Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Nerespectare proiect fundatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Buna ziua!
Am obtinut a.c. pt casa p+m. In proiect ne a dat arhitectul fundatie pe cuzineti 😞 . Noi nu am stiut ce face el acolo. Am vb o treaba si a facut altceva 😣. Intrebarea mea este daca ne a dat fundatie pe cuzineti si noi o facem altfel, cum se face normal, ce se intampla? Nu ne semneaza oare dirigintele de santier?? Sau nu ne o intabuleaza??

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
In Romania,totul este posibil,totul se modifica dupa ureche,pe nimeni nu o sa mai intereseze daca se uzeaza la Sfanta Spaga (probabil).
Intr-o lume normala,proiectul se respecta de la A la Z.Daca proiectul tau este cu fundatie pe cuzineti,apoi asa trebuie facut.Daca nu-ti convine,refaci proiectul si implicit toata documentatia.Trebuia sa cascati ochii atunci,nu acum cand faptul este implinit.
Ce scrie in contractul facut intre tine si arhitect la capitolul obiectul contractului?
Ce scrie in acelasi contract la capitolele penalizari,termene de executie,plati,receptie,etc?

#3
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Pai ti-ai angajat diriginte ca sa te controleze? Dirigintele este reprezentantul beneficiarului, tu il angajezi sa te asiguri ca cei care lucreaza in santier respecta proiectul si normativele in vigoare.

#4
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Noi nu stim sa citim proiectul. Ne a zis constructorul ca este pe cuzineti... noi i am zis omului ce si cum vrem... dobitocul!

#5
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
recunosc ca nu ma pricep(sa nu avem discutii :) ) dar de ce nu respectati proiectul? Este ceva rau acea fundatie pe cuzineti sau de ce preferati sa faceti altfel? Intreb ca poate o sa fiu si eu vreodata in situatia asta si e bine de stiut...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Alegerea unui anumit tip de fundatie, stabilirea dimensiunilor acesteia si materialele din care este executata se fac tinandu-se seama de: caracteristicile seismice ale terenului; caracteristicile geologice si hidrologice ale terenului si tipul de structura de rezistenta pe care se va realiza constructia, conditiile climatice din zona in care se afla amplasamentul.
Poate arhitectul nu este un "dobitoc" asa cum il consideri.
Ce te costa sa stai de vorba cu el ?

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e si cu rezistenta asta, ca in politica. unii fac pe cadre, altii pe zidarie portanta. geologii dau si ei recomandari diferite. am vazut studii geo in care era recomandata adancine de fundatie de 2 m si latime de 1 m. aberant...
daca nu iti place, mergi si fa alt priect de rezistenta.

#8
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Proiectul fundatiei este facut de inginerul structurist nu de arhitect. Asta a considerat el ca este mai potrivit pentru situatia voastra. Din moment ce ai spus ca nu te pricepi, ce motive ai sa vrei sa schimbi tipul de fundatie in unul "normal"?

#9
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Nu am angajat pe nimeni... ne a zis un vecin ca trebuie diriginte... facem in regie proprie... oare nu trebuie diriginte?

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
motivul e de bani, o sa bage la beton in cuzinetii aia de o sa-i vina rau.
parerea mea este ca ar trebui sa contacteze alt inginer.

#11
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostDunusha, on 24 mai 2018 - 09:50, said:

Nu ne semneaza oare dirigintele de santier??
...nu de Diriginte trebuie sa va  faceti probleme in etapa asta...
Vor trebui semnate Faze Determinante (le aveti in Proiect) si ing de Structura va trebui sa semneze...Cuzinetii pe care dumneavoastra vreti sa ii modificati...

Edited by Adrianradu, 24 May 2018 - 10:34.


#12
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Da, si banii conteaza! Ca nu ma dau banii afara din casa. Acum nu o sa o iau de la capat cu proiectul pt ca am dat bani si pe proiect si pe autorizatii... si in plus ar insemna sa pierdem si anul asta... vecinul nostru are fundatie " normala", este acelasi teren, nu? Ne desparte un gard...

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDunusha, on 24 mai 2018 - 10:25, said:

Nu am angajat pe nimeni... ne a zis un vecin ca trebuie diriginte... facem in regie proprie... oare nu trebuie diriginte?

E pacat ca nu va puneti la punct cu legislatia in domeniu,ca sa eliminati o sursa permanenta de nervi.
Dirigintele trebuie angajat in mod obligatoriu.
Cand vi se propune o solutie constructiva intrebati costurile si variantele posibile.

Dupa cum scrii,nu faci parte din tagma smecherilor,din contra.Adica (doar banuiesc) poti fi trombonita in fel si chip.In acest caz iti recomand ca  toate actele si documentele sa fie facute la vedere.adica ofical,ca sa nu aveti surprize mari de tot la o adica.

PS.
Evita pe cat posibil genul de afaceri las' ca ne intelegem noi,pentru ca in aceasta varianta clientul pierde in 95% din cazuri,in favoarea executantului.

Edited by adisz, 24 May 2018 - 10:37.


#14
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostDunusha, on 24 mai 2018 - 10:33, said:

... vecinul nostru are fundatie " normala", este acelasi teren, nu? Ne desparte un gard...
Vecinul dumneavoastra a construit conform Proiectului dansului sau...tot asa?!
Studiul Geotehnic...aveti?...dumneavoastra si veciunul...?

Edited by Adrianradu, 24 May 2018 - 10:48.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Eroare.

Edited by adisz, 24 May 2018 - 10:37.


#16
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Nu proiecteaza nici inginerii asa dupa ureche, nu au nici actiuni la fabrica de ciment, sugereaza solutiile potrivite in cele mai multe cazuri.
Cel mai ieftin este sa apeleze la alt inginer si sa refaca proiectul daca nu este multumit/a, dar mai intai trebuie sa se lamureasca ce fundatie "normala" are in cap, continua, izolata, bloc si cuzinet, radier general etc.
Poate vecinul si-a facut casa dupa ureche nu dupa proiect si vorbeste aiurea, cum au multi tendinta sa isi dea cu parerea fara sa stie ce vorbesc.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDunusha, on 24 mai 2018 - 10:06, said:

Noi nu stim sa citim proiectul. Ne a zis constructorul ca este pe cuzineti... noi i am zis omului ce si cum vrem... dobitocul!
Nu e dobitoc arhitectul.
Ai stat la discutii cu arhitectul si structuristul in faza de proiect, sa vezi daca se poate face cu fundatie de care vrei tu?

View Postrich1974, on 24 mai 2018 - 10:10, said:

e si cu rezistenta asta, ca in politica. unii fac pe cadre, altii pe zidarie portanta. geologii dau si ei recomandari diferite. am vazut studii geo in care era recomandata adancine de fundatie de 2 m si latime de 1 m. aberant...
daca nu iti place, mergi si fa alt priect de rezistenta.
Studiile geo se fac dupa niste norme bine stabilite, nu dupa ureche.

View PostDunusha, on 24 mai 2018 - 10:25, said:

Nu am angajat pe nimeni... ne a zis un vecin ca trebuie diriginte... facem in regie proprie... oare nu trebuie diriginte?
Conform celor mai recente modificari s-ar putea sa aveti nevoie de diriginte. Consulta arhitectul, ca doar de aia l-ai platit.

Edited by Hider141, 24 May 2018 - 10:45.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDunusha, on 24 mai 2018 - 09:50, said:

Buna ziua!
Am obtinut a.c. pt casa p+m. In proiect ne a dat arhitectul fundatie pe cuzineti �� . Noi nu am stiut ce face el acolo. Am vb o treaba si a facut altceva ��. Intrebarea mea este daca ne a dat fundatie pe cuzineti si noi o facem altfel, cum se face normal, ce se intampla? Nu ne semneaza oare dirigintele de santier?? Sau nu ne o intabuleaza??
1. nu există cum se face normal - există doar proiect făcut conform condițiilor din studiul geotehnic în coroborare cu normativele în vigoare. Firește întotdeauna există alternative doar că nimeni de aici nu poate spune dacă ce ai primit e varianta cu raport optim preț - eficiență.
2. dacă faceți altfel cu un alt proiectant de structuri va trebui să refaceți autorizația de construire
3. dacă faceți altfel în sensul că una e în proiect și alta construiți - proiectantul de structuri va veni la faza determinantă (cu alte cuvinte recepția fundațiilor) și va consemna în procesul verbal că nu s-a respectat proiectul. Consecințe - el va fi scutit de orice răspundere, recepția finală nu se va mai face, casa nu va fi întabulată.

Dirigintele de șantier e treaba voastră - e reprezentantul vostru în relația cu executantul lucrării. Scopul lui în viață e să se asigure că proiectul e respectat, că onor constructorul nu e plătit pentru ceva ce nu a făcut, că nu a pus materiale inferioare prescripțiilor etc.

LE
Dacă ai îndoieli iei proiectul de structuri, ștergi informațiile privind cine l-a făcut, te duci la un verificator și îl angajezi să îți spună dacă se putea mai ieftin.

Edited by radunic, 24 May 2018 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate