Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nasteri miraculoase si invieri, dar inainte de Isus

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
eu cand o sa fiu mare, vreau sa fiu nemuritor ! ...
alte meserii le consider la varsta mea frageda, ca fiind ptr idioti ! ...

Edited by realduc, 25 May 2018 - 15:38.


#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmediasick, on 25 mai 2018 - 14:19, said:

acest topic e o incercare de a discerne daca nu cumva aceeasi poveste e reluata in linii mari la fel, in perioade diferite
4 glaciaţiuni cunosc doar eu... clar trebuiesc minim 4 povestiri!

View Postoverseas, on 25 mai 2018 - 15:31, said:

CARTEA in schimb e altceva. Si de fapt vorbim de carti.
chiar aici este skepsis'ul...
învingătorii scriu istoria
la o privire mai atentă, bibliotecile ard ...eventual muzeele sunt distruse după fiecare război.
nu dau explicaţii de ce....

ultima fentă ca exemplu, priveşte tricolorul nostru şi citeşte strofa a 3-a din imn... vei sesiza incompatibilităţile.... doar dacă n-am trecut între timp la citirea de la dreapta.
iar ca gogoriţa să fie totală citez
''Potrivit Constituţiei, drapelul României are culorile albastru, galben, roşu aşezate vertical''
am înfrînt! cine scrie următoarea carte a eroilor neamului? eventual credinţa...? cum va fi scrisă... şi cît adevăr va conţine?
personal tind spre zero.

Edited by sarac.lipit, 25 May 2018 - 16:02.


#21
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Postun-simplu-om, on 25 mai 2018 - 14:53, said:

Dar voi nu credeţi, pentru că nu sunteţi dintre oile Mele. (Ioan. 10:26)

eu zic sa te mai documentezi! nu e topicul potrivit pentru a continua!

ps: mai bine om decat "oaie" Posted Image

#22
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostJurasikMan, on 25 mai 2018 - 15:17, said:

Este greu pentru o persoana crescută în umbra învățăturilor creștine sa accepte ca de fapt toată religia este o ciorba reincalzita servita celor cu intelectul subdezvoltat. Prima reacție este sa respingă orice dovadă care arată că se înșeală. De asemenea este imposibil de discutat cu astfel de persoane. Nu exista om atât de destept încât să convingă un prost ca-i prost. Creștinismul este o poveste reluată de multe ori în ultimele 5-6000 de ani ... o adunătură de scrieri infantile ... pe cale de dispariție.
Sa nu zic ce cred despre creierele supra-dezvoltate.
Cele mai imbecile, de departe.
Se va vedea foarte curand, societatea post-moderna care se crede cea mai desteapta va da chixul cel mai cretin din istoria planetei.
Post-modernii si-au batut joc de economie, finante, relatiile sociale, cultura, demografie, societate etc, mult mai rau decat toti ''primitivii'' de dinainte.
Exact inertia si acumularile din vremurile ''primitive'' tin inca pe linia de plutire tot vaporul asta de nebuni numit lumea post-moderna.

Edited by grrrrr, 25 May 2018 - 16:17.


#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ar fi dovezi clare și irefutabile vis-a-vis de Dumnezeu, nu-i așa că nu s-ar mai numi credință ? Ci acceptare ?

Faptul că papuașii din Noua Guinee nu au văzut metrou nu înseamnă că metroul nu există.
Faptul că aceeași papuași nu știu ce e aia curent electric nu face să nu existe curent electric.

Think out of the box băbăeț.

#24
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Postexceswater, on 25 mai 2018 - 16:20, said:

Dacă ar fi dovezi clare și irefutabile vis-a-vis de Dumnezeu, nu-i așa că nu s-ar mai numi credință ? Ci acceptare ?

Faptul că papuașii din Noua Guinee nu au văzut metrou nu înseamnă că metroul nu există.
Faptul că aceeași papuași nu știu ce e aia curent electric nu face să nu existe curent electric.

Think out of the box băbăeț.
si unicornul meu e atata de frumos!

#25
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View PostJurasikMan, on 25 mai 2018 - 15:17, said:

Este greu pentru o persoana crescută în umbra învățăturilor creștine sa accepte ca de fapt toată religia este o ciorba reincalzita servita celor cu intelectul subdezvoltat. Prima reacție este sa respingă orice dovadă care arată că se înșeală. De asemenea este imposibil de discutat cu astfel de persoane. Nu exista om atât de destept încât să convingă un prost ca-i prost. Creștinismul este o poveste reluată de multe ori în ultimele 5-6000 de ani ... o adunătură de scrieri infantile ... pe cale de dispariție.

Spui lucrul ăsta pentru că nu poți contesta Sfânta Scriptură, care spune clar următoarele :
Fericiţi veţi fi voi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind din pricina Mea. (Matei. 5:11)
Atunci vă vor da pe voi spre asuprire şi vă vor ucide şi veţi fi urâţi de toate neamurile pentru numele Meu. (Matei. 24:9)

Edited by un-simplu-om, 25 May 2018 - 16:25.


#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postoverseas, on 25 mai 2018 - 15:31, said:

Jurasik, te stiu rational si deci sincer. Tu condamni o religie, o organizatie si nu te pot contrazice.

overseas .... iti raspund pentru ca ti-ai castigat acest drept prin postarile pe care le-ai avut in timp ( nu toti cei care posteaza au acest privilegiu ) . Nu condamn o religie ...practic ca sa o condamn ar trebui sa o recunosc ca fiind reala . Eu nu-s impotriva religiei pentru ca intr-o zi m-am trezit cu fata la cearsaf . Religia este ceva ...greu de cuprins. Este o reteta antica prin care grupuri restranse de oameni traiau pe spinarea maselor largi , intitulandu-se " unsii domnului " ...sau " trimisii zeilor " ...sau ..cum naiba le venea lor . Religia nu are nici o baza. eu nu am nevoie de minuni ca sa cred intr-o divinitate. Imi ajunge sa o vad . Nu cer mult . Trebuie doar sa o vad pe divinitatea aia ...sa se arate , nu-i cer sa faca nimic . Nu-i cer bani , nu-i cer sanatate , nu-i cer nimic , ii cer doar sa o vad . Ce crezi ca face orice divinitate ? Ai ghicit ...nu apare . Cred ca se tem de mine toate divinitatile si stralucesc prin absenta . Oamenii au creat mituri , care la randul lor au creat sisteme de aparare independente chiar si de primii " profitori " de pe urma religiilor . Sigur , lumea nu are toate raspunsurile . Niciodata nu le-a avut , insa in timp oamenii au cautat raspunsuri si pe unele chiar le-au gasit . Religia nu ofera  raspunsuri la intrebari . Religia nu ofera nimic . indiferent de religie , nu doar una anume ...toate sunt pe acelasi calapod. Fii antena ...ai vazut filmul "Cartea lui Eli " ? Acolo este o fraza remarcabila. Personajul negativ , intrabat de ce naiba vrea o anumita carte ( Biblia ) raspunde : ..pentru ca acea carte are putere asupra oamenilor. Credinta este o reteta veche , si functioneaza pentru ca oamenii au creat-o tocmai pe calapodul psihicului . Au avut nevoie de raspunsuri ...nu le-au primit de la nimeni si au inventat ceva care le poate oferi aceste raspunsuri ...evident solutia este ridicola dar uite ca la oamenii cu un anumit nivel intelectual functioneaza. divinitatile nu sunt in spitale ( acolo trebuie sa faca minuni ) ..nu sunt in teatre de lupta unde mor copii , nu sunt de fapt decat in bisericile in care se cotizeaza pentru bunastarea preotilor ( care , ai ghicit iarasi ) sunt unsii Domnului pe pamant Posted Image . Da , oamenii au nevoie cateodata de altceva decat de bunuri materiale , au nevoie de un sprijin dar te asigur , religiile nu sunt acest sprijin. Ele , religiile, sunt doar niste profitoare ordinare care se hranesc din necazurile celor mai putin norocosi

#27
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostJurasikMan, on 25 mai 2018 - 15:17, said:

Este greu pentru o persoana crescută în umbra învățăturilor creștine sa accepte ca de fapt toată religia este o ciorba reincalzita servita celor cu intelectul subdezvoltat. Prima reacție este sa respingă orice dovadă care arată că se înșeală. De asemenea este imposibil de discutat cu astfel de persoane. Nu exista om atât de destept încât să convingă un prost ca-i prost. Creștinismul este o poveste reluată de multe ori în ultimele 5-6000 de ani ... o adunătură de scrieri infantile ... pe cale de dispariție.
in sfarsit un om cu capul pe umeri si cu ochii deschisi!
nu are rost, ca n-ai cu cine, e clar ca majoritatea domina, la fel a fost si in urma cu sute de ani cand Aristotel a zis ca pamantul e rotund iar toata lumea sustinea ca e plat, iar acum s-a adeverit, asa e si in cazul religiei!
Daca o bila e neagra, cand majoritatea zice ca e alba si minoritatea ca e neagra, ghici cine are dreptate? asa e si aici! lasa-i cu zeul lor imaginar si nu-ti mai pierde timpul!

Edited by Hailztorm, 25 May 2018 - 16:37.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsarac.lipit, on 25 mai 2018 - 15:49, said:


chiar aici este skepsis'ul...
învingătorii scriu istoria
la o privire mai atentă, bibliotecile ard ...eventual muzeele sunt distruse după fiecare război.
nu dau explicaţii de ce....


Stii desigur ca textele NT sunt cele mai atestate scrieri din antichitate, muuuuult peste orice altceva, Herodot etc
Cunosti probabil principiile criticii textuale.

Oricum, ideea de a cumula scrierile crestine intr-un singur volum a fost foarte proasta. Aceasta decizie hraneste ignoranta adversarilor care traiesc cu impresia ca Vaticanul a controlat scrierea si editarea Posted Image

View PostHailztorm, on 25 mai 2018 - 16:32, said:

in sfarsit un om cu capul pe umeri si cu ochii deschisi!

confirm
de aceea sunt convins ca se poate discuta cu colegul
el nu e obisnuit cu dialogul rational tipic protestantilor
cunoaste doar mentalitatea ortodoxa

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cred asa ...orice discutie pe tema religiilor poate fi purtata doar dupa ce persoanele care participa la discutie citesc " Istoria religiilor " de Mircea Eliade . Nu ca ar contine adevarul absolut dar este real faptul ca cei mai multi " credinciosi " habar nu au ca pe fata pamantului exista sute sau chiar mii de religii . Aceasta carte exista gratuit sub forma de pdf ...si oricine o poate citi fara sa se deplaseze din fata calculatorului .

#30
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Cei doritori pot citi și următoarele versete :

Vezi și : Ioan. 8:24 ; Ioan. 8:45 ; 2 Tesaloniceni. 3:2.

#31
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmediasick, on 25 mai 2018 - 14:32, said:

daca ar fi asa, crestinii nu ar mai avea drepturi de autor pe NT...

NT nu a conținut inițial episodul nașterii din virgină. Doar după ce Isus a început să fie considerat divin, i s-a încropit o naștere miraculoasă (în secolul II), din mamă muritoare și tată divin, în stilul împăraților celebri (faraonilor, cezarilor, al lui Alexandru). Dovada concludentă este că nu există nici o mențiune teologică în epistole la nașterea din virgină. Or este absurd să scrii un întreg NT fără să menționezi miracolul, care l-ar fi consacrat fără dificultate pe Isus ca zeu. Singurul gen de argumentare în NT este că Isus este Unsul/Cristos, regele iudeilor.

#32
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
I-auzi ce le zice logic lol. Se poate mai abisal decat atat ?
No way...:lol:

#33
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

View Postsarac.lipit, on 25 mai 2018 - 15:49, said:

4 glaciațiuni cunosc doar eu... clar trebuiesc minim 4 povestiri!


chiar aici este skepsis'ul...
învingătorii scriu istoria
la o privire mai atentă, bibliotecile ard ...eventual muzeele sunt distruse după fiecare război.
nu dau explicații de ce....

ultima fentă ca exemplu, privește tricolorul nostru și citește strofa a 3-a din imn... vei sesiza incompatibilitățile.... doar dacă n-am trecut între timp la citirea de la dreapta.
iar ca gogorița să fie totală citez
''Potrivit Constituției, drapelul României are culorile albastru, galben, roșu așezate vertical''
am înfrînt! cine scrie următoarea carte a eroilor neamului? eventual credința...? cum va fi scrisă... și cît adevăr va conține?
personal tind spre zero.

citeaza corect, pls:


ARTICOLUL 12
(1) Drapelul României este tricolor; culorile sunt așezate vertical, în ordinea următoare începând de la lance: albastru, galben, roșu.

Attached Files


Edited by mediasick, 25 May 2018 - 21:10.


#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008

View PostXlander, on 25 mai 2018 - 19:50, said:

I-auzi ce le zice logic lol. Se poate mai abisal decat atat ?
No way...Posted Image

E ocazia să mă contrazici... :)

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostHailztorm, on 25 mai 2018 - 14:17, said:

Religia in sine e un mare BULLSHIT!

NU EXISTA DUMNEZEU! Posted Image

Daca exista, ce ti-o iei in barba...

#36
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJurasikMan, on 25 mai 2018 - 15:17, said:

Este greu pentru o persoana crescută în umbra învățăturilor creștine sa accepte ca de fapt toată religia este o ciorba reincalzita servita celor cu intelectul subdezvoltat.
Este greu dar nu imposibil.
Indoctrinarea poate face minuni.
Pot deveni chiar atei militanti.
Sunt o multime de d'astia, chiar aici pe forum.

View Postmediasick, on 25 mai 2018 - 14:04, said:

Vreau sa vorbesc aici pe forum cu un istoric, intrucat mi se pare prea mult ca inainte cu mii de ani de Isus sa fi existat, si nu o data, povesti despre nasteri miraculoase si invieri.
Este cazul lui Osiris, Horus, Krishna, Buddha, Quetzalcoatl, Dionis, Alexandru cel Mare, ... si sunt numai cativa dintre cei nascuti miraculos, inviati, plimbati prin iad si adulati ca divinitati.
Oh, no knuckles!
Aceeasi tocanita de zeitgeist gatita de zece ani si bagata la microunde a o meleoana oara?

Edited by penticostalul, 26 May 2018 - 07:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate