Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Angajati amenintati cu concedierea daca nu vin la mitingul PSD de pe 9 iunie

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Chiar nu sesizeaza nimeni treaba asta la ONU sau la Bruxelles?
www.mitingcujapca.ro/exemple.htm
In mod normal ar trebui sa se lase cu sanctiuni severe si ar trebui initiate niste  anchete internationale fiindca e grav ce se intampla.
E un atentat de incalcare al dreptului la munca!
De cand e apoi orientarea politica un criteriu de concediere indiferent de performanta ?
Cum se poate ca intr-un stat membru UE sa fie angajati intimidati/santajati/amenintati  in halul asta?



Daca refuzul revocarii al unui procuror DNA  de catre presedinte e anticonstitutional, modul marsav al PSD-ului de a organiza mitingul santajand si amenintand angajati ce este?  E cumva legal?
Ce stare de urgenta, ce DNA, ce Iohannis?
Cred ca pe  noi numai o interventie externa ne mai poate salva, gen sa intervina  trupele castilor albastre de la ONU.

Edited by prorepublica, 07 June 2018 - 20:56.


#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca le place banul public, se supun partidului.
Cand au pupat si platit partidul pentru post ce credeau, ca e spaga fara obligatii extra, daca o dau pot sa isi faca de cap cum vor ei si nu cum vrea partidul?

Edited by lexis1, 07 June 2018 - 20:58.


#3
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Poate ca au si pacatele lor.  Posibil sa fie cei care au dat spaga sau au pupat unde trebuie pentru a obtine postul nemeritat in schimbul demonstrarii loialitatii fata de partid.
Dar cica sunt amenintati si angajatii profesionisti care au obtinut postul pe bune!


Totusi, daca se intampla minunea si respectivii refuza si se lasa cu valuri de concedieri, ce o sa faca PSD cand o sa aiba de infruntat o gramada de someri furiosi?

Edited by prorepublica, 07 June 2018 - 20:59.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu iuţeală de mână şi nebăgare de seamă, Romania a trecut de mult de "point of no return".

Edited by pasilla, 07 June 2018 - 21:01.


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nuprea intelegeti voi cum sta treaba asa ca va explic eu putin.
In administratia locala salariile incep de la 4-5 mii ron pe luna pentru munca putina si responsabilitate zero.
Plus bonuri de vacanta, prima de vacanta, prima de concediu, prima de paste, prima de craciun.
Bani cacalau doar pentru venit la birou, putina munca, fara responsabilitate.
Singura conditie e sa sustina ciuma rosie.
Hai ca parca ati vrea si voi.

Edited by Kroghy, 07 June 2018 - 21:04.


#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postprorepublica, on 07 iunie 2018 - 20:58, said:

Poate ca au si pacatele lor.  Posibil sa fie cei care au dat spaga sau au pupat unde trebuie pentru a obtine postul nemeritat in schimbul demonstrarii loialitatii fata de partid.
Dar cica sunt amenintati si angajatii profesionisti care au obtinut postul pe bune!
First rule: la bugetari, nu exista post obtinut pe bune Posted Image

Edited by lexis1, 07 June 2018 - 21:06.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
Pai sa #reziste ...nu-i poat da afara ciuma rosie chiar pe toti si oricum, toata lumea ii injura pe bugetari ca maninca banii statului de pomana, este ocazia unica de a scapa de ei, de a reduce aparatul birocratic.

Parca asa zice  lumea buna, civilizata, culta si democrata...

#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostKroghy, on 07 iunie 2018 - 21:00, said:

Nuprea intelegeti voi cum sta treaba asa ca va explic eu putin.
In administratia locala salariile incep de la 4-5 mii ron pe luna pentru munca putina si responsabilitate zero.
Plus bonuri de vacanta, prima de vacanta, prima de concediu, prima de paste, prima de craciun.
Bani cacalau pentru venit la birou.
Singura conditie e sa sustina ciuma rosie.
Si o spune asta chiar un bugetar ce sustine ciuma rosie.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postlexis1, on 07 iunie 2018 - 21:02, said:

Si o spune asta chiar un bugetar ce sustine ciuma rosie.
Nope, am fost la mitingurile anti psd.
Eu sunt bugetar dar intr-un domeniu unde majoritatea sunt anti-psd.
Poate de asta nu avem prime si sporuri.
Ma uit cu invidie la ce salarii si beneficii au la primarie.

Edited by Kroghy, 07 June 2018 - 21:05.


#10
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Nu sunt de acord cu aceasta modalitate de convocare la miting. Cine doreste, poate merge din proprie initiativa, nu scosi cu arcanul.  Dar daca ma gandesc bine, in urma cu cateva luni se intimpla  acelas lucru, in sensul ca angajatorii scoteau oamenii in strada, sub amenintarea ca vor fi concediati, daca nu protesteaza impotriva masurii luate de guvern, de a trece plata contributiilor de la angajator, la angajat. Vedeti vreo asemanare, vreo similitudine? Asta nu era tot o metoda de a obliga pe unii oameni (salariati) sa faca ceva, impotriva vointei lor? Exact ca acum.

#11
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Salariile mari de la stat cer uneori si "sacrificii" pentru partid, pe masura. Las' ca nu dau in branci ca vin pe gratis la Bucuresti. Mai e putin si incep binemeritatele concedii la stat dupa un an de facut nimic. Vor uita repede episodul "miting in Piata Victoriei" cei adusi cu forta la Bucuresti  Se vor face de ras putin printre cunoscuti si neamuri dar cine are soriciul gros trece pe astea. Viata merge inainte, banul iese grupa mare, trai neneaca...!

#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postprorepublica, on 07 iunie 2018 - 20:51, said:

Cred ca pe  noi numai o interventie externa ne mai poate salva, gen sa intervina  trupele castilor albastre de la ONU.
Asta e maxima
Posted Image

#13
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Ce s-a intamplat in 2017 nu se compara cu ce se intampla acum in mai toata tara.

Poate ca au fost cazuri mici si izolate pe la firme private mici, dar de la multinationale, majoritatea au iesit din libera initiativa fiindca cei care lucreaza acolo sunt oameni educati si constientizeaza ce efecte dezastruoase ar avea schimbarea legilor justitiei. E drept, au fost si studenti si ONG-isti scosi la protest dupa ce au fost "sfatuiti" sau presati. Dar n-am auzit de manageri care sa puna presiune pe angajati pentru iesire la protestele #REZIST!

Lasand deoparte DNA-ul,  multi dintre ei  stiu ca daca PSD schimba legile justitiei si politicienii corupti , securistii  si interlopii vor capata imunitate, o sa fie nasol rau de tot in tara asta.


Ce am vazut prin filme distopyan-crime  o sa fie parfum.

Inchipuiti-va o tara in care oligarhii , baronii locali , interlopii si borfasii vor deveni niste regi locali cu puteri sporite.

Daca vei deveni victima nefericita al unui interlop sau baron local  de exemplu, gen te calca cu masina , te bate mar, iti fura banii   sau te ameninta/santajeaza, cu legile justitiei schimbate in favoarea lor, poti sa te duci la politie si tribunal cat vrei,  ca te vei duce degeaba ori poti tu sa fii ala arestat ca faci prea mult deranj .

Edited by prorepublica, 07 June 2018 - 21:20.


#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu sunt curios cate sunt plangeri reale acolo.

Iasi, Penicilina Iasi (nici nu stiu daca mai exista...) Vasile,
Sefu' de echipa mi-a zis ca imi taie concediul daca nu vin la manifestatie si o sa ma tina minte.

Din astea pot scrie si eu cateva zeci pe zi. Si nu stiu daca nu va sare si voua in ochi ca toti Vasili si Vasilicile scriu al naibii de corect gramatical? Mai ales cand il pareste un consatean din Maglavit pe primar...

Edited by Seteh, 07 June 2018 - 21:16.


#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
In pirciul ala de site scriu mai mult rezistentii ! Eu nu am vazut UNUL sa scrie "Gigel Vasile angajat in functia ...la din localitatea...am fost anuntat de Nelu Marin...functia ca...ceva" !
Numai :
- gigica spune ca o vecina a fost anuntata de unii
- muncitorii au fost anuntati de conducere
- o secretara a fost anuntata de un psd-ist
- la munca la unul s-a spus
Bai nene esti corect , esti vertical..."nu ma duc ...ma c...c in manifestatia voastra !" . "Sunt bun...maine ma angajez altundeva !  Si va dau si in judecata ! PA !"
PUNCT !!!

#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ce nu stiu unii e ca bugetarii primesc decont pentru combustibil sau pentru bilete clasa 1 daca se duc la protest, aparent chiar din bugetul institutiei.
Nu ii baga ca plebea in autocare, cel putin nu pe aia care nu sunt din rural.

#17
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postprorepublica, on 07 iunie 2018 - 21:15, said:

N-am auzit de manageri care sa puna presiune pe angajati pentru iesire la protestele #REZIST!
Normal ca nu ai auzit si nici nu stii cum se petrec lucrurile la multinationala . Acolo se spune :
"Va recomand sa mergeti !"

#18
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostSupermax, on 07 iunie 2018 - 21:15, said:

Numai :
- gigica spune ca o vecina a fost anuntata de unii
- muncitorii au fost anuntati de conducere
- o secretara a fost anuntata de un psd-ist
- la munca la unul s-a spus
Pentru ca la sate (si nu numai) asa functioneaza treaba, sunt niste gigei, argatii primarului care umbla din poarta in poarta. Tehnic ei nu au o functie, cel putin nu una directa cu primarul, ci sunt bagati pe posturi caldute pe la cate o cooperativa, o ferma, o chestie, de unde incaseaza intr-o luna cat nu incaseaza un pensionar din sat tot anul.

Asa fac si la alegeri, vin din poarta in poarta aceeasi indivizi si ii baga in masina sa ii duca la vot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate