Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Concediu si zile libere in afara Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Ati lucrat in afara Romaniei? Ce concediu anual si zile libere legale aveati? Ce program de lucru... etc ?

Eu am lucra in Germania aproximativ 3 ani in domeniul IT si beneficiam cam de urmatoarele:

30 zile de concediu / an + vreo 13 zile libere oficiale. Aveam parte deasemenea si de flexi-time, ceea ce inseamna ca primeam inapoi orele suplimentare cand doream eu. Cu acest sistem mai bagai minim 10 zile libere / an, rezulta un total de vreo 50-55 zile libere / an.

Alte aspecte: in Germania o pauza de o discutie intre colegi nu dureaza mai mult de 2-3 min, pauza de masa poate fi oricat de lunga dar nu se calculeaza la orele de program, telefonul personal e inchis sau folosit doar pt urgente, implicarea in munca e totala. Apoi cand esti acasa esti acasa, nu te suna nici dracu de la munca sa te intrebe ceva, este chiar interzis prin contract.

Pe scurt: mai mult timp liber e super-ok atata timp cat munca e eficienta.

Sistemul de munca din Romania mi se pare ca a ramas oarecum ancorat in comunism: trebuie sa stai cat mai mult la serviciu, indiferent ca produci sau nu ceva...
In Romania primeaza cantitatea si nu calitatea in munca.

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Fă-te profesor și vei avea 52 zile de concediu plătit plus zile libere  naționale plus program de 5-6 ore/ zi.... N-a văzut „jărmania” așa ceva.

Edited by orlandobarbulescu, 29 May 2018 - 06:56.


#3
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Nu cred ca are rost sa comparam Romania cu alta tara, noi suntem unici.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Postorlandobarbulescu, on 29 mai 2018 - 06:55, said:

5-6 ore/ zi....
Pesemne ca nu ai niciun cadru didactic in familie.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Germania nu place la noi romanii ca e prea comunista.
La noi patronul plateste cand vrea si cat vrea, si daca n-are chef nici nu plateste, altfel se cheama ca traiesti pe banii omului.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
tinere am lucrat in cateva tari europene ! ...
"cea mai tare" la concedii este tara unde mi-am ales "intalnirea cu Creatorul" ! ... unii ii spun pensionarea !
Spania ! ... 45 zile de concediu (care insemna un CM de luni pana duminica) + 30-35 de zile libere de la Stat !
cunosc romani care lucreaza in Italia in turism, 6 luni si iau somaj inca 6 ! ... ce concediu mai bun vrei ?

Edited by realduc, 29 May 2018 - 07:58.


#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
E foarte bine sa impartasim experiente despre ce fac altii care o duc de milioane de ori mai bine decat Romanii.

Eu lucrez pentru o corporatie internationala Belgiana cu vreo 500 de oameni local si vreo 2000+ international.

Am concediu legal 20 de zile. Programul de lucru legal este de 38 de ore pe saptamana dar noi lucram 39,5 ore (Vineri program mai scurt cu 30 de minute). Pentru alea 1,5 ore in plus saptamanal, primim la sfarsit de an 9 zile de concediu.

Daca plec in vreo deplasare si lucrez cand ar trebui sa fiu liber, primesc zile de recuperare la schimb.

Programul de lucru este flexibil, se vine la serviciu intre 7:30 si 10 AM si se pleaca cel mai devreme la 15:30. Conditia este sa faci minim 6 ore pe zi si sa inchizi luna cu numarul de ore necesar.

Telefonul mobil este parte a contractului de munca, pus la dispozitie de companie, nu sunt restrictii in utilizare, stat pe facebook, whatever. Insa fiind open space, esti vazut de toata lumea ce faci iar performanta angajatului este evaluata periodic de catre sefii de departament. Daca incepi sa deraiezi ti se atrage atentia.

In fiecare zi, fiecare angajat isi tine un jurnal de activitate intr-un excel propriu. Practic noteaza ce a facut in ziua respectiva in blocuri multiplu de 15 minute (adica nu spui ca ai lucrat nustiu ce timp de 4 minute sau timp de 17 minute). La sfarsit de luna excelul respectiv este importat intr-un soft propriu al companiei in asa fel incat sa se centralizeze cantitatea de munca pe fiecare proiect in parte in asa fel incat sa se poata emite facturi in concordanta cu efortul depus si resursele consumate. E foarte tare chestia, te responsabilizeaza mult si ai linistea interna ca nu iti poate reprosa nimeni nimic. Daca vrea seful meu sa afle ce am lucrat acum 1 an si jumatate pe 4 octombrie, afla in 30 de secunde.

E de prisos sa afirm ca nu trage nimeni matza de coada, toata lumea munceste pe branci. Daca ai chef sa o lasi mai moale o zi, e in regula, nu zice nimeni nimic, doar ca nu poti sa faci asta in stil lichelesc indelungat ca se prinde imediat lumea si Redbull iti da ariiiipi.

Edited by izometric, 29 May 2018 - 08:00.


#8
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
45 de zile libere in CM, chiar ca este ceva.Intersant

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002

View PostSunny_Days, on 29 mai 2018 - 06:28, said:

Ati lucrat in afara Romaniei? Ce concediu anual si zile libere legale aveati? Ce program de lucru... etc ?

View PostSunny_Days, on 29 mai 2018 - 07:21, said:

Sincer, nu cred ca intereseaza absolut pe nimeni[...]
"Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"
Care-i diferenta in a intreba despre programul dintr-o tara si a intreba de ce ai plecat dintr-o tara?

#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostWinstonMontana, on 29 mai 2018 - 08:01, said:

45 de zile libere in CM, chiar ca este ceva.Intersant
cu deosebire ca ai sambata, marti si duminica, vineri ! ...
o alta compensare ar fi cele 14 salarii anuale ! ...
oarecum ciudat, dar la varsta mea, imi pare OK ! ... Posted Image

Edited by realduc, 29 May 2018 - 08:22.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrealduc, on 29 mai 2018 - 07:53, said:

tinere  


asa oameni batrani avem pe forum:O...

#12
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
m-am nascut pe vremea lu' G.G.Dej ! ... Posted Image
daca spuneam ca am un copil de 34 de ani, "suna" si mai batran ! ... Posted Image
revenind la topic, cred ca voi tinerii ati pierdut o gramada de drepturi relationate
asa-zisa "piata a muncii" !

Edited by realduc, 29 May 2018 - 08:30.


#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Noi suntem romani si ne mandrim ca la serviciu o ardem pe softpedia. Cred ca 90% dintre cei care posteaza intre 8-18 o fac de la job. Timpul trece, leafa merge :D

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Faptul ca mai postezi din cand in cand pe softpedia nu inseamna ca freci menta, zici si eu...
On topic: in contractul de munca am 30 de zile de concediu, in care nu intra si cele libere oficial. Lucrez in Ro, corporatie, program L-V, 10-17 sau 9-18, dupa preferinte, o ora pauza de masa inclusa + doua pauze de 15 min. In practica, pauza iei cand vrei si cat vrei, cu conditia sa iti faci treaba, nu te urmareste nimeni.

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

View Postliviu_np, on 29 mai 2018 - 07:02, said:

Pesemne ca nu ai niciun cadru didactic in familie.

Sunt administratorul unei școli. Asa ca știu cum e Vin la 8, au 5 pauze, pleacă la 14.  Eu vin la 7 pauza legală ( una) plec la 17. Program pontat 8 ore. Salariu de auxiliar. Sindicatele negociază doar pt profesori, guvernul mărește salariile doar profesorilor...

Edited by orlandobarbulescu, 29 May 2018 - 09:28.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postorlandobarbulescu, on 29 mai 2018 - 09:24, said:


Sunt administratorul unei școli. Asa ca știu cum e Vin la 8, au 5 pauze, pleacă la 14.
Eu am o verisoara profa de romana.
Corecteaza lucrari pana noaptea tarziu.

#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

View PostPaz, on 29 mai 2018 - 09:28, said:

Eu am o verisoara profa de romana.
Corecteaza lucrari pana noaptea tarziu.

In mod normal trebuie ca cele două ore lipsă sa stea la scoala si sa corecteze acele lucrări.  Si prof de sport, muzica, ateliere....corectează lucrări....

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am adus marturia mea.... mai mult de atat nu stiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate