Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Mi-am dezinstalat Facebook de pe telefon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
daniliescu95

daniliescu95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.05.2018
Newsfeed-ul din Facebook în ultima vreme efectiv a luat-o razna. Îmi afișează postările unor oameni cu care am interacționat poate o dată sau de două ori în decurs de câțiva ani și nu îmi afișează postările prietenilor cu care comunic activ. Ceea ce este foarte deranjant, mai ales că nu prea stau să consum informație pe Facebook, ci mai degrabă să comunic pe Messenger.

În ideea asta, deranjat de toate notificările inutile, pe care oricum în mare parte le am dezactivate, mi-am dezinstalat Facebook de pe telefon. Rămân cu aplicațiile de comunicare, Messenger și WhatsApp, desigur. Și cu Instagram, care și el devine deranjant cu modul în care prioritizează postările și se întâmplă interacțiunile (50% false), dar încă e parte din rutină. Posibil să ia calea Facebook-ului destul de curând.

Poate în felul ăsta Facebook îmi va livra pe desktop postările prietenilor. Plus mai fac o sesiune de curățare a feed-ului prin ieșirea din grupuri care insistă să îmi trimită notificări.

Pentru consum general am Feedly. Are un algoritm mai bun decât bias-ul politic al tuturor de pe FB. Mi-ar fi plăcut să mă fi prins mai mult și Reddit, dar nu știu de ce nu i-am dat atenția necesară.

Să vedem cât mă ține toată treaba cu aplicația de FB jos de pe telefon.
Apropo, versiunea de mobile a FB e efectiv mizerabilă.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Felicitări. Ce putem spune?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Asa... si ?

#4
marcelino68

marcelino68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 07.05.2018
Închide-l și nu îți pierde timpul aiurea. Ai telefon cu nelimitate, oricând poți ține legătura cu prietenii fără probleme. Eu de prin 2013 am rupt legătura cu rețelele de socializare și prefer să folosesc doar telefonul și whatsapp. Legăturile cu prietenii adevărați contează. Că ai 3000 prieteni pe facebook și mai știu eu, astea sunt doar prostii. Informația todeauna se ia din surse credibile, feed-ul de pe facebook este o mizerie.

P.S. Sevrajul îl poți trata cu bere și sex :)

Edited by marcelino68, 11 May 2018 - 16:22.


#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Strange din dinti si rezista. Peste cateva luni ai sa uiti ca ai avut feisbuc.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
NNNNNNNNNNNNNNNNNUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU................
Cum sa face tu una ca asta ?!
Cel putin 3 babe au facut infarct, 20 de colegi de pe forum se jelesc in colt in intuneric, vreo 3 bat matanii pentru intoarcerea oitei pierdute la turma si cel putin unul a aruncat monitorul pe geam.
Ca sa nu mai spuna de panica generalizata la sediul central Facebook, in urma detectarii dezinstalarii tale.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Facebook e efectiv mizerabil.
Nu versiunea de mobil.

#8
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Pentru ca nu te-ai straduit sa-ti setezi feedurile si/sau notificarile. Si pentru ca ai 75000 de "prieteni"

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu dupa ce am suspendat contul vreo 2 luni l-am reactivat. Rezultatul? Daca inainte intram zilnic acum nu intru mai deloc. Asa o data pe luna.

  De fapt dupa 2-3 saptamani nici nu ii mai simti lipsa. Si chiar daca mai intri pe urma nu mai are acea atractie. Pur si simplu nu mai e interesant.

Edited by PoeOvidiu, 11 May 2018 - 16:32.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdaniliescu95, on 11 mai 2018 - 16:11, said:

Newsfeed-ul din Facebook în ultima vreme efectiv a luat-o razna. Îmi afișează postările unor oameni cu care am interacționat poate o dată sau de două ori în decurs de câțiva ani și nu îmi afișează postările prietenilor cu care comunic activ. Ceea ce este foarte deranjant, mai ales că nu prea stau să consum informație pe Facebook, ci mai degrabă să comunic pe Messenger.

În ideea asta, deranjat de toate notificările inutile, pe care oricum în mare parte le am dezactivate, mi-am dezinstalat Facebook de pe telefon. Rămân cu aplicațiile de comunicare, Messenger și WhatsApp, desigur. Și cu Instagram,

Dezinstaleaza-le toate! Nu uita de Google care trebuie sters cu totul din radacina.  Apoi incearca sa renunti la televizor.  Ne-expunerea la reclama si tabloid face minuni la psihic.
O sa vezi ca, dupa o scurta perioada de sevraj, o sa te simti mai bine fara.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postrosix, on 11 mai 2018 - 16:31, said:

Nu uita de Google care trebuie sters cu totul din radacina.
Din C:\ sau din /root ?

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmarcelino68, on 11 mai 2018 - 16:18, said:

Închide-l şi nu îți pierde timpul aiurea. Ai telefon cu nelimitate, oricând poți ține legătura cu prietenii fără probleme. Eu de prin 2013 am rupt legătura cu rețelele de socializare şi prefer să folosesc doar telefonul şi whatsapp. Legăturile cu prietenii adevărați contează. Că ai 3000 prieteni pe facebook şi mai ştiu eu, astea sunt doar prostii. Informația todeauna se ia din surse credibile, feed-ul de pe facebook este o mizerie.

P.S. Sevrajul îl poți trata cu bere şi sex Posted Image
Nu mai puţin de opt poliţişti de la Inspectoratul Judeţean de Poliţie Ialomiţa, în frunte cu şeful instituţiei, comisarul-şef Cristian Ivan, sunt cercetaţi disciplinar. Ei sunt acuzaţi că nu au făcut nimic ca să prevină seria de jafuri din localitatea Sineşti. Unul dintre adjuncţii şefului Poliţiei Judeţene Ialomiţa, comisar-şef  Sorin Cricu, aflat în grupul poliţiştilor ialomiţeni vizaţi de ancheta internă, şi-a dat demisia din funcţie. Informaţiile privind jafurile şi tâlhăriile de la Sineşti au ajuns în atenţia opiniei publice după ce un bărbat a povestit pe Facebook cum a fost victima unei tentative de tâlhărie. Ulterior, Poliţia Română a demarat verificări la IPJ Ialomiţa. Drept urmare, s-a declanşat cercetarea prealabilă a inspectorului şef şi a altor poliţişti
Citeste mai mult: https://adev.ro/p8isds

daca tu nu intelegi rolul facebook, e f bine ca ai renuntat si comunici prin whatsapp (o alta companie Facebook, apropo).

Totusi nu judeca pe altii. Adica daca tu personal erai dependent si aveai 3000 de prieteni, aveai tu personal o problema.
Altii au 100 de prieteni poate si nu sint dependenti.

View PostPoeOvidiu, on 11 mai 2018 - 16:31, said:

Eu dupa ce am suspendat contul vreo 2 luni l-am reactivat. Rezultatul? Daca inainte intram zilnic acum nu intru mai deloc. Asa o data pe luna.

  De fapt dupa 2-3 saptamani nici nu ii mai simti lipsa. Si chiar daca mai intri pe urma nu mai are acea atractie. Pur si simplu nu mai e interesant.
hai sa vedem, ce era interesant inainte? ce nu mai este acum?

Pe mine de ex ma intereseaza sa stiu cand e ziua unui prieten coleg din gradinita, scoala primara, generala etc.
Nu ii tin minte pe toti si nici nu sintem asa buni prieteni, dar faptul ca ne spunem la multi ani ne aduce o bucurie.

In plus, mai vad unele stiri (de ex stirile Adevarul).

Am putut vedea si mitingurile #resist organizate anul trecut... a fost f util per ansamblu facebookul.
Neplaceri nu mi-a creat.

Am toate notificarile dezactivate, nu bipaie, nu vibreaza telefonul. Doar eu pot verifica o data cand am chef daca e ceva nou pe FB

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Facebook ăsta e religia secolului.
Sunteți în sevraj fără, ca fumătorii fără nicotină.
Același comportament de dependent care se minte singur.

Am nevoie domne de Facebook să comunic cu prietenii.
Mai caut un amic de la grădiniță, mai o rudă.


Mai să-ție dea lăcrămile.
Dacă nu venea Țucărberg ăsta cu Feisbucu nu vă regăseați cu familiile.

Na poftim CE ZICEAM ?????

Tre' să ai o viață tare tristă dacă te bucură un La mulțean ! aruncat de unu cu care te băteai la grădiniță pe jucării acum 20 de ani.

Edited by exceswater, 11 May 2018 - 16:42.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am avut niciodata Feiscuc si nici nu-mi fac.

#15
daniliescu95

daniliescu95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.05.2018

View PostSerafim606, on 11 mai 2018 - 16:16, said:

Ne doar fix in p.... Beeeep

M-am gândit că mai sunt şi alţi oameni în situaţia mea şi putem să schimbăm idei.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Aplicatia pe telefon exista dar neavand cont si neintrand pe ea, degeaba exista.

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Bun venit in normalitate. Da-l dracu de Fesierbuc. Decat cu 4500 de prieteni ai prietenilor ai rudelor din cunostinte de gradul 5, mai bine 50-100 din agenda telefonului si buni.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Urasc si faptul ca Whatsapp a fost cumparat de FB, dar imi este indispensabil, mai ales ca nu beneficiez de SMS nationale. Acum e WhatsCrap, fiind detinut de Feiscuc.

View PostMagicwisewolf, on 11 mai 2018 - 16:43, said:

Bun venit in normalitate. Da-l dracu de Fesierbuc. Decat cu 4500 de prieteni ai prietenilor ai rudelor din cunostinte de gradul 5, mai bine 50-100 din agenda telefonului si buni.
Fraierbuc. Posted Image

Fecalbook.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate