Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Concediu si zile libere in afara Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postorlandobarbulescu, on 29 mai 2018 - 06:55, said:

Fă-te profesor și vei avea 52 zile de concediu plătit plus zile libere  naționale plus program de 5-6 ore/ zi....
Și, pe deasupra, un salariu de supraviețuire (de mizerie, adică) ... :(

View PostAlexEn, on 29 mai 2018 - 09:15, said:

Faptul ca mai postezi din cand in cand pe softpedia nu inseamna ca freci menta, zici si eu...
Dar poate însemna că ești plătit pentru asta ... Posted Image
Dacă mă uit la câte postări au unii, de când s-au înscris, rezultă că postează zilnic, fără întrerupere, adică și în ziua de Anul Nou, câteva zeci de mesaje. Ce rezultă de aici?

#20
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Profesorii incep de la 2000 un debutant si pot urca si la 5000 un prof universitar. Auxiliarii se opresc pe la 1500

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Poststancosty, on 29 mai 2018 - 10:52, said:

...
Dacă mă uit la câte postări au unii, de când s-au înscris, rezultă că postează zilnic, fără întrerupere, adică și în ziua de Anul Nou, câteva zeci de mesaje. Ce rezultă de aici?

Ca e treaba lor cum isi gestioneaza timpul. Poate lucreaza in ture, poate nu au servici, poate lucreaza pe cont propriu fara a avea un program impus, poate pot face mai multe lucruri in acelasi timp.
Cum e relevant pentru tine aspectul asta?

#22
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postorlandobarbulescu, on 29 mai 2018 - 11:00, said:

Profesorii incep de la 2000 un debutant si pot urca si la 5000 un prof universitar. Auxiliarii se opresc pe la 1500

Cu 10 ani vechime, definitivat si vreo 3 ore suplimentare peste norma de 18 ore saptamanal, un profesor abia a trecut de 2000 lei net, dupa ultima crestere de acu 1-2 luni.

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In Suedia ai 33 de zile. Danemarca, Germania, Franta si Spania au 30, Spania are si cele mai multe zile libere datorita sarbatoriilor undeva la 14 pe an. Italia si Luxemburgul au 28, in tarile vechi din UE toate au 26,7 dupa incheiera unui contract, Austria 25.

#24
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nici măcar 4 ore /zi

Un administrator, tot cu facultate, cu 35 ani vechime, cu 50 de ore săptămânal, în aceeași școala, 1500 de lei, nemajorat de 10 ani.

Edited by orlandobarbulescu, 29 May 2018 - 13:49.


#25
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008

View PostBatranelul, on 29 mai 2018 - 12:45, said:


Cu 10 ani vechime, definitivat si vreo 3 ore suplimentare peste norma de 18 ore saptamanal, un profesor abia a trecut de 2000 lei net, dupa ultima crestere de acu 1-2 luni.


ce mi-am ratat cariera
lucru 40 ore pe mai putin
Posted Image Posted Image Posted Image

#26
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Foarte probabil. Insa, unora, celor mai multi, de fapt, vi se datoreaza situatia. Nu cred ca v-au oprit vreodata parintii de la a merge la scoala.

Cum ati decis voi sa va petreceti timpul in copilarie si adolescenta va priveste. Si rezultatele le culegeti.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e din putul gandirii...
Stii prin cata scoala trebuie sa treaca cineva ca sa iasa profesor? Confuzi calitatea cu cantitatea.

#28
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Și eu am carte multă și degeaba. Unii dintre ei scriu „î-ți” sau agramat... Să fim serioși.

Edited by orlandobarbulescu, 30 May 2018 - 15:29.


#29
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Cartea tre' sa fie si buna, nu numa' multa!

Atunci nu ar mai fi degeaba.

Edited by Batranelul, 30 May 2018 - 16:16.


#30
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
„Degeaba” în ochii guvernanților. Mie îmi place ce fac. Nu e degeaba pentru mine.

Dar eu mă opresc aici pe acest subiect. Am poluat articolul omului și pentru asta îmi cer iertare. Ce am vrut să punctez: 52 zile concediu plătite, zile libere naționale, la o normă de 4ore/zi. Profesor bugetar din Romania

Edited by orlandobarbulescu, 31 May 2018 - 06:01.


#31
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Cine și cât mai muncește în România? O comparație internă, dar și între țara noastră și alte state

Ce spun românii care lucrează în afara țării?
  
  ”Lucrez în Elveția de peste 15 ani și acum am 25 de zile de concediu plus 15 zile libere (sărbători legale). Pot ajunge la maxim 35 de zile de concediu în funcție de vechime și vârstă. Cu cele 15 libere sunt în total 50 de zile. Dacă un an întreg nu lipsesc de la servici pe motiv de boală mai primesc 2 zile de concediu bonus în anul următor. Merg la sală zilnic în pauză de prânz și-să bat în lemn-de ani de zile n-am fost la doctor. Plus că îmi și place ce lucrez și vin cu plăcere la servici. Sper că toți cititorii Hotnews să aibă ocazia să ajungă în situația mea”, ne scrie un cititor din Elveția.  
  
  ”In Suedia se testează ziua de lucru de 6 ore, se pare că cu succes. Dar în timpul celor 6 ore nu există nici FB, nici știri, nici telefoane, nici cafelute”, ne scrie un alt cititor.

  ”Lucrez în IT în Germania de 6 ani, în Bayern și ideea e cam aceeași. Am 30 zile de concediu / an + vreo 13 zile libere oficiale. Lucrez într-un centru de cercetare din domeniul public unde primesc flexi-time, ceea ce înseamnă că primesc înapoi orele suplimentare când vreau. Cu acest sistem mai bag măcar 10 zile libere / an. Mă duc fericit la muncă? Da. Dau din mine tot, și încă cu plăcere! Merg într-o vacanță în timpul liber unde dau de lucru și altuia? Da. Familia e happy? Da. Stau la cafeluțe, pe FB sau știri în timpul serviciului? Nu, deși la stat aș putea. DAR, în Germania o pauză de o discuție între colegi nu durează mai mult de 2-3 min, pauză de masă poate fi oricât de lungă dar nu se calculează la orele de program, telefonul personal e închis sau folosit doar pt urgente, implicarea în muncă e totală. Apoi când ești acasă ești acasă!”, ne scrie un alt cititor. Pe scurt, adaugă acesta, mai mult timp liber e super-ok atâta timp cât muncă e eficientă.

Românii își iau de regula două săptămâni de concediu ( prin iulie-august) și restul în perioada Sărbătorilor de iarnă sau pentru evenimente personale.
   În Europa, cam asta e și media concediului- 30 de zile, cu mici excepții
Austriecii dau cele mai mari concedii (zile libere plus concediu legal) din lume- pana la 43 de zile/an (pentru cei cu peste 25 de ani vechime care beneficiaza de 30 de zile de concediu plus 13 zile decretate libere de catre Stat).Dar , dincolo de concediile astea, cine mai muncește în economie?

Articolul complet aici: https://economie.hot...az-str-tate.htm

#32
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
USA - 10 zile concediu /an. American, lucrat la pc, la birou.😂

#33
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postmihaigerard, on 03 august 2018 - 19:36, said:

USA - 10 zile concediu /an. American, lucrat la pc, la birou.��
Ai nimerit la o firma de kkt. In general se dau peste 15, 20.... Si "work from home" la greu.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In Germania si eu am 30 de zile libere pe an, plus 12 sarbatori legale(ma rog, sunt 13 insa duminica Rusaliilor nu am mai adaugat-o). In general in functie de Landul unde lucrezi ai intre 9-14 zile libere. Ideea e ca nu oricine beneficiaza de 30 de zile de concediu. Nu stiu exact regula, insa stiu ca toti cunoscutii mei care sunt ingineri ca si mine au 30 de zile concediu, iar la fel se intampla si cu medicii, IT-istii.
Beneficiez de flextime, adica mi se contorizeaza timpul suplimentar la minut si pot sa imi iau zilele libere din ore suplimentare oricand. Asadar, cand e de munca nu ma deranjeaza sa lucrez in plus, mai ales pe perioada iernii cand oricum nu prea ai ce face :)
Pauza de masa e de 30 de minute, iar programul de lucru e 8h pe zi, oricand intre 6-20. In cazul in care intr-o zi lucrez 6h, nu e nicio problema, important e ca la final de luna sa am totalul necesar de ore (8 x nr de zile lucratoare).

#35
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postgiuliani, on 08 august 2018 - 10:02, said:

Pauza de masa e de 30 de minute, iar programul de lucru e 8h pe zi,
Pauza de masa este inclusa in cele 8 ore ?
Sau in total trebuie sa stai 8 ore si jumatate la munca ?

#36
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostFrankie, on 05 august 2018 - 12:21, said:

Ai nimerit la o firma de kkt. In general se dau peste 15, 20.... Si "work from home" la greu.


N-am nimerit eu, povestea un american venit in vacanta. 15-20 avea gagica-sa care e MEDIC.
Oricum e de kkt; avea 20 si maxim 6 saptamani concediu de maternitate. Sclavie, boss.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate