Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Patronul si intimitatea angajatului - reglementari UE si nationale

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salut!

am o intrebare teoretica - daca eu sunt patron si am un angajat, am voie sa instalez pe calculatorul la care angajatul lucreaza, un soft care sa imi arate ce e-mail da si unde, si cui (un fel de keylogger...un spyware) ? da sau nu?

am tot cautat un articol de lege, fie la noi, fie reglementari UE, dar am cautat prost, ca nu gasesc nimic concludent!

imi puteti da un link va rog, spre reglementarile relevante?

Multumesc

#2
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Trimite de pe mail-ul firmei? Daca da, de ce keylogger? Ai acces la toate conturile/mail-urile trimise si primite.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Evident ca ai voie. La fel de evident, potrivit gdpr trebuie sa semneze intai acordul.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi aici;
https://www.avocatne...ngajatorul.html

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Poate sa faca orice doreste, atata timp cat:
- lucrezi pe sistemele si infrastructura sa
- esti anuntat si esti de acord cu conditiile sale

In unele industrii accesul cu telefoane proprii la locul de munca e interzis!

Depinde despre ce situatie vorbim si cat de sensibile sunt datele.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
se poate, dar are si el dreptul sa stie :)

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 antiqque, on 31 mai 2018 - 11:09, said:

Trimite de pe mail-ul firmei? Daca da, de ce keylogger? Ai acces la toate conturile/mail-urile trimise si primite.

Cum poti vedea mailurile trimise? Sa zicem ca folosesti un smtp oarecare....

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pinguinul666, on 31 mai 2018 - 11:04, said:

salut!

am o intrebare teoretica - daca eu sunt patron si am un angajat, am voie sa instalez pe calculatorul la care angajatul lucreaza, un soft care sa imi arate ce e-mail da si unde, si cui (un fel de keylogger...un spyware) ? da sau nu?

am tot cautat un articol de lege, fie la noi, fie reglementari UE, dar am cautat prost, ca nu gasesc nimic concludent!

imi puteti da un link va rog, spre reglementarile relevante?

Multumesc

Nu iti trebuie nici un link. Se face aditional la contractul de munca prin care se specifica ca salariatul a luat la cunostinta ca sistemul informatic este monitorizat.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cel mai bine e sa fie totul transparent de la inceput.
Legat de email, skype etc nu isi face angajatul conturile ci le faci tu sau persoana care se ocupa cu asa ceva in firma. Toate conturile apartin firmei, bineinteles. Angajatul nu are voie sa schimbe parola.
Ideea e sa nu faci pe àscuns çhestii pe care le poti façe pe fata ca sa zic asa.

Edited by underb, 31 May 2018 - 11:36.


#10
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 dreaQ, on 31 mai 2018 - 11:22, said:


Cum poti vedea mailurile trimise? Sa zicem ca folosesti un smtp oarecare....

SMTP doar da mai departe. Tu tot te loghezi pe mail-ul firmei care e pe un server/hosting unde daca firma stie ce face are acces.
Uite de exemplu noi folosim Amazon SES la lucru dar asta nu inseamna ca nu avem loguri pe server.

#11
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
De ce nu limitezi accesul calculatorului ?

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E mai gratis controlul decât angajarea unui IT -ist bun.

Posted Image

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 pinguinul666, on 31 mai 2018 - 11:04, said:

salut!

am o intrebare teoretica - daca eu sunt patron si am un angajat, am voie sa instalez pe calculatorul la care angajatul lucreaza, un soft care sa imi arate ce e-mail da si unde, si cui (un fel de keylogger...un spyware) ? da sau nu?

Presupunem că e calculatorul firmei, emailul firmei și serverul de mail al firmei - nu e nevoie să instalezi nimic. Ai totul pe server. Dacă nu te pricepi/nu ai pe nimeni permanent, introduci o regulă automată în e-mail ca orice mesaj trimis sau primit să fie expediat și pe adresa ta de e-mail. Așa ai copii pentru toată mesageria. Nu trebuie să ceri voie nimănui. Înștiințezi angajații (sau nu) în funcție de cît de politicos ești.

Dacă vrei să urmărești ce mesaje trimite pe gmail, yahoo și altele personale - se schimbă treaba.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 radunic, on 31 mai 2018 - 11:59, said:


Înștiințezi angajații (sau nu) în funcție de cît de politicos ești.

Dacă vrei să urmărești ce mesaje trimite pe gmail, yahoo și altele personale - se schimbă treaba.

E mai sigur pentru inițiator ca angajatul să știe. Dacă el nu are semnat undeva că n-are voie să trimită mail iubitei de pe mailul de muncă și tu îl supraveghezi dai în alte ălea.
Plus că poșta electronică personală e cam inviolabilă.
Decât să dai în alte ălea mai bine interzici și gata.

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Eu pot da e-mailuri personale din contul meu personal de e-mail la servici de pe tel.... De regula de pe e-mailul firmei, dai numai in interes de servici....  A trecut de mult vremea cand foloseai resursele jobului pentru rezolvarea problemelor personale..

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu, ca patron, investeşti într-un sistem de calcul pe care îl atribui unui angajat. Angajatul are dreptul să utilizeze acest sistem exact în condiţiile stipulate de tine.
Deoarece tu, pentru acel sistem, plăteşti licenţe, acces la Internet şi mentenanţă.
Angajatul are salariu pentru că le foloseşte.
De aceea, trebuie să le folosească în sens pozitiv pentru tine.

Dar:
Bunul simţ - care pentru mine e mai presus de orice lege - impune ca tu să-i spui de la bun început că activitatea lui e monitorizată. Să ştie la ce să se aştepte şi astfel să nu poată contesta activităţi anexe fişei postului. Să ştie că nu are voie să modifice configuraţia sistemului (instalare de jocuri, codecuri etc.), să nu-l utilizeze altfel decât pentru job etc.
Cum aş face eu? I-aş spune: OK, ai voie să corespondezi de pe PC-ul meu în interes personal, dar dacă provoci vreo defecţiune la sistem (virusare, de ex.) sau dacă nu respecţi deadline-ul/nu ai profit (în funcţie de activitate), te-am ars.

Edited by PSC, 31 May 2018 - 12:22.


#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mi se pare corect. Eu ma folosesc de resursele de la serviciu dar si ei se folosesc de ale mele (calculator de acasa si mai ales timpul meu adica raspund la telefon si dupa ora 5, mia dau un mail, una-alta). In cazul meu conteaza sa mearga treaba, sa se rezolve problema :D  Toata lumea fericita si fara monitorizare absurda. Sigur, sunt domenii sensibile unde se impune o urmarire ca in filme...

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , isi face treaba ? Daca si-o face ...ce te doare capul ca trimite e-mailuri iubitei ? Esti la negocieri cu el ? Daca-i bun si iti aduce profit poate sa faca si videochat ...daca-i slab si freaca menta , da-l afara ca nu-si face treaba pentru care il platesti. Nu prea inteleg chestia asta cu spionatul si restrictionatul. Din punctul meu de vedere, angajatii pot sa-mi vina la munca si cu un vibrator infipt in fund . Daca-si fac treaba le platesc si om sa le schimbe bateriile ca sa nu fie distrasi din creatie  .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate