Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Hyundai Tucson 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#343
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 alllecku, on 18 iunie 2020 - 15:46, said:

Sambata merg sa fac un Test Drive cu masina.
Cum ti se pare masina ?

#344
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Daaaa,

Vrem amănunte!

:))

Edited by quarelin, 21 June 2020 - 06:55.


#345
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020
Pai a mai facut test drive?

#346
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 takis, on 18 iunie 2020 - 16:07, said:

In oras sa te astepti sa sara de 12% consumul, iar de tras, va trage ca un Logan 1.4 MPi. Tucson merita cu motor de 1.6 TGDi sau diesel. Eu am ales Honda Civic la aceiasi bani cu Tucson, Kuga sau Sportage. Desi am avut Elantra si sunt la a doua generatie de i20, cred ca 1.6 GDi merita pus doar pe clasa compacta.
Ti se pare asa greu Tucson 1.6i 2wd? Ca nu e.
Atat chestia cu consumul cat si cu dinamica sunt departe de adevar.
Masina e una normala, cu consum si dinamica de break de 1.6.
Puteai sa zici de miscarea caroseriei pe drum denivelat daca voiai sa prezinti ceva negativ.
Altfel, exista masini 2wd mai bune decat asta in aceiasi bani.

#347
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Quoriah, on 19 iunie 2020 - 13:10, said:

Vanzarile de genul asta nu inseamna musai inchiderea fabricii. De fapt, de cele mai multe ori, niste actiuni schimba detinatorul si cam atat.  Adica pe seful companiei va fi altul. E foarte posibil ca aceasta vanzare sa fie cauzata ca Mahindra a decis ca nu poate sa obtina profitul scontat in timpul propus, asa ca prefera sa vanda participatiunea la SsangYong.

Adica, fabricile Opel nu s-au inchis cand a fost cumparat de alianta PSA si nici nu si-a pus cineva problema ca nu o sa se mai fabrice Opel. Doar ca pe big boss nu il mai cheama John, ci Jacques si niste baieti de la varf (board of directors au fost pusi pe liber). Sa nu le plangem de mila alora, ca din severance package is permit sa stea linistiti 1-2 ani in vacanta prin insule exotice.

Pentru ala care umbla la strung, e business as usual. In cel mai rau caz, niste fabrici isi schimba locatia; adica se muta doar productia, iar asta ia cam 2-3 ani sa se intample.

Asa ca daca cineva vrea un SsangYong, il poate lua linistit. Cel putin pentru productia curenta, piese de schimb se vor gasi pentru minim perioada in care este masina in garantie.

PS: mai exact, aveam eu de unde sa cumpar piese OEM pentru un BMW e32 facut in '94. Deci nu mi-as face probleme pe partea asta.
Aici cam greseti, colegule, fabricile Opel chiar s-au inchis, nu toate, doar aia mama...iar Daewoo la fel. Asa ca SY nu poate sa dispara? a disparut el SAAB...
https://www.thelocal...-bochum-factory

Edited by d-ardeleanu, 02 July 2020 - 13:46.


#348
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Nu am generalizat. Am zis că nu e musai ca vânzarea sa insemne închiderea firmei. Uneori da.

Dar din punctul de vedere al mașinii, o poate cumpăra liniștit daca ii bifează toate /cele mai multe cerințe.

Singura problema rețeaua restrânsă de service-uri.

Exemplu cu Opel e ok. A fost vândut și restructurat. Dar nu închis.

Edited by Quoriah, 02 July 2020 - 14:48.


#349
vipers70

vipers70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2010
Salutari.
Ma bucur sa fiu de cateva zile un proaspat posesor de Tucson 1.6 T-GDI 177 CP 4WD 7DCT Premium (fabricatie 2020).
Am facut trecerea de la un Elantra 2013 (1.6 / 130 CP) .
Ceva recomandari generale si/sau referitor la marci de jante de 17 (spunea cineva aici ca sunt anumite jante cu specificatii speciale pentru iarna), se poate detalia ?
Multumesc.

#350
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

Să o folosiți sănătoși și ... numai drumuri bune!

Eu am cumpărat aceste jante:

http://www.anvelope....5x114.3-50-67.1

Le poți vedea la post #278 cum arată pe Tucson.
Nu știu dacă sunt special concepute pentru iarnă ...
Le- am folosit doar iarna aceasta ...

Stimă!

Edited by quarelin, 12 July 2020 - 14:37.


#351
vipers70

vipers70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2010
Multumim 🙂

#352
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
Salut colegi,

Va deranjez cu niste pareri, ca si cunoscatori de Tucson. Pentru ca am de gand sa o cumpar de ceva vreme (nu am condus SUV niciodata) am tot stat sa mai fac rost de bani si in fine...
Ma hotarasem intr-un final pe varianta de benzina 1.6 GDI, 132 CP, si cand am sunat la reprezentante zilele astea, ..nu mai sunt modele disponibile, (poate doar 1-2 cu chiu cu vai), deoarece in 2-3 luni va aparea modelul nou, cu motorizari noi, si cateva optiuni de siguranta care sunt obligatorii din 2021 din ce am inteles.
Acuma din ce am citit de la voi motorul acesta de pe Style: 1.6 GDI, 132 CP, nu prea ar fi cel mai indicat, (e OK bineinteles ca si pret, dar in rest fiind aspirat nu trage maxim), nu sunt convins daca e ce imi trebuie ? Eu vreau o masina de familie, copil, drumuri 80% prin oras, si imi place bineinteles cum arata Tucsonul, ca de-aia am ajuns aici pe forum :) Stil de condus mai batraneste, ceva depasiri de (tiruri) pe drum lung,
Acum vrand nevrand dilema mea e daca sa ma iau acest 1.6 GDI, 132 CP, sau sa mai stau cateva luni si sa vad ce motorizari mai apar, si la ce preturi. Eu cred ca or sa vina mai multe si cu hibrid, poate tentante pe undeva, dar probabil si cu vreo 2-3K in plus.
Aveti vreo sugestie ?

@quarelin, o intrebare, in legatura cu jantele, ca stiu ca ai avut cateva postari depsre cele de 17". Voiam sa te intreb, daca nu te-ai gandit sa le schimbi sa iti pui jantele de 18" sau chiar cele de 19" ? Mi se pare ca acele de 19 arata superb la Tucson. (de ex. acestea, cosul 52910-D7460)

Merci anticipat !

#353
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

 valentin1006, on 17 august 2020 - 23:19, said:

Salut colegi,

Va deranjez cu niste pareri, ca si cunoscatori de Tucson. Pentru ca am de gand sa o cumpar de ceva vreme (nu am condus SUV niciodata) am tot stat sa mai fac rost de bani si in fine...
Ma hotarasem intr-un final pe varianta de benzina 1.6 GDI, 132 CP, si cand am sunat la reprezentante zilele astea, ..nu mai sunt modele disponibile, (poate doar 1-2 cu chiu cu vai), deoarece in 2-3 luni va aparea modelul nou, cu motorizari noi, si cateva optiuni de siguranta care sunt obligatorii din 2021 din ce am inteles.
Acuma din ce am citit de la voi motorul acesta de pe Style: 1.6 GDI, 132 CP, nu prea ar fi cel mai indicat, (e OK bineinteles ca si pret, dar in rest fiind aspirat nu trage maxim), nu sunt convins daca e ce imi trebuie ? Eu vreau o masina de familie, copil, drumuri 80% prin oras, si imi place bineinteles cum arata Tucsonul, ca de-aia am ajuns aici pe forum Posted Image Stil de condus mai batraneste, ceva depasiri de (tiruri) pe drum lung,
Acum vrand nevrand dilema mea e daca sa ma iau acest 1.6 GDI, 132 CP, sau sa mai stau cateva luni si sa vad ce motorizari mai apar, si la ce preturi. Eu cred ca or sa vina mai multe si cu hibrid, poate tentante pe undeva, dar probabil si cu vreo 2-3K in plus.
Aveti vreo sugestie ?

@quarelin, o intrebare, in legatura cu jantele, ca stiu ca ai avut cateva postari depsre cele de 17". Voiam sa te intreb, daca nu te-ai gandit sa le schimbi sa iti pui jantele de 18" sau chiar cele de 19" ? Mi se pare ca acele de 19 arata superb la Tucson. (de ex. acestea, cosul 52910-D7460)

Merci anticipat !

Daca vrei o masina de familie si faci 80% drumuri in oras ce sens are sa te complici cu un suv? mai ales cu motor aspirat, nu ti trebuie putere dar e puturoasa rau pe langa consumul mare pe care-l va avea, daca tot doresti o masina de familie uita-te mai bine spre un break, mult mai mult spatiu in portbagaj, alta tinuta de drum si cu siguranta mult mai practic pentru o familie si 80% drumuri in oras. cu 1.6 gdi depasire tiruri pe caroseria tucsonului nu stiu ce sa zic

#354
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
Multumesc de recomandari @Victor24D,
Alte pareri de pe forum ?

#355
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
multumesc de ajutor, am luat decizia sa mai stau un pic, pana prin toamna-iarna cel putin sa vad ce alte variante de motorizari apar. va salut cu stima !

#356
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

Jantele de 18, 19" aduceau costuri suplimentare ...( atât pentru achiziționarea jantelor, cât și a cauciucurilor; ambele mai scuuuumpe decât cele pe 17 " :) );

Dacă nu te grăbești poți aștepta să vezi noul model ...;
Cine știe ... poate va fi ceva mai bun ca 2019 ...;
În privința motorului 1.6 gdi ... nu știu ce să zic ...;
Aceeași dilema am avut și eu!
Nu am găsit niciun posesor de 1.6 gdi, așa că am mers mai sigur pe 1.6 tgdi;

Stimă!

#357
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
merci de raspuns quarelin !
sa o stapanesti sanatos !

#358
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Eu nu inteleg de ce isi ia lumea SUV uri d.astea cat casa pentru oras. Probabil ca au unde sa le parcheze, unde sa se strecoare si le convine si consumul. Altfel, nu.mi explic de ce trebuie sa mergi pana la serviciu sau la mall cu o masina a carei singur avantaj e garda la sol mai mare. Dar, ma rog, fiecare da banii pe ce vrea.

#359
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 takis, on 18 august 2020 - 20:30, said:

Eu nu inteleg de ce isi ia lumea SUV uri d.astea cat casa pentru oras. Probabil ca au unde sa le parcheze, unde sa se strecoare si le convine si consumul. Altfel, nu.mi explic de ce trebuie sa mergi pana la serviciu sau la mall cu o masina a carei singur avantaj e garda la sol mai mare. Dar, ma rog, fiecare da banii pe ce vrea.

bordurile? faptul ca poti urca pe borduri? :P

#360
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 takis, on 18 august 2020 - 20:30, said:

Eu nu inteleg de ce isi ia lumea SUV uri d.astea cat casa pentru oras. Probabil ca au unde sa le parcheze, unde sa se strecoare si le convine si consumul. Altfel, nu.mi explic de ce trebuie sa mergi pana la serviciu sau la mall cu o masina a carei singur avantaj e garda la sol mai mare. Dar, ma rog, fiecare da banii pe ce vrea.
Cu ce e mai mare un suv de clasa b sau clasa c fata de masinile din aceasi clasa?
Fiecare caroserie are avantaje si dezavantaje. Cu cat e mai mare Tucson fata de i30 break sau elantra?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate