Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

cele 5 "otravuri" albe pe care le consumam zilnic

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sunt intr-o perioada otravitoare...de curand am testat cola diet vs pepsi max(tot fara zahar), ambele 2 litri baute repede, in zile diferite. la cola mi-a bubuit capul, mai sa iau nurofen. si culmea, pe la ceafa ma durea capul mai mult.

exista o explicatie?

Edited by 41ex, 24 May 2018 - 01:08.


#110
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgiuliani, on 17 mai 2018 - 09:37, said:

Eu as reface lista aia absolut complet adaugand asa:

1. Sucurile - exista oameni , in Romania cel putin, care beau suc zilnic. Cumpara 2l de fanta, cola, etc si beau asa ceva cand se trezesc, dupa o masa, cand le e sete, etc.....beau 1-2l pe zi. Inca la noi multi raman ancorati in comunism sau prin anii 90 cand a bea suc era o dovada de bunastare, beai suc ca sa nu mai bei apa ca oricine. Cei care vor sa slabeasca cumpara nestea sau lipton in loc de cola, o porcarie la fel de mare. Altii beau ceai cu 2 linguri de zahar, ca nu exista ceai fara zahar. Ala nu e ceai, orice bautor adevarat de ceai n-o sa faca niciodata sacrilegiul de a pune zahar in ceai. In mod normal la/dupa o masa bei apa, ceai neindulcit, cafea _(ma refer la o masa normala de acasa, nu ceva festiv unde mai merge si putin alcool).

2. in Romania nu exista notiunea de street food. prin toate excursiile mele compar treaba asta, si nicaieri nu am gasit elemente de panificatie care sa fie de o calitate atata de slaba. oriunde mergi ti se ofera toate cacaturile cu paine si 3 seminte. nu gasesti nimic in afara de :
-covrigi
-gogosi cu o gramada de ulei (1. pt ca sunt fierti in gramada de ulei si 2. pt ca sunt pusi sa se scurga pe hartie normala ca de caiet in care nu se imbiba nici cerneala, daramite uleiul .)
-rulouri cu cele mai dubioase forme de mezeluri (carnati ciudati, cremwursti),
-foietaje cu naiba stie ce grasimi si aditivi pe ele care pe de asupra mai sunt si umplute cu cele mai dubioase si pline de zahar umpluturi de pe planeta
-sucuri "naturale" care contin o gramada de rahaturi
-pizza pe care se pun cele mai groaznice toppinguri dpdv al calitatii nutritive si al aditivilor.

3. noi, romanii, nu putem manca un mic dejun fara mezeluri. cumparam cremwursti de craciun si/sau revelion. folosim vegeta pentru a condimenta carnea si supele. e aceeasi chestie ca si cu sucurile, mezelurile iti lasa impresia "ca ai ce manca", nu iti poti inchipui o masa fara salam/parizer. in realitate, toate prostiile mai sus amintite sunt pline de aditivi si alte porcarii care le dau gustul ala bun ce te face sa nu mai apreciezi carnea naturala, si iti dau si o oarecare dependenta. Nu zic ca nu se pot face si mezeluri de calitate, am mancat sunca de casa excelenta, pastrama de pui excelenta...asa ca n-ar strica sa inlocuim cat de cat mezelurile cu oua, branza, legume, peste, sau mezelutri de casa. Da, se poate sa mananci si sandwich vegetarian, nu te face cu nimic mai inferior unuia ce baga in el salam toata ziua.

4. unii fac exces de fructe. sunt grasi, la regim si mananca cate un kg de portocale/capsuni/mere ca si desert. nu zic ca fructele astea sunt rele, nu se compara cu a manca aceeasi cantitate de prajitura, pana la urma tot ingurgitezi niste cantitati monstruoase de zahar. la noi nu exista sa mananci un snack natural (morcovi, chiar patrunjei, telina, pastarnac, gulie, ardei, ridichi, castraveti, rosii, etc astea nu ne plac, tocmai pentru ca avem o oarecare dependenta de ceva dulce.

5. nicio masa fara carne - este valabila pentru multi, si isi are originile tot in comunism, cand a manca o bucata de carne era un semn de avutie. De-asta in bucataria romaneasca exista atat de putine retete vegetariene, in schimb daca urmaresti bucatariile internationale vei gasi astfel de retete din abundenta. Chiar si natiuni preponderent carnivore cum ar fi germanii au o gramada de oferte vegetariene cam la orice cantina, nu mai vorbesc de restaurante. Aici o sa dau vina inj special pe "gospodine" care in epoca internetului nu realizeaza ca diversificarea a ceea ce mananci e foarte importanta. Ori la noi carnea + cartofii sunt baza, desi avem o gramada de optiuni prin gradini care nu sunt neaparat mai scumpe decat carnea. Dar, cum naiba sa mananci piure de telina care are un gust groaznic daca nu il stii gati si stii tu din start ca nu e asa de bun ca ala de cartofi, in plus nici nu vrei sa iti dovedesti tu ca si gospodina/bucatar/bucatareasa ca poti sa faci ceva comestibil din telina aia.

6. lispa miscarii - dupa o zi de munca, adica 8h de stat la birou plus vreo cateva zeci de minute de stat in trafic (pt ca la birou ajungi, evident, cu masina) urmeaza o cina copioasa si statul la televizor. la noi nu exista ceea ce italienii numesc passegiatta, adica o plimbare de seara ori pasiunea pentru ciclism pe care o au altii.

Pe bune?  Sunt curios cum cumperi.... " Vreau si eu un gogos"....

#111
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Post41ex, on 24 mai 2018 - 01:07, said:

sunt intr-o perioada otravitoare...de curand am testat cola diet vs pepsi max(tot fara zahar), ambele 2 litri baute repede, in zile diferite. la cola mi-a bubuit capul, mai sa iau nurofen. si culmea, pe la ceafa ma durea capul mai mult.

exista o explicatie?
Cafeină în exces plus demineralizare accelerată ca urmare a afectării ph-ului tractului digestiv.

#112
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
stai, nu m-am exprimat prea bine. la pepsi max(fara zahar) nu am avut nicio problema. ba chiar pare suc/sirop, nici cafeina n-am prea simtit-o. deci ambele fara zahar, aceeasi cantitate. de ce doar cola m-a afectat asa rau? culmea, pe sticlele de cola scrie ca e din ingrediente naturale.. Posted Image

Edited by 41ex, 24 May 2018 - 06:37.


#113
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pentru ca una a scazut nivelul valorilor sanguine si cealalta le-a zdrobit. Daca bei intr-o zi alcool nu e mare branza, daca bei zilnic e altceva.

#114
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postflorinel, on 24 mai 2018 - 06:03, said:

Pe bune?  Sunt curios cum cumperi.... " Vreau si eu un gogos"....

Evident ca erau prajite in ulei......

Edited by giuliani, 24 May 2018 - 08:46.


#115
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postoaspetele, on 15 mai 2018 - 06:18, said:

Da cine te opreste?
Posted Image
Posted Image

#116
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postflorinel, on 24 mai 2018 - 06:03, said:



Pe bune?  Sunt curios cum cumperi.... " Vreau si eu un gogos"....
Exact așa! Exista regiuni in țara, in care gogoașa e de fapt gogoș. Se folosește genul masculin. Preluare de la sași, sau unguri mai degrabă.

#117
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postrealduc, on 15 mai 2018 - 06:05, said:

si care sunt cauza multor boli ! ...
1. Clorura de sodiu, care popular se numeste "sare de bucatarie" !
2. Lapte pasteurizat, care popular se numeste, "lapte" (de vaca, principal) !
3. Faina "alba" de grau, macinata dupa ce a fost indepartata "coaja" (pericarpio),
si care popular se numeste "faina alba de grau" !
4.Orezul ! (aici noi romanii stim prea putin despre acest aliment) dar se zice ca este
supus unor porocese industriale de "inalbire" concomitent cu distrugerea germinatiei !
5. zahar rafinat , sau cum se numeste popular, "zahar" !
rezumatul este ptr culoarea alba ! ...
mai sunt zeci de alte "alimente" de diferite culori !

Copil fiind, mancam zahar pe paine, paine ori prajita ori introdusa intr-un alt lichid, apa sau lapte si presarat zahar pe deasupra
Copil fiind, mancam untura de porc, "tartinabila" cum se spune azi, peste care presaram sare, dar nu cea de bucatarie, de azi
Copil fiind, mancam lapte direct din galeata sau cana in care era muls de la vaca

...Nu mai spun de legume sau fructe cazute pe jos in gradina, consumate fara a fi spalate !

O familie din ziua de azi s-ar ingrozi la aflarea acestor vesti !

Tehonolgia a evoluat !
Consumul de zahar, grasimi, sare, lapte pasteurizat, faina, este clar, nu mai sunt aceleasi !
D-aia sunt probleme !
Abia daca iti poti permite sa mananci un frag cules din padure !
De ce nu se recunoaste oficial ?

Toate aceste produse achizitionate pe cale ....."comerciala" , sunt diferite si daunatoare fata de cele cu care am crescut !

#118
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Si uite ce departe ai ajuns!
:D

#119
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postrealduc, on 15 mai 2018 - 06:05, said:

si care sunt cauza multor boli ! ...
1. Clorura de sodiu, care popular se numeste "sare de bucatarie" !
2. Lapte pasteurizat, care popular se numeste, "lapte" (de vaca, principal) !
3. Faina "alba" de grau, macinata dupa ce a fost indepartata "coaja" (pericarpio),
si care popular se numeste "faina alba de grau" !
4.Orezul ! (aici noi romanii stim prea putin despre acest aliment) dar se zice ca este
supus unor porocese industriale de "inalbire" concomitent cu distrugerea germinatiei !
5. zahar rafinat , sau cum se numeste popular, "zahar" !


Parerea mea:
1) Sarea... este daunatoare in exces. La fel de daunatoare este si lipsa ei totala, doar ca e mai greu in ziua de azi sa ajungi pe deficit major de sodiu, dar efectele ar fi grave, potential fatale.
2) Laptele.... aici depinde de la persoana la persoana probabil, insa eu am renuntat la consumul oricarui produs lactat si nu am pierdut nimic, ba dimpotriva. Dupa mine lactatele sunt alimente destul de problematice, si asta conform a numeroase studii (stiintifice). Sunt cele mai alergene alimente, e problema cu lactoza pentru care multi au intoleranta, e problema hormonilor in exces pe care ii ingerezi odata cu laptele si duc la dezechilibre, etc. Iar proteina din lapte(caseina) e o substanta care in laborator...e numai buna de folosit daca vrei sa induci cancer animalelor de experiment. Culmea culmilor, alte studii demonteaza pana si motivul nr 1 ptr care se mananca lactate-pentru a obtine calciu. Se pare ca e taman pe dos, consumul de lactate in exces poate duce chiar la deficit de calciu.  Spilul care-i, lactatele contin niste substante numite "caseomorfine", care provoaca dependenta, de aia unii simt ca fara lactate nu pot.
Dar hormonii din lapte dau peste cap hormonii din organism, duc la probleme cu nivelul de insulina, cu factorul IGF-1 implicat in cancer si multe boli. Ca fapt divers, insulina si IGF-ul asta duc la cresterea secretiei de sebum si "supratureaza"  sistemul imunitar care incepe sa "dea atacuri" disporportionate( mai precis inflamatii). Una din consecinte este aparitia sau agravarea problemelor de piele (acnee, dermatite, eczeme, psoriazis, etc). Pana si dermatologii care pana de curand spuneau la unison ca, spre exemplu, dieta nu are nicio legatura cu afectiunile pielii au inceput sa recunoasca faptul ca produsele lactate sunt cele mai rele daca ai probleme dermatologice. Doar prin renuntarea la lactate unii au scapat de probleme dermatologice care durau de ani sau zeci de ani...(bineinteles asta in timp, luni de zile sau chiar ani dupa renuntare, nu de azi pe maine, vedeti voi, cand vrei sa rezolvi o problema prin dieta dureaza mult, unii renunta la lactate 2 saptamani, zic ca nu se schimba nimic, si se apuca din nou, mai ales ca lactatele pot da un fel de dependenta cum am zis mai sus).

3) Faina alba de grau...  "Moda" actuala este sa tot fim batuti la cap ca vezi domle painea alba este daunatoare iar cea integrala este sasnatate curata. Din nou, se pare ca nu este chiar asa, ba ar putea fi taman pe dos. De ce? Acea coaja a cerealelor (care contine mult trambitata fibra sau tarate mai exact) se pare  ca poate fi de fapt extrem de daunatoare pentru tractul intestinal, este abraziva, iritanta, mai ales in cazul persoanelor cu sensibilitati gastro-intestinale (spre ex sindromul de intestin iritabil, colite, etc). Mai precis, taratea de grau contine fibre, dar vedeti voi, nu toate fibrele sunt la fel. Sunt doua categorii de fibre: fibre solubile si insolubile. Cele solubile absord apa, cele insolubile nu. De care credeti ca sunt cele din painea integrala? Insolubile...si atunci mancate in exces, in primul rand vor irita tot tractul intestinal (zgarie la propriu stomac, intestin, colon, tot) si apoi, neabsorbind apa, pot duce la constipatie, pentru ca materia din colon devine prea compacta, aproape uscata si greu de eliminat. Bineinteles, fibrele insolubile nu sunt in principiu rele, doar ca trebuie sa mancam mai putine si sa ne axam pe cele solubile. Painea alba are doar fibra solubila. Altii ne mai spun ca painea alba ingrasa, ca are mult mai multe glucide fata de cea integrala-este cam fals, daca ne uitam pe o eticheta painea integrala are cam 45 g glucide la 100g, pe cand cea alba in jur de 50 g, deci diferenta neglijabila. Apoi ni se mai spune ca painea integrala are vitamine, din nou e cu semnul intrebarii, deoarece acele vitamine ar fi tocmai in tarate(coaja), ori aia nu se prea digera si oricum contine substante naturale precum acid fitic care inhiba absorbita eventualelor vitamine (da, plantele nu sunt "proaste", pe parcursul evolutiei au creat mecanisme de aparare, adica daca inghiti un bob de cereala, el se va elimina intreg, deoartece coaja actioneaza ca un inhibitor digestiv, daca e maruntit bobul, vei asimila partea din interior insa coaja se elimina la fel, dupa ce a iritat tractul intestinal).
In concluzie, in opinia mea, painea integrala sau neagra nu e nici pe departe atat de sanatoasa precum o cred unii.

4) Orezul-aici se aplica acelasi lucru ca si la grau, orezul integral nu e neaparat mai bun, din aceleasi motive. Ca poate fi tratat chimic pentru albire, etc-e alta discutie, oricum se gaseste orez bio la pret decent in magazine. Sincer nu ma prea omor dupa orez, mi se pare prea "lipicios"..cica se fabrica si lipici din orez Posted Image
5) Zaharul-da, zaharul rafinat in principiu este un produs nociv sanatatii, dar si aici conteaza cantitatea probabil. Personal nu cumpar zahar la punga de cand ma stiu, nu am in casa, nu adaug in niciun produs preparat, insa nici nu ma crizez daca pe eticheta unui produs cumparat exista precizate mici cantitati de zahar. Oricat fugim noi de zahar, pana la urma glucoza este necesara in organism, creierul spre exemplu functioneaza doar pe glucoza din cate stiu, si apoi orice alti carbohidrati am manca:paine, cartofi, orez, fructe chiar, in urma digestiei se transforma tot in glucoza. Asa ca...fuga obsesiva de zahar nu are rost si nici sens. Desigur e de preferat sa nu mananci zahar rafinat pe cat posibil.
Si bineinteles ca in exces nici "zaharul natural" nu este sanatos, spre exemplu sucurile de fructe, unii cred ca daca pe suc scrie ca nu are zahar adaugat atunci e sanatate curata-nici pe departe, e cam acelasi lucru daca bei suc de fructe "natural" in exces sau bei apa indulcita cu zahar. Din punct de vedere al glucidelor ca asa, bineinteles, sucul ala natural mai are niste vitamine.

Edited by epetroiu, 30 May 2018 - 09:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate