Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

Diferente Intre Amplificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#127
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mulți inflacarati ai tuburilor nici macar nu cunosc ca majoritatea armonicilor de ordin par nu provin din tub ci din saturarea trafului de pe iesire.
Totodata acel headroom urias de care amintea cineva mai sus nu e este real; in fapt acolo se petrec cu totul alte lucruri.Datorita trafului de pe iesire se asigura separarea galvanica astfel la difuzoare nu mai ajunge componenta continua rezultata din intratea in clip.
Acest lucru coroborat cu faptul ca distorsiunile care accentuiaza armonicile de ordin par sunt percepute in mod placut de ureche(fata de cele de ordin impar) face posibila depășirea pragului de Clipping cu pana la atentie 75% fara ca distorsiunile sa fie percepute ca deranjante!
In realitate te crucesti ce nivel de distorsiuni arata pe osciloscop.
Practic se comporta ca o compresie foarte agresiva care taie toate varfurile si da impresia ca se aude tare si ai headroom mare.
Se asta spun mereu sa puneti mana pe carte!
La dat din gura pe forum sunteti primii....

#128
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,646
  • Înscris: 06.03.2005
Nu ma astept sa realizezi ca ai scris numai prostii, legende urbane gresite, genul de certitudini si verdicte date de superficialitatea celui care stie tot si care nu stie nimic defapt.

#129
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 02 februarie 2020 - 11:40, said:


Toate „lămpile” pe care le-am ascultat nu aveau bași și Ă®nalte. ĂŽncă aștept ceva care să justifice agitația.

Nu comentez asta. Este evident că fiecare e suma propriilor experiențe și convingeri. Cât timp nu se consideră că totul se oprește acolo, e ok.
Dar legat de asta, există ceea ce eu numesc sindromul LS50. Dacă ai ascultat vreodată un sistem simplu din ăsta, înțelegi.

View Postgeo123, on 02 februarie 2020 - 12:52, said:

Mulți inflacarati ai tuburilor nici macar nu cunosc ca majoritatea armonicilor de ordin par nu provin din tub ci din saturarea trafului de pe iesire.
Totodata acel headroom urias de care amintea cineva mai sus nu e este real; in fapt acolo se petrec cu totul alte lucruri.Datorita trafului de pe iesire se asigura separarea galvanica astfel la difuzoare nu mai ajunge componenta continua rezultata din intratea in clip.
Acest lucru coroborat cu faptul ca distorsiunile care accentuiaza armonicile de ordin par sunt percepute in mod placut de ureche(fata de cele de ordin impar) face posibila depășirea pragului de Clipping cu pana la atentie 75% fara ca distorsiunile sa fie percepute ca deranjante!
In realitate te crucesti ce nivel de distorsiuni arata pe osciloscop.
Practic se comporta ca o compresie foarte agresiva care taie toate varfurile si da impresia ca se aude tare si ai headroom mare.
Se asta spun mereu sa puneti mana pe carte!
La dat din gura pe forum sunteti primii....

Da, doar că nu. Vorbim clar din lumi diferite. Aveam o bănuială că unul din cărți și celălalt din lumea reală. Pune mâna și fă teste cu ce se poate întâmpla acum și cum sunt exploatate lămpile alea.

#130
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tot ce am scris este palpabil si cuantificabil.Eu nu-mi schimb opiniile dupa cum bate vantul.Sunt chestii care depind de legi ale electroacusticii/electronicii si sunt confirmate de instrumentarul de masura.
Eu nu-mi sustin afirmatiile pe baza simturilor si alte chestii ieftine si/sau subiective.
Scopul meu aici este sa impartasesc cate ceva din cunostinte celor care sunt deschisi sa invete.
Eu nu-mi pierd timpul sa combat aberatiile "atotstiutorilor" care in lipsa de ocupație umplu topicurile cu tone de informatie nefolositoare.

Edited by geo123, 02 February 2020 - 17:49.


#131
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
@cobadin
stiam ca am vazut mai demult un topic asemanator; in caz ca nu e prea tarziu si iti este de folos, citeste si topicul acesta:
https://forum.softpe...id state 5000
Pacat ca useri ca Motanul si titoo (si nu numai) nu mai posteaza pe aici, experienta lor era nepretuita... :(  Ma intreb oare de ce nu o mai fac :)

#132
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postgeo123, on 02 februarie 2020 - 17:39, said:

Tot ce am scris este palpabil si cuantificabil.Eu nu-mi schimb opiniile dupa cum bate vantul.Sunt chestii care depind de legi ale electroacusticii/electronicii si sunt confirmate de instrumentarul de masura.
Eu nu-mi sustin afirmatiile pe baza simturilor si alte chestii ieftine si/sau subiective.
Scopul meu aici este sa impartasesc cate ceva din cunostinte celor care sunt deschisi sa invete.
Eu nu-mi pierd timpul sa combat aberatiile "atotstiutorilor" care in lipsa de ocupație umplu topicurile cu tone de informatie nefolositoare.

Ciudat, exact asta faci.
Știi ce mi-ar fi plăcut să aud după atâția ani? Un nene care să zică, "Domne, în mod normal se întâmplă asta și asta din cauza asta. Dar, ca să fie altfel, ar trebui să se comporte asta și asta în felul următor. O să caut să văd ce soluții au găsit ăștia, poate sunt altele, pentru că asta și asta pare greu de implementat sau imposibil, însă cine știe ce-au găsit oamenii." Că n-ar fi trebuit să se poată, știm și noi. Cum au făcut să se poată, măcar și teoretic, ar fi fost ceva deosebit.
Din păcate nu am primit așa ceva. Așa ceva, din perspectiva cuiva care citește din cărți. Că de limitări și imposibilități e plină istoria, toate confirmate. De obicei câte un" idiot" a schimbat, în timp ce specialiștii din cărți îi spuneau că nu va exista niciodată. Avem câțiva idioți din ăștia pe audio chiar și în România, dar oamenii s-au retras, pentru că s-au plictisit an de an să poarte aceleași discuții.

Eu n-am nimic de câștigat din nimic. M-am plictisit la rându-mi la vârsta mea să mai aud aceleași impresii din ambele tabere, preluate veșnic și fără să mai ieșim din ele vreodată. Evident că neștiind mai bine, la început le transmiteam chiar eu.

Hai să-ți spun o chestie. Cu ani în urmă mi-a explicat cineva că nu poți schimba lămpile cu alte versiuni atât de diferite, pentru că reglajele sunt făcute pentru anumite specificații și că iese un rahat. Se referea cel mai mult la "cărămizile" alea care fac amplificatoarele pe lămpi să aibă propria forță gravitațională (glumesc, dar e pe acolo). Și avea dreptate. Apoi după alți ani am avut ocazia să văd unul care susținea același lucru, cu o varietate de lămpi. Îți dai seama cum am sărit în sus că ce porcărie vând ei. Ei bine, ne-am uitat amândoi la ce soluții fuseseră adoptate și pentru prima dată a văzut el circuite complet separate, selectabile, pentru că ansamblul fusese gândit să suporte de la mic la mare, în cel mai corect mod posibil. Ne-am făcut ușor de rahat, dar a fost o lecție.
N-am spus aiurea că trebuie auzit, mai devreme, știu la ce reacții să mă aștept și care sunt convingerile în general.
Nu mai continui discuția pentru că m-am lămurit. Cei care citesc sunt liberi să aleagă ce vor. Sunt eu fraier că încă îmi mai bat capul cu diverse pe aici.

#133
DanClaudiu23

DanClaudiu23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.01.2015
Total de acord cu cele de mai sus. Lumea evolueaza, iar vechile principii pot fi aplicate astfel incat sa duca catre rezultate noi si interesante. Am de putin timp un Pathos Inpol2. Ma indoiesc ca s-au scris multe carti despre inventia italienilor si tehnologia INPOL.

#134
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009
Ce parere aveti de asta:
https://www.shopu.ro...-sd-telecomanda

#135
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,189
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cred ca ai intrebat unde trebuie.
Ca tot era vorba de Becali al boxelor, tu l-ai gasit pe Bruce Li (sic!) al amplificatoarelor.

#136
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009
Inseamna ca e bun amplificatorul, ca Bruce Lee a fost the best...

#137
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,189
  • Înscris: 09.01.2007
Pffaaaa, atentie la subtilitati: Bruce Li era clona ieftina a lui Bruce Lee.
Nah, ne exprimam si noi cu referire la valorile care ne sunt familiare. Am fi citit noi, dar nu au scris astia carti cu Bruzli Posted Image

#138
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,702
  • Înscris: 24.10.2015

View Postadip2009, on 22 martie 2021 - 12:53, said:

Inseamna ca e bun amplificatorul, ca Bruce Lee a fost the best...

Bun la ce? Ca pentru o utilizare hi fi nu prea cred.

#139
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

View Postoverseas, on 22 martie 2021 - 13:51, said:

Pffaaaa, atentie la subtilitati: Bruce Li era clona ieftina a lui Bruce Lee.
Nah, ne exprimam si noi cu referire la valorile care ne sunt familiare. Am fi citit noi, dar nu au scris astia carti cu Bruzli Posted Image

Posted Image) Am crezut ca ai scris din greseala cu "i" in loc de"ee".  Dar de unde stii ca nu-s bune? Acu toate se fac la chineji [cu j cum zic unii "elevati"]. Unde mai vezi in ziua de azi originale?  Ce, Dacia nu a fost/este buna? Ok, nu era/este ca mama ei Renault, dar nici cu ea nu ne e rusine.

View Postvinciun, on 22 martie 2021 - 14:05, said:

Bun la ce? Ca pentru o utilizare hi fi nu prea cred.

Am cautat pe net si nu sunt plangeri referitor la amplificatorul asta. Na, are si bluetooth, ce mai, e tare.

Edited by adip2009, 22 March 2021 - 14:41.


#140
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 23.10.2006
Daca tot faci comparatie cu marci de masini, amplificatorul ala nu cred ca e nici la nivelul Lastunului.

Edited by baribalu, 22 March 2021 - 14:45.


#141
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

View Postbaribalu, on 22 martie 2021 - 14:37, said:

Daca tot faci comparatie cu marci de masini amplificatorul ala nu cred ca e nici la nivelul Lastunului.

Why? Pt.ca e chinezesc sau ai avut si vb.din proprie experienta?

#142
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,189
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru scopul lui si pretul lui sigur ca e marfa. karaoke. de unde plangeri la adresa lui, la cat se vinde.

Chi-fi de calitate sunt marci cunoscute, gen SMSL, Topping etc

#143
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 23.10.2006
Nu as arunca banii pe asa ceva.Posted Image

#144
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

View Postoverseas, on 22 martie 2021 - 14:45, said:

Pentru scopul lui si pretul lui sigur ca e marfa. karaoke. de unde plangeri la adresa lui, la cat se vinde.

Chi-fi de calitate sunt marci cunoscute, gen SMSL, Topping etc

Nimeni nu este prost/rau până la proba contrarie. Există prezumţia de deşteptăciune/bunaciune.

View Postbaribalu, on 22 martie 2021 - 14:37, said:

Daca tot faci comparatie cu marci de masini, amplificatorul ala nu cred ca e nici la nivelul Lastunului.

Lastunul era prost pt.ca era minion?? nu inteleg.

Edited by adip2009, 22 March 2021 - 14:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate