Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

VW Passat 2018 Advance 1.4 TSI 125 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#1
Mike666

Mike666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.05.2013
Salutare,
              In urma thread-ului: https://forum.softpe...au-alternative/ m-am decis sa iau masina respectiva, un VW Passat Advance 1.4 TSI cu 125 CP. Masina e nou-nouta. Am primit-o vineri seara, pana acum am aprox. 260 km facuti cu ea, dar urmeaza mult mai multi Posted Image
              Primele impresii: masina e f desteapta, are f multe feature-uri cu care trebuie sa ma obisnuiesc si sunt multe chestii de descoperit. Motorul, din experienta mea, mi se pare genial, cel putin pentru nevoile mele mi-a intrecut cu mult asteptarile. Turbo-ul isi face foarte bine treaba, intre 1400-4000 RPM te baga in scaun, dar are sprint chiar si in a 6-a daca esti cu 120 si accelerezi inspre 130-140 (mai mult de 140 nu vreau sa depasesc in perioada rodajului). Consumul in afara cu 2 persoane la drum lung si tinut 120 km/h pe tempomat e cam 6-6.5 . Prin oras nu stiu cat e de relevant, eu fiind din Arad, care nu are foarte mari probleme cu traficul (spre deosebire de Timisoara sau Bucuresti) plus ca deocamdata doar in weekend am condus, dar asa la cum am condus a fost pe la vreo 8-8.5 ... Probabil in Timisoara ar fi vreo 9-9.5 si in Bucuresti ar trece de 10. Android Auto e genail, ecranul de 8 inch e superb, farurile sunt foarte frumoase iar pe timp de noapte LED-urile fac toti banii... Schimbatorul e foarte fain, vitezele intra usor, reprizele sunt bune, ce mai ... e tot ce mi-am dorit de la o masina Posted Image
              Promit sa mai pun poze cu ea, dar deocamdata greu mi-am facut timp de forum, vineri seara si o mare parte din ziua de ieri doar am condus / am stat in ea si m-am jucat cu Android auto / computerul de bord si am incercat sa invat cat mai multe chestii despre masina.

Attached Files



#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Frumoasa! Sa o stapanesti sanatos!
Cat a costat?

#3
Mike666

Mike666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.05.2013
Multumesc! :D pretul final a fost 18700 euro cu rabla, credit la ei cu finantare pe 5 ani si casco tot la ei. Dotari extra de aprox. 3000 euro si culoarea metalizata aprox. 550 euro.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Foarte frumoasa, felicitari.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Mike666, on 13 mai 2018 - 14:11, said:

              In urma thread-ului: https://forum.softpe...au-alternative/ m-am decis sa iau masina respectiva, un VW Passat Advance 1.4 TSI cu 125 CP.
de ce nu varianta de 150 cp?

 Mike666, on 13 mai 2018 - 14:31, said:

Multumesc! Posted Image pretul final a fost 18700 euro cu rabla, credit la ei cu finantare pe 5 ani si casco tot la ei. Dotari extra de aprox. 3000 euro si culoarea metalizata aprox. 550 euro.
poti detalia putin cum s-a ajuns la acest pret? aici zice ca incepe de pe la 23000

Attached Files



#6
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Răspund eu. Am comandat o masina geamăna cu a lui Mike.
Motorul 150CP nu era disponibil pe varianta Advance.
In configurator nu mai exista motorizări pe benzina. Au fost scoase, probabil pentru a fi înlocuite cu noile motorizări de la VAG.




24577- preț simulat din care se scade
2500  porsche 20 ani
1400 rabla
900 discount dealer
1000 reducere Porsche bank

Și roti de iarna cadou..

#7
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Sa o stapanesti cu placere si cat mai multi km fara probleme :)
Ai cumparat foarte multa masina cu bani putini, felicitari :)

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa o stapinesti sanatos! Si niste poze din interior te-as ruga...

#9
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Felicitari !!!

#10
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Foarte bun pretul!
Sa o stapanesti sanatos!

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 catalin_barna, on 13 mai 2018 - 15:23, said:

Răspund eu. Am comandat o masina geamăna cu a lui Mike.
Motorul 150CP nu era disponibil pe varianta Advance.
In configurator nu mai exista motorizări pe benzina. Au fost scoase, probabil pentru a fi înlocuite cu noile motorizări de la VAG.


24577- preț simulat din care se scade
2500  porsche 20 ani
1400 rabla
900 discount dealer
1000 reducere Porsche bankȘi roti de iarna cadou..
Astea's ca reducerile de black friday, si la final ajungi la pretul corect..

 Mike666, on 13 mai 2018 - 14:11, said:

Salutare,
              In urma thread-ului: https://forum.softpe...au-alternative/ m-am decis sa iau masina respectiva, un VW Passat Advance 1.4 TSI cu 125 CP. Masina e nou-nouta. Am primit-o vineri seara, pana acum am aprox. 260 km facuti cu ea, dar urmeaza mult mai multi Posted Image
              Primele impresii: masina e f desteapta, are f multe feature-uri cu care trebuie sa ma obisnuiesc si sunt multe chestii de descoperit. Motorul, din experienta mea, mi se pare genial, cel putin pentru nevoile mele mi-a intrecut cu mult asteptarile. Turbo-ul isi face foarte bine treaba, intre 1400-4000 RPM te baga in scaun, dar are sprint chiar si in a 6-a daca esti cu 120 si accelerezi inspre 130-140 (mai mult de 140 nu vreau sa depasesc in perioada rodajului). Consumul in afara cu 2 persoane la drum lung si tinut 120 km/h pe tempomat e cam 6-6.5 . Prin oras nu stiu cat e de relevant, eu fiind din Arad, care nu are foarte mari probleme cu traficul (spre deosebire de Timisoara sau Bucuresti) plus ca deocamdata doar in weekend am condus, dar asa la cum am condus a fost pe la vreo 8-8.5 ... Probabil in Timisoara ar fi vreo 9-9.5 si in Bucuresti ar trece de 10. Android Auto e genail, ecranul de 8 inch e superb, farurile sunt foarte frumoase iar pe timp de noapte LED-urile fac toti banii... Schimbatorul e foarte fain, vitezele intra usor, reprizele sunt bune, ce mai ... e tot ce mi-am dorit de la o masina Posted Image
              Promit sa mai pun poze cu ea, dar deocamdata greu mi-am facut timp de forum, vineri seara si o mare parte din ziua de ieri doar am condus / am stat in ea si m-am jucat cu Android auto / computerul de bord si am incercat sa invat cat mai multe chestii despre masina.
Misto pozele, cu ce ai pozat? Un model aparte de telefon? DSLR?
Bafta de masina, drumuri fara griji

#12
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Felicitari! Asteptam cat mai multe detalii despre masina: cum se comporta motorul, stabilitate, suspensie, antifonare etc, etc.
🙂

Edited by aaron111, 13 May 2018 - 17:23.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 tfmercedez, on 13 mai 2018 - 17:03, said:

Misto pozele, cu ce ai pozat? Un model aparte de telefon? DSLR?
Bafta de masina, drumuri fara griji

Le-a editat si a dat contrastul mare :))

Multi km fara incidente si sa o pastrezi macar 10 ani Posted Image

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 TruculMagic, on 13 mai 2018 - 17:25, said:


Le-a editat si a dat contrastul mare :))

Multi km fara incidente si sa o pastrezi macar 10 ani Posted Image
Tu-l blestemi?  Io-i doresc peste zece ani sa conduca Porsche.

Edited by tfmercedez, 13 May 2018 - 17:32.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tfmercedez, on 13 mai 2018 - 17:03, said:

Astea's ca reducerile de black friday, si la final ajungi la pretul corect..
...
@tfm, asta a fost o rautate din partea ta... Posted Image Omul a dat pe un Passat [superechipat] cam cit ai dat tu pe Octavia cheala. Uite aici (in afara de dotarile standard):
- cruise control
- camera "rear-view"
- volan multifunctional
- senzori de parcare fata-spate
- parbriz incalzit
- faruri LED
- culoare metalizata
- front assist
- un set de roti de iarna cadou

Edited by _R_A_D_U, 13 May 2018 - 17:37.


#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 _R_A_D_U, on 13 mai 2018 - 17:32, said:

@tfm, asta a fost o rautate din partea ta... Posted Image Omul a dat pe un Passat [superechipat] cam cit ai dat tu pe Octavia cheala. Uite aici (in afara de dotarile standard):
- cruise control
- camera "rear-view"
- volan multifunctional
- senzori de parcare fata-spate
- parbriz incalzit
- faruri LED
- culoare metalizata
- front assist
- un set de roti de iarna cadou
Eu am scazut de la 19+ mii la cca 16mii de euro.   Daca isi punea si el Diesel, mai punea minimum 500 de euro suplimentar pentru motorizare.

Gasim passat la 16000 de euro nou?  Da sau nu? Uite eu sunt dispus sa dau o suma maxima pe o masina, singura conditie fiind sa incapa 4 adulti la 1.80-2m in ea, omeneste. Restul dotarilor, can can.
Si sa consume cat mai putin cu putinta.
Cat despre pretul corect al unei masini, este un mister. Sau secret, pentru prostime. Pentru ca exista si legislatie care te impiedica sa cumperi masina direct de la fabrica. Clientul final ramane la "mila" dealerului care in darnicia lui  da discounturi peste discounturi, exact asa cum fac reduceri aia de black friday.  Ai inmatriculat masina si pac s-a devalorizat subit cu un procent considerabil.  Dupa un an pierde aproape un sfert din valoare! Si atunci ne gandim care o fi pretul real?

Edited by tfmercedez, 13 May 2018 - 18:04.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, s-a vindut Passat nou cu 16200. Parca cineva de pe forum a luat.

Ce mai conteaza ca e diesel vs benzina. Nu vezi ce au astia de gind cu dieselurile?
Pentru unii chiar conteaza acele dotari pe care pe tine nu te intereseaza. Dar daca stau sa ma gindesc bine parca si tu erai destul de basicat ca nu poti pune after o optiune: tempomat...

 tfmercedez, on 13 mai 2018 - 17:52, said:

...singura conditie fiind sa incapa 4 adulti la 1.80-2m in ea, omeneste. Restul dotarilor, can can.
...
4 persoane adulte incap in orice masina. De la 5 in sus apar problemele...

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 _R_A_D_U, on 13 mai 2018 - 18:04, said:

Da, s-a vindut Passat nou cu 16200. Parca cineva de pe forum a luat.Ce mai conteaza ca e diesel vs benzina. Nu vezi ce au astia de gind cu dieselurile?
Pentru unii chiar conteaza acele dotari pe care pe tine nu te intereseaza. Dar daca stau sa ma gindesc bine parca si tu erai destul de basicat ca nu poti pune after o optiune: tempomat...
Pai tocmai! Daca ma costa 200 de lei sa mi-o montez singur, o faceam demult. Altfel.. mi se rupe de ea.
Cum ziceam, totul are un pret (real) mai departe este povestea cu fraierul care plateste.

Edited by tfmercedez, 13 May 2018 - 18:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate