Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Diverter PWM pentru fotovoltaice catre boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#109
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Pai pentru atat, merge varianta facuta de mine fara PFC.  Am sa incerc sa o testez diect pe panouri saptamana viitoare. Din pacate weekendul asta mi-e planificat deja si nu o sa am timp.

Direct pe panouri nu ar trebui sa fie o problema ca si principiu mai ales daca nu discutam de mersul in paralel cu un charger MPPT. Daca e cu charger devine nitel mai complicata treaba.  Poate ne auzim pe Skype cand ai si tu nitel timp.

#110
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Fireste (ref la discutie). Dar n-am skype; vb pe pm despre alternative.
Cred ca in curand o sa fac si eu un schelet de astfel de diverter. adica as vrea, sunt insa cam prins cu altele si nu prea mai am cand..

#111
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Din seria diverter, diverterul in rezonanta semipunte cu comutatoare bidirectionale fara punte redresoare contolat cu amplificator magnetic,

Pentru  Addy, este inrudit cu sursa aceea cu rezonanta care ti-am prezentat-o doar ca cele 2 comutatoare sunt din cate 2 mosfeturi in antiserie, astfel poate fi alimntata direct cu AC , si poate compansa si factorul de putetre deoarece lucreaza ca un redresor sincron reversibil, poate transfera energie spre si dinspre tancul rezonant.

Amplificatorul magnetic poate fi facut si altfel decat cel de la Sony, de exemplu un miez E lipit pe un miez U+I

Attached Files



#112
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Intr-un final am reusit sa-mi instalez boilerul si sa-i dau drumu. Din lipsa de timp mi-am luat inima-n dinti ai am testat diverterul cu triac si control in faza ("phase control"). Spre surprinderea mea s-a comportat bine, fara efecte nasoale pe invertor, asa ca am modificat bucla sa functioneze avand referinta tensiunea bateriilor. In 30 de secunde, a ajuns la full si baga 2Kw in boiler. A mers asa aprox 4 ore timp in care a ridicat temperatura apei la 85C de la ~35C(150 litri) .

Plaja de voltaj este de -0.095 cu referinta la 56.025, deci pana nu coboara tensiunea pe baterii sub 55.93 incrementeaza treptat puterea. Daca scade sub 56.025 incepe sa decrementeze incercand sa ramana in zona dintre 55.93 si 56.025. Daca nu reusese, decupleaza si o ia de la 0 daca/cand tensiunea urca peste 55.93. Practic la aparitia unui alt consumator mare,nori, etc diverterul se opreste.

Ramane sa vad cum se comporta in zilele urmatoare. Fata de versiunea cu mosfet si PFC are un avantaj net de cost si simplitate.

Am incercat rapid si o variana cu SSR in rafala(burst mode) dar creeaza fluctuatii prea mari in circuitul de iesire si destabilizeaza serios masuratorile interne ale invertorului facand-ul sa se chinuie pe urmarirea mppt.

Una peste alta "phase control" merge bine si se poate controala puterea destul de fin (~20W).
Acu mai trebuie sa fac unu ptr. sistemul ongrid, pe care din lipsa consumului a trebui sa-l opresc :).  Nemaiavand diverter  a inceput sa bage ca nesimitu in retea...

Bafta si soare din plin!

#113
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Pentru off grid merge si varianta cu triac, dar pentru ongrid nu merge.

Pentru offgrid cea mai potrivita este varianta in DC cu DC/DC, asa e al meu de la bun inceput, povestea cu diverterul este veche, vei reveni la cel cu PWM cand te vei satura de ingitit mizeriile electromagnetice care le generaza cel cu triac, in afara de varianta in care nu locuiesti acolo.

Cel cu rezonanta este cel mai Silent, nu prea baga armonice, doar ca varianta cu amplificator magnetic nu pleaca din zero,  tot schema cu comutatoare bidirectionale comandat cu un controller PWM,

#114
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View Postaddysoftware, on 28 martie 2019 - 10:55, said:

problema la varianta ta e ca e facut sa ia energie din invertor; de aceea a trebuit sa pui pfc, etc.. Eu voiam sa fac un diverter care sa ia energie direct din aria de panouri (cu tensiunea intre 150 si 450V) si doar s-o choppeze si s-o bage in rezistenta de boiler.


Salut.
Ai mai facut ceva cu acest diverter care sa ia energia direct din panouri si sa o bage in rezistenta unui boiler?

Doresc sa fac unul si , desi am citit de doua ori acest topic, nu prea am inteles mare lucreu fara o schema clara cap-coada.

#115
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nope.
Lipsa timp, ca de obicei. Nu prea pot sa spun "nu" si de aia mereu sunt aglomerat...

#116
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Mie imi trebuie un diverter care sa sa ia energia direct din panouri si sa o bage in rezistenta unui boiler, dar panourile se invart acum in plaja de tensiune 40-150V.
Cand ai timp , te rog da-mi niste indicatii de la care sa plec mai departe.

#117
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Tocmai ce mi-a venit o idee de un astfel de diverter: un charger la care poti regla tensiunea minima a panourilor. Reglezi tensiunea sa fie peste punctul de MPPT, ii pui ca sarcina o rezistenta si il legi in paralel cu chargerul normal. Can chargerul normal a terminat de incarcat bateria, tensiunea panourilor creste si incepe sa genereze chargerul cuplat la rezistenta. Totul tine sa gasesti un charger ieftin care sa aiba reglajul de tensiune minima.

#118
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Este una ideea, dar chargerul scoate tensiunea 12, 24, 48V. Si atunci trebuie modificata rezistenta boilerului , de la 230V la 24V (in cazul meu). Si cum la mine boilerul este departe de locul cu chargerul si bateriile (vreo 20-25m de cablu), atunci vor fi pierderi semnificative pe cabluri .

#119
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
In plus topicul a fost initiat in ideea conceperii unei scheme electronice capabile sa faca trebusoara asta, in conditii specifice: 200-300V in, de la panouri, 220V dc PWM out, capacitor pe input pentru inmagazinare ptr cresterea randamentului de conversie pe soare slab si nori. S-a rezolvat, in principiu - doar ca eu nu am avut inca timp sa il pun in aplicare exact in varianta pe care o vroiam eu, iar varianta lui dakota nu e exact.

View Postgrifonul_alb, on 09 ianuarie 2020 - 13:41, said:

........ Si cum la mine boilerul este departe de locul cu chargerul si bateriile (vreo 20-25m de cablu), atunci vor fi pierderi semnificative pe cabluri .
asta n-ar fi o problema. Pui "chargerul" langa boiler si vii cu firele de 300v pana la el.

Si atunci trebuie modificata rezistenta boilerului , de la 230V la 24V (in cazul meu).

Exact asta e una din conditiile pe care am vrut sa le evit.

#120
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
La ideea cu urmarirea punctului MPPT ma gandisem si eu , dar problema e ca din ce am observat ,  se modifica in functie de temperatura , asta vara era pe la 270v , iar acum iarna , pe la 300v , la 10s 2p 5kwp . Pentru a valorifica o parte din supraproductie , pentru moment , am montat un senzor crepuscular , putin modificat (schimbat releu cu unul mai puternic si conectat in logica inversa , adica cand e soare sa faca on) , in serie cu alimentarea boilerului electric si reglat senzorul sa cupleze cand panourile produc minim 2,5kw . Nu e perfect , dar e multumitor deocamdata , boilerul are si serpentina de la cazanul pe lemne .

#121
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
La mine pe hidro merge cu termostatul pe care il are boileru.

#122
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Si la mine termostatul e la locul lui , reglat pe maxim , senzorul crepuscular l-am pus pentru a nu incalzi pe electric decat atunci cand e suficient soare , iar daca apa din boiler are temperatura mai mare decat cea din circuitul de incalzire (70 grade) , mai castig un pic si la incalzire .

#123
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
M-am uitat azi pe internet dupa SSR pentru 230V ca , comandat in tensiune continua pana in 32V.
N-am gasit insa cat consuma din sursa de comanda si cat consuma / pierde din sursa de 230V ca.
Daca stiti vreun link va rog postati-l ca sa ma dumiresc si eu.
Imi trebuiesc aceste date ca sa vad daca nu pot inlocui un ATS care nu a venit de 2 luni cu 2 SSRuri de 230V.

#124
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Iti pot da niste valori orientative:

Aceste SSR de c.a. au in interior un triac ca element activ.
Comanda acestor triace este probabil bagata printr-o punte redresoare ca sa nu conteze polaritatea si un fet sau altceva in configuratie de generator de curent constant ca sa suporte tensiuni de comanda peste 1V.

Curentul de comanda depinde in general de familia triacului. Cele de putere au nevoie si de un curent mai mare de deschidere. Astfel,
Curent de comanda pentru triace foarte mici (1A): 1-5mA la cca 1V.
triace medii (3-16A) : 3-20mA
triace mari (10-50A): 30-60mA
triace foarte mari (200-4000A) - probabil 200-500mA; dar deja suntem in alta liga si avem si alte comenzi (optice, etc)

Pierderea de putere pe triac este in general de 2-2.5V cam la toate astea de uz curent.
Deci V, nu W. (sa nu se creada ca e vreo greseala)
W se calculeaza inmultind cei 2V cu Amperii care trec prin triac.

#125
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc pentru informatii.
Nu prea se potriveste cu ce-mi trebuie mie: 2 SSRuri alimentate/comandate la 24V si sa lase sa treaca 230V ca. Cam consuma mult din baterie.

#126
robibatya

robibatya

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2020
Ar fi interesat cineva sa-mi produca un diverter care sa nu lase sa injecteze in retea?
Am bransament monofazat,iar diverterul tb sa reziste la 7kw aprox. 32a pe 230v.asta e siguranta generala,iar ca montare ar fi afara intr un tablou pe casa.
Multumesc


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate