Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ajutor amenajare iaz

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
eu sincer aș pune crocodili.asta o spun fără glumă.garantat ai rămâne singur în zonă împreună cu bătrânii și neputincioșii

#20
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Am uitat sa te intreb daca terenul este al tau(sau proprietate privata)...Daca este al tau poti sa-l ngradesti si semne cu proprietate privata inotul/pescuitul interzis...
Insa de tema braconajului nu poti sa scapi nici daca pui un paznic...Din pacate asta este realitatea... Asa ca sfatul meu este sa popolezi cu niste carasei/caracude si lasa natura sa-si urmeze cursul...

#21
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

 hack_attack_69, on 14 mai 2018 - 22:07, said:

Am uitat sa te intreb daca terenul este al tau(sau proprietate privata)...Daca este al tau poti sa-l ngradesti si semne cu proprietate privata inotul/pescuitul interzis...
Insa de tema braconajului nu poti sa scapi nici daca pui un paznic...Din pacate asta este realitatea... Asa ca sfatul meu este sa popolezi cu niste carasei/caracude si lasa natura sa-si urmeze cursul...
Terenul este al meu. Voi monta totusi camere ascunse sa vad cine misuna pe acolo inainte de a popula iazul.

#22
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018
https://ibb.co/jK158o
https://ibb.co/kfwiuT
https://ibb.co/jgHCoo
https://ibb.co/bumGET
Fotografii cu stadiul actual.
Momentan are aspect de groapa plina cu apa ( aprox. 1,5 m adancime ) ... lucru care-mi displace Posted Image ... probabil atat este nivelul apei freatice.
Pentru a imbunatati aspectul ( nivelul malului la nivelul luciului de apa ) am doua optiuni:
1. Inchiriere utilaj pentru a aduce malurile la nivelul actual a luciului de apa
2. Aport de apa cu izvoare captate din padure pentru a ridica nivelul ( aprox. 1/2 m ) apoi mutarea pamantului pana ajung la nivelul luciului de apa.
Problema la captarea izvoarelor este solul argilos. La intersectia a 3 izvoare am introdus un tub perforat ( 80 cm diametru ) insa din cauza solului argilos se colmateaza foarte repede. Ce alt sistem de captare as putea realiza pentru acest tip de sol ?
Multumesc.

Edited by idromega, 31 July 2018 - 11:24.


#23
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018
Salut.
Revin cu noutati despre amenajare.
Am reusit sa scap de pamantul in surplus. Urmeaza, probabil in primavara, sa pun folie pe trei laturi pentru a ridica nivelul cu jumatate de metru.
Problema cu care ma confrunt acum este cantitatea mare de frunze cazuta ... apa aproape s-a innegrit. In primavara urmeaza sa-l populez cu caras si crap.
Frunzele sunt sau nu sunt nocive pentru pesti ?
Multumesc.

https://ibb.co/c1Jd00
https://ibb.co/mJ0Qf0
https://ibb.co/fPJiYL

Edited by idromega, 01 November 2018 - 01:51.


#24
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Super a iesit. Eu zic ca nu merita investitia in folie. Baga pesti si apoi lasa natura sa desavarseasca creatia si va arata cam asa https://ibb.co/dnxKsf

#25
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

View Postidromega, on 01 noiembrie 2018 - 01:51, said:

Salut.
Revin cu noutati despre amenajare.
Am reusit sa scap de pamantul in surplus. Urmeaza, probabil in primavara, sa pun folie pe trei laturi pentru a ridica nivelul cu jumatate de metru.
Problema cu care ma confrunt acum este cantitatea mare de frunze cazuta ... apa aproape s-a innegrit. In primavara urmeaza sa-l populez cu caras si crap.
Frunzele sunt sau nu sunt nocive pentru pesti ?
Multumesc.

https://ibb.co/c1Jd00
https://ibb.co/mJ0Qf0
https://ibb.co/fPJiYL

Nimeni nu stie daca frunzele sunt sau nu sunt pe placul pestilor ? Mentionez este fag si carpen  pe malul iazului.

#26
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
La pastrav zicea un proprietar de crescatorie ca e problema cu frunzele care prin descompunere altereaza apa dar pastravul este un peste foarte sensibil la calitatea apei.
Ciprinidele cred ca sunt mai tolerante dar nu stiu pana la ce nivel.

#27
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu am vazut ca amurul mananca frunzele cazute pe apa. Nu cred ca o sa ai probleme

#28
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
SAlutari

Frumos proiect,sper sa te bucuri de el...si de ei.

Doua intrebari:
Q1. cum faci ca apa din iaz sa se reimprospeteze / oxigeneze !?
Q2. cum faci iarna cand apa ingheata si pestii treba sa se dea la fund,sa se protejeze de frig !?

Am inteles ca treba o pompa care sa schimbe de cateva ori pe zi apa , sa o amestece cu aerul.
Apoi,daca sapi un sant /santuri de 2m prin fundul baltii ,atunci pestii vor fi siguri in afara oricarui pericol.

Pune ceva plante / flori pe suprafata apei si pe langa maluri… si populeaza / cauta cateva broaste...

Bafta


#29
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 noiembrie 2018 - 00:20, said:

SAlutari

Frumos proiect,sper sa te bucuri de el...si de ei.

Doua intrebari:
Q1. cum faci ca apa din iaz sa se reimprospeteze / oxigeneze !?
Q2. cum faci iarna cand apa ingheata si pestii treba sa se dea la fund,sa se protejeze de frig !?

Am inteles ca treba o pompa care sa schimbe de cateva ori pe zi apa , sa o amestece cu aerul.
Apoi,daca sapi un sant /santuri de 2m prin fundul baltii ,atunci pestii vor fi siguri in afara oricarui pericol.

Pune ceva plante / flori pe suprafata apei si pe langa maluri… si populeaza / cauta cateva broaste...

Bafta


Multumesc.
1. Pe latura dinspre padure am izvoare + un izvor captat adus din padure printr-o teava de lungime aprox. 150 metri. Apa intra ( nu debit foarte mare ) dar nu stiu pe unde iese  ... evaporare sau cel mai probabil infiltratii in pamant. Am observat o activitate impresionanta a cartitelor in zona. De aceea vreau sa pun folie pe 3 laturi.
2. Sper ca in primavara sa aduc un aport semnificativ de apa de la izvoarele din padure in asa fel incat sa nu se formeze gheata in zona in care va curge permanent. Daca voi pune folie pe 3 laturi sper sa cresc nivelul cu 0,5 m. Momentan am aprox. 1,5 m adancime.

Plante cu siguranta voi pune, prioritatea este insa habitatul acvatic. Broaste nu am fost nevoit sa duc ... si-au gasit singure locul :).

#30
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Nu inteleg rostul la acea folie...care este smecheria !?
Daca pamantul este bun,probabil ca tine apa singur ?
So acele izvoare,pot sa alimenteza iazul cand este apa destula dar vara banuiesc ca nu mai are putere…

As fi curios sa vad daca o pompa de aerisire,care sa circule aerul prin iaz ar face ceva bun.
Nu stiu pe ce post am citi,dar se pare ca este buna idea sa circuli apa de la fund in sus si sa aerezi continutule apei...probabil pentru pesti si/sau impotriva algelor..

Urmaresc Aventura ta... keep going ! :)

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Faci tu bazin fara impermeabilizare ? Asta este rostul foliei.

#32
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 noiembrie 2018 - 19:11, said:

Nu inteleg rostul la acea folie...care este smecheria !?

Pe latura dinspre padure pamantul este argilos ... sunt izvoare si tine cu siguranta apa.
Problema este pe latura opusa ... pamantul este afanat, faramicios ... aici cred ca se pierde apa + e raiul cartitelor.
Sper sa rezolv problema cu montarea foliei pe trei laturi lasand izvoarele dinspre padure sa-si faca treaba.

Edited by idromega, 14 November 2018 - 20:25.


#33
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Eu zic ca nu poti pune folie doar pe 3 laturi. Apa o sa intre pe sub folie si o s-o ridice deasupra apei. Eu zic ca in timp pamanrul o sa se satureze de apa si iazul o sa se stabilizeze.

#34
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,067
  • Înscris: 16.02.2017
Este cam mic.
Nu exista posibilitatea sa-l faci mai mare?
Cred ca doar cu caras o sa ai spor acolo,crap sau altceva nu  cred ca o sa reziste.Daca e si zona mai muntoasa si izvoarele sunt reci nici carasul nu o sa tina pentru ca o sa fie anortit mereu daca apa e rece si vara.
La iarna sa spargi gheatza sa isi traga garla oxigen sa nu moara pestii.
Baga caras si da-le sa manance si vezi ce spor ai la primavara cu el.

Edited by Music-Box, 14 November 2018 - 21:42.


#35
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

View Postkeciu, on 14 noiembrie 2018 - 21:28, said:

Eu zic ca nu poti pune folie doar pe 3 laturi. Apa o sa intre pe sub folie si o s-o ridice deasupra apei. Eu zic ca in timp pamanrul o sa se satureze de apa si iazul o sa se stabilizeze.
Posibil.  Dar daca sap un sant de 40 - 50 cm adancime la 2 - 3 metri de latura argiloasa dinspre padure ( sa nu acopar izvoarele ) si ingrop marginea folie in sant, acopar bine cu pamant argilos, teoretic n-ar avea apa pe unde sa se infiltreze + presiunea apei pe folie ... practic nu stiu daca ar functiona. Esecul insa m-ar pagubi cu vreo 2500 lei Posted Image

View PostMusic-Box, on 14 noiembrie 2018 - 21:40, said:

Este cam mic.
Nu exista posibilitatea sa-l faci mai mare?
Cred ca doar cu caras o sa ai spor acolo,crap sau altceva nu  cred ca o sa reziste.Daca e si zona mai muntoasa si izvoarele sunt reci nici carasul nu o sa tina pentru ca o sa fie anortit mereu daca apa e rece si vara.
La iarna sa spargi gheatza sa isi traga garla oxigen sa nu moara pestii.
Baga caras si da-le sa manance si vezi ce spor ai la primavara cu el.
Vroiam sa-l fac mai mare insa cu cat excavatorul sapa mai departe de marginea padurii, unde apa baltea si pamantul era argilos, cu atat pamantul devenea mai afanat si faramicios. Temerile mele s-au adeverit ... se pierde apa prin pamant. Cat despre peste, iazul nu l-am facut pentru consum ci doar pentru sufletul meu ... de mult visez sa-mi beau dimineata cafeaua pe un ponton si sa stau cu batul in balta. Daca doar carasului ii va placea la mine in iaz sunt multumit :) E zona de deal, nu muntoasa.

Edited by idromega, 14 November 2018 - 22:00.


#36
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Pe scurt:
-renunta la fiare,baga crengi mari de copaci (nu exagerat,doar cat sa nu poata baga plasele braconierii),vor avea rol si de adapost si de hranire a pestilor (substrat pentru diverse vietati acvatice) si ar trebui ingradit cu ceva plasa ca sa nu ai surprize cu mistretii,cu hotii te ajuta doar norocul.
-Frunzele nu fac bine pentru ca ai volum mic si intra in putrefactie pe fund,dar daca pestii au suficient oxigen (populezi cu putini pesti si nu hranesti in execes!!!) nu o sa fie probleme
-Renunta la folie,nu rezolvi nimic...fizica elementara...principiul vaselor comunicante,pe masura ce va trece timpul va fi mai bine daca izvoarele vor avea apa.
-Iarna daca ai minim 1,5 m adancime nu au nimic pestii,pentru oxigen faci doua copci de 1m/1m si incerci sa le mentii deschise cat mai mult,daca nu ai timp (dureaza aproximativ o ora cu toporu per bucata) macar indeparteaza zapada de pe gheata ca si intre lumina sa poata face bacteriile putina fotosinteza.
-Intareste malurile prin plantarea de salcii ca sa nu se erodeze.
-populeaza doar cu 10-15 crapi (maxim 20) si o stiuca (doar una ca sa nu se poata inmulti) care va avea rol de sanitar.Obligatoriu stiuca va fi mult mai mica decat crapii.De preferat este sa bagi pesti cat mai mari pentru ca daca te pricopsesti cu o familie de vidre te-au rezolvat repede.Renunta la caras,creste greu,se inmulteste mult si o sa sufoce biotopul tau.Eu as baga macar vreo 2-3 crapi koi dintre cele maxim 20 de bucati !!!
-Hranire maxim 3% din greutatea totala de peste/zi in lunile iunie-august si maxim 1,5% aprilie-mai si septembrie-octombrie .Sub 10 grade celsius a apei nu mai hranesti.Hranesti doar cu furaj special sau cel mult cu hrana de calitate pentru caini.Inainte sa administrezi hrana fa un zgomot specific (Ex. un clopotel) pentru a se creea un reflex Pavlov si este si fain sa-i vezi cum vin la suprafata...dureaza vreo luna pana se dreseaza.
Spor la treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate