Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Patronul si intimitatea angajatului - reglementari UE si nationale

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 JurasikMan, on 31 mai 2018 - 12:38, said:

Bre , isi face treaba ? Daca si-o face ...ce te doare capul ca trimite e-mailuri iubitei ? Esti la negocieri cu el ? Daca-i bun si iti aduce profit poate sa faca si videochat ...daca-i slab si freaca menta , da-l afara ca nu-si face treaba pentru care il platesti. Nu prea inteleg chestia asta cu spionatul si restrictionatul. Din punctul meu de vedere, angajatii pot sa-mi vina la munca si cu un vibrator infipt in fund . Daca-si fac treaba le platesc si om sa le schimbe bateriile ca sa nu fie distrasi din creatie  .
Da dar din pacate nu multi gandesc asa. Poate unii chiar sunt paranoici si sufera de anumite tulburari de vor sa stie absolut tot.
La o multinationala, acum vreo6 ani s-a schimbat managerul pe Ro. Primul lui pas a fost sa urmareasca tot. De exemplu a fost nemultumit de vanzari si a zis ca agentii nu isi fac treaba asa ca montat GPS-uri pe masini si a monitorizat telefoanele si laptopurile. Si asa a inceput sa dea in ei cum ca " la firma aia ai stat prea mult", " la firma ailalta te-ai dus degeaba ca cumpara putin", "tu Gigel la 18 pleci acasa pe cand Ionel sta pana la 20 pe teren ( WTF??)"... din astea comunistoide.
In primele 6 luni au plecat 25 din cei 40 de agenti iar dupa un an nu mai era nici unul din cei vechi. Normal ca gasit altii dar si vanzarea era cu 10% mai mica, asa ca nu mereu asta e solutia.
Dupa inca 2 ani a fost schimbat si el pentru rezultate proaste...

De obicei oamenii sunt reticenti cand stiu ca le este urmarita activitatea. Din ce am vazut eu primul lucru pe care il fac e sa respecte programul de lucru. Nu il mai gasesti peste program. Cumva daca tu vrei sa il futi te fute si el inapoi cum poate. Si mai ales daca e un om bun pe treaba lui e naspa.
Ai o treaba importanta si ar trebui sa stea putin peste program sa o rezolve? Atunci isi aduce aminte ca are "programare la doctor", cumva sa stii si tu cum e ca el sa nu poata vorbi cu gagica pe facebook peste program.

Edited by Seteh, 31 May 2018 - 12:53.


#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 PSC, on 31 mai 2018 - 12:19, said:

Bunul simţ - care pentru mine e mai presus de orice lege - impune ca tu să-i spui de la bun început că activitatea lui e monitorizată.
Din cate stiu monitorizarea salariatului fara a fi anuntat de dinainte e ilegala si angajatul il poate da pe patron in judecata la CEDO, unde va castiga procesul.
Chiar si monitorizarea asta e supusa unor limite care trebuie studiate clar cu un avocat inainte sa le puna in aplicare.

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Este un subiect foarte delicat. Odată ce faci o astfel de monitorizare, e posibil să ai surprize. Să zicem că ai acordul angajatului să îi monitorizezi activitatea. Ok... Acum problema se pune dacă angajatul respectiv întreprinde și conversații private care sunt monitorizate prin tehnica ta. Dacă da, e o problemă foarte mare, pentru că el nu prea poate să-și dea oricum acordul pentru violarea corespondenței. Ăsta e un drept care la care nu prea poți renunța într-o relație angajat-angajator. Și chiar dacă ați mai semna niște hârțogăraie, ți-ar face cumva o împuternicire, el tot are dreptul să-ți spună, în orice moment, că nu mai este de acord să-i monitorizezi conversațiile.

Iar problema se adâncește când ai acces la o conversație privată a lui. Pentru că e și a treia parte implicată, care nu are absolut nicio legătură cu tine sau cu el, destinatarul sau expeditorul mesajelor la care tu ai acces, altul decât angajatul tău. Că tu nu ai acces la o conversație cu o singură parte implicată.


E problematică toată treaba și cred că e aproape imposibil de pus în aplicare. E mult mai simplu să cauți alt angajat dacă nu-și face treaba și bănuiești că petrece prea mult timp din cel de lucru în conversații private. Asta cu spionajul, e o prostie, care-ți aduce mai multe belele decât dacă ai renunța la angajat. Dacă nu poți renunța la el, însemană că-și face treaba.


Ce cauți tu, nu cred că există, să găsești un articol care să-ți dea un răspuns direct, pozitiv sau negativ, pentru că problema se schimbă odată ce respectivul angajat are conversații de natură privată. Dacă ar fi strict chestiile de muncă, atunci ai putea, teoretic, cu acordul lui, să-i monitorizezi conversații, e-mail-uri, alte nebunii. Dar cum intrăm în informații cu caracter privat, treaba se schimbă.


Eu am avut parte de șefi de-ăștia speriați de bombe și paranoici, iar ei efectiv nu făceau altceva decât să-ți îngreuneze munca. Dacă trimiteai un mail te sunau te întrebau de l-ai trimis, când primeai un mail îți spuneau că ți-a intrat mail-ul, era o porcărie așa, să ne facem că muncim, că eu trebuia să mă opresc din muncă la fiecare câteva minute să-i dau lui explicații ce făceam și cum, ori nu poate munci nimeni în condițiile alea și nu e productiv nici pentru patron, că el pierde marea parte a timpului stând cu ochii pe tine. Și e un cerc de-ăsta vicios, că n-o să-ți stea nimeni angajat în condițiile alea, iar tu pierzi timpul instruind angajați și stând cu ochii pe ei în loc să găsești soluții să-ți dezvolți afacerea.


 PSC, on 31 mai 2018 - 12:19, said:

Tu, ca patron, investeşti într-un sistem de calcul pe care îl atribui unui angajat. Angajatul are dreptul să utilizeze acest sistem exact în condiţiile stipulate de tine.
Deoarece tu, pentru acel sistem, plăteşti licenţe, acces la Internet şi mentenanţă.
Angajatul are salariu pentru că le foloseşte.
De aceea, trebuie să le folosească în sens pozitiv pentru tine.

Așa îi dai și acces la toaletă, care-i tot a firmei, asta nu înseamnă că ai dreptul să-l fimezi în timp ce-și face treburile.

Edited by SmurfK, 31 May 2018 - 13:01.


#22
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 JurasikMan, on 31 mai 2018 - 12:38, said:

Bre , isi face treaba ? Daca si-o face ...ce te doare capul ca trimite e-mailuri iubitei ? Esti la negocieri cu el ? Daca-i bun si iti aduce profit poate sa faca si videochat ...daca-i slab si freaca menta , da-l afara ca nu-si face treaba pentru care il platesti. Nu prea inteleg chestia asta cu spionatul si restrictionatul. Din punctul meu de vedere, angajatii pot sa-mi vina la munca si cu un vibrator infipt in fund . Daca-si fac treaba le platesc si om sa le schimbe bateriile ca sa nu fie distrasi din creatie  .

Corect.
La jobul actual nu avem program impus ( in afara sedintelor ) si nici nu ne spioneaza. Si ghici ce? Lucrez mai eficient si cu mai multa placere decat la jobul precedent unde erau nebuni cu controlatul angajatilor.
Eu eram semi privilegiat fiind programator dar colegele aveau aplicatie unde trebuia sa ponteze fiecare pauza si sa scrie motivul ( da, trebuia sa scrie daca au mers la baie ).
De fapt asta a fost si motivul schimbarii jobului, eu am facut aplicatia si nu mi s-a parut etic.

#23
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Omul a intrebat ceva, teoretic. Noi am dat-o in diverse :D

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 antiqque, on 31 mai 2018 - 13:18, said:


Corect.
La jobul actual nu avem program impus ( in afara sedintelor ) si nici nu ne spioneaza. Si ghici ce? Lucrez mai eficient si cu mai multa placere decat la jobul precedent unde erau nebuni cu controlatul angajatilor.
Eu eram semi privilegiat fiind programator dar colegele aveau aplicatie unde trebuia sa ponteze fiecare pauza si sa scrie motivul ( da, trebuia sa scrie daca au mers la baie ).
De fapt asta a fost si motivul schimbarii jobului, eu am facut aplicatia si nu mi s-a parut etic.
Dar ai plecat după ce le-ai făcut aplicația și ei au implementat-o.
Posted Image

#25
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Initial nu era in halul ala, aveau doar buton de pauza/revenit si ceva statistici. Cand au inceput cu treburile descrise mai sus am plecat.
Eu chiar am incercat sa discut cu ei sa le spun ca nu mi se pare ok sa monitorizeze chiar atat de detaliat dar nu aveai cu cine.
Mai putin si cereau dropdown cu nr 1/2 la baie Posted Image

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lasă-mă te rog să ghicesc.

Multinațională.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 SmurfK, on 31 mai 2018 - 12:59, said:

Este un subiect foarte delicat. Odată ce faci o astfel de monitorizare, e posibil să ai surprize. Să zicem că ai acordul angajatului să îi monitorizezi activitatea. Ok... Acum problema se pune dacă angajatul respectiv întreprinde și conversații private care sunt monitorizate prin tehnica ta.
Păi dacă angajatul știe că e monitorizat atunci să nu comită chestii personale pe echipamentele firmei. Să folosească telefonul personal. Problema dispare.

#28
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 exceswater, on 31 mai 2018 - 14:37, said:

Lasă-mă te rog să ghicesc.

Multinațională.

O sa te surprind: nu era multinationala.
Era o firma care avea multe cazinouri online si care rula zeci de milioane de euro dar se zgarceau la salarii si mai si chinuiau oamenii pentru ca de ce nu.
Cand am ajuns eu in firma tocmai plecasera 90% din programatori dar eu am aflat abia dupa, altfel mi s-ar fi parut prea dubios si nu acceptam.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 exceswater, on 31 mai 2018 - 14:20, said:

Dar ai plecat după ce le-ai făcut aplicația și ei au implementat-o.
Posted Image
Buna remarca! Colega a ales cea mai proasta varianta posibila.

Legat de emailurile private, ca parere PERSONALA, daca nu ai voie sa faci asta pe calculatorul firmei, esti cumva pe barba ta. In schimb, cum s-a mai zis, problema e cand primesti un email personal de la o persoana care nu stie ca au si altii acces la mailul tau.

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Discutăm de e-mailul firmei - cînd vezi gigel@numedefirmă.ro poți să-ți închipui că e un e-mail la care are acces măcar adminul firmei dacă nu și alții... deci nu discuți ultimul amor pe adresa aia. Știu, sîntem în România unde omul în general e obișnuit să confunde resursele firmei cu ale lui. Poate că acum măcar unii învață diferența.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 SmurfK, on 31 mai 2018 - 12:59, said:

Așa îi dai și acces la toaletă, care-i tot a firmei, asta nu înseamnă că ai dreptul să-l fimezi în timp ce-și face treburile.
La Rodipet, Hassan Awdi instalase camere video în toalete, care funcţionau impecabil, iar accesul în toaletă era limitat la 15 minute şi se făcea printr-un validator, cu cardul de acces în firmă. Dacă te apuca diareea sau erai constipat... ghinion...
Iar Hassan Awdi n-a fost niciodată criticat pentru asta, ba chiar a beneficiat de sprijinul imens al statului român pentru a-şi derula afacerile.

Edited by PSC, 01 June 2018 - 14:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate