Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Skoda 2008 doar 29.000 km? Evaluare service

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Conform fiselor facute la ultimile 2 ITP-uri (d'alea la 2 ani) am vreo 7.000 si ceva de km. in 2 ani. Ceva iesiri in jurul Bucurestiului si 2 plimbari pana la mare.
Fratele are un Opel cu care nu a mai mers de vreo 4 ani (nu i-a mai facut ITP si RCA), are la dispozitie masina de serviciu cu carburant asigurat de patron 7 zile din 7.

Nu inteleg de ce trebuie sa faca toata lumea 40.000 km/an ca sa fie credibil.

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postkyrre, on 14 iunie 2018 - 22:50, said:

Eu unul personal nici macar nu m-as uita la o masina sh daca nu are macar 5000 de km parcursi in medie pe an. Pana la 15.000 de km e chiar ok.
Cam 10-15 mii pe an e ok.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate la masini luate din Romania . Totusi , daca a fost masina de Bucuresti este imposibil sa fi scapat neatinsa , asa ca trebuie verificata temeinic la tablarie ( userul de olx este femeie , dar sunt sanse mari sa raspunda un barbat ).
Totusi , pentru cei care se pricep mai putin , o masina atat de veche si asa putin rulata nu inseamna neaparat o afacere buna. Cei mai multi schimba uleiul la numarul de km , nu la an , ceea ce inseamna ca in 9 ani s-a schimbat uleiul de 2 ori . Un ulei desfacut , bagat in motor si utilizat ...intr-un an de zile deja pierde multe proprietati . Daca s-a mers chiar si rar cu masina , si uleiul s-a schimbat la 10.000 km , motorul ala are uzura cat unul de 150.000 km numai din uleiul neconform. Insa , motoarele astea in trei cilindri de la Skoda au fost destul de fiabile. Puturoase , tremurate , dar rezistente . La anul ala se pot modifica km fara probleme cu interfata dedicata. In general la bemnzinarele de la VAG , km nu se pot citi cu VDCS decat in "centrala electrica" si acolo se pot schimba usor .  Pretul nu este unul foarte mic ,desi masina se poate sa nu fie foarte rulata. Este o masina de 9-10 ani , alba , de clasa mica , are AC , nu climatronic , deci de noua a fost destul de ieftina . Avantajul este ca au distributia pe lant si nu este problema cu schimbarea curelei

Edited by JurasikMan, 14 June 2018 - 23:02.


#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmihaicozac, on 14 iunie 2018 - 22:04, said:

A fost a unei bătrânici care o ţinea doar pt. piaţă?
Din germania.
:D

View Postconnectorxp, on 14 iunie 2018 - 22:48, said:

Cunosc destui care au putini km la masini, caz concret, face naveta din Otopeni pana la aeroport, 14-15 zile pe luna plus cateva concedii, nu faci mai mult de 6 mii nici sa o pici cu ceara.
Eu cunosc un samsar care cunoaste el ca toate masinile au sub 10mii km, mai mult nu exista la el.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postct03nut, on 14 iunie 2018 - 22:21, said:

Masina, daca are km reali, valoreaza cel putin cu 1000 euro peste pretul cerut in anunt din pricina kilometrilor fff putini. Ceva este suspect. Nu exista asa mocangeli.
Da de unde , aia e valoarea masinii . Noua o costat 9400 de euro maxim .
Problema nu e ca are km putini ci ca toata masina e imbatranita de vreme . Precis e prim proprietar luata din Ro .

#24
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Eu am luat de bun ce zice vânzătorul "că miroase a plastic nou înăuntru", altfel..nu te contrazic , daca mașina a stat în soare și plină de găinaț, e clar că e coapta și vopseaua praf ..asta la suprafața că prin interior cine știe.. eu cred totuși că e vreo accidentată ceva.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana nu o verifica putem presupune orice si ca e tzipla si ca e facuta din bucati .
Daca initiatorului ii convine pretul , merge cu ea o verifica bine si amanuntit si apoi ne zice daca a luat-o au ba ....

#26
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
e foarte posibil sa existe si asa masina. de ex unchiul meu are un Renault Megane 2008 luat de nou de la reprezentanta. masina aia a stat mai mult in parcare decat pe drum si acum are vreo 23-24.000 Km.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Femeia are Aveo din 2007 luat de nou și are 86.000 de km. Deci în jur de 8.000 pe an. Și asta mergând aproape zilnic cu ea la muncă plus un drum, două pe an mai lungi și alte câteva medii.

#28
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si mie mi se pare suspect de putini km la bord dar ma inscriu si eu in categoria suspectilor cu Ford fiesta (fabricata mai 2006, cumparata iulie 2006, noua). Are doar putin peste 29000 km. Sunt primul proprietar, e cumparata de aici, de la dealer, deci stiu ce spun. Din cauza unor probleme personale, am circulat foarte putin, in ultimii 2 ani nu am facut mai mult de 150 km. Deci e posibil.

#29
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
O gramada se duc la o masina care mai mult sta,garniturile in primul rand,injectoarele,electrica,franele...

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da, e posibil, am avut un Logan in familie care avea 34.000 de km in 13 ani :D.

#31
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,024
  • Înscris: 30.12.2012
Este posibil... a mea e din 2005 si are 28000 (nu este de vanzare). In primii ani cel care facea casco si ii facea poze kilometrajului imi spunea de fiecare data ca daca o vand sa il sun neaparat. Posted Image) Locul de munca este la 1KM de casa si mi-ar lua mai mult sa merg cu masina decat pe jos. Posted Image

Edited by numerci, 15 June 2018 - 07:06.


#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMembruAnonim, on 14 iunie 2018 - 22:03, said:

Dar ar trebui sa ne gandim ca respectivul este constient ca multi vor face verificari asupra kilometrajului, astfel ca sansa sa fi facut modificari sunt destul de mici.
Nimeni nu poate sa spuna cu siguranta: "Da, i-a dat kilometrajul inapoi (eventual si cu cati km)." Poti doar sa vezi cand a intrat ultima oara intr-un service al marcii si ce kilometraj avea atunci.

#33
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Se poate verifica intr-un singur fel:
Sa se intereseze pe forumul monomarca cu ce plăcute de frână venea acest model de masina din fabrică....cele de prima echipare au un anumit cod care nu se mai găsește ulterior pe alte plăcuțe .

#34
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostKroghy, on 14 iunie 2018 - 22:03, said:

Care e intrebarea? Daca poate fi rulaj asa mic? Da, e plauzibil.
La cutie de viteze automata poti vedea km din cutie care nu se pot da inapoi. La manuala doar intrarile in service daca sunt, dar si alea se smenuiesc usor.
Totul se poate da înapoi doar costă mai mult.
Anyway, km puțini în mulți ani, nu e neapărat de bine. Mașina dacă stă din punctul meu de vedere se degradează mai rău decât dacă merge. Nu vorbim de extreme gen 50k km pe an. Dar prefer o mașină care a mers măcar 10k pe an față de una care a mers 2000.

#35
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si cauciucurile,cele de firma te tin vreo 50.000km,alealalte vreo 40.000km.

View Postmissionnad, on 15 iunie 2018 - 07:15, said:

Se poate verifica intr-un singur fel:
Sa se intereseze pe forumul monomarca cu ce plăcute de frână venea acest model de masina din fabrică....cele de prima echipare au un anumit cod care nu se mai găsește ulterior pe alte plăcuțe .


#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Cunosc persoane care fac 2-3000 km/an in regim urban, zilnic cate 6-8 km aproximativ (Cluj). Masina are 15000 km si 7 ani si nu sta, merge zilnic cu ea in oras, condusa de femeie. Deci se poate.
Nu cere mai mult pentru ca e constient ca nu il crede nimeni si poate chiar vrea sa o vanda ca s-a plictisit dupa 10 ani de ea si vrea alta. La unii timpul se masoara in ani nu in km si poate ca o data pe deceniu omul isi permite "aroganta" de a-si schimba masina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate