Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Clonare telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Am auzit ceva zvonuri in ultimul timp cum ca e posibil sa te trezesti cu telefonul clonat (adica sa iti vorbeasca alti de pe alt terminal pe telefonul tau) si ca procedura ar fi sa te sune, sa te faca sa ii suni inapoi si apoi sa te tina de vorba, timp in care ei sa afle date despre simul tau si sa produca unul clonat.

Mi-e mi se pare oarecum SF dar probabil in domeniu GSM sint mai lamer.

Intrebarea este daca se poate?

Daca da, care e procedura lor ca sa nu o patim?

Intreb pt ca in ultimul timp am tot primit de la un nr necunoscut miss calluri la ore total aiurea si am facut prostia sa sun iar cel ce a raspuns a incercat efectiv sa ma tina de vorba aberind, cind am realizat am inchis dar trecuse cam 80sec, iar anmici mei mi-au zis ca e posibil sa ma trezec cu telefonul clonat.

Iar daca e posibil ca ar trebui sa fac? Am sunat la orange serv clienti si le-am zis ca un nr orange ma hartuieste si m-au trimis la politie, unde probabil ma duc degeaba ca in mod sigur e un prepaid.

#2
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
clonatul simului din cate am vazut eu informatii pe net se poate face doar fizic. Se mai vorbea de o posibilitate de clonat daca se foloseste un releu modificat care pt tel tau arata ca releu si pt retzea ca telefon, dar ala n-am auzit decat zvonuri. Daca iti da bipuri pune mesageria si l-ai rezolvat, daca inchizi si tel mi se pare imposibil sa-ti afle info despre sim. Eu cred ca sunt doar povesti, cere factura detaliata si cu asta cred ca se termina posibilitatile tale :)

#3
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Clonarile mai sint posibile doar pe retele analogice din State si Europa, respectiv AMPS si NMT.
  Pe GSM din cite stiu clonatul este posibil doar prin copierea
datelor de pe SIM-ul original pe altul.
Oricum faza cu clonatul telefonelor a facut vilva mare la noi prin
'97, cind la Oradea se clona la greu tot ce misca pe reteaua Telemobil NMT.
  De atunci eu n-am mai auzit de clonari de mobile in RO.

#4
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
asta nu s-au laudat domnii de la telemobil :))
probabil de-aia ziceau asa de sus si tare de zapp ca e sigur... fata de ce patisera era raiul pe pamant.... deaia zic ei ca e si semnalul de calitate... deaia zic de date ca merg de 15ori mai repede(e de fapt de 3-5 ori)...

cum de nu ne-am gandit? :)

ontopic: m-am mai interesat si in afara de faza teoretica cu releul n-am gasit. poti sta linistit :)

#5
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Daca esti un pic paranoic o sa iti pun nintel gaz pe foc:

http://www.sri.ro/bi...terceptari.html

Bafta.

#6
maciu1

maciu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2002
Gasesti informatii aici :http://www.isaac.cs....ac/gsm-faq.html :yeah baby

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,577
  • Înscris: 13.06.2004
Cum naiba se putea clona telefoanele N.M.T.? :huh:

#8
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011
Pana la urma a aflat cineva daca se poate sau nu clona un sim? Pe mine m-ar ajuta operatiunea. As putea avea un tel pt conditii grele si un smartfone pt deplasari fara sa schimb cartela.

#9
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Din punct de vedere teoretic se poate. Cartelele vechi (din vremea Dialog sau Connex) mai usor si cu echipament mai simplu decit SIM-urile moderne.

De la cel putin unul dintre providerii mari poti obtine direct IMSI-ul si Ki-ul pe care le poti programa intr-un SIM emulator.

Aici ma opresc cu detaliile.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Da, e foarte util, să nu mai cari 5-6 cartele când umblii prin alte ţări.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate