Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

[CUM] e la Tata Technologies?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Felicitari si multa bafta pe viitor.

A ramas valabila treaba cu clauza pe 3 ani?

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
A fost redusa la 2 ani.

#21
mariaile

mariaile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2019
As vrea sa aplic si eu la Tata Technologies, pentru postul de inginer proiectant.

Ai putea, te rog, sa dai mai multe detalii despre cum e situatia acum dupa aproape un an la ei ? (pro/ contra)

Fiind studenta, eu nu am experienta in domeniul asta, prin urmare m-ar ajuta mai multe informatii, exemple legate de partea a 2 a a interviului, daca se poate.


Multumesc!!!

#22
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Salutare.

Sunt bune, sunt si rele. Colegul SPX808 a relatat foarte bine. Eu am negociat un salariu decent, din punctul meu de vedere, si am norocul sa lucrez intr-o echipa unde exista proiecte si incentive-ul rotunjeste salariul.

In training nu inveti mai mult decat sa apesi pe butoane; o sa mai ai nevoie de inca 3-4 luni cel putin in birou efectiv, lucrand, ca sa deprinzi particularitatile pe care le impune fiecare client.

Colegii (din firma, in general), sunt si oameni faini, si mai restransi. Dar, in principiu, nu prea te lovesti de refuzuri cand ai nevoie de ajutor. Sunt si nemultumiri, privind zile de concediu, sau ore suplimentare neplatite (iti raman sa le iei ca liber).

#23
Jezel

Jezel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2020

View PostAnn0nyym0us, on 22 mai 2018 - 16:21, said:

Fusei si la cel de-al doilea stagiu de testare, azi. Tot activitate de grup, o simulare a unui proiect, ce include transferul de informatie cu liaison-ul de la firma care a cerut proiectul, cotare desen de executie. La final, o aplicatie practica, de conceput in sistem mecanic pentru a rezolva o anumita problema reala, a unui client.

Aproximativ 2 ore toata treaba, bine organizat, n-am simtit cand a trecut timpul.
Buna, spune-mi te rog la ce se refera simularea de proiect, ce faci exact acolo, si la aplicatia practica ce tipuri de probleme sunt, MULTUMESC!!  si felicitari :)

#24
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu cred ca este etic sa dau mura-n gura exact intrebarile care se pun, macar de-ar fi aceleasi ca acum 2 ani. Simularea de proiect presupune, in mare, punerea candidatului fata-n fata cu un desen de executie, unde se cere identificarea anumitor repere; de exemplu, ce tip de rulment s-a folosit, ce cota lipseste pe desen, etc.

Sunt chestiuni generale de inginerie mecanica. Nu-i nimic SF.

#25
Jezel

Jezel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.07.2020

View PostAnn0nyym0us, on 24 iulie 2020 - 23:34, said:

dap, e ok, m-ai lamurit in privinta simularii de proiect, ce program CAD folosesc cei de la tata-technologies? Multumesc mult, incerc sa intru si eu in proiectare ca juniorat la o firma din bucuresti.

thank uuuu

multumesc, Lucrez la o firma din bucuresti care folosesc soliworks si creo. Ce program CAD se foloseste la tata technologies?

Edited by althea, 25 July 2020 - 12:32.


#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Se foloseste softul pe care il cere clientul. Caterpillar lucreaza cu Creo, insa pt alti clienti se foloseste CATIA, SolidEdge, NX, Solidworks.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,554
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 26 iulie 2020 - 13:48, said:

Se foloseste softul pe care il cere clientul. Caterpillar lucreaza cu Creo, insa pt alti clienti se foloseste CATIA, SolidEdge, NX, Solidworks.
so ajunge un muncitor sa lucreze cu toate programele alea "on a daily basis"?  
imi amintesc cat de aiurea mi s-a parut sa lucrez in prima parte a zilei pentru proiect metric, si in a doua parte a zilei, pe alt proiect, in inch.

Edited by tfmercedez, 26 July 2020 - 14:17.


#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
A, nu, in niciun caz. De obicei un client are repartizat un birou intreg, si proiectele sunt de durata (luni de zile, ani). Reconversia se face doar daca este absolut necesar.

Edited by Ann0nyym0us, 26 July 2020 - 14:23.


#29
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
La masa de pranz "la cantina" primiti si altceva in afara de orez ;)?!

#30
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
TATA e firma din India, nu din China. Nu ti-a iesit poanta.

Edited by Ann0nyym0us, 31 July 2020 - 09:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate