Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Intrebari impamantare, inclusiv lumini.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postdanvlas, on 07 iunie 2018 - 04:59, said:

Daca ai diferentiale, impamantarea nu prea mai are rost. Ce sa mai protejeze?
Ce vorbesti? Impamantarea e baza, restul... doar daca te dau banii afara din casa. Stiai de diferentiale pe timpul comunistilor? in schimb aveai impamantare.

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Comparatia impamantare-diferentiala e ca cea dintre caruta si Veyron. Nici motor pe benzina nu exista cand s-a inventat cel pe abur.
Impamantarea iti declanseaza siguranta in caz de faza pusa la masa si masa la pamant, prin scurtcircuit. De asemenea, pune potentialul la zero in caz de scurgere prin izolatie. Dar contorul inregistreaza. Diferentiala declanseaza la orice scurgere de curent, cu conditia sa fie mai mare de cei 10/30 mA.

Ce anume protejeaza impamantarea cand ai diferentiala? Sunt curios.

#21
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Diferentialul se poate strica si poti sa nu-ti dai seama de chestia asta. Nu e vorba ca impamantarea inlocuieste diferentialul (si nici o comparatie directa intre ele), e vb ca impamantarea este o protectie in plus pentru situatiile in care diferentialul nu "mere".

Cred ca atunci cand e vorba de viata ta si a celor din jur, un back-up nu strica :)

Edited by cinsem, 07 June 2018 - 16:30.


#22
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcinsem, on 07 iunie 2018 - 16:29, said:

Diferentialul se poate strica si poti sa nu-ti dai seama de chestia asta. Nu e vorba ca impamantarea inlocuieste diferentialul (si nici o comparatie directa intre ele), e vb ca impamantarea este o protectie in plus pentru situatiile in care diferentialul nu "mere".

Cred ca atunci cand e vorba de viata ta si a celor din jur, un back-up nu strica :)
Eu cred ca invers: diferentiala e protectie in plus.

View Postdanvlas, on 07 iunie 2018 - 16:25, said:

Comparatia impamantare-diferentiala e ca cea dintre caruta si Veyron. Nici motor pe benzina nu exista cand s-a inventat cel pe abur.
Impamantarea iti declanseaza siguranta in caz de faza pusa la masa si masa la pamant, prin scurtcircuit. De asemenea, pune potentialul la zero in caz de scurgere prin izolatie. Dar contorul inregistreaza. Diferentiala declanseaza la orice scurgere de curent, cu conditia sa fie mai mare de cei 10/30 mA.

Ce anume protejeaza impamantarea cand ai diferentiala? Sunt curios.
A se citi I7 si ai sa vezi ce protejaza. Daca ma apuc sa scriu acum cu demonstratii matematice care e diferenta intre cele doua metode... pai ma apuca dimineata.

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
N-am nimic impotriva impamantarii. Dar sa se retina ca o impamantare bine facuta costa mai mult decat un set de sigurante diferentiale.
Si nu te protejeaza deloc in cazul in care pui mana pe faza. Nu pot vedea impamantarea ca backup la diferentiala, ci invers.

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,167
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdanvlas, on 07 iunie 2018 - 17:56, said:

Dar sa se retina ca o impamantare bine facuta costa mai mult decat un set de sigurante diferentiale.
din afirmatia ta, unul mai putin cunoscator intr-ale electricitatii (dupa cum se vede, sunt foaaaaaarte multi) poate deduce ca exagerind putin cu sigurantele astea, pot inlocui cu succes si mai ales total ... impamantarea, ceeace este total fals. impamantarea este impamantare, diferentialele sunt niste deviatoare de flux (hai ca o luam pe sci-fi) intre nul si impamantare....

altfel spus, mai oameni buni, vreti sa va puneti si tricordere pe liniile de curent, puneti-va, DAR NU RENUNTATI SI NU EVITATI IMPAMANTAREA!

#25
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Solutia electrica la o casa se face si in functie de bugetul existent. Daca iti permiti mai putin o sa ai un circuit de iluminat si maxim doua de priza plus o "impamantare" facuta dintr-o teava batuta in pamant de care se leaga un 2,5 si gata. Daca aloci mai mult, atunci si impamantarea devine ce trebuie sa fie si poti adauga diferentiale in circuit. Daca stai sa te gandesti, o diferentiala costa cam cat o coliva de calitate. Difera senzatia.  :)

PS. Pe diferentiale scrie ca se verifica lunar deoarece este normal sa le verifici functionarea. Si circuitele de impamantare trebuiesc verificate anual. Asta inseamna ca si ele se pot deteriora, nu crezi?  Paza buna ......

PPS.  Pentru initiator: sper ca ai un copex de doamne ajuta si iti permite sa adaugi in el si circuitul de impamantare altfel o sa te "distrezi" pe cinste. Bafta!

#26
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrosix, on 06 iunie 2018 - 19:07, said:

1. Daca se creaza un scurt, cum spui tu, rezistenta creste infinit si se decupleaza siguranta din tablou care detecteaza aceasta depasire de limita.

Daca rezistenta tinde spre infinit, de ce nu se numeste "lung circuit"? Posted Image

Edited by y0z, 08 June 2018 - 20:25.


#27
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postflomelomanul, on 07 iunie 2018 - 11:07, said:

Asta n-are nicio legatura cu subiectul de fata. Daca un consumator electric nu este prevazut din fabrica cu conductor de protectie, inseamna ca are dubla izolatie si ca poate functiona asa. In niciun caz nu se admite renuntarea la impamantarea unui circuit din cauza ca pe circuitul respectiv se pot alimenta, la un moment dat, si astfel de consumatori.
La fel si eu am o lustra intr-una din camere unde nu am un al trei-lea conector sa leg impamantarea... asa ca l-am facut un mic colacel si l-am lasat neconectat ca n-am avut ce face.

Edited by GeorgeTrisina, 11 June 2018 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate