Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

[CUM] e la Tata Technologies?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am primit invitatie la interviu, la firma mentionata in titlu. Post de proiectant. Sediul din Brasov. As vrea sa strang ceva informatii inainte sa merg.

Pana acum, din ce-am citit pe net, principalele minusuri ar fi salariul redus pentru nou-veniti si contractul aditional de formare profesionala, cu clauza de 2 ani. Pe partea plus, sediul e in interiorul orasului, si-as putea sa mai ajung si la cursuri (sunt inca student).

A lucrat cineva aici, sau are mai multe detalii?

Multumesc.

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
https://www.glassdoo...ews-E327596.htm

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Du-te la interviu,treci etapele de calificare si dupa ce ai semnat sau nu contractul de munca sa te reintorci pe acest topic si sa ne zici si noua cata diferenta este intre realitate si zvonuri sau stiri mai mult sau mai putin reale.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 elbjorn, on 14 mai 2018 - 14:39, said:


Sunt doar 2 review-uri din RO pe Glassdoor. Am verificat deja. Nu spun ceva ce nu stiam deja. La fel si pe undelucram.

 adisz, on 14 mai 2018 - 14:40, said:

Du-te la interviu,treci etapele de calificare si dupa ce ai semnat sau nu contractul de munca sa te reintorci pe acest topic si sa ne zici si noua cata diferenta este intre realitate si zvonuri sau stiri mai mult sau mai putin reale.

Desigur, as prefera totusi sa aflu cateva detalii inainte sa merg, daca acestea exista.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De ce pur si simplu nu intrebi niste angajati de acolo? Faci cunostiinta , te imprietenesti si ceri un review de la personal. Daca se poate asta mai stealth asa...sa nu afle patronu'

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Asta incerc, poate gasesc si pe-aici oameni. Nu-i firma chiar mica, sunt vreo 400-450 de angajati, poate unul bantuie si pe SP.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
ca si student nu cred ca iti strica sa capeti experienta chiar daca salariul este mic. Pe langa asta Tata este un concern global care iti ofera sanse de evolutie personala cat si in cariera ta.

Angajeaza-te vezi cum este, la inceput cam in orice job o sa fi sluga si servitor, dupa care poti sa iei decizia daca iti place sau nu.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Intr-adevar, nu salariul e factorul decisiv pentru mine. Ma deranjeaza, intr-o oarecare masura clauza de 2 ani.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
O negociezi la interviu.

#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Sef-chenko, on 14 mai 2018 - 17:50, said:

O negociezi la interviu.
Cu corporatii asa de mari chestia asta nu prea se negociaza mai ales ca el nu vine cu o experienta in spate ci vine sa faca experienta... dar poate incerca...
Tata Technologies face parte din Tata Group care este isi are resedinta in India, sunt implicati in mai multe industrii. Din cate stiu eu cei din Brasov are fi fostul Cambric, e posibil sa ma insel... Oricum Tata sunt actionari majoritari la Jaguar Land Rover si Tata Technologies lucreaza la mai multe proiecte de ale lor... din pacate ei nu prea trimit in Brasov proiecte marete si importante, trimit mult in India si ce mai ramane ajunge si pe la Bv... Dar este un punct de start intr-o companie multinationala, stiu ca trimit oameni si aici in UK la sediul TTL... deci sanse sunt...

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Ann0nyym0us, on 14 mai 2018 - 17:04, said:

Intr-adevar, nu salariul e factorul decisiv pentru mine. Ma deranjeaza, intr-o oarecare masura clauza de 2 ani.
mai interesează-te, de preferat la un avocat. Cred că în majoritatea cazurilor clauza asta e ilegală și deci lipsită de consecințe.

#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 Ann0nyym0us, on 14 mai 2018 - 14:23, said:

principalele minusuri ar fi salariul redus pentru nou-veniti si contractul aditional de formare profesionala, cu clauza de 2 ani.
Asta e parte de minus ? Astia vor sa te scoleasca pe bani lor si asta e parte de minus ?
Eu daca as fi in loc lor , te-as scoli la mine insa  nu ti-as da nimic la bani.Dupa ce ca investesc timp,atentie si cunostiinte in tine, tot eu sa-ti mai dau si bani ?
Tu sa vii cu banii!
Astia pe care i-ai gasit sunt parfum,

 Ann0nyym0us, on 14 mai 2018 - 16:44, said:

Asta incerc, poate gasesc si pe-aici oameni. Nu-i firma chiar mica, sunt vreo 400-450 de angajati, poate unul bantuie si pe SP.
Tu nu vrei sa muncesti , tu vrei sa pierzi timpul.

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 WinstonMontana, on 15 mai 2018 - 05:25, said:


Auzi, nu mai bine mergi si trollezi prin alta parte? Ca pe aici nu-ti duce nimeni lipsa. Hai, ia-o la dreapta.

#14
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

 Engineer_xxl, on 14 mai 2018 - 18:12, said:

Cu corporatii asa de mari chestia asta nu prea se negociaza mai ales ca el nu vine cu o experienta in spate ci vine sa faca experienta... dar poate incerca...
Tata Technologies face parte din Tata Group care este isi are resedinta in India, sunt implicati in mai multe industrii. Din cate stiu eu cei din Brasov are fi fostul Cambric, e posibil sa ma insel... Oricum Tata sunt actionari majoritari la Jaguar Land Rover si Tata Technologies lucreaza la mai multe proiecte de ale lor... din pacate ei nu prea trimit in Brasov proiecte marete si importante, trimit mult in India si ce mai ramane ajunge si pe la Bv... Dar este un punct de start intr-o companie multinationala, stiu ca trimit oameni si aici in UK la sediul TTL... deci sanse sunt...
Da, este fostul Cambric. Am mai multi prieteni/amici pe acolo. Unii o duc bine, altii o duc mai putin bine. Depinde pe ce proiecte lucrezi sau ce sef de grupa nimeresti. Exista un anume "incentive" care se da pentru anumite proiecte si iti rotunjeste frumos venitul. Eu nu m-as speria de clauza respectiva, mai ales daca sunt la inceput de drum. Poti invata foarte multe in acel timp, iar daca nu esti multumit ai timp sa te reorientezi. Te ajuta varsta. In momentul de fata cunosc vreo 5-6 cazuri care au ajuns sa lucreze in Schaeffler, dupa Cambric. Nu stiu cat de multumiti sunt acum, dar li s-au deschis cai.

Edit: ai sansa sa lucrezi si pe dincolo, prin intermediul lor. De la cateva saptamani la 6 luni, poate si mai mult (Anglia, Italia).

Nu te costa nimic sa mergi la interviu. Ba din contra, ai ce invata si de acolo. Bafta la interviu si testare!

Edited by SPX808, 15 May 2018 - 08:30.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am fost la interviu; mai degraba o faza de testare. Test grila de cunostinte ingineresti (stiinta materialelor, organe de masini), de desen tehnic (vederi si izometric), cotare. La final, o activitate care a tinut loc de test psihologic.

Testul a fost decent, relativ usor ca dificultate. Ce nu mi-a placut, initial s-a comunicat ca va dura o ora si jumatate. Dat fiind ca persoana care trebuia sa aduca testele a intarziat, s-a taiat si din timpul pus la dispozitie, fiind redus la o ora.

Cele 2 doamne de la HR au fost amabile si au si stiut sa raspunda la intrebari generale despre firma, activitate, fara sa se balbaie sau sa evite subiectul.

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Fusei si la cel de-al doilea stagiu de testare, azi. Tot activitate de grup, o simulare a unui proiect, ce include transferul de informatie cu liaison-ul de la firma care a cerut proiectul, cotare desen de executie. La final, o aplicatie practica, de conceput in sistem mecanic pentru a rezolva o anumita problema reala, a unui client.

Aproximativ 2 ore toata treaba, bine organizat, n-am simtit cand a trecut timpul.

#17
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Cum ziceam, cred ca iti prinde bine experienta. Bafta si sa ne anunti rezultatul :).

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Oficial angajat. Momentan in training, se desfasoara un pic cam lent pentru gustul meu, ca sa tina ritmul toata echipa. Salariul este peste zvonuri. Colectivul e relativ tanar si foarte prietenos, din ce am apucat sa cunosc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate