de 5-6000 pe an orice as face (desi mai ies din cand in cand cu asta din oras).

Iar de uzat masina de stat in parcare nu se uzeaza cum abereaza multi pe aici. Bucsele se duc din km rulati si gropi, la fel si telescoapele. Am masina luata de la un unchi care a stat 7 ani aproape degeaba (6800km) si am mai bagat la ea 20.000 km in plus si nu are absolut nimic. Anvelopele ce se cam strica undeva intre 4-6 ani dar nu as face rabat la astea, mereu am luat cele mai bune pentru dimensiunea respectiva pentru ca influenteaza direct franarea si stabilitatea.

#54
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009

View PostRobiacs, on 14 iunie 2018 - 22:39, said:

Incredibil de prost proprietarul, in loc sa incarce direct imaginile, a facut screenshot la ele si le-a incarcat. Daca vad eu bine, nici macar airbag pt pasager nu are.

Are si airbag pasager

Attached Files


Edited by ady4x4, 15 June 2018 - 11:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate