Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce facultati cu invatamant la distanta sunt in Romania?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vasilepop222

vasilepop222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2018
Buna ziua.Am terminat liceul acum cativa ani si m-a gandesc sa ma inscriu la o facultate cu invatamant la distanta in Romania(vreau invatamant la distanta deoarece nu lucrez in tara).Caut urmatoarele specializari:programare,inginerie,antreprenoriat sau advertising.Ce variante am?Media de bac nu prea ma ajuta(~6.5) , asa ca as prefera o facultate unde s-a intrat cu medie mica in ultimii ani sau una la care se da admitere.

#2
n_l_g

n_l_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2018
Uite lista tuturor, cauta pe alea de respecta criteriul tau: https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"ca cum" vad cred ca tie iti trebe o diploma ! ...nu prea vrei sa faci scoala ! ... :)

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
ingineria nu merge...ma indoiesc

#5
vasilepop222

vasilepop222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2018
Nu imi trebuie doar diploma.Nu imi permit sa stau in Romania cu un job part time ,sa ma intretin si sa platesc facultatea(avand in vedere ca la zi trebuie sa mergi la cursuri ~40-50h/sapt nu pot lucra cu norma intreaba).Am ales sa lucrez in strainatate si sa merg doar la examene.

#6
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
In Romania invatamantul la distanta e mai degraba vechiul invatamant seral redenumit. Cursuri in week-end sau seara (majoritatea cred ca in weekend), si conteaza prezenta. Nu stiu de vreo facultate care sa dea posibilitatea sa participi de la distanta la cursuri, sa ofere o platforma multimedia. Costa... Si cred ca legea ii obliga sa tina cont de prezenta, cel putin declarativ. Sunt mai putine ore de curs/laborator decat la zi, se presupune ca faci teme si studiezi individual.

La cele care incearca sa fie mai serioase nu intri cu 6.5. La restul, la fabricile de diplome chiar nu are sens sa mergi, nimanui nu ii va pasa de hartia aia. Doar daca lucrezi in IT si vrei scutire de impozit, sau daca te angajezi la stat. Sau in alt domeniu unde sa fie necesara licentierea, cum ar fi avocatura. Vezi Nicolicea, parca terminase dreptul la distanta, la Drobeta....

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postblitz09, on 27 mai 2018 - 12:05, said:

In Romania invatamantul la distanta e mai degraba vechiul invatamant seral redenumit. Cursuri in week-end sau seara (majoritatea cred ca in weekend), si conteaza prezenta. Nu stiu de vreo facultate care sa dea posibilitatea sa participi de la distanta la cursuri, sa ofere o platforma multimedia. Costa... Si cred ca legea ii obliga sa tina cont de prezenta, cel putin declarativ. Sunt mai putine ore de curs/laborator decat la zi, se presupune ca faci teme si studiezi individual.

La cele care incearca sa fie mai serioase nu intri cu 6.5. La restul, la fabricile de diplome chiar nu are sens sa mergi, nimanui nu ii va pasa de hartia aia. Doar daca lucrezi in IT si vrei scutire de impozit, sau daca te angajezi la stat. Sau in alt domeniu unde sa fie necesara licentierea, cum ar fi avocatura. Vezi Nicolicea, parca terminase dreptul la distanta, la Drobeta....

nota de la bac nu conteaza;)... asta e media de la facultati tehnice;)..majoritatea

#8
vasilepop222

vasilepop222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.05.2018
La cele care au admitere pe baza de dosar conteaza...

#9
n_l_g

n_l_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2018

View Postvasilepop222, on 27 mai 2018 - 12:01, said:

Am ales sa lucrez in strainatate si sa merg doar la examene.
E greu cand lucrezi sa mai gasesti timp si pentru studiu. Daca vrei sa fii angajabil pe domeniul ales dupa absolvire, trebuie sa aloci timp suficient de mult pentru studiu (si nu ma refer doar la cursuri).

#10
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postjimi91, on 27 mai 2018 - 12:01, said:

ingineria nu merge...ma indoiesc
Categoric! Pentru inginerie, nu se organizează studii în forma „învățământ la distanță”.

View Postblitz09, on 27 mai 2018 - 12:05, said:

In Romania invatamantul la distanta e mai degraba vechiul invatamant seral redenumit. Cursuri in week-end sau seara (majoritatea cred ca in weekend), si conteaza prezenta. Nu stiu de vreo facultate care sa dea posibilitatea sa participi de la distanta la cursuri, sa ofere o platforma multimedia. Costa... Si cred ca legea ii obliga sa tina cont de prezenta, cel putin declarativ. Sunt mai putine ore de curs/laborator decat la zi, se presupune ca faci teme si studiezi individual.

La cele care incearca sa fie mai serioase nu intri cu 6.5. La restul, la fabricile de diplome chiar nu are sens sa mergi, nimanui nu ii va pasa de hartia aia. Doar daca lucrezi in IT si vrei scutire de impozit, sau daca te angajezi la stat. Sau in alt domeniu unde sa fie necesara licentierea, cum ar fi avocatura. Vezi Nicolicea, parca terminase dreptul la distanta, la Drobeta....
Greșești. Cele de care spui tu că se desfășoară în weekend sunt „cursuri cu frecvență redusă”
Cât privește învățământul la distanță, obligatoriu, pentru obținerea autorizării de funcționare, se impune existența unei platforme de e-learning.
E bine ca atunci când vorbești, să fii informat. Altfel, mai bine taci.
În altă ordine de idei, în învățământul superior românesc, prezența la cursuri și seminarii nu este obligatorie. Doar la laboratoare, proiecte și alte activități de acest gen. De aici și imposibilitatea organizării de cursuri inginerești la frecvență redusă sau la distanță.

Edited by stancosty, 27 May 2018 - 13:04.


#11
n_l_g

n_l_g

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2018
Daca va uitati in nomenclatorul ministerului postat mai sus, sunt cateva inginerii la ID si IFR. Sigur, le numeri pe degetele de la o mana dar de samanta sunt.

#12
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Sunt student la o universitate particulară, învățământ la distanță. Știu despre ce vorbesc. Există o platformă de învățământ la distanță, care e prost făcută, nu prea funcționează și oricum nu prea e folosită.

Spune-mi de o facultate cu învățământ la distanță din Romania care să aibă o platformă multimedia, care sa înregistreze cursurile și laboratoarele, la care să poți participa remote. Asta înseamnă învățământ la distanță. Până atunci, încearcă să vorbești mai politicos, nu doare.

Pentru inițiator, dacă chiar vrei mai bine fă o facultate la distanță din Europa. Ai rămâne cu mai mult.

Edited by blitz09, 27 May 2018 - 13:16.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststancosty, on 27 mai 2018 - 12:57, said:

Categoric! Pentru inginerie, nu se organizează studii în forma „învățământ la distanță”.


Greșești. Cele de care spui tu că se desfășoară în weekend sunt „cursuri cu frecvență redusă”
Cât privește învățământul la distanță, obligatoriu, pentru obținerea autorizării de funcționare, se impune existența unei platforme de e-learning.
E bine ca atunci când vorbești, să fii informat. Altfel, mai bine taci.
În altă ordine de idei, în învățământul superior românesc, prezența la cursuri și seminarii nu este obligatorie. Doar la laboratoare, proiecte și alte activități de acest gen. De aici și imposibilitatea organizării de cursuri inginerești la frecvență redusă sau la distanță.

?

vrei sa-mi spui ca intri in examen daca nu ai prezenta la seminarii?...

View Postblitz09, on 27 mai 2018 - 13:13, said:

Sunt student la o universitate particulară, învățământ la distanță. Știu despre ce vorbesc. Există o platformă de învățământ la distanță, care e prost făcută, nu prea funcționează și oricum nu prea e folosită.

Spune-mi de o facultate cu învățământ la distanță din Romania care să aibă o platformă multimedia, care sa înregistreze cursurile și laboratoarele, la care să poți participa remote. Asta înseamnă învățământ la distanță. Până atunci, încearcă să vorbești mai politicos, nu doare.

Pentru inițiator, dacă chiar vrei mai bine fă o facultate la distanță din Europa. Ai rămâne cu mai mult.

exista biblioteca...gasesti tot ce ai nevoie acolo;)..tot ce ti se preda;)

View Postvasilepop222, on 27 mai 2018 - 12:12, said:

La cele care au admitere pe baza de dosar conteaza...

depinde de facultate, in general la cele tehnice nici nu se ocupa locurile:)..daca vorbim de ASE, Drept, Limbi Straine..da, conteaza.. sunt prea multi studenti

Edited by jimi91, 27 May 2018 - 13:25.


#14
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postrealduc, on 27 mai 2018 - 11:56, said:

"ca cum" vad cred ca tie iti trebe o diploma ! ...nu prea vrei sa faci scoala ! ... Posted Image

Diplomă vorbim cu băieţii şi-ţi facem una în Adobe Ilustrator ;) doar să ne zici ce vrei să fii :)

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
pt programare gasesti multe cursuri pe udemy,lynda..pe lynda iti dau si diplome

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvasilepop222, on 27 mai 2018 - 11:47, said:

Buna ziua.Am terminat liceul acum cativa ani si m-a gandesc sa ma inscriu la o facultate cu invatamant la distanta in Romania(vreau invatamant la distanta deoarece nu lucrez in tara).Caut urmatoarele specializari:programare,inginerie,antreprenoriat sau advertising.Ce variante am?Media de bac nu prea ma ajuta(~6.5) , asa ca as prefera o facultate unde s-a intrat cu medie mica in ultimii ani sau una la care se da admitere.
Da-n tara unde lucrezi, nu exista facultati? Sau ai impresia ca daca buctezi acolo, aici obtii mai usor acea hartie pe  care scrie "diploma de merit"?

#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Poststancosty, on 27 mai 2018 - 12:57, said:

în învățământul superior românesc, prezența la cursuri și seminarii nu este obligatorie.

Acest lucru nu este adevărat în cazul general în tot învățămîntul superior românesc, doar la facultăți de mîna a 14-a. În rest, prezența într-o oarecare măsură (depinde de profesor exact în ce proporție) contează.

#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

View Postvasilepop222, on 27 mai 2018 - 11:47, said:

Caut urmatoarele specializari:programare,inginerie,antreprenoriat sau advertising.

Intre domeniile enumerate sunt diferente foarte mari. Primele doua se bazeaza in primul rand pe cunostinte temeinice de matematica.
Programarea si fizica sunt stiinte exacte dar nu prea sunt inrudite.
Ultimele doua domenii cer cunostinte de economie.
Pana acum nu am cunoscut un om care sa cunoasca bine matematica, informatica, fizica si economia in acelasi timp.


Cauta o facultate usoara si incearca sa faci naveta. Facultatile tehnice nu sunt deloc simple.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate