Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Ajutor amenajare iaz

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018
Salut. Mentionez de la inceput ca sunt novice :) in ale acvaculturii. Pe un teren am inceput sa amenajez un loc de petrecut weekend-urile cu prietenii ... intelegeti voi ... gratare, bere rece etc.   Terenul este marginit de padure iar pe aceea latura apa baltea datorita izvoarelor ... de aici mi-a venit ideea amenajarii unui iaz populat cu pesti dar cu scop decorativ si pentru consum propriu, nu comercial. Vineri am adus un excavator pentru a sapa. La finalul zilei m-am pricopsit cu o groapa de aprox. 20 x 15 m, adancime aprox. 2 m ...  probabil cand se va umple, luciul de apa va avea aprox. 15 x 10 m.

Inainte de a va ruga sa-mi dati sfaturi legate de populare, am temerea braconajului ... au existat tentative reusite in zona. Mentionez ca pe parcursul saptamanii nu am posibilitatea de a pazi/monitoriza iazul.

M-am gandit la doua variante:

1. Cateva gropi mai adanci pe fundul iazului astfel incat pestele sa se "ascunda" in cazul braconajului cu plase
2. Fixarea pe fundului iazului a unor bare de fier astfel incat sa rupa plasele braconierilor.

Va rog pareri ... multumesc anticipat.

Poate voi starni amuzamentul unora dar ... sunt novice :)

Multumesc.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca nu baga curent sau carbid(chimicale) treaba cu bagat sarma ghimpata bine priponita e buna.Cand o fixezi(adica repede ca ai groapa si se umple)fa-o trainic si sa fii singur.   Am fost panzar un sezon, prin 91.Posted Image

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pune anunturi cu "piscina privata". Sper ca nu vor fi suficient de prosti sa pescuiasca in piscina.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sa nu bagi pesti rapitori ca iti mananca ceilalti pesti,au facut prostia asta unii in niste lacusoare mici care erau pline ochi cu caras mare si nu a mai ramas nimic din ei,se mai gasesc cred ca vreo 3-4 stiuci in fiecare balta(ca stiuca e canibala si isi mananca chiar si puii)
Si sa nu te puna sfantu sa bagi regine..ca alea sunt pacatoase rau,trag primele la momeala si nu prinzi nimic decat regine
Baga,crap,caras si atat

Edited by I2O, 13 May 2018 - 15:54.


#5
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Sa nu pui afise cu Pescuitul interzis!

#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Daca pui fier, pune ceva Care nu rugineste altfel in cativa ani nu mai e nimic.
Pe mal infinge lastari de salcie.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Intai te gandesti la paza, apoi la ce bun, sa zic asa, vrei sa lasi in plin camp.
Daca nu-l poti pazi, nu ai nicio sansa sa mai gasesti vreun peste. Chit ca-ti otravesc lacul.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 ddaannii, on 13 mai 2018 - 16:34, said:

Daca pui fier, pune ceva Care nu rugineste

Care-i fierul ala care nu rugineste?

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 adisz, on 13 mai 2018 - 18:41, said:


Care-i fierul ala care nu rugineste?
fieru inoxidabil

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 adisz, on 13 mai 2018 - 18:41, said:

Care-i fierul ala care nu rugineste?
Oricare care are un tratament in acest sens.
Multumit? Ori vrei link?Ori vrei la scoala sa inveti  ceva despre asta?

Edited by ddaannii, 13 May 2018 - 18:54.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 Quantum, on 13 mai 2018 - 18:46, said:

fieru inoxidabil
Posted Image
Am aflat ca exista si asa ceva.

 ddaannii, on 13 mai 2018 - 18:53, said:

Oricare care are un tratament in acest sens.
Multumit? Ori vrei link?Ori vrei la scoala sa inveti  ceva despre asta?
Da.Posted Image

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
poți pune și bomba atomică fiindcă imediat ce cresc peștii ai  liber la pescuit.lasă o baltă simplă pune câțiva cărășei eventual și vezi-ți de timpul liber.programul tău o să fie cunoscut la secundă,adică vor veni la pescuit de duminică seara până vineri la amiaz

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
" Administratia apelor romane : Inotul interzis. Apa toxica , contine cianura " ....mare , cu negru pe fond alb , sa citeasca tot prostul de departe .

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Teava de inox

#15
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Baga caras salbatic sau caracuda(daca ai de unde sa prinzi) acum, pana nu au depus icrele...Cu 100 buc esti asigurat fara probleme...evita somnuletii/bibanii/cleni...Pestii salbatici sunt mai buni deoarece rezista mai bine in ape cu oxigen scazut ca si cei de la crescatorie(se inbolnavesc mai repede)...Insa daca mai sunt alte balti in apropiere nu ai cum sa eviti "contaminarea'' cu alte specii...

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 hack_attack_69, on 13 mai 2018 - 21:37, said:

Baga caras salbatic sau caracuda(daca ai de unde sa prinzi) acum, pana nu au depus icrele...Cu 100 buc esti asigurat fara probleme...evita somnuletii/bibanii/cleni...Pestii salbatici sunt mai buni deoarece rezista mai bine in ape cu oxigen scazut ca si cei de la crescatorie(se inbolnavesc mai repede)...Insa daca mai sunt alte balti in apropiere nu ai cum sa eviti "contaminarea'' cu alte specii...
Te referi ca pasarile pot purta icre de acolo la ei pe lac?

#17
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
DA

#18
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

 EMPP, on 13 mai 2018 - 20:18, said:

poți pune și bomba atomică fiindcă imediat ce cresc peștii ai  liber la pescuit.lasă o baltă simplă pune câțiva cărășei eventual și vezi-ți de timpul liber.programul tău o să fie cunoscut la secundă,adică vor veni la pescuit de duminică seara până vineri la amiaz
Este o zona locuita dar iazul este intradevar mai retras. Pescuitul probabil l-as putea diminua ... doar localnici ( destul de putini in zona ). Voi monta camere false vizibile dar si camere ascunse aproape imposibil de detectat. Dupa montarea camerelor false se va duce vestea ca zona este supravegheata ... sunt curios daca vor fi sau nu distruse. Deranjant ar fi sa traga tot cu plasele.

Edited by idromega, 14 May 2018 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate