Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Accidente, Inundatii, Cutremure si Alte Calamitati

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 legit10, on 08 iunie 2018 - 10:15, said:

prietene sunt filosofi greci care nici astazi nu pot fi depasiti..inainte de Isus

Numeste doi

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La întrebările mele tot nu s-a răspuns. Dar şi tăcerea e un răspuns.
Acesta este:
În faţa ştiinţei şi concretului, religia rămâne fără argumente. Indiferent cum se numeşte acea religie.

Alte argumente ale faptului că religiile sunt nişte aberaţii:
1. Indienii venerează vaca. Noi mâncăm friptură din ea, dar o şi mulgem.
2. Egiptenii venerează pisicile. La noi, sătenii îneacă pisoii de mici.

Cine este neprihănitul?

#21
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu pune religiile impreuna, indienii sunt ca voi...doar Isus este Dumnezeu, invatator...toate religiile in afara de cele abrahamice sunt din lumea voastra

inclusiv evolutia care este o religie

#22
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Frate, dar versetul asta cum ti se pare, vis-a-vis de asazise calamitati?!!!

Biblia - Psalm 103:

33. Cel ce caută spre pământ şi-l face pe el de se cutremură; Cel ce se atinge de munţi şi fumegă.

Multi oameni, au devenit atat de lacomi, incat refuza detensionarea pamantului, pe care traiesc. Pe mine ma-nveti? Ce stii tu? Prefer sa traiesc lîngă un vulcan, teren splendid, pamant superfertil-bio 100%, n-ai nevoie de erbicid, insecticid, fungicid. Ce mai? Doar ca si ala-si are pretul sau.
Din pacate/tragic/dureros, luandu-l ca exemplu recent pe Fuego al Guatemalei, vulcanul, (nu cantaretul), si-a luat tribut de vieti, sub forma unei catastrofe Pompeice a zilelor noastre. Kilauea, nici el nu sta departe. Macar locuinte si strazi, daca nu oameni.
Oare de ce am impresia ca virusul Las'ca merge si asa, a  ajuns si la locuitorii guatemalezi, etc.
Daca erupe un vulcan, imediat se cauta responsabili/vinovati, desi si acestia isi au vina lor (neinformand populatia din zona la ce risc major se expun).
Pai, cand ai vazut ca muntele ala incepe sa tuseasca si te-a anuntat ca a sosit timpul lui, de ce ai stat pe ganduri? De ce-ti construiesti locuinta pe coama/ in gura lui (vezi Campi Flegrei), sa nu mai zic de Vezuviu?
Sincer, nu-mi doresc sa traiesc reactivarea lantului vulcanic din Italia. Acolo va fi cataclism natural, daca uita St. Genario de interpunerea lui.
De ce-ti construiesti autostrazi si locuinte pe un teren (Hawaii), sub care la cateva sute de metri se afla tuneluri prin care lava circula constant?
Oare cat o fi asigurarea pentru o locuinta, construita pe buza unui vulcan adormit?!!!
Vorbim de tot felul de limbaje, cum ramane cu intelegerea si respectarea limbajului naturii?!!!

#23
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

 dark, on 08 iunie 2018 - 09:44, said:


Versetele de mai sus exprima exact opusul ideii formulate.

pune-ti ochelari

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
"daca poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga si va cauta fata Mea, si se va abate de la caile lui rele - il voi asculta din ceruri, ii voi ierta pacatul si-i voi tamadui tara. (2Cron.7:14)"

suntem crestini? suntem.
ne dam ca credem in Dumnezeu? ne dam.

dar ce facem noi acilea? ne inhaitam cu banditii planetei intru invadarea unor tari cu care noi, chiar n-am avut nici macar in istoria noastra de la Decebal la Ceausescu nimic de impartit cu ei.
care va fi rezultatul? l-ai spus tu bine in prima postare.

#25
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
doctorul ce a zis? se pocaieste si el sau te lasa doar pe tine?
mare e gradina...dar multi au sarit gardul se pare...

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Doctoru a zis ca Fiara si toate slugile ei mascarici vor fi aruncati laolalta in iazul de foc.
De ce Popa si Pastoru e prezent in orice actiune pompoasa a Armatelor?
Iti zic eu de ce: ca sa poata prosti mai usor oamenii, sa le amorteasca constiintele cu mniciuni ca fac un lucru bun, dorit de Dumnezeu.
Dar tu ce ziceai ca cauti in gradina cu noi? Posted Image

celei mai sarace tara din Europa, cu cel mai amarat popor, i se predica de Stapani Lupta Anticoruptie. Dar in fapt, ce avem noi aci?Posted Image Coruptii sunt chiar Stapanii ce ne predica Anticoruptia, ei insusindu-si cu nerusinare 2% din PIB. Daca acei 2% i-ar lua, si i-ar transforma in fulgi de malai si i-ar vinde poporului astuia amarat, er fi totusi ok. Dar ce fac ei aci, in fapt? Le iau banii, si le dau arme. Cu care arme, evident, ii vor trimite pe ei si pe copiii lor, cu matzele/coatele goale la razboi, atunci cand interesele le-o vor cere.La razboi sa le apere averile, bancile, proprietatile, coloniile.
Cine va iesi cel mai prost din toata treaba asta?> Evident amaratul de popor, ca intotdeauna in istoria-i jalnica, condus fiind de niste fanarioti, astazi inhaitati in think-tankuri stupide moronice numite pompos  ca fiind "pentru detensionarea/prevenirea conflictelor si early warning". Adevaratul obiect al activitatii lor fiind in fapt acela de a invrajbi popoarele, tensionand si mai mult relatiile deja tensionate. Contra cost, desigur, in interesul Stapanului a carui nume il poarta cu mandrie pe frunte, dupe cum scrie:"nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei"[Apoc.13:17][
ce zici de asta, domnu Flp0014?Posted Image
hai, ca te depaseste. Sari indarat Gardul. :)

Edited by Dude_2nd, 08 June 2018 - 12:00.


#27
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@dude... ce sa zic, se pare ca nu numai initiatorul a sarit gardul pe aici... :)
peace!

#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 flp014, on 08 iunie 2018 - 11:58, said:

@dude... ce sa zic, se pare ca nu numai initiatorul a sarit gardul pe aici... Posted Image
peace!
ti-am scris mai sus ce sa faci: sari rapid la loc, ca nu realizezi unde nimerisi. Posted Image

peace!Posted Image

Edited by Dude_2nd, 08 June 2018 - 12:02.


#29
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

 PSC, on 08 iunie 2018 - 09:47, said:

Fă-mă să înţeleg: ce înseamnă pocăinţa?
Ce legătură are pocăinţa cu natura, cu tehnica ei?
Cum poţi, de exemplu, dacă nu mai faci sex, să previi cutremurele? Nu de alta, dar Hâncu încercase să le prevadă şi tot nu i-a ieşit, darmite să le mai şi prevină...

O ultimă întrebare: ştii în ce secol suntem?
Eu zic sa-ti verifici teoria, mergi sambata la mitingul din piata Victoriei si incearca sa faci prozeliti acolo. Nu pot fi decat doua variante: ori la bal, ori la spital!Posted Image

#30
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
e de ajuns sa crezi in Dumnezeu si crezand in Dumnezeu stii ca nimic nu te poate atinge


nu mai stau sa ma traduc de pe reddit

Evolution is a religion ?
practically nobody understand a proof but they believe science men, who are paid to prove evolution. what is real for a man who can't see not a single evidence ?



mi se pare ca am nimerit-o

am preluat ideea lui Kent Hovind

Edited by legit10, 08 June 2018 - 12:47.


#31
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
m-am saturat sa ma ascult imi iau o vacanta

#32
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
bine faci! cat mai lunga :)

#33
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 legit10, on 08 iunie 2018 - 10:36, said:

nu pune religiile impreuna, indienii sunt ca voi...doar Isus este Dumnezeu, invatator...toate religiile in afara de cele abrahamice sunt din lumea voastra

inclusiv evolutia care este o religie

Da, Evolutia este o Religie numai daca:

"Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință.
În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane."

"Religia este, la nivel de discurs, expresia simbolică a unei încrederi în existența unei realități absolute (Sacrul, Supremul, Dumnezeul) de care omul ar depinde.
Această încredere este credința religioasă. Ea permite omului să se orienteze în labirintul marilor întrebări ale vieții și dă omului un sens existenței sale care depășește viața sa biologică." Sursa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate