Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Raportul dintre chiria pe un spatiu si cifra de afaceri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007

View Postionutzitaly, on 11 mai 2018 - 21:19, said:

Nu exista un raport, in general pretul il face piata.
Da, si tocmai datorita preturilor, in unele locatii doar anumite tipuri de afaceri se pot desfasura ca sa poata acoperi lejer costul cu chiria, gen supermarketuri, case de pariuri si "cazinouri" , farmacii, magazine de haine sh, banci. Cunosc pe cineva care incaseaza de la BT vrei 4000 de euro lunar pe un spatiu de 150-200mp, destul de central.  


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttfmercedez, on 10 mai 2018 - 20:43, said:

La mall, o "insula" practic niste dulapuri in drum pe holuri, care vinde ceasuri, altul lacuri de unghii, altul cosmetice, portofele, am inteles ca platesc si pana la 2000 de euro/luna pentru cca 10mp. Mi se pare enorm!
Nu stiu cat plateste un magazin gen Douglas sau Sephora, dar am niste informatii ca au vanzari de 20000-  50000 lei zilnic, dar daca raportam la suprafata, daca platesc 10000 de euro pe chirie sau mai mult.. oricum un mall produce cateva milioane de euro din chirii.
Prin mall'uri, magazinele cu brand cunoscut si cautat cam au chirii modice sau deloc.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Eu totdeauna m-am intrebat cu aia din aeroport...
Dat fiind ca vind 2 camasi si o cravata pe zi, ca nu vezi pe nimeni acolo, si ca chiria  eminim 100E pe zi daca nu dublu, si ca au vreo 2 vinzatori care costa si aia 100E/zi, inbsemba ca in 2 camasi trebuie sa acoperi 300E de cheltuieli plus pretul camasii si profitul.
Sigur imi scapa mie ceva.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
iti scapa adaosul comercial foarte mare :)

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Pai stiu dar cit poate sa coste o camasa? 100E probabil.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
dar costa 1E sa o produci: http://debarbati.ro/...lume-video.html
si nu, nu vand doar 2 camasi si o cravata, iar angajatii nu costa 100E/zi

daca n-ar avea profit, ar inchide sandramaua, nu? :)

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
1E sint alea nasoale, alea de calitate sint ceva mai mult. Si mai au si alte cheltuieli, marketing, design etc.
Angajatii sint sigur ca costa mai mult de 100E/zi, ca sa oferi 1500E salariu costa cam 2500-3000, inmultit cu doi, le mai dai si haine etc.

Probabil smecheria e ca vind mai mult de doua camasi desi as jura ca eu nu am vazut pe nimeni cumparind ceva acolo... si am petrecut sute, mii de ore in aeroporturi.

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003
In Romania cultura de business este la pamant. Oamenii inca au pastrat mentalitatile vechi si foarte vechi, putin intelegand ce inseamna afacerile.

Inchirierea unui spatiu reprezinta o afacere atat pentru chiarias cat si pentru proprietar. Ambii trebuie sa fie pe profit pentru a pastra intelegerea cat
mai mult timp.
Contractele pe termen lung se semneaza la valori diferitele de cele aparute in anunturi sau in folclorul imobiliar.


Spatiile speciale, care gazduiesc afaceri ciudate, ascund de obicei interese. Nu cred ca este relevent profilul detinatorilor si nici motivele pentru care unele sunt goale ani de zile.
Poate va explica Tomaso mai multe detalii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate