Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Tradatori au fost, tradatori vor fi ... in Parlament

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Deputatul PSD Nicolae Banicioiu si-a anuntat, vineri, demisia din partid, alaturandu-se valului recent de plecari din tabara social-democrata, in contextul in care Opozitia pune la cale o motiune de cenzura, pe care are de gand sa o depuna pana la finalul lunii iunie.
Fostul ministru al Sanatatii a confirmat ca se va alatura formatiunii Pro Romania, condusa de Victor Ponta si Daniel Constantin.

"Am luat decizia de a fi alaturi de colegii mei din guvernarea Ponta, guvernare cu care am facut multe lucruri bune. Supararea mea fata de conducerea de acum a PSD e cunoscuta, deprofesionalizarea continua. Nu pot sa fiu partas cu lucrurile induse de domnul Dragnea, distruge PSD, unii prevedeau asta.

Nu e vorba de PSD. S-au vazut cazuri si la alte partide.


Mie imi provoaca scarba aceste mutari. In primul rand e o lipsa de respect fata de alegatorul care te-a votat. Daca totusi nu mai esti pe aceeasi lungime de unda cu colegii de partid, poti sa ramai independent pana la terminarea mandatului de parlamentar.  Dar nu, la noi poti sa sari dintr-o barca in alta cum te taie capul. Niste reguli cacacioase facute de niste parlamentari cacanari.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
cand le spui ca toti sunt la fel si umbla numa dupa interese personale incep sa iti tina predica Posted Image ... asta e motivul pentru care am incetat sa ma mai gandesc la soarta romaniei

Edited by Andreysc7, 25 May 2018 - 12:42.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
da, toti o apa si un pamant

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Banii nu au culoare politică, dacă mă înțelegi Posted Image

Corectez aici dacă îmi permiți:

Quote

Mie imi provoaca scarba aceste mutari toți politicienii.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcristirg, on 25 mai 2018 - 12:42, said:

da, toti o apa si un pamant
Nu sunt toti la fel. Eu pe Nastase nu-l vad asa. El a fost PSD-ist si va fi. Bine, are alte bube. Dar tradator de partid n-a fost.

#6
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
Zice Banicioiu ca a facut multe lucruri bune in guvernarea Ponta. Putina jena n-ar strica. Cazul "Colectiv" nu-i da frisoane noaptea in somn ? Cand zicea el ca "nu avem nevoie de nimic" in zilele alea. Stie el...

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostBursul, on 25 mai 2018 - 12:32, said:


Quote

Deputatul PSD Nicolae Banicioiu si-a anuntat, vineri, demisia din partid...


In primul rand e o lipsa de respect fata de alegatorul care te-a votat. Daca totusi nu mai esti pe aceeasi lungime de unda cu colegii de partid, poti sa ramai independent pana la terminarea mandatului de parlamentar.
pai nu asta inseamna ca si-a dat demisia din partid?

pe de alta parte, alegatorul l-a votat pe baza unui program electoral pe care si-l asumase. daca el nu mai crede in acel program electoral (ce continea si ce s-a intamplat de fapt e cu totul alta discutie), atunci prin iesirea din partid pierde si suportul alegatorilor, deci normal ar fi sa se retraga de tot.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postborn2lose, on 25 mai 2018 - 12:48, said:

pai nu asta inseamna ca si-a dat demisia din partid?

pe de alta parte, alegatorul l-a votat pe baza unui program electoral pe care si-l asumase. daca el nu mai crede in acel program electoral (ce continea si ce s-a intamplat de fapt e cu totul alta discutie), atunci prin iesirea din partid pierde si suportul alegatorilor, deci normal ar fi sa se retraga de tot.
Din pacate ramane parlamentar, asa cred. Insa am citit ca paritdele care nu au fost alese, nu au cum sa formeze un grup parlamentar. Deci Pro Romania oficial nu va avea grup parlamentar. Insa neoficial sunt acolo in gasca.  E aiurea regulamentul acesta.
Un parlamentar daca isi da demisia din partid trebuie sa ramana independent pana la terminarea mandatului.

Edited by Bursul, 25 May 2018 - 12:51.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View PostBursul, on 25 mai 2018 - 12:32, said:

Mie imi provoaca scarba aceste mutari. In primul rand e o lipsa de respect fata de alegatorul care te-a votat.

Legea este  de tot cacatul dar nu le convine sobolanilor sa o schimbe !!!

Normmal, nu mai ai afinitati, parasesti  partidul si cedezi locul urmatorului de pe lista  pe care ai candidat. Astfel votul de la alegeri va fi respectat si proportia mentinuta 4 ani.

Asa n-au cum sa apara noi partide in Parlament, partide care la alegeri nici nu eixistau (ALDE si PMP de exemplu)

#10
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBursul, on 25 mai 2018 - 12:32, said:

Deputatul PSD Nicolae Banicioiu si-a anuntat, vineri, demisia din partid, alaturandu-se valului recent de plecari din tabara social-democrata, in contextul in care Opozitia pune la cale o motiune de cenzura, pe care are de gand sa o depuna pana la finalul lunii iunie.
Fostul ministru al Sanatatii a confirmat ca se va alatura formatiunii Pro Romania, condusa de Victor Ponta si Daniel Constantin.


E ordin de zi pe unitate de la Nasu de peste balta, adica ambasadorul nostru de la americani, sa se regrupeze in jurul Finului, adica Ponta.
Cum planul era de minim 25-30 capete de vaca parlamentara, ca sa poata si omul sa aiba o platforma, musai Democrata in titulatura, s-ar putea sa nu se stranga mai mult de 10 prapaditi de teapa lu asta micu de se ducea la fetite cu Ponta si cu Negoita de e primar la 3.
Gabi Oprea lucreaza si el tot pentru Maior, dar pe interesul national si vrea sa rupa cativa din partidul lui Basescu.

Mai urmeaza cateva plecari din PSD, poate si vre-un ametit de la PMP, dar nu cat sa se schimbe balanta puterii in parlament.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
este o operatiune de rebranding a PSD-ului in vederea urmatoarelor alegeri.
numai ca il rebranduiesc om cu om. :roflmaofast:

Edited by Pollux, 25 May 2018 - 13:02.


#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostBursul, on 25 mai 2018 - 12:32, said:

Deputatul PSD Nicolae Banicioiu si-a anuntat, vineri, demisia din partid, alaturandu-se valului recent de plecari din tabara social-democrata, in contextul in care Opozitia pune la cale o motiune de cenzura, pe care are de gand sa o depuna pana la finalul lunii iunie.
Fostul ministru al Sanatatii a confirmat ca se va alatura formatiunii Pro Romania, condusa de Victor Ponta si Daniel Constantin.

"Am luat decizia de a fi alaturi de colegii mei din guvernarea Ponta, guvernare cu care am facut multe lucruri bune. Supararea mea fata de conducerea de acum a PSD e cunoscuta, deprofesionalizarea continua. Nu pot sa fiu partas cu lucrurile induse de domnul Dragnea, distruge PSD, unii prevedeau asta.

Nu e vorba de PSD. S-au vazut cazuri si la alte partide.


Mie imi provoaca scarba aceste mutari. In primul rand e o lipsa de respect fata de alegatorul care te-a votat. Daca totusi nu mai esti pe aceeasi lungime de unda cu colegii de partid, poti sa ramai independent pana la terminarea mandatului de parlamentar.  Dar nu, la noi poti sa sari dintr-o barca in alta cum te taie capul. Niste reguli cacacioase facute de niste parlamentari cacanari.
Pai tu ai votat partidul sau omul? Sa intelegi ca tu esti cu turma care iti da sa rontai ceva nu cu o anume persoana care face/nu face ceva.
Ca idee, banicioiu asta exemplar tipic de politician traseist, no surprise ca fuge dintr-o parte in alta.

#13
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Pai, ce Dragnea nu s-a rebranduit si el in 2000, cand era prefect, membru PD? Si a zis ca i-ar sta mai bine in PSD / PDSR. Adica la putere!

#14
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Postargonaut, on 25 mai 2018 - 12:52, said:

Asa n-au cum sa apara noi partide in Parlament, partide care la alegeri nici nu eixistau (ALDE si PMP de exemplu)

   De-aia nici nu merg  romanii la vot (mai putin de jumatate dintre cei cu drept de vot merg la urne), ca se simt tradati de catre candidatii pe care ii voteaza ca facand parte la data votului dintr-un partid, iar ei o tireaza la un moment dat in alt partid, dupa cum au ei interesele. Pai, ce credibilitate mai au astia printre alegatori cand ei fac traseism politic ? Daca simt ei, politicienii, ca nu mai pot respira intr-un partid, de ce nu se duc invartindu-se din politica ? E obligatoriu sa ramana in politica pana la moarte si sa-si tradeze alegatorii cand si cum vor muschii lor ?

#15
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View Posttrestie-de-balta, on 25 mai 2018 - 12:59, said:

E ordin de zi pe unitate de la Nasu de peste balta, adica ambasadorul nostru de la americani, sa se regrupeze in jurul Finului, adica Ponta.
Cum planul era de minim 25-30 capete de vaca parlamentara, ca sa poata si omul sa aiba o platforma, musai Democrata in titulatura, s-ar putea sa nu se stranga mai mult de 10 prapaditi de teapa lu asta micu de se ducea la fetite cu Ponta si cu Negoita de e primar la 3.
Gabi Oprea lucreaza si el tot pentru Maior, dar pe interesul national si vrea sa rupa cativa din partidul lui Basescu.

Mai urmeaza cateva plecari din PSD, poate si vre-un ametit de la PMP, dar nu cat sa se schimbe balanta puterii in parlament.

aoleu, deci tonta e acum sorosist? Dupa ce fusese pentru voi cel mai mare luptator anti-soros in viata, pana acum cativa ani? :w00t:

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postborn2lose, on 25 mai 2018 - 12:48, said:

pai nu asta inseamna ca si-a dat demisia din partid?

pe de alta parte, alegatorul l-a votat pe baza unui program electoral pe care si-l asumase. daca el nu mai crede in acel program electoral (ce continea si ce s-a intamplat de fapt e cu totul alta discutie), atunci prin iesirea din partid pierde si suportul alegatorilor, deci normal ar fi sa se retraga de tot.

Adica sa renunte si la functia de deputat sau senator?Asa ar fi corect si normal.


Dar stati linistiti fratilor,credeti cumva ca partidul lui Ponta este diferit de cel a lui Dragnea.Se muta jigodiile dintr-o parte in alta,poate-poate le cade cate un zgarci de pe ciolan.
Daca-s asa de patrioti si revoltati,de ce dracu nu intra in partidul lui Ciolos?
Ce mi-e Ponta,mincinos penal si hot ce mi-e Dragnea,mincinos,penal si hot.Pentru Romania este absolut totuna,nici o parte nici cealalta nu-i eligibila cand e vorba de devoltare si bunastare generala.

#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postargonaut, on 25 mai 2018 - 12:52, said:


Legea este  de tot cacatul dar nu le convine sobolanilor sa o schimbe !!!

Normmal, nu mai ai afinitati, parasesti  partidul si cedezi locul urmatorului de pe lista  pe care ai candidat. Astfel votul de la alegeri va fi respectat si proportia mentinuta 4 ani.

Asa n-au cum sa apara noi partide in Parlament, partide care la alegeri nici nu eixistau (ALDE si PMP de exemplu)
Problema mea e ca sistemul actual de alegeri pe liste de partid, nu implica vreo raspundere majora in fata alegatorilor.
Baniciou nu a fost ales de populatie ci de partid, care l-a pus pe lista.
Raspunderea lui e fata de partid si sef, mai mult decat fata de populatie.
Problema cu sistemul asta apare cand un parlamentar hotaraste sa nu mai urmeze sefu de partid si sa aiba alta optiune.
Daca il supara pe sefu e dat afara din partid si se afla in aceiasi situatie ca acum, adica independent. Numai ca atunci nu e tradator, ca e dat afara, adica nu pleaca el.
Diferentele astea tehnice pana la urma se reduc la o singura treaba: ce faci cand nu esti de-acord cu linia partidului?
Imi vine in cap sitiatia lui Paleologu, care in opinia mea a fost o pierdere pentru opozitia de dreapta in general.

O astept pe doamna Caty sa plece din PSD.
Baniciou, Ponta si Caty macar stiu sa vorbeasca romaneste. Nu ca uit sau iert in rest.

Edited by Cris007, 25 May 2018 - 13:20.


#18
Pictor_Fonta

Pictor_Fonta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 09.08.2012
Numai inpreuna putem roade majoritatea parlamentara a tractoristului diliormanean, deci sa fim uniti!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate