Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accidente, Inundatii, Cutremure si Alte Calamitati

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
daca vreti ca natura sa nu va fie ostila, aveti un lucru de facut :pocaiti-va

1. In vremea aceea au venit unii si au istorisit lui Isus ce se intamplase unor galileeni, al caror sange il amestecase Pilat cu jertfele lor.
2. "Credeti voi", le-a raspuns Isus, "ca acesti galileeni au fost mai pacatosi decat toti ceilalti galileeni, pentru ca au patit astfel?
3. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece insi, peste care a cazut turnul din Siloam si i-a omorat, credeti ca au fost mai pacatosi decat toti ceilalti oameni care locuiau in Ierusalim?
5. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel."



26. Ce s-a intamplat in zilele lui Noe se va intampla la fel si in zilele Fiului omului:
27. mancau, beau, se insurau si se maritau pana in ziua cand a intrat Noe in corabie; si a venit potopul si i-a prapadit pe toti.
28. Ce s-a intamplat in zilele lui Lot se va intampla aidoma: oamenii mancau, beau, cumparau, vindeau, sadeau, zideau;
29. dar, in ziua cand a iesit Lot din Sodoma, a plouat foc si pucioasa din cer si i-a pierdut pe toti.
30. Tot asa va fi si in ziua cand Se va arata Fiul omului.
31. In ziua aceea, cine va fi pe acoperisul casei si isi va avea vasele in casa sa nu se coboare sa le ia; si cine va fi pe camp, de asemenea, sa nu se mai intoarca.
32. Aduceti-va aminte de nevasta lui Lot.
33. Oricine va cauta sa-si scape viata o va pierde; si oricine o va pierde o va gasi.
34. Va spun ca, in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat, si altul va fi lasat;
35. doua femei vor macina impreuna: una va fi luata, si alta va fi lasata.
36. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat, si altul va fi lasat."
37. Ucenicii L-au intrebat: "Unde, Doamne?" Iar El a raspuns: "Unde va fi trupul acolo se vor strange vulturii."



eu cred ca daca sunt destui oameni ascultatori de Dumnezeu intr-o urbe, Dumnezeu va avea grija de acel oras



23. Avraam s-a apropiat si a zis: "Vei nimici Tu oare si pe cel bun impreuna cu cel rau?
24. Poate ca in mijlocul cetatii sunt cincizeci de oameni buni: ii vei nimici oare si pe ei si nu vei ierta locul acela din pricina celor cincizeci de oameni buni, care sunt in mijlocul ei?
25. Sa omori pe cel bun impreuna cu cel rau, asa ca cel bun sa aiba aceeasi soarta ca cel rau, departe de Tine asa ceva! Departe de Tine! Cel ce judeca tot pamantul nu va face oare dreptate?"
26. Si Domnul a zis: "Daca voi gasi in Sodoma cincizeci de oameni buni in mijlocul cetatii, voi ierta tot locul acela din pricina lor."
27. Avraam a luat din nou cuvantul si a zis: "Iata, am indraznit sa vorbesc Domnului, eu care nu sunt decat praf si cenusa.
28. Poate ca din cincizeci de oameni buni vor lipsi cinci: pentru cinci, vei nimici Tu oare toata cetatea?" Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, daca voi gasi in ea patruzeci si cinci de oameni buni."
29. Avraam I-a vorbit mai departe si a zis: "Poate ca se vor gasi in ea numai patruzeci de oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici pentru cei patruzeci."
30. Avraam a zis: "Sa nu Te manii, Doamne, daca voi mai vorbi. Poate ca se vor gasi in ea numai treizeci de oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, daca voi gasi in ea treizeci de oameni buni."
31. Avraam a zis: "Iata, am indraznit sa vorbesc Domnului. Poate ca se vor gasi in ea numai douazeci de oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei douazeci."
32. Avraam a zis: "Sa nu Te manii, Doamne, daca voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate ca se vor gasi in ea numai zece oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni."
33. Dupa ce a ispravit de vorbit lui Avraam, Domnul a plecat. Si Avraam s-a intors la locuinta lui.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
adica e ca la vaccin? daca se pocaiesc suficient de multi, eu nu mai e nevoie sa fac asta?

Edited by laffin, 08 June 2018 - 08:44.


#3
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
de unde ai luat textele de mai sus?

#4
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu pot sa afirm ca pentru doar un om ascultator de Dumnezeu, un oras poate fi salvat, dar e clar ca Dumnezeu nu tine cont de un nr

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Avraam a zis: "Sa nu Te manii, Doamne, daca voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate ca se vor gasi in ea numai zece oameni buni." Si Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni."
Si totusi cati a gasit?

#6
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
pe lot si familia lui

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie mutat topicul la Fun.

Prin urmare, dacă mergem cu crucifixul în mână (sau ceilalţi cu celelalte simboluri religioase), avem şansa să oprim dinamica plăcilor tectonice, ba chiar mai mult, să le unim în una singură şi să facem o planetă de planetă?
Şi avem puterea să exorcizăm vulcanii, ca să nu mai scuipe lavă şi noroi şi cenuşă?
Şi avem puterea să oprim circuitul apei în natură, ca să nu mai plouă?
Atunci... e nasol.
Natura ştie cel mai bine să-şi păstreze echilibrul, tocmai prin aceste supape care reprezintă cutremurele, inundaţiile, erupţiile vulcanice.
Este doar vina oamenilor fiindcă stau pe aceste supape. Vezi cazul San Francisco în 1906, cazul Anchorage în 1964, cazul Bucureşti în 1977, cazurile Indonezia şi Fukushima (deşi aici bănuiesc o intervenţie umană)...

#8
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
raspunsul este da categoric

pocainta inseamna altceva nu umblatu cu un crucifix

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlegit10, on 08 iunie 2018 - 08:55, said:

pe lot si familia lui

bun, l-am pus pe var-miu sa se pocaiasca sa fiu acoperit in caz de ceva :) daca ne intalnim in imparatia cerurilor, iti dau o bere!

#10
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
pe lot Dumnezeu l-a scos din cetate si cetatea a facut-o praf

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmediasick, on 08 iunie 2018 - 08:43, said:

de unde ai luat textele de mai sus?
http://www.ebible.ro...escu/genesa/18/

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlegit10, on 08 iunie 2018 - 08:36, said:

daca vreti ca natura sa nu va fie ostila, aveti un lucru de facut :pocaiti-va

1. In vremea aceea au venit unii si au istorisit lui Isus ce se intamplase unor galileeni, al caror sange il amestecase Pilat cu jertfele lor.
2. "Credeti voi", le-a raspuns Isus, "ca acesti galileeni au fost mai pacatosi decat toti ceilalti galileeni, pentru ca au patit astfel?
3. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece insi, peste care a cazut turnul din Siloam si i-a omorat, credeti ca au fost mai pacatosi decat toti ceilalti oameni care locuiau in Ierusalim?
5. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel."



Versetele de mai sus exprima exact opusul ideii formulate.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlegit10, on 08 iunie 2018 - 09:19, said:

raspunsul este da categoric

pocainta inseamna altceva nu umblatu cu un crucifix
Fă-mă să înţeleg: ce înseamnă pocăinţa?
Ce legătură are pocăinţa cu natura, cu tehnica ei?
Cum poţi, de exemplu, dacă nu mai faci sex, să previi cutremurele? Nu de alta, dar Hâncu încercase să le prevadă şi tot nu i-a ieşit, darmite să le mai şi prevină...

O ultimă întrebare: ştii în ce secol suntem?

#14
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
De ciuma rosie cum scapam ?

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postlegit10, on 08 iunie 2018 - 09:19, said:

raspunsul este da categoric
pocainta inseamna altceva nu umblatu cu un crucifix
pocainta este ptr cei cu "sufletu' murdar" ! ...
daca ai dus o viata decenta, nu ai de ce sa te pocaiesti ! ... Posted Image

Edited by realduc, 08 June 2018 - 09:56.


#16
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
o viata decenta nu este de ajuns, neprihanita este corect

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"neprihanit" este un cuvant greu, din Biblie ! ...
asadar, cine arunca primu' piatra ? ...
nu exista nici macar un singur om "neprihanit" ! ... in viata ! ... Posted Image

Edited by realduc, 08 June 2018 - 10:07.


#18
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
N-am venit sa chem la pocainta pe cei neprihaniti, ci pe cei pacatosi." (Luc.5:32)

pe asta te bazezi si eu iti spun ca

Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)

View PostPSC, on 08 iunie 2018 - 09:47, said:

Fă-mă să înţeleg: ce înseamnă pocăinţa?
Ce legătură are pocăinţa cu natura, cu tehnica ei?
Cum poţi, de exemplu, dacă nu mai faci sex, să previi cutremurele? Nu de alta, dar Hâncu încercase să le prevadă şi tot nu i-a ieşit, darmite să le mai şi prevină...

O ultimă întrebare: ştii în ce secol suntem?


prietene sunt filosofi greci care nici astazi nu pot fi depasiti..inainte de Isus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate