Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Google Pixel 3 si Pixel 3XL - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1249 replies to this topic

#181
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Mda. E urat.... ca un iPhone... In fine.... grija mea e mai mult la faptul ca difuzorul de sus va fi mai mic decat cel de jos...

#182
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postnick5roo, on 23 august 2018 - 06:43, said:

Ah acum inteleg de ce au aparut asa de multe leak-uri..

#183
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dimensional
[ https://i-cdn.phonearena.com//images/articles/331314-image/google-pixel-2-vs-pixel-3-size-screen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i-cdn.phonearena.com//images/articles/331313-image/google-pixel-2-xl-vs-pixel-3-xl-size-screen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E bine? Sau nu?

#184
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
E OK. De asta se si potriveste in husa de 2 XL Si tot de asta.... nu stiu de ce dar totusi nu imi vine sa cred ca 3XL are diagonala de 6,71 inchi :) . In fine.... numai cand o sa vad unul pus langa un 2 XL o sa ma pronunt mai linistit. Dar deocamdata ramane cum am stabilit - 2 XL imi e de ajuns.

#185
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ăla de 6,71" e Pixel 3 Ultra, ăla nevăzutu', invizibiliu' ș.a.m.d.…
Deocamdată însă: Pixel 3, Pixel 3XL și … Nec Plus Ultra!
[ https://i2.wp.com/9to5google.com/wp-content/uploads/sites/4/2018/09/no_pixel_ultra21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#186
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
:)

#187
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Wireless Charging Posted Image
[ https:///www.mysmartprice.com/gear/wp-content/uploads/2018/09/IMG_20180926_115409-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VN85mBxE1sk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gif2D, 26 September 2018 - 14:21.


#188
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,802
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanmerezeanu, on 23 septembrie 2018 - 12:11, said:

Pixel 2 XL mai ieftin decat Pixel 2. Unde ai vazut asta? Nu cumva era vorba de Pixel XL?
Cat despre review-uri... m-am invatat sa fiu critic in ce le priveste. Si uite am Pixel 2 XL de 9 luni si la mine nu s-au manifestat "problemele" pomenite in review-urile respective. Si nu e prima data cand experienta personala contrazice review-erii de pe net (destui dintre ei "sponsorizati", si nu de Google Posted Image). Oricum, in ce ma priveste pot sa dovedesc linistit ca toate Nexus-urile mele inca sunt functionale si se comporta onorabil.
Pentru conformitate, adaug lista:
- Nexus 4 - folosit din 2012 - in prezent e folosit de ai mei parinti.
- Nexus 5 - cumparat in 2013 - l-am folosit 2 ani, apoi a ajuns la fiica-mea, la sotie si in final la frate-meu si merge inca bine
- Nexus 6 - cumparat in 2015 - l-am preferat lui Nexus 6P Posted Image  - in 2017 a ajuns la fiica-mea cand am trecut la 6P, iar din ianuarie 2018 e "retras" ca telefonul meu de teste
- Nexus 6P - cumparat (in fine) in la inceputul lui martie 2017 cand mi-a fost clar ca Nexus 6 nu primeste DP-uri de Android N, in prezent la fiica-mea
- Pixel 2 XL - cumparat in decembrie 2017 si folosit efectiv din ianurie 2018 - telefonul meu curent...
Mai punem si un Nexus 7 2012, respectiv un Nexus 10.... functionale inca dar pe care le folosesc doar ocazional. Asa ca eu unul nu am de ce sa fiu nemultumit de telefoanele Google. Sigur, as prefera sa nu fi stopat linia Nexus dar... asta e.
Ei, acuma vad ca diferenta e de 100 de lei intre pixel 2 si pixel 2XL.
pixel se lauda ca nu era nevoie de dual camera, ca fac ei smecherii, iar samsung huawei si apple or fi fraieri.  
In fine , pe mine ma intereseaza un telefon cu o camera foto exceptionala,  ca nu ma plimb toata ziua cu dslr ul dupa mine.  
Noul Note 9 si iphone Xplus max au preturi obscene.

Attached Files



#189
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Posttfmercedez, on 26 septembrie 2018 - 14:42, said:

Noul Note 9 si iphone Xplus max au preturi obscene.
Pai daca exista cerere...

Edited by YourFan, 26 September 2018 - 15:25.


#190
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
@tfmercedez:
OK. Eram doar curios daca in acelasi magazin Pixel 2 ar fi fost mai scump decat 2 XL. Oricum, ecran mic nu mai folosesc din 2015. Dupa Nexus 6... toate telefoanele mi se par mici :) .
Daca este importanta camera telefonului.... atunci Pixel 2 (2 XL in cazul meu) chiar este o alegere buna. Iar 3 XL ma astept sa fie chiar peste. Si nu o spun doar eu. Uite o comparatie recenta a celor de la XDA: https://www.xda-deve...peria-xz2-key2/ .
Exista si comparatii cu noile iPhone-uri dar cum iPhone nu o sa imi cumpar niciodata... nu ma intereseaza :) .
Oricum, nu intentionez sa imi schimb telefonul anul asta - nu am motiv.

Edited by danmerezeanu, 27 September 2018 - 06:37.


#191
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Uitam cat a costat Pixel 2 XL? un telefon de plastic cu ecran varza, fara jack, fara casti, fara suport card memorie. Acum cateva luni, cand voiam eu sa-mi iau, era 4200? lei in Romania. Note 8 a fost 3500 lei la lansare (vreo promotie la altex).
Un S9+ este 3000 lei in magazin...

Dupa mine, P20 pro e un telefon "mai" complet. Abia astept camera de la urmatorul Huawei :D

#192
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Uite-atât e de mare!
[ https://i.imgur.com/mZWyvCF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/2vNaT8v.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/OrWFpXe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/Lrs0C3m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/oB75YoD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(pentru conformitate: ecranul de protecție al PiX3L aplicat peste un Pixel 2 XL)

#193
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Grrrr! Deci... e mic :) . Nu-i nimic. Un motiv in plus sa imi pastrez 2 XL-ul... Chiar daca e "de plastic". Chiar asa e - pe cuvant ca nu mai tin minte si nici nu imi bat capul cu asta)? Telefoanele mele nici nu sunt scoase bine din cutie si... hop in holstere asa ca mereu uit ce materiale au pe spate. Si cum imi iau (pe cat posibil) aceeasi marca de holster din 2013 incoace toate telefoanele mele arat la fel - negre si "blindate" (cine nu ma crede sa caute sa vada cum arata holsterele de la i-Blason si Supcase - sau... va fac eu niste poze :) ). In alta ordine de idei, atata vreme cat telefonul (pentru mine e un calculator portabil) nu are lag si face ce vreau eu cum si cand vreau eu (si mai e si negru :) ) totul e OK. Cat despre preturile din Romania... sunt asa pentru ca nu exista canal oficial de distributie. Pentru asta insa sunt buni amicii (sau rudele) din SUA sau din Europa. Si mia e si eBay pe lume (sau alte magazine) - OK, stiu, unii vor garantie.... eu nu o pun pe primul plan (mai ales ca in Romania sunt si cazuri in care mori cu dreptatea in mana).

#194
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FqARjrkfWCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încep să devin … Ultras. ;)

#195
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postdanmerezeanu, on 27 septembrie 2018 - 13:41, said:

Grrrr! Deci... e mic :) . Nu-i nimic. Un motiv in plus sa imi pastrez 2 XL-ul... Chiar daca e "de plastic". Chiar asa e - pe cuvant ca nu mai tin minte si nici nu imi bat capul cu asta)? Telefoanele mele nici nu sunt scoase bine din cutie si... hop in holstere asa ca mereu uit ce materiale au pe spate. Si cum imi iau (pe cat posibil) aceeasi marca de holster din 2013 incoace toate telefoanele mele arat la fel - negre si "blindate" (cine nu ma crede sa caute sa vada cum arata holsterele de la i-Blason si Supcase - sau... va fac eu niste poze :) ). In alta ordine de idei, atata vreme cat telefonul (pentru mine e un calculator portabil) nu are lag si face ce vreau eu cum si cand vreau eu (si mai e si negru :) ) totul e OK. Cat despre preturile din Romania... sunt asa pentru ca nu exista canal oficial de distributie. Pentru asta insa sunt buni amicii (sau rudele) din SUA sau din Europa. Si mia e si eBay pe lume (sau alte magazine) - OK, stiu, unii vor garantie.... eu nu o pun pe primul plan (mai ales ca in Romania sunt si cazuri in care mori cu dreptatea in mana).

Remarca "de plastic" era facuta in ideea de a evidentia ce margine de profit uriasa vrea google la telefoane cu o camera buna (din software, nu ca ar fi cheltuit bani pe hardware) si fara accesorii, fara feature-uri, cu componente proaste la interior si materiale proaste la exterior, rezistenta mai deloc la apa si praf. E ca si cum ai pune un motor (camera) de 2.0 500hp pe Logan si ai vrea sa-l vinzi la pret de M3...

Cu cat ai luat 2 XL? Preturile sunt enorme daca facem abstractie de cei care isi fac abonament de 50+ euro, pastreaza telefoanele vechi si vand Pixelul primit gratis cu 600 euro sigilat. Un Pixel 2 este 800 euro si un Pixel 2 XL este 940 euro acum, la un an de la aparitie.
Un flagship de la "altii" este 750 euro :)

Da, a ajuns sa-mi placa si mie, dar nu e perfect si nu merita 940 euro :D

#196
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostSlick0r, on 28 septembrie 2018 - 20:18, said:

Remarca "de plastic" era facuta in ideea de a evidentia ce margine de profit uriasa vrea google la telefoane cu o camera buna (din software, nu ca ar fi cheltuit bani pe hardware) si fara accesorii, fara feature-uri, cu componente proaste la interior si materiale proaste la exterior, rezistenta mai deloc la apa si praf. E ca si cum ai pune un motor (camera) de 2.0 500hp pe Logan si ai vrea sa-l vinzi la pret de M3...
Pentru dezvoltarea software-ului nu trebuie platite si salariile celor mai buni IT-isti din lume?

Edited by YourFan, 28 September 2018 - 20:30.


#197
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
De acord ca preturile in Europa sunt nesimtite. In Romania cu atat mai mult. Eu l-am luat pe al meu din Germania - exact asa cum spui - de la cineva care il primise la contract la Vodafone DE... - 750 de euro telefonul plus un Google Home Mini - teoretic am si garantie 24 de luni dar...nu cred si nu vreau sa ajung sa o folosesc.
Cat despre componentele de slaba calitate nu le-am simtit efectul. Cum am mai spus si la vremea respectiva, eu unul nu confirm nimic din video-ul lui MK... si cum il mai cheama. In fine, eu prefer posibilitatea de a primi multa vreme ultimul software (alpha, beta, custom... :) ) ... la un pret decent :) .  Raman deci cu 2 XL-ul - merge bine, are update-uri la zi si sigur primeste si Android Q cel putin. Chiar si ecranul e OK (cu acea usoara tenta de albastru, recunosc dar nu ma deranjeaza).

#198
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostGif2D, on 25 septembrie 2018 - 07:41, said:

Dimensional


E bine? Sau nu?
Sper sa ai dreptate, la 68mm latime as sari pe el in ziua 1. Iubesc telefoanele cu ecran mare, dar doar cand stau pe masa. Cand sunt in mana sau in buzunar parca nu imi mai plac asa mult...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate